Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, volleyball είπε

Για όσους ενδιαφέρονται, επίσημη ανακοίνωση του ΓΕΕΘΑ για τους νεοσύλλεκτους. Δεν θα δώσουν 15 ημέρες άδεια ορκωμοσίας (αλήθεια υπάρχει κάπου επίσημα ότι είναι 15, γιατί θυμάμαι κάτι σε 9-10 μέρες συνήθως), αλλά θα απολυθούν 15 μέρες νωρίτερα από την καθορισμένη ημερομηνία. 

http://geetha.mil.gr/metra-gia-ton-periorismo-tis-diadosis-toy-covid-19-sto-prosopiko-ton-enoplon-dynameon/ 

η αδεια ορκομωσιας τα τελευταια χρονια ειναι 10 μερες. Τα 15ημερα δεν ξερω απο που προεκυψαν που γραφεται. Ορκιζεσαι συνηθως Παρασκευη η Πεμπτη και πρεπει να σαι στρατοπεδο την επομενη Κυριακη.  Αν απολυθειτε 15 μερες νωριτερα μια χαρα.

Τα γκρουπακια ηταν 10ημερα,τα Χριστουγεννα φετος τα καναν 8ημερα,οποτε αν τα ξανακανουν 10ημερα μια χαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ρε μάγκες ποια γκρουπ;

Κόβουν την άδεια ορκομωσίας αλλά θα αφήσουν άδεια Πάσχα? 

Επίσης εξόδους τις ξεχνάμε... 

Ουσιαστικά μέχρι να τελειώσει αυτό με τον κορονοιο θα μας πάει συνεχόμενη θητεία. Για αυτό λενε πολλοί για αναβολή. Όταν ομαλοποιηθει η κατάσταση θα ξαναμπούν. Αυτή είναι η λογική. Και οι 15 μερες που θα ήμουν δίπλα στο σπίτι μου δεν νομίζω ότι νοιάζει και πολλούς. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Alastor192 είπε

η αδεια ορκομωσιας τα τελευταια χρονια ειναι 10 μερες. Τα 15ημερα δεν ξερω απο που προεκυψαν που γραφεται. Ορκιζεσαι συνηθως Παρασκευη η Πεμπτη και πρεπει να σαι στρατοπεδο την επομενη Κυριακη.  Αν απολυθειτε 15 μερες νωριτερα μια χαρα.

Τα γκρουπακια ηταν 10ημερα,τα Χριστουγεννα φετος τα καναν 8ημερα,οποτε αν τα ξανακανουν 10ημερα μια χαρα

Και εγώ δεν έχω ξανακούσει ποτέ για 15 μέρες άδειας ορκωμοσίας, αλλά για να το γράφει στο Site του ΓΕΕΘΑ. Λογικά βάλανε μέσα και τις 4 εξόδους που έχασαν οι νεοσύλλεκτοι λόγο της κατάστασης.

Πάντως προσπαθείτε να το δείτε κάπως θετικά το θέμα. Οι περισσότεροι είμαστε 10 μέρες μέσα χωρίς να μπορούμε να πάμε να δούμε κάποιο φιλικό πρόσωπο. Το να είστε σε ένα στρατόπεδο και να κάνετε χαβαλέ με τους υπόλοιπους φαντάρους, μπορείς να το πεις και πολυτέλεια. Οι 15 μέρες που θα αφαιρεθούν από την θητεία σας, τώρα μπορεί να μην σας φαίνεται σαν κάτι σημαντικό. Αλλά όσο περνάει ο καιρός και πλησιάζεται την απόλυση θα καταλάβετε τι αξία που είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως νεοσυλεκτος 2020 Β εσσο σας λεω οτι ειχαν βγάλει επισημη ανακοίνωση για 15 μερες άδεια ορκωμοσίας επειδή δεν έχουμε βγει απτην πρωτη μερα. Αυτο ειναι ακυρο τωρα. Στην μοναδα μου 6 η ωρα θα μας μιλήσει ο διοικητης για το τι θα γίνει. ΠΗΞΙΜΟ προβλέπω. 

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πετροχώρι η ταξιαρχία κάλεσε πίσω όλα τα δ/ν. Εγώ είμαι στο Δ Σώμα και έχουν κόψει τις εξόδους και περιμένουμε ενημέρωση για τα δ/ν.

Πληροφορίες λένε οτι έχει έρθει σήμα από το ΓΕΣ.

Επεξ/σία από Geobe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μαγκες μπαινουμε σε επισημη καραντινα απο οσο λεει η λογικη. Δε θα εχουν ολοι υπηρεσια καθε μερα. Θα κοιμομαστε μεσα. Λογικα για κανα μηνα ετσι θα παει-ισως και παραπανω. Οσον αφορα τις αδειες Πασχα, η λογικη λεει οτι δε θα δωθουν. Υπομονη ολοι και ετοιμαστειτε για σταξιμο :P

 

ΥΓ. Επισημη ανακοινωση απο το ΓΕΕΘΑ δεν υπαρχει παρα μονο για τις αδειες ορκομωσιας της 2020 Β ΕΣΣΟ

Επεξ/σία από kokorikoue
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, michael94 είπε

Ως νεοσυλεκτος 2020 Β εσσο σας λεω οτι ειχαν βγάλει επισημη ανακοίνωση για 15 μερες άδεια ορκωμοσίας επειδή δεν έχουμε βγει απτην πρωτη μερα. Αυτο ειναι ακυρο τωρα. Στην μοναδα μου 6 η ωρα θα μας μιλήσει ο διοικητης για το τι θα γίνει. ΠΗΞΙΜΟ προβλέπω. 

αν μας διναν εξτρα αδεια για καθε μερα που ειχαμε μεινει μεσα(ενω δικαιουμασταν να βγουμε),θα χαμε κανει μιση θητεια.  Μην ξεχνατε πως οταν υπηρχαν κεντρα εκπαιδευσεως οι πρωτες εξοδοι γινονταν μετα απο τρεις εβδομαδες.

Στον στρατο θα γινονται πολλα στραβα και εκτος προγραμματος,καλο θα ειναι να βλεπευτε την θετικη πλευρα,οπως νωριτερη απολυση πχ. Πολλες φορες απο σποντα κατι αρνητικο βγαζει σε θετικο. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Χαμος θα γίνει... Οι μισοί λένε θα πάνε για αναβολή 

Ας πάνε...

2 ώρες πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Κόβουν την άδεια ορκομωσίας αλλά θα αφήσουν άδεια Πάσχα? 

Γιατί ποίος σου είπε ότι θα έχει γκρουπ Πάσχα;;;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, bromiaris είπε

Ας πάνε...

Γιατί ποίος σου είπε ότι θα έχει γκρουπ Πάσχα;;;;

Αυτό δεν γράφω ρε φίλε? Ότι σιγά μην την αφήσουν. Λογικό είναι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαια εδω https://www.civilprotection.gr/el/simantika-themata/nikos-hardalias-menoyme-spiti-apofeygoyme-ton-syghrotismo-akoloythoyme-toys γραφει αυτο:

4. Υπάρχουν εξαιρέσεις στους πολίτες που οφείλουν να την εφαρμόζουν;

Ναι υπάρχουν εξαιρέσεις. Η απαγόρευση δεν καταλαμβάνει όσους υπηρετούν στα σώματα ασφαλείας και τις ένοπλες δυνάμεις, καθώς και το ιατρικό και νοσηλευτικό προσωπικό και το εξουσιοδοτημένο προσωπικό της Γενικής Γραμματείας Πολιτικής Προστασίας για την εκπλήρωση των καθηκόντων τους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...