Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, fastnq2 είπε

 στα δε φυλακια εισαι πιο κωλος και βρακι απο οτι στο σπιτι με την οικογενεια.Αυτο,αν ειναι ολοι ξηγημενοι ειναι καλο και δενει τις σχεσεις.

 Ακριβώς! Αν έχω κάτι να θυμάμαι ωραίο από τον στρατό είναι το αραλίκι στο φυλάκιο όταν έφτιαξε ο καιρός να χαζεύεις τον ορίζοντα από το βουνό με θέα την θάλασσα! Βοήθησε βεβαια και το γεγονός ότι είχαμε χαβαλέδες αρχιφύλακες.

Επεξ/σία από dimitris21gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, gregysuper είπε

Α καλά και το ντουλάπι χωρίς λουκέτο το δίνουν; 😂

εδώ δεν έχουν χαρτί υγείας να σου δωσουν, λες να δινουν λουκέτα;

1 ώρα πριν, gregysuper είπε

Στρατιωτικά ρούχα εννοείς ε; Χακί φανέλες :D 

Φανέλες παραλλαγής, κάλτσες κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, gregysuper είπε

Στρατιωτικά ρούχα εννοείς ε; Χακί φανέλες :D 

Α καλά και το ντουλάπι χωρίς λουκέτο το δίνουν; 😂

Λουκέτο για ντουλάπι και βαλίτσα-ή τσάντα ότι έχεις...
Όπλο το στο κεντρο δεν σου δίνουν , αλλα και πάλι θες λουκετο για το οπλο σου στη μονάδα.
Λουκέτο στα άρβυλα μην βάλεις για θα γελανε και τα τσιμέντα ειδικά αν θες να πας κυπρο.
Δεν πειράζει κανείς άρβυλα,γραψε το ονοματεπωνυμο σου μεσα για να μην τα μπερδευεις και θες και πάτους σιλικονης 15 ευρω κανουν.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παρουσιαστηκα τον Σεπτεμβρη στον στρατο ξηρας και εχω ακομα την λιστα με τα πραγματα που πηρα και με καλυψαν πληρως. Αν θελεις μπορω να σου την στειλω για να παρεις μια ιδεα τι θα χρειαστεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, blackdeagle είπε

Λουκέτο για ντουλάπι και βαλίτσα-ή τσάντα ότι έχεις...
Όπλο το στο κεντρο δεν σου δίνουν , αλλα και πάλι θες λουκετο για το οπλο σου στη μονάδα.
Λουκέτο στα άρβυλα μην βάλεις για θα γελανε και τα τσιμέντα ειδικά αν θες να πας κυπρο.
Δεν πειράζει κανείς άρβυλα,γραψε το ονοματεπωνυμο σου μεσα για να μην τα μπερδευεις και θες και πάτους σιλικονης 15 ευρω κανουν.
 

Περα απ’ το οτι σε καποια Κεντρα παλια τουλαχιστον εδιναν οπλο, αν παει το παιδι να παρει λουκετα ας το πάρει απο τώρα να το εχει, μην ξαναπηγαινει  απλά για ένα λουκετο.
 
Επισης για ποιο λογο να γελανε και τα τσιμεντα; Παιρνεις ενα λουκετο για τα αρβυλα μηπως σου χρειαστει και αν δεν σου χρειαστει ακομα καλυτερα... ειδικα στο κεντρο που χανει η μανα το παιδι και το παιδι τη μανα η κλεψια παει συννεφο, και οταν εξω απο θάλαμο/ουλαμό υπάρχουν 20 ζευγάρια άρβυλα χύμα αντε να βγάλεις άκρη το πρωι πανω στον πανικο ποια ειναι δικα σου και ποια δεν είναι... και καταλαθος να στα παρουν δηλαδη πανω στον υπνο του καποιος, θα δει το λουκετο και θα καταλαβει οτι δεν ειναι δικα του.
Επεξ/σία από kon1to
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λουκέτο στα αρβύλα βάλτε. Εδώ μου έκλεψαν τα παπούτσια πολιτικά. Έπρεπε και αυτά να τα καβατζωσω καπως. Πάντως με τα άρβυλα γίνεται μπέρδεμα πολλοί τα σπρώχνουν παρά πέρα για να βάλουν τα δικά τους. Τα πετάνε αριστερά δεξιά και στο τέλος τα φοράει άλλος.

  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για αυτό για τα αρβύλα και εγώ το είχα ακούσει αλλά μια φορά π πήγα να βάλω λουκέτο γελούσαν και οι φοριαμοι. Αυτό γιατί σε όλο τον λόχο δεν είδα κάποιος να παραπονεθεί για κλέψιμο η κάτι..25 μέρες 100 άτομα αντε να κλάπηκε ένα τζοκει.Στο σπεν που είχαμε κάτι κρούσματα έβαζα τα αρβύλα στον φοριαμο το βράδυ. Γενικά όπως είπα στο κέντρο είναι όλοι φοβισμενοι ψαρωμενοι, για να σκεφτεί κάποιος να κλέψει(η να ανταλλάξει πχ τα αρβύλα του) πρέπει να είναι πολύ ''καθικι''. Το σπεν είναι πολύ ύποπτο γιατί έχουν ξεψαρωσει όλοι (άσε που πηγαίνουν αργά σπεν και κάποιοι ''παλιοι'') και επειδή σε 20 μέρες δεν θα ξαναδείς κανέναν τους σουφρωνουν.Τωρα για τα απαραίτητα κλασσικά ξυριστικα-σαμπουαν-κωλοχαρτο-μωρό μαντήλα(θα με θυμηθείς) κ κάτι π χρειάστηκα κ δεν είχα ήταν ένα αντισηπτικό να το έχω στη τσέπη γιατί υπήρχαν κάτι φορές ρε φίλε κάναμε γυμναστική πρωί πρωί και με τα χέρια που ακουμπουσαμε στα χόρτα που κατουρουσαν τα σκυλιά στις κάμψεις πχ πηγαίναμε και πιαναμε το ψωμί στο πρωινο. 

Από ρούχα, αν μπεις καλοκαίρι άπειρες κάλτσες-κοντομανικα

Αν μπεις χειμώνα πολλά φούτερ κάλτσες και ενα δύο ισοθερμικά.

Σλιπινγκ μπάγκ αν αφήνουν πάρε, σε εμας τα κράτησαν και κοιμόμασταν μέσα στις κουβέρτες του στρατού :P

Και ένα ρολόι πάρε, εγώ το χρειάστηκα γιατί πάντα τις πρώτες μέρες έχει κάθε δύο ώρες αναφορά και αν κλείσεις το κινητό(στα παλιά τις μπακατελες) χάνεται η ώρα και αντε βρες άκρη. 

Επεξ/σία από fastnq2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας έχει ένα έξτρα λουκέτο πάνω του για τα άρβυλα, κι αν δει ότι η φάση είναι χαλαρή, ότι δεν υπάρχουν ελαφροχέρηδες και ότι θα γελάνε μαζί του αν πάει να τα κλειδώσει, ας μην το κάνει. Χαμένο δε θα του πάει το πιθανότερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, phanispal είπε

Ας έχει ένα έξτρα λουκέτο πάνω του για τα άρβυλα, κι αν δει ότι η φάση είναι χαλαρή, ότι δεν υπάρχουν ελαφροχέρηδες και ότι θα γελάνε μαζί του αν πάει να τα κλειδώσει, ας μην το κάνει. Χαμένο δε θα του πάει το πιθανότερο.

Καλα ναι σιγουρα,ετσι και αλλιως πολλα τα πουλανε πακετο,εγω ειχα παρει 4 νορμαλ λουκετα+1 μακρυ για οπλο+1 μικρο για αρβυλα ολα με το ιδιο κλειδι 15 ευρω αλλα δεν βαζω λινκ γιατι δεν ηταν και πολυ της προκοπης,αλλα συνηθως τα πουλανε πακετο για φανταρους.Ειναι σημαντικο να εχουν το ιδιο κλειδι,πχ γελουσα οταν μας φωναζαν ξερω εγω με χιτωνιο(τα εχεις κλειδωμενα στο πολιτικο) κρανος-εξαρτηση(τα εχεις φοριαμο) και οπλο και οι αλλοι βγαζαν ενα κρικακι γεματο κλειδια και εψαχναν πιο ανοιγει τι

Επεξ/σία από fastnq2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Caiden είπε

Εγω παρουσιαστηκα τον Σεπτεμβρη στον στρατο ξηρας και εχω ακομα την λιστα με τα πραγματα που πηρα και με καλυψαν πληρως. Αν θελεις μπορω να σου την στειλω για να παρεις μια ιδεα τι θα χρειαστεις 

Ναι άμα μπορείς στείλε να ξέρω :D 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά. Το λουκέτο όντως θα το πάρω γιατί δεν ξέρεις άμα θα υπάρχουν κλεφτρόνια 😕 Να φανταστώ άμα σου κλέψουν αρβύλες θα σε βάλει ο στρατός να τις πληρώσεις μετά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, gregysuper είπε

Ναι άμα μπορείς στείλε να ξέρω :D 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά. Το λουκέτο όντως θα το πάρω γιατί δεν ξέρεις άμα θα υπάρχουν κλεφτρόνια 😕 Να φανταστώ άμα σου κλέψουν αρβύλες θα σε βάλει ο στρατός να τις πληρώσεις μετά;

Στο κέντρο δυσκολο να σε βαλει να πληρωσεις,το πιθανοτερο να φας κραξιμο και να σου δωσουν αλλα,,,

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...