Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, GamingMaster424 είπε

Άμα είχαμε σαν χώρα το κατάλληλο στρατιωτικό budget προφανώς και αυτό θα γινόταν. Αλλά δεν έχει νόημα να συζητάμε ουτοπικά σενάρια, δουλεύουμε με τα μέσα που έχουμε στην κατοχή μας και κάνουμε ό,τι καλύτερο μπορούμε. Επίσης για τις συνθήκες διαβίωσης, σε μεγάλο βαθμό εμείς οι στρατιώτες φταίμε. Βλέπε πχ αυτόν που καταχέζει την τουαλέτα και την αφήνει έτσι, αυτόν που κάνει μπάνιο 2 φορές τον μήνα γιατί "το νερό είναι κρύο", αυτόν που ξαπλώνει στο κρεβάτι με τα ρούχα και τα άρβυλα και γεμίζει κοριούς όλος ο θάλαμος κτλ. Εμένα πιο μεγάλο πρόβλημα μου δημιούργησαν αυτά από το ότι πχ είχε χαλάσει ο θερμοσίφωνας για 3 μέρες και χρειάστηκε να κάνουμε μπάνιο με κρύο νερό.

το να πληρωσεις μισθους παλι πισω στην οικονομια θα πανε τα λεφτα, δεν ειναι εξοπλισμος που τα "σκας" στους κατασκευαστες του εξωτερικου.

το να σου δινουν να πιεις ακαταλληλο νερο (ή να μην στελνουν καν νερο) ειναι προφανως σφαλμα των στρατιωτων. το οτι οι κοριοι εχουν φωλιασει στις στεγες και το βραδυ κατεβαινουν ακομα και ολα τα κρεβατια να ναι πεντακαθαρα και ο στρατος δε ριχνει φαρμακο παλι οι στρατιωτες φταινε? το οτι καθε μερα βαρας σκοπιες "τεντα", σκαβεις, καθαριζεις, κλπ και απο πανω εχεις τα στελεχη που "τον παιζουν" ολη μερα και σε "χωνουν" ειναι και αυτο σφαλμα των στρατιωτων. εγω προσωπικα ειχα παει να λιποθυμησω απειρες φορες στη σκοπια απ την αυπνια. με γαμας που με γαμας (και δε με πληρωνεις καν) ασε με τουλαχιστον να κοιμηθω ρε φουστη μου

γιατι προσπαθεις να δικαιολογησεις τα αδικαιολογητα?

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης
51 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

μα δεν αισθανομαι πως οι μονιμοι μας αδικουν οικονομικα, αυτο ελειπε να μην πληρωνονται για την δουλεια τους. ισα ισα εγω θα θελα να προσλαβουν κι αλλους εφοσον τους λειπουν ατομα και να μας αφησουν στην ησυχια μας οσους δεν θελουμε να εχουμε παρε-δωσε με στρατους και μαλακιες. ουτε με το καθαρισμα με ενοχλει, αλλα μ ενοχλουν οι συνθηκες διαβιωσης και ο ανυπαρκτος μισθος.

Αν προσλάβουν κι άλλους είσαι σίγουρος ότι δεν θα βγαίνεις και θα λές ότι το ιμπεριαλιστικό κράτος των Ελλήνων αντί να δώσει λεφτά στην υγεία στην εκπαίδευση κλπ. τα δίνει στις ΕΔ;

Just askin'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
7 λεπτά πριν, Dans είπε

Εχω διαβασει αρκετες απο τις απαντησεις εδω , για την χρησιμοτητα τις θητειας ή οχι, και μπορω να πω οτι και οι 2 πλευρες εχουν τα επιχειρηματα τους. Σας παραθετω την δικια μου εμπειρια.

Παρουσιαστηκα στην Τριπολη το 2015 σε ηλικια 25 ετων εχωντας ολοκληρωσει τις σπουδες μου.Αρκετα τεντα μπορω να πω για στρατοπεδο νεοσυλλεκτων. Δηλωσα εθελοντης για αλεξιπτωτα. Απο τα 500+ ατομα που ειμασταν δεν πρεπει να δηλωσαμε πανω απο 30 για ειδικες δυναμεις και απο αυτους οι περισσοτεροι ηταν 18-19 ετων. Περασα τα τεστ και πριν παω στη μοναδα πηγα στη Σπαρτη για ειδικοτητα οδηγου. Αλλο στρατοπεδο εκει. Ενα τσιρκο μεντρανο με παραλλαγη ( δε ξερω αν εχει αλλαξει κατι τωρα). Εκει καταλλαβα την σαπιλα που παιζει στο στρατο οταν δεν εχεις τιποτα να κανεις. Εκει καταλαβα γιατι ολοι βαζουν 10-15 κιλα στην θητεια τους. Δε θα ξεχασω, οτι δεν μας αφηναν να κανουμε γυμναστικη για να μην τραυματιστουμε. Ενα πρωι ενας ανθυπολοχαγος μας εβγαλε στο γηπεδο μπροστα απτον 3ο λοχο(για οποιον ξερει) για να τρεξουμε λιγο. Εννοειται οποιος ηθελε σταματουσε. Η κατασταση αποκαρδιωτικη, οι περισσοτεροι βγαλαν μετα βιας 3 γυρους, 20 καμψεις και μπορει να λεω και πολλες. Μιλαμε για την νεολαια της χωρας μας. Οι μισοι και πανω υπερβαροι. Δεν τους κατηγορω, οι ανθρωποι αυτοι βρισκντουσαν στο λαθος σημειο χωρις να το θελουν.

Τελειωνει η ειδικοτητα και παρουσιαζομαι στο Μαλεμε στην 1 μαλ. Απο το ενα ακρο στο αλλο. Οσοι πιστευετε οτι ηταν ζορικα στο πεζικο δεν εχετε ιδεα, δεν υπαρχει καν μετρο συγκρισης. Απο τους 80+ που ξεκινησαμε τα τπεν γυρω στους 30 τα ολοκληρωσαμε. Δεν εχει σημασια να μπω στις λεπτομεριες της εκπαιδευσης, αλλα θα πω πως ηταν καθημερινη απαιτητικη και εξαντλιτικη. Δεν εχω ιδεα ποσες βολες εκανα στην θητεια μου. Anyway τελειωνουμε με τα τπεν και φευγουμε για Ασπροπυργο και ΣΒΕΑ. Αλλο στρατοπεδο εκει, αλλου παπα Ευαγγελιο. Κουραστικα, τεντα κλπ τα αλματα μοναδικη εμπειρια δε το συζητω, και φευγουμε παλι για τη μοναδα μας. Σε αυτη τη χρονικη στιγμη εχουν περασει 6 μηνες θητειας χωρις να το εχω καταλαβει, ηταν τοσο απαιτητικο που δεν προλαβα να βαρεθω. Εχουν περασει 6 μηνες σωματικης και ψυχικης(σε δυναμωνουν οι δυσκολιες και το να μην παραιτησαι) βελτιωσης.Λογο των δυσκολιων δημιουργηθηκαν καλες φιλιες που υπαρχει ακομα και σημερα επικοινωνια. Γυρνωντας πισω στην μοναδα εννοειται οτι το απαιτητικο προγραμμα  συνεχιστηκε μεχρι την ολοκληρωση της θητειας μου. Για το θεμα των υπηρεσιων ενδεικτικα θα πω οτι ημουν σειρα απολυσεως και εκανα 23 μεσα (σκοπια μαζι με εποπ λοχια) λογο της λειψανδρειας.

Δεν ημουν στρατοκαυλος, οι λογοι που το επελεξα ηταν καθαρα εγωιστικοι. Ηθελα να περασω απο ενα τεστ αυτους τους 9 μηνες που θα εχανα απο τη ζωη μου.

Για τα παιδια που δε θελουν να μπουν στρατο λεγωντας οτι ειναι σαπιλα και δεν εχει εκπαιδευση, συμφωνω εν μερη ομως, γιατι ολοι ξερουμε οτι ολο και καποιο τηλεφωνακι θα πεσει στον διοικητη οτι ζοριζει το ΠΑΙΔΙ. Υπαρχει επιλογη αν θελουν οντως να εκπαιδευτουν.

Για τα παιδια που δε θελουν να υπηρετισουν γενικα, το σεβομαι,αν και πιστευω οτι θα επρεπε να το ξανασκεφτουν λιγο πιο θετικα γιατι δεν ειναι τοσο τραγικο. Δυστυχως στην Ελλαδα πρεπει να το παιξεις τρελος για να μην πας.

Οποιο παιδι θελει περισσοτερες πληροφοριες για Ε.Δ μπορει να μου στειλει D.M για να κρατησουμε το νημα καθαρο

Συγνωμη για το μεγεθος του κειμενου και ευχαριστω για το χρονο σας

πρωτα απ ολα υπαρχει η επιλογη αυτη

"Έχεις τη δυνατότητα να χαρακτηρισθείς αντιρρησίας συνείδησης και να εκπληρώσεις εναλλακτική υπηρεσία σε υπηρεσίες φορέων του δημόσιου τομέα. Για περισσότερες πληροφορίες μπορείς να απευθύνεσαι σε οποιαδήποτε Στρατολογική Υπηρεσία ή στην επίσημη ιστοσελίδα του Νομικού Σώματος (www.stratologia.gr). "

αλλα δε ξερω αν σ αφηνουν καν ή αν μετα εχεις θεματα (λογικα μονο στα σωματα ασφαλειας, αλλα δε παιρνω ορκο)

επισης πηγα κεεμ για οδηγος για 3-4 βδομαδες, τα ιδια σκατα ειναι. τσιρκο εντελως. φαντασου πως εφοδο βγαιναμε οι στρατιωτες. τα στελεχη ηταν αφαντα γενικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Dinos1973 είπε

 Ελλάδα τα τελευταία 100 χρόνια έχει πολεμήσει σε 2 παγκόσμιους, και 2 με την Τουρκία με ποιο πρόσφατα στην Κύπρο, εσυ ποιοι λες να πολέμησαν ?????

 

Κανενα στελεχος απο αυτα που σου ''διδασκουν'' χαρακτηρα δεν εχει πολεμησει. Και ουτε προκεται να πολεμησει εαν γινει κατι. Εσας θα στειλουν για meat-bag.

Κατανοω οτι λογω του ''1973'' στο ονομα, κατα πασα πιθανοτητα, κανατε θητεια 2 χρονια. Αλλα αυτο δε σημαινει οτι πρεπει να βγαζουμε χολη σε αυτους που κανουν 9 μηνες.

Τα 2 χρονια θητειας ηταν με μισθο, ενσημα και με τις απαιτησεις της ζωης αρκετα πιο κατων απο την Ελλαδα του 2020.

Τωρα απολυεσαι και σε περιμενουν πτυχιο, μεταπτυχιακα, διδακτορικα, προθεσμιες, αβεβαιη οικονομικη κατασταση κοκ. Τελειως διαφορετικη νοοτροπια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, JohnGTA είπε

Αν προσλάβουν κι άλλους είσαι σίγουρος ότι δεν θα βγαίνεις και θα λές ότι το ιμπεριαλιστικό κράτος των Ελλήνων αντί να δώσει λεφτά στην υγεία στην εκπαίδευση κλπ. τα δίνει στις ΕΔ;

Just askin'

οπως ειπα, οι μισθοι παλι πισω στην οικονομια θα πανε. οταν πανε και μου αγοραζουν 1 αεροπλανο που κοστιζει οσο να χτιστουν 2 νοσοκομεια ναι εκει εχω προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

το να πληρωσεις μισθους παλι πισω στην οικονομια θα πανε τα λεφτα, δεν ειναι εξοπλισμος που τα "σκας" στους κατασκευαστες του εξωτερικου.

το να σου δινουν να πιεις ακαταλληλο νερο (ή να μην στελνουν καν νερο) ειναι προφανως σφαλμα των στρατιωτων. το οτι οι κοριοι εχουν φωλιασει στις στεγες και το βραδυ κατεβαινουν ακομα και ολα τα κρεβατια να ναι πεντακαθαρα και ο στρατος δε ριχνει φαρμακο παλι οι στρατιωτες φταινε? το οτι καθε μερα βαρας σκοπιες "τεντα", σκαβεις, καθαριζεις, κλπ και απο πανω εχεις τα στελεχη που "τον παιζουν" ολη μερα και σε "χωνουν" ειναι και αυτο σφαλμα των στρατιωτων. εγω προσωπικα ειχα παει να λιποθυμησω απειρες φορες στη σκοπια απ την αυπνια. με γαμας που με γαμας (και δε με πληρωνεις καν) ασε με τουλαχιστον να κοιμηθω ρε φουστη μου

γιατι προσπαθεις να δικαιολογησεις τα αδικαιολογητα?

Δεν προσπαθώ να δικαιολογήσω τίποτα, λες και προσωπικό συμφέρον έχω. Όλες αυτές οι περιπτώσεις που αναφέρεις είναι ακραίες και αν όντως έγιναν έπρεπε να κάνετε καταγγελία στο ΓΕΣ για να λυθούν και όχι να σας φταίει ο στρατός στο σύνολό του. Κάποιος που θα διαβάσει τυχαία το μήνυμα σου και δεν έχει πάει θα νομίζει ότι 9 μήνες θα βαράει μόνο σκοπιά, θα σκάβει όλη μέρα και θα κοιμάται 2 ώρες το πολύ, δεν είναι αυτή η πραγματικότητα. Τέτοια γκρίνια ούτε οι γονείς μας που υπηρέτησαν το διπλάσιο-τριπλάσιο χρόνο σε πολύ χειρότερες συνθήκες από τις δικές μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, Lezantas26 είπε

οπως ειπα, οι μισθοι παλι πισω στην οικονομια θα πανε. οταν πανε και μου αγοραζουν 1 αεροπλανο που κοστιζει οσο να χτιστουν 2 νοσοκομεια ναι εκει εχω προβλημα.

ok zoomer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, GamingMaster424 είπε

Δεν προσπαθώ να δικαιολογήσω τίποτα, λες και προσωπικό συμφέρον έχω. Όλες αυτές οι περιπτώσεις που αναφέρεις είναι ακραίες και αν όντως έγιναν έπρεπε να κάνετε καταγγελία στο ΓΕΣ για να λυθούν και όχι να σας φταίει ο στρατός στο σύνολό του. Κάποιος που θα διαβάσει τυχαία το μήνυμα σου και δεν έχει πάει θα νομίζει ότι 9 μήνες θα βαράει μόνο σκοπιά, θα σκάβει όλη μέρα και θα κοιμάται 2 ώρες το πολύ, δεν είναι αυτή η πραγματικότητα. Τέτοια γκρίνια ούτε οι γονείς μας που υπηρέτησαν το διπλάσιο-τριπλάσιο χρόνο σε πολύ χειρότερες συνθήκες από τις δικές μας.

δεν ειναι η πραγματικοτητα για σενα, εμενα αυτη ηταν η καθημερινοτητα μου για μηνες. 3-5 ωρες υπνο συγκεκριμενα. χειροτερες συνθηκες? να γελασω. αυτοι μετα το στρατο τουλαχιστον ειχαν μια ζωντανη οικονομια, σπιτια, αμαξια, κλπ. τωρα αφου εχεις χαλασει ενα χρονο απ τη ζωη σου και χρηματα που δε σου περισσευουν σε περιμενει μια ζωη να ζεις απο νοικι σε νοικι

υγ. και τι θα κανει το ΓΕΣ νομιζεις? θα στειλει να ελεγξουν? νομιζεις δε ξερουν πως ειναι η κατασταση στη παραμεθοριο?

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, -Dimitris- είπε

Τα 2 χρονια θητειας ηταν με μισθο, ενσημα και με τις απαιτησεις της ζωης αρκετα πιο κατων απο την Ελλαδα του 2020.

Δεν δίναν μισθό και ένσημα φίλε. χίλιες εκατό κάτι δραχμές έπαιρνα ως δεκανέας τον μήνα στα τεθωρακισμένα και αυτά έφταναν να αγοράσεις μερικά γιαούρτια από το κψμ. Στην μονάδα ακόμα και το νερό το πλήρωνες από την τσέπη σου και μπορεί να έβγαινες έξοδο μια φορά την εβδομάδα και άδεια στους 4 μήνες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Lezantas26 είπε

δεν ειναι η πραγματικοτητα για σενα. εμενα αυτη ηταν η καθημερινοτητα μου για μηνες. 3-5 ωρες υπνο συγκεκριμενα. χειροτερες συνθηκες? να γελασω. αυτοι μετα το στρατο τουλαχιστον ειχαν μια ζωντανη οικονομια, σπιτια, αμαξια, κλπ. τωρα αφου εχεις χαλασει ενα χρονο απ τη ζωη σου και χρηματα που δε σου περισσευουν σε περιμενει μια ζωη να ζεις απο νοικι σε νοικι

Εγώ ξέρω ότι στα τουλάχιστον 200 άτομα που γνώρισα μέσα στο στρατό, ούτε ένας δεν λιποθύμησε. Οπότε φιλικά στο λέω αλλά το πρόβλημα μάλλον ήσουν εσύ, κάποια προδιάθεση θα είχες και μακάρι να πήγες σε γιατρό να σου έδωσε κάποιο χαρτί.

Η οικονομία της τότε εποχής με το τώρα νομίζω ξεφεύγει εντελώς από το θέμα συζήτησης, και δεν αναιρεί το ότι χάλασαν πολλούς παραπάνω μήνες από εμάς, σε μονές σκοπιές αντί διπλές που είναι τώρα, με ξυλόσομπες αντί για καλοριφέρ  και με σχεδόν καθημερινό καψώνι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, GamingMaster424 είπε

Εγώ ξέρω ότι στα τουλάχιστον 200 άτομα που γνώρισα μέσα στο στρατό, ούτε ένας δεν λιποθύμησε. Οπότε φιλικά στο λέω αλλά το πρόβλημα μάλλον ήσουν εσύ, κάποια προδιάθεση θα είχες και μακάρι να πήγες σε γιατρό να σου έδωσε κάποιο χαρτί.

Η οικονομία της τότε εποχής με το τώρα νομίζω ξεφεύγει εντελώς από το θέμα συζήτησης, και δεν αναιρεί το ότι χάλασαν πολλούς παραπάνω μήνες από εμάς, σε μονές σκοπιές αντί διπλές που είναι τώρα, με ξυλόσομπες αντί για καλοριφέρ  και με σχεδόν καθημερινό καψώνι.

οτι πεις, επειδη ειναι απολυτα φυσιολογικο να βαρας 10 ωρες σκοπια κατα μεσο ορο (17 το "ρεκορ" μου) και να εισαι την υπολοιπη μερα με ενα φτυαρι και μια τσουγκρανα, με 3-5 ωρες υπνο. ουτε εμας λιποθυμησε κανενας, ουτε καν εγω δε ξερω πως εβγαλες το συμπερασμα οτι λιποθυμησα, αλλα αυτο δεν κανει σωστη την αντιμετωπιση μας. και να μη ξεχασω περιπολο στο φυλακιο καλοκαιρι. αλλα αυτο πρεπει να δεις πρωτα τη διαδρομη αλλιως οτι και να σου πω δε θα καταλαβεις, εδω δε κατανοεις τα βασικα.

και να θυμισω πως τα στελεχη που δε κανουν ουτε το 1/10 απ αυτα στη σκοπια αμα κατσουν (ειχαμε βγει στα μαχαιρια σε μια φαση γιατι δεν αντεχαμε αλλο και τους εβαλαν επιτελους σκοπια) ειναι με το καφε και τη καρεκλιτσα τους. οχι τεντα σαν εμας τους μαλακες

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

οπως ειπα, οι μισθοι παλι πισω στην οικονομια θα πανε. οταν πανε και μου αγοραζουν 1 αεροπλανο που κοστιζει οσο να χτιστουν 2 νοσοκομεια ναι εκει εχω προβλημα.

Δεν είναι λογική αυτό με τους μισθούς που πάνε στην οικονομία. Αφού το κράτος δε γεννάει λεφτά, για να προσλάβει κι άλλους θα ξεζουμίσει εσένα πάλι που δουλεύεις στον ιδιωτικό τομέα. Ήδη οι ΕΔ δίνουν τη συντριπτική πλειοψηφία του προϋπολογισμού τους σε μισθοδοσία.

Υποχρεωτική θητεία υπάρχει 1) Για να μειώνεται η ανεργία 2) Για να συντηρείται η ελληνική επαρχία που δεν παράγει τίποτα και περιμένουν να ξεζουμίσουν το στρατό και κανά ΤΕΙ της κακιάς ώρας. Κι είναι ακόμα πιο ηλίθιο να μπορείς να σπουδάσεις, να δουλέψεις και μετά να πας. Ή τους προσκαλείς στα 18 που δεν έχουν τίποτα στη ζωή τους, οπότε οι 6-9-12 μήνες δε θα κάνουν διαφορά και κοιμούνται και με πέτρα για μαξιλάρι ή το κάνεις προαιρετικό τελείως. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Lezantas26 είπε

οτι πεις, επειδη ειναι απολυτα φυσιολογικο να βαρας 10 ωρες σκοπια κατα μεσο ορο (17 το "ρεκορ" μου) και να εισαι την υπολοιπη μερα με ενα φτυαρι και μια τσουγκρανα. ουτε εμας λιποθυμησε κανενας, ουτε καν εγω δε ξερω πως εβγαλες το συμπερασμα οτι λιποθυμησα, αλλα αυτο δεν κανει σωστη την αντιμετωπιση μας. και να μη ξεχασω περιπολο στο φυλακιο καλοκαιρι. αλλα αυτο πρεπει να δεις πρωτα τη διαδρομη αλλιως οτι και να σου πω δε θα καταλαβεις, εδω δε κατανοεις τα βασικα.

Η 10ωρη σκοπιά ΔΕΝ είναι φυσιολογική, το ότι σας έσκιζαν έτσι δεν σημαίνει ότι όλα τα στρατόπεδα είναι όπως τα περιγράφεις. Όπως είπα, καταγγελία ήθελαν για να στρώσουν, και ειδικά ο διοικητής γιατί αυτό είναι όντως απαράδεκτο. Σε αυτό με την λιποθυμία γράψε λάθος, είπες ότι κόντεψες, όχι ότι έγινε. Και μια χαρά καταλαβαίνω για περίπολο μέσα στο καλοκαίρι, 3ωρα σερί βαρούσα χωρίς να σταματήσω δευτερόλεπτο γιατί μας έβλεπαν από τις κάμερες, με κράνος μάλιστα και M71, πάνω σε ανηφόρες. Το ότι δεν γκρινιάζουμε για το κάθε τι δύσκολο που περάσαμε δεν σημαίνει ότι κάναμε ζωάρα και ότι μόνο εσύ ζορίστηκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, GamingMaster424 είπε

Η 10ωρη σκοπιά ΔΕΝ είναι φυσιολογική, το ότι σας έσκιζαν έτσι δεν σημαίνει ότι όλα τα στρατόπεδα είναι όπως τα περιγράφεις. Όπως είπα, καταγγελία ήθελαν για να στρώσουν, και ειδικά ο διοικητής γιατί αυτό είναι όντως απαράδεκτο. Σε αυτό με την λιποθυμία γράψε λάθος, είπες ότι κόντεψες, όχι ότι έγινε. Και μια χαρά καταλαβαίνω για περίπολο μέσα στο καλοκαίρι, 3ωρα σερί βαρούσα χωρίς να σταματήσω δευτερόλεπτο γιατί μας έβλεπαν από τις κάμερες, με κράνος μάλιστα και M71, πάνω σε ανηφόρες. Το ότι δεν γκρινιάζουμε για το κάθε τι δύσκολο που περάσαμε δεν σημαίνει ότι κάναμε ζωάρα και ότι μόνο εσύ ζορίστηκες.

δεν ειπα οτι μονο εγω ζοριστικα, ολοκληρο στρατοπεδο ημασταν 😂

περα απ τη πλακα, παει τελειωσε, αλλα οπως σου ειπα πολλα γινονται στην παραμεθοριο που δεν ειναι σωστα και δε γινονται μονο εκει που υπηρετησα εγω (αν και to be fair επεσα σε στρατοπεδο-περιπτωση, αλλα υπαρχουν και αλλου, δεν εχουμε την αποκλειστικοτητα). δεν δινουν λεφτα για στελεχη, τα βυσματα κανουν σκοπια στο σπιτι τους, οσα στελεχη υπαρχουν οι μισοι ειναι στα γραφεια διοτι αλιμονο αμα στο ελλαδισταν δεν εχουμε γραφειοκρατεια, και οι αλλοι μισοι.. αναλογα. καποιοι δουλευουν, καποιοι κωλοβαρανε, οι περισσοτεροι θελουν να δουλεψουν αλλα δε ξερουν που παν τα 4 και καταλληγουν σα τ ανεκδοτα με τις ξανθιες. ποσα στελεχη χρειαζονται για να αλλαξουν μια λαμπα? και μενετε μια ντουζινα στρατιωτες να τα κανετε ολα. το ξερεις κ συ πως δε βγαινει ετσι η δουλεια.

επισης αυτο που λες να διαμαρτυρηθουμε, νομιζεις δε το καναμε? αλλα με τη δικαιολογια "δεν υπαρχουν λεφτα" ολα τα προβληματα εξαφανιζονται..

Μ71 γιατι ειχατε?

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jimis98 είπε

δεν υπάρχει κάπου κάποιος πίνακας που να λέει με τους βαθμούς το αντίστοιχο γιώτα?

Εκτος του οτι εχω επικολλησει το λινκ 3-4 φορες παλιοτερα..
σοβαρα τωρα ενα ΓΟΥΓΛΗ δεν ξερεις (!) να χρησιμοποιησεις..??
🤣
https://www.e-nomothesia.gr/kat-enoples-dynameis/stratologia/
http://www.ellinikos-stratos.com/stratologia/swmatikiikanotita.asp

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...