Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

δεν ειπα οτι μονο εγω ζοριστικα, ολοκληρο στρατοπεδο ημασταν 😂

περα απ τη πλακα, παει τελειωσε, αλλα οπως σου ειπα πολλα γινονται στην παραμεθοριο που δεν ειναι σωστα. δεν δινουν λεφτα για στελεχη, τα βυσματα κανουν σκοπια στο σπιτι τους, οσα στελεχη υπαρχουν οι μισοι ειναι στα γραφεια διοτι αλιμονο αμα στο ελλαδισταν δεν εχουμε γραφειοκρατεια, και οι αλλοι μισοι.. αναλογα. καποιοι δουλευουν, καποιοι κωλοβαρανε, και καποιοι θελουν να δουλεψουν αλλα δε ξερουν που παν τα 4. και μενετε μια ντουζινα στρατιωτες να τα κανετε ολα. το ξερεις κ συ πως δε βγαινει ετσι η δουλεια.

Μ71 γιατι ειχατε?

Όλα τα προβλήματα που ανέφερες προφανώς και ισχύουν, αλλά δεν σημαίνουν πως ο στρατός είναι κακός ή πως είναι η κόλαση προσωποποιημένη. Όταν κάτι είναι προβληματικό προσπαθείς να βάλεις όσο μπορείς το χέρι σου να το διορθώσεις, όχι να το γκρεμίσεις. Για παράδειγμα εγώ είχα βύσμα να με φέρει στην πόλη μου αλλά δεν το εκμεταλλεύτηκα γιατί μετά δεν θα ήμουν σε θέση να κράζω τα βύσματα και το πόσο κακό κάνουν μιας και θα ήμουν και εγώ πια μέρος του προβλήματος. Από την άλλη έχω γνωστούς που ακόμα και τώρα με λένε βλάκα, ήταν μέσα στο 2μηνο δίπλα από το σπίτι τους αλλά κλαίγονται κάθε μέρα για την αξιοκρατία...

M71 είχαμε γιατί ο ταξίαρχος ήταν πρασινομπερές και τον έτρεμαν μέχρι και οι διοικητές. Βέβαια το φορούσαμε μόνο στο φυλάκιο, στο στρατόπεδο μόνο το κράνος είχαμε και αυτό ανάλογα τον ΑΥΔΜ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

58 λεπτά πριν, patclo είπε

Δεν δίναν μισθό και ένσημα φίλε. χίλιες εκατό κάτι δραχμές έπαιρνα ως δεκανέας τον μήνα στα τεθωρακισμένα και αυτά έφταναν να αγοράσεις μερικά γιαούρτια από το κψμ. Στην μονάδα ακόμα και το νερό το πλήρωνες από την τσέπη σου και μπορεί να έβγαινες έξοδο μια φορά την εβδομάδα και άδεια στους 4 μήνες.

Τωρα δε μπορεις να αγορασεις ουτε αυτα τα γιαουρτια και σε αμολανε καθημερινα εξω. Πρακτικα αναγκαζεσαι να ξοδεψεις.

Αλλα κατανοω το δραμα σας.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης για τα πρακτικά να προσθέσω ότι τελικά στο 5μηνο χωρίς "εξωτερική παρέμβαση" από μεριάς μου με έστειλαν όντως στην πόλη μου, οπότε το βύσμα δεν είναι όσο απαραίτητο λένε ορισμένοι. Παίζει ρόλο φυσικά και το μέγεθος της σειράς σου αλλά κυρίως της επόμενης, μιας και αυτή θα αντικαταστήσει τη σειρά που είναι να φύγει με μεταθέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, GamingMaster424 είπε

Όλα τα προβλήματα που ανέφερες προφανώς και ισχύουν, αλλά δεν σημαίνουν πως ο στρατός είναι κακός ή πως είναι η κόλαση προσωποποιημένη. Όταν κάτι είναι προβληματικό προσπαθείς να βάλεις όσο μπορείς το χέρι σου να το διορθώσεις, όχι να το γκρεμίσεις. Για παράδειγμα εγώ είχα βύσμα να με φέρει στην πόλη μου αλλά δεν το εκμεταλλεύτηκα γιατί μετά δεν θα ήμουν σε θέση να κράζω τα βύσματα και το πόσο κακό κάνουν μιας και θα ήμουν και εγώ πια μέρος του προβλήματος. Από την άλλη έχω γνωστούς που ακόμα και τώρα με λένε βλάκα, ήταν μέσα στο 2μηνο δίπλα από το σπίτι τους αλλά κλαίγονται κάθε μέρα για την αξιοκρατία...

M71 είχαμε γιατί ο ταξίαρχος ήταν πρασινομπερές και τον έτρεμαν μέχρι και οι διοικητές. Βέβαια το φορούσαμε μόνο στο φυλάκιο, στο στρατόπεδο μόνο το κράνος είχαμε και αυτό ανάλογα τον ΑΥΔΜ.

σορρυ αλλα γι αυτο ειμαστε στη κατασταση που ειμαστε. φτανει η στιγμη που πρεπει να παρεις αποφαση πως κατι δε δουλευει καλα και δε του φτανουν οι διορθωσεις και θελει "γκρεμισμα", και δε το λεω μονο για τη λειτουργια του στρατου. εχουμε την νομοθεσια, τα λογιστικα, τις κρατικες υπηρεσιες, τη γραφειοκρατια. πολυ πραμα για "γκρεμισμα"

3 λεπτά πριν, GamingMaster424 είπε

Επίσης για τα πρακτικά να προσθέσω ότι τελικά στο 5μηνο χωρίς "εξωτερική παρέμβαση" από μεριάς μου με έστειλαν όντως στην πόλη μου, οπότε το βύσμα δεν είναι όσο απαραίτητο λένε ορισμένοι. Παίζει ρόλο φυσικά και το μέγεθος της σειράς σου αλλά κυρίως της επόμενης, μιας και αυτή θα αντικαταστήσει τη σειρά που είναι να φύγει με μεταθέσεις.

ετσι ειναι γενικα πλεον (αν και εμας δε μας εδιωξαν στο 5μηνο, μας αργησαν). παντως η επομενη σειρα απο μενα που ηταν τεραστια κανανε "φτερα" και παλι 3 κ ο κουκος μειναν στο στρατοπεδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, GamingMaster424 είπε

Όταν κάτι είναι προβληματικό προσπαθείς να βάλεις όσο μπορείς το χέρι σου να το διορθώσεις, όχι να το γκρεμίσεις.

Οχι: αυτη δεν θα πρεπει να ειναι η δουλεια του...στρατευσιμου! 🙈 Οταν για παραδειγμα πηγα εγω @ ΠΖ
σημειωσα τουλαχιστον δυο -για να μη γραφω +100!- ολοφανερα λαθος πραγματα -που ομως ισχυαν τοτε:
- Το Ναυτικο και Αεροπορια μαζι: ειχαν περισσοτερους στρατευσιμους (στην ουσια "θεωρητικως υπηρετουντες"!) απο ΣΞ!
- Απο το στρατοπεδο οπου ημουν (και τη σειρα μου βεβαια) μονο...2 ατομα πηγαμε Εβρο [δηλαδη νομιζω ηταν ενας ακομη..!]

Τι απο αυτα -τα ολοφανερα στραβα και αδικα!- λες θα μπορουσαμε(?) να....διορθωσουμε(!) εγω, εσυ & λοιποι...φανταροι,
οταν η ιδια η γαμ*Στρατιωτικη Ηγεσια -η οποια προφανεστατα και τα γνωριζει!- εστω πατοκορφα τα υποστηριζει?! 👎

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

σορρυ αλλα γι αυτο ειμαστε στη κατασταση που ειμαστε. φτανει η στιγμη που πρεπει να παρεις αποφαση πως κατι δε δουλευει καλα και δε του φτανουν οι διορθωσεις και θελει "γκρεμισμα", και δε το λεω μονο για τη λειτουργια του στρατου. εχουμε την νομοθεσια, τα λογιστικα, τις κρατικες υπηρεσιες, τη γραφειοκρατια. πολυ πραμα για "γκρεμισμα"

Γκρεμίζεις κάτι όταν υπάρχει καλύτερη εναλλακτική. Αδικίες και σφάλματα πάντα θα υπάρχουν, δεν σημαίνει ότι η γενική εικόνα είναι τόσο μαύρη. Το να γκρεμίσεις στρατό, νομοθεσία και τα λογιστικά όπως λες σημαίνει αναρχία και χάος. Καλύτερα να ζω σε έναν κόσμο με αδικίες (τίποτα δεν είναι τέλειο εξάλλου) παρά σε μια ζούγκλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
27 λεπτά πριν, GamingMaster424 είπε

Γκρεμίζεις κάτι όταν υπάρχει καλύτερη εναλλακτική. Αδικίες και σφάλματα πάντα θα υπάρχουν, δεν σημαίνει ότι η γενική εικόνα είναι τόσο μαύρη. Το να γκρεμίσεις στρατό, νομοθεσία και τα λογιστικά όπως λες σημαίνει αναρχία και χάος. Καλύτερα να ζω σε έναν κόσμο με αδικίες (τίποτα δεν είναι τέλειο εξάλλου) παρά σε μια ζούγκλα.

το πιστευεις δεν υπαρχουν καλυτερες εναλλακτικες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, GamingMaster424 είπε

Αδικίες και σφάλματα πάντα θα υπάρχουν

Οταν ετουτο το εκτρωμα υφισταται ετσι επι 30 χρονια -και βαλε!-,
στα ποσα ετη και μετα ας πουμε πως θα επρεπε να αλλαξει? (sic)
😝
Ξερωγω να φανε + τα παιδια μας το αδικο σκατο? και τα εγγονια?
🤮 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

το πιστευεις δεν υπαρχουν καλυτερες εναλλακτικες?

Στα λόγια και στη θεωρία ή στην πράξη; Δεν θέλω να επεκταθώ παραπάνω γιατί θα ξεφύγουμε από το θέμα και είναι κρίμα για όσους το παρακολουθούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

το πιστευεις δεν υπαρχουν καλυτερες εναλλακτικες?

Ναι αλλα για να συμβει αυτο, πρεπει να το θελησουν, ειτε:
α) Τα Καραβανια = απο τη Στρατιωτικη Ηγεσια τερμα επανω -προσεξε: δεν λεω Πολιτικη!- μεχρι κατω π.χ. Λοχαγους κλπ..
    Εχεις ομως δει, πλειοψηφικα να θελουν κατι τετοιο? Η οι εκατονταδες χιλιαδες (διχως υπερβολη!) μικρομεγαλες τους
    'εξυπηρετησεις': για τα μεγαλα εως τα απολυτως μικρα (ακομη & για μια διωρη παραταση εξοδου..!) τους 'καραβολευει'
    να καταληγουν-ειναι αντικειμενο συναλλαγης/δουναι + λαβειν? 😉
β) Οι Πολιτες της χωρας συνολικα να (το) αλλαξουν: απαιτωντας δικαιοσυνη κι ισονομια! -> καλη υπομονη, με ετουτο...!!  😴

Αντιλαμβανεσαι οτι προφανως περισσοτερο <κατηγορισιμοι>: που δεν κανουν τιποτα για να αλλαξουν τα σκ*τα, ειναι οι α)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, TheDevilMayCare είπε

Οταν ετουτο το εκτρωμα υφισταται ετσι επι 30 χρονια -και βαλε!-,
στα ποσα ετη και μετα ας πουμε πως θα επρεπε να αλλαξει? (sic)
😝
Ξερωγω να φανε + τα παιδια μας το αδικο σκατο? και τα εγγονια?
🤮

Δεν νομίζω πως υπάρχει κάποιος που είναι 100% ικανοποιημένος με την κατάσταση που επικρατεί στον στρατό. Και δεν γίνεται άλλωστε, είναι κάτι που είσαι υποχρεωμένος να κάνεις, οπότε ακόμα και σε 5στερα να μας είχαν πάλι θα βρίσκαμε κάτι να γκρινιάξουμε. Προσωπικά δεν μπορώ να πω ότι έζησα τόσο εφιαλτικές στιγμές που δεν θα ήθελα με τίποτα να τις ζήσουν και τα παιδιά μου, απλά θυσίασα μερικούς μήνες της ζωής μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
10 λεπτά πριν, GamingMaster424 είπε

Δεν νομίζω πως υπάρχει κάποιος που είναι 100% ικανοποιημένος με την κατάσταση που επικρατεί στον στρατό. Και δεν γίνεται άλλωστε, είναι κάτι που είσαι υποχρεωμένος να κάνεις, οπότε ακόμα και σε 5στερα να μας είχαν πάλι θα βρίσκαμε κάτι να γκρινιάξουμε. Προσωπικά δεν μπορώ να πω ότι έζησα τόσο εφιαλτικές στιγμές που δεν θα ήθελα με τίποτα να τις ζήσουν και τα παιδιά μου, απλά θυσίασα μερικούς μήνες της ζωής μου.

καλα, κατσε οταν θα αιμοραγεις χρηματα να σε δω τι θα λες. προσωπικα μιας και πηγα "μεγαλος" στρατο απ τη τσεπη μου τα εβαλα, εσενα ομως ο/οι γιος/γιοι μπορει να θελουν να πανε μικροι για να τελειωνουν οποτε αυτος που θα "ξετιναχτει" εισαι εσυ. ελπιζω τουλαχιστον να εχεις δικο σου σπιτι και να μη μενεις στο νοικι γιατι σε βλεπω στο δρομο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, TheDevilMayCare είπε

Πέρα από τα εισιτήρια στο πάνε-έλα, το νερό που θα αγοράζεις και κανένα έξτρα ρούχο δεν είσαι υποχρεωμένος να δώσεις άλλα χρήματα. Μπορείς κάλλιστα να κάθεσαι μέσα σαν εξοδούχος και να κοιμάσαι, εγώ αυτό έκανα όταν ήταν χειμώνας και έβρεχε/χιόνιζε/είχε τρελό αέρα. Το αποτέλεσμα ήταν μέσα στο 9μηνο να έχω φάει λιγότερα από 300€.

1 λεπτό πριν, Lezantas26 είπε

καλα, κατσε οταν θα αιμοραγεις χρηματα να σε δω τι θα λες. προσωπικα μιας και πηγα "μεγαλος" στρατο απ τη τσεπη μου τα εβαλα, εσενα ομως ο/οι γιος/γιοι μπορει να θελουν να πανε μικροι για να τελειωνουν οποτε αυτος που θα "ξετιναχτει" εισαι εσυ. ελπιζω τουλαχιστον να εχεις δικο σου σπιτι και να μη μενεις στο νοικι γιατι σε βλεπω στο δρομο.

Έτυχε η απάντηση που έδωσα πιο πάνω να ταιριάζει γάντι σε αυτό που λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...