Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, takatakaros είπε

Στην ανακοίνωση που είχαν βγάλει τότε, έλεγε ότι όσοι έκοψαν μετά τις 25 Ιουλίου θα έμπαιναν Γενάρη αντί για Οκτώβρη. 

https://www.stratologia.gr/el/content/προγραμματισμοσ-καταταξησ-στρατευσιμων-με-την-2020-α΄-εσσο-του-στρατου-ξηρασ-αντι-τησ-2019-δ

Εγώ την έκοψα 25 Ιουλίου και μου ειπαν οτι ηταν η τελευταία μερα για Δ ΕΣΣΟ. Όντως μπήκα 10 Οκτωβρίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ερώτηση γενική για προφανείς λόγους.

Πώς είναι στο στρατόπεδο Καποτά στο Μενίδι?

Ξέρω ότι έχει πολλές μονάδες μέσα αλλά θα ήθελα αν ξέρει κανείς να μου δώσει μια γενική εικόνα από το πως πάνε οι υπηρεσίες,πως είναι μέσα σε θέμα χαλαρότητας κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρουσιάστηκα Ιανουάριο 2001 Σπάρτη κεεμ 270 σειρά έκατσα 5 μήνες οδηγός και μετά λυβ.μετα Χίο Αρμόλια 9 μήνες και τέλος εκεμς στον Καρέα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Petalidas είπε

Περα απο τις φοιτητικές

Την φοιτητική άδεια δεν τη δικαιούσαι, είναι στο χέρι του εκάστοτε διοικητή εαν θα την εγκρίνει..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, -Dimitris- είπε

Την φοιτητική άδεια δεν τη δικαιούσαι, είναι στο χέρι του εκάστοτε διοικητή εαν θα την εγκρίνει..

Το ξερω αυτο. Για τις υπολοιπες ξερεις;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Petalidas είπε

Να ρωτησω ποσες αδειες δικαιουμαι συνολικα σε 9μηνη θητεια; Περα απο τις φοιτητικές αν παω κυπρο υπαρχει η περιπτωση να εχω παραπανω;

15 μερες κανονικη αδεια.

Μεχρι 12 μερες ειδικη αδεια (εδω συμπεριλαμβάνονται φοιτητικες, αναρρωτικες, αγροτικες, ολες μαζι σαν αθροισμα). 

Μεχρι 2 φορες αιμοδοτικη αδεια η οποια δινει τουλαχιστον 2 μερες καθε φορά, σε καποια στρατοπεδα σου κολλαει και ο λόχος τιμητική στην αιμοδοτικη.

Η Κυπρος δινει επιπλεον (τρελη) αδεια επαναπατρισμου στο τελος, δεν θυμαμαι ποσες μερες αλλα ειναι πολλές.

Επεξ/σία από Orpheas1992
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ήρθε χαρτί για ενημέρωση στοιχείων έφεδρου .. έχει κανείς παρόμοια εμπειρία μη κάνω κανένα λάθος η κάποιο τηλέφωνο με έγκυρες πληροφορίες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
7 minutes ago, kostakiss said:

Μου ήρθε χαρτί για ενημέρωση στοιχείων έφεδρου .. έχει κανείς παρόμοια εμπειρία μη κάνω κανένα λάθος η κάποιο τηλέφωνο με έγκυρες πληροφορίες;

Αν δεν έχει αλλάξει κάτι στα στοιχεία, δεν χρειάζεται να κάνεις και τπτ σπουδαίο. Μου είχε έρθει πέρσι ή πρόπερσι, πήγα σε Αστυνομικό Τμήμα στο οποίο μου έδωσαν οδηγίες για το τι έπρεπε να κάνω, τις οποίες έχω ξεχάσει. 😛

Οπότε πήγαινε στο κοντινότερο που θα βρεις και θα ξέρουν 100%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Thresh said:

Αν δεν έχει αλλάξει κάτι στα στοιχεία, δεν χρειάζεται να κάνεις και τπτ σπουδαίο. Μου είχε έρθει πέρσι ή πρόπερσι, πήγα σε Αστυνομικό Τμήμα στο οποίο μου έδωσαν οδηγίες για το τι έπρεπε να κάνω, τις οποίες έχω ξεχάσει. 😛

Οπότε πήγαινε στο κοντινότερο που θα βρεις και θα ξέρουν 100%.

Εμένα μου το έστειλαν με ΕΛΤΑ συστημένο , αν μου το έφερνε η αστυνομία μέχρι να το ανοίξω θα έχανα 5 χρόνια ζωής .

σκεφτηκα μήπως έπαιρνα τηλ στην γραμματεία του στρατού , ξέρω γώ ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, kostakiss said:

Εμένα μου το έστειλαν με ΕΛΤΑ συστημένο , αν μου το έφερνε η αστυνομία μέχρι να το ανοίξω θα έχανα 5 χρόνια ζωής .

σκεφτηκα μήπως έπαιρνα τηλ στην γραμματεία του στρατού , ξέρω γώ ...

Με ΕΛΤΑ ήρθε και σε μένα κι έκανα ότι είπα πιο πάνω. :)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/6/2020 στις 5:29 ΜΜ, Orpheas1992 είπε

 

 

Στις 8/6/2020 στις 5:29 ΜΜ, Orpheas1992 είπε

15 μερες κανονικη αδεια.

Μεχρι 12 μερες ειδικη αδεια (εδω συμπεριλαμβάνονται φοιτητικες, αναρρωτικες, αγροτικες, ολες μαζι σαν αθροισμα). 

Μεχρι 2 φορες αιμοδοτικη αδεια η οποια δινει τουλαχιστον 2 μερες καθε φορά, σε καποια στρατοπεδα σου κολλαει και ο λόχος τιμητική στην αιμοδοτικη.

Η Κυπρος δινει επιπλεον (τρελη) αδεια επαναπατρισμου στο τελος, δεν θυμαμαι ποσες μερες αλλα ειναι πολλές. 15 ημέρες σύνολο. απλά συνήθως παίρνεις +5μερες στην άδεια ορκομωσίας και 10 μέρες όταν επαναπατριστεις 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Καλημερα ξερει κανεις κανα κινητο χωρις καμερα να παρω για τον στρατο ;

2) την πρωτη μερα που σου ψαχνουν την βαλιτσα ψαχνουν και τα ρουχα πανω σου ; δηλαδη αν το εχεις πανω σου το βρισκουν ; η απαγορευεται να κανουν σωματικο ελεγχο ;

 

3) κανα κινητο χωρις καμερα αλλα με ιντερνετ υπαρχει ξερει καποιος ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...