Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 1/6/2020 στις 10:42 ΜΜ, StayCool είπε

Παιδιά συγγνώμη που επεμβαίνω στην συζήτηση σας αλλά ας μου απαντήσει κάποιος παρακαλώ που να ξέρει. 

Μπήκα Μάρτιο κεεδ ορκίστηκα και πήρα αναβολή για ψυχολογικούς λόγους. Ξέρετε αν μπορώ τον Δεκέμβριο που μπαίνω, να επιλέξω δόκιμος; Στην στρατολογία μου είπαν ότι αν είμαι ι1 (που είμαι) θα έχω ένδειξη υεα και μπορώ να το επιλέξω . Εσείς μπορείτε να επιβεβαιώσετε κάτι τέτοιο, γιατί από τι ήξερα όσοι μπαίνουν μετά από αναβολή δεν μπορούν να επιλέξουν ούτε ειδικές δυνάμεις ούτε ως δόκιμοι. Ευχαριστώ

εγω ειχα παρει αναβολη λογω σπουδων και μετα πηγα κανονικα σαν ΥΕΑ,αν εισαι Ι1 δεν βρισκω λογο να υπαρχει προβλημα..
Τωρα η δικη σου περιπτωση ειναι ιδιαιτερη γιατι ορκιστηκες,πιο παλια ολο αυτο γινοταν στο κεντρο νεοσυλλεκτων αλλα εχουν αλλαξει τωρα αυτα δεν ξερω πως παει..
Εχεις μιλησει με κανενα στρατολογικο γραφειο?
Σε περιπτωση που μπορεις να προετοιμαστεις λιγο, θα περασεις μια επιτροπη που σε κοβουν λιγο καμια χαζη ερωτηση του στυλ γιατι θες να πας δοκιμος κλπ..
αλλα μπορει να δουν σε κανενα χαρτι οτι πηρες αναβολη για ψυχολογικους λογους και να σου κανουν ερωτησεις για αυτο..
Εσυ ξερεις τους ψυχολογικους λογους αλλα να ξερεις το πρωτο διμηνο σαν ΥΕΑ Α ειναι πικρα,μην μασας ομως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 hours ago, giannisww said:

Επίσης ξέρει κανείς πως είναι οι συνθήκες στο 479 ΤΔΒ Ξάνθης αυτές τις μέρες?

Ημουν στο 476 ΤΗΠ. Στρατοπεδο Αποστολιδη. Γενικα καλες συνθηκες, σχετικα καλες υπηρεσιες. Οσο ημουν υπηρχαν αρκετα ατομα. Γενικα καλο ταγνα διαβιβασεων με αρκετα καλα στελεχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα υπηρετώ σε μονάδα της Αθήνας (364).Στις 31 μαϊου εκτελούσα υπηρεσία...γλίστρησα έπεσα και έπαθα σοβαρό διάστρεμμα στο δεξί πόδι,νοσηλεύτηκα ένα βράδυ στο 401 όπου και την επόμενη μέρα πήρα εξιτήριο και αναρρωτική άδεια 15 ημερών.Την Παρασκευή που μας πέρασε πήγα για επανεξέταση και ο γιατρός μου είπε ότι ειναι σε σκέψεις για το αν θα μου δώσει ΕΥ(κατ οίκον) ή έξτρα άδεια και μου είπε τη τρίτη 16/06 να παω στο 401 για να με δει και να αποφασίσει.

 

Το πρόβλημα είναι το εξής..το πόδι μου ειναι σαφώς καλύτερα αλλα οχι στο επίπεδο που λεω οτι είμαι εντελώς καλά, επιπλέον εχω 15 μέρες κανονικής άδειας και φοβάμαι παρα πολύ οτι αν πάρω την άδεια που λεει ο γιατρός θα χρεωθεί απ την κανονική μου κάτι το οποίο εγω δεν θέλω γιατί εχω σοβαρές δουλειές τον Σεπτέμβριο και χρειάζομαι τις μέρες.

Τι μου προτείνετε να κάνω;υπάρχει κάτι που μπορώ να ζητήσω;παίζει ρολο που το ατύχημα έγινε εν υπηρεσία;

Συγγνώμη αν σας κούρασα προσπάθησα να γίνω όσο πιο σαφείς γινόταν,σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, panos.mark4 είπε

Παιδιά καλησπέρα υπηρετώ σε μονάδα της Αθήνας (364).Στις 31 μαϊου εκτελούσα υπηρεσία...γλίστρησα έπεσα και έπαθα σοβαρό διάστρεμμα στο δεξί πόδι,νοσηλεύτηκα ένα βράδυ στο 401 όπου και την επόμενη μέρα πήρα εξιτήριο και αναρρωτική άδεια 15 ημερών.Την Παρασκευή που μας πέρασε πήγα για επανεξέταση και ο γιατρός μου είπε ότι ειναι σε σκέψεις για το αν θα μου δώσει ΕΥ(κατ οίκον) ή έξτρα άδεια και μου είπε τη τρίτη 16/06 να παω στο 401 για να με δει και να αποφασίσει.

Το πρόβλημα είναι το εξής..το πόδι μου ειναι σαφώς καλύτερα αλλα οχι στο επίπεδο που λεω οτι είμαι εντελώς καλά, επιπλέον εχω 15 μέρες κανονικής άδειας και φοβάμαι παρα πολύ οτι αν πάρω την άδεια που λεει ο γιατρός θα χρεωθεί απ την κανονική μου κάτι το οποίο εγω δεν θέλω γιατί εχω σοβαρές δουλειές τον Σεπτέμβριο και χρειάζομαι τις μέρες.

Τι μου προτείνετε να κάνω;υπάρχει κάτι που μπορώ να ζητήσω;παίζει ρολο που το ατύχημα έγινε εν υπηρεσία;

Συγγνώμη αν σας κούρασα προσπάθησα να γίνω όσο πιο σαφείς γινόταν,σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Εν ώρα υπηρεσίας ατύχημα;

Παίρνεις κανονικά και δια νόμου ΟΛΕΣ τις αναρρωτικές που θα χρειαστείς και ΔΕΝ υπηρετείς έξτρα, δηλαδή και 100 έξτρα από τις 12 που δικαιούσαι.

Οι 12 που έχεις σου χρεώνονται δυστυχώς κανονικά, δηλ. δε γίνεται να σου δώσουν "άγραφες" αναρρωτικές ΜΟΝΟ. Θα πρέπει να φας τις 12 σου πρώτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, qwertyuiop2 είπε

Εν ώρα υπηρεσίας ατύχημα;

Παίρνεις κανονικά και δια νόμου ΟΛΕΣ τις αναρρωτικές που θα χρειαστείς και ΔΕΝ υπηρετείς έξτρα, δηλαδή και 100 έξτρα από τις 12 που δικαιούσαι.

Οι 12 που έχεις σου χρεώνονται δυστυχώς κανονικά, δηλ. δε γίνεται να σου δώσουν "άγραφες" αναρρωτικές ΜΟΝΟ. Θα πρέπει να φας τις 12 σου πρώτα.

Καλημέρα φίλε,έχω ήδη πάρει 15 μέρες αναρρωτική,το θέμα ειναι οτι φοβάμαι πολύ μη μου πούν αν πάρεις κι άλλη άδεια θα αφαιρεθεί απ τη κανονική σου ή οτι θα ειναι υπηρετίσημες...+οτι κατά 99% θα περάσω και ΕΔΕ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, panos.mark4 είπε

Καλημέρα φίλε,έχω ήδη πάρει 15 μέρες αναρρωτική,το θέμα ειναι οτι φοβάμαι πολύ μη μου πούν αν πάρεις κι άλλη άδεια θα αφαιρεθεί απ τη κανονική σου ή οτι θα ειναι υπηρετίσημες...+οτι κατά 99% θα περάσω και ΕΔΕ...

EΔΕ θα περάσεις, αλλά δεν υπάρχει λόγος να τη φοβάσαι. Θα πεις ότι χτύπησες εντός υπηρεσίας, πρέπει να είναι τρελά @@ από τη μονάδα σου για να σε αμφισβητήσουν.

Δε θα σου κόψουν από τις 15 κανονικές σου αν γίνει παραδεκτό ότι χτύπησες εντός υπηρεσίας (που δεν έχει λόγο να γίνει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά Καλησπέρα!

 

Πρόκειται να μπω στην αεροπορια στις 20 Ιουλίου και θέλω να ρωτήσω αν επιτρέπεται να ταξιδέψω καποιες μέρες πριν για Κύπρο. 

 

Σας ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, andreasgt21 είπε

Πρόκειται να μπω στην αεροπορια στις 20 Ιουλίου και θέλω να ρωτήσω αν επιτρέπεται να ταξιδέψω καποιες μέρες πριν για Κύπρο. 

 

τι προβλημα να υπαρχει? Αν εχεις γυρισει πριν τις 20 και παρουσιαστεις κανονικα εισαι μια χαρα. Πολιτης εισαι μεχρι τις 20 ιουλιου οποτε δεν εχεις να "φοβασαι" κατι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γνωριζει καποιος αν υπαρχει χρονικο οριο ,για την ενημερωση στοιχειων επικοινωνιας που ερχεται για στρατιωτες ,που ηδη εχουν τελειωσει τη θητεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...