Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι αποσπασμένος, έχω τις άδειες του Έβρου (10 τιμητικές) λόγω των επεισοδίων του Μαρτίου που θέλω να πάρω γιατί σε λίγο απολύομαι και δε μου τις δίνουμε από εδώ γιατί θέλουν η μονάδα μου να στείλει αντικαταστάτη(αλλά ούτε με αυτή δε βγάζω άκρη). Τι μπορώ να κάνω; Έχει έρθει διαταγη εδώ να χορηγηθούν με μέριμνα των μονάδων, όπως λέει, αλλά ο διοικητής αρνείται και λέει θέλει αντικαταστάτες πρώτα για να φύγουμε εμείς.

Επεξ/σία από Asevastos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά καλησπέρα. Είχα πάει στη μονάδα μου που θα απολυθω το χαρτί αιμοδοσιας και σήμερα μου ανακοίνωσαν τις άδειες μου και μου είχαν βάλει να πάρω μόνο τις κανονικές μου και μου είπαν ότι για τις αιμοδοτικες θα δουν ανάλογα με τα άτομα. Δεν είναι υποχρεωτικές κανονικά?

Επεξ/σία από Veloudos Alexandros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα και απο μένα..δυστηχώς πήγα σήμερα στο 401...ο γιατρός με έβγαλε 3 μέρες ΕΥ και 10 μέρες ΕΟ.Πάω μετά στη μονάδα μου και μου ανακοινώνουν ότι απο τις 15 μέρες που πήρα αναρρωτική οι 3 μέρες ειναι απ τη δική μου άδεια και ας ήταν το ατύχημα εν ώρα υπηρεσίας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Veloudos Alexandros είπε

Παιδιά καλησπέρα. Είχα πάει στη μονάδα μου που θα απολυθω το χαρτί αιμοδοσιας και σήμερα μου ανακοίνωσαν τις άδειες μου και μου είχαν βάλει να πάρω μόνο τις κανονικές μου και μου είπαν ότι για τις αιμοδοτικες θα δουν ανάλογα με τα άτομα. Δεν είναι υποχρεωτικές κανονικά?

Αιμοδοτικές προαιρετικές είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
22 minutes ago, Asevastos said:

Αιμοδοτικές προαιρετικές είναι.

Η χορήγηση της τιμητικής άδειας δεν είναι υποχρεωτική, εκτός της αιμοδοτικής, η οποία μπορεί να χορηγηθεί μέχρι δύο (2) φορές κατά την διάρκεια της εκπλήρωσης της στρατεύσιμης στρατιωτικής υποχρέωσης, και δεν υπερβαίνει τις τέσσερις (4) ημέρες κάθε φορά.

http://www.ellinikos-stratos.com/thiteia/adeies-2.asp

Έχει αλλάξει κάτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
14 minutes ago, Asevastos said:

Σοβαρά; Πρώτη φορά το βλέπω! Εμάς μας λέγανε άμα θέλει ο διοικητής δίνονται.

Μάλλον γιατί δεν ήθελαν να δίνουν έξτρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά μιλώντας, από εδώ και στο εξής όσοι σκέφτεστε να βγάλετε τρελόχαρτο για να πάρετε Ι5 και να γλυτώσετε από τον στρατό, ίσως να το σκεφτείτε λίγο καλύτερα.

Χιλιάδες οδηγοί με σοβαρές ψυχικές ασθένειες -Έρχεται νομοθετική ρύθμιση

Αναφορά σε κείμενο

Αρχικά τα στελέχη του Υπουργείου θα πρέπει να ανακαλύψουν ποιοι οδηγοί έχουν νόμιμη άδεια οδήγησης και έχουν πάρει απαλλαγή από τον Στρατό λόγω ψυχολογικών προβλημάτων ή θεμάτων υγείας

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Thresh είπε

Η χορήγηση της τιμητικής άδειας δεν είναι υποχρεωτική, εκτός της αιμοδοτικής, η οποία μπορεί να χορηγηθεί μέχρι δύο (2) φορές κατά την διάρκεια της εκπλήρωσης της στρατεύσιμης στρατιωτικής υποχρέωσης, και δεν υπερβαίνει τις τέσσερις (4) ημέρες κάθε φορά.

http://www.ellinikos-stratos.com/thiteia/adeies-2.asp

Έχει αλλάξει κάτι?

Ειναι υποχρεωτικες μεν, αλλα εχω την αισθηση οτι δεν μεταφερονται, στην επομενη μοναδα - τοποθετηση - μεταθεση.
Δηλαδη το υποχρεωτικο τους, δεσμευει τον διοικητη της μοναδας: οπου εδωσες αιμα μονο, να σου τη δωσει οταν την
αιτηθεις, ενω για τους επομενους οπου βρεθεις -λενε τα καραβανια- ειναι & καλα "προαιρετικο!", κι οχι υποχρεωτικο!
😣
Το ειδαμε ετουτο με το χειροτερο δυνατο τροπο στο Γαμ#Πεζικο στη Καλαματα: οταν ελαχιστες -τυχαιο, δεν νομιζω!-
μερες πριν φυγουμε, μας ηπιανε το αιμα στην αιμοδοσια! Σε κανεναν ομως δεν δωθηκε -γιατι στην εβδομαδα φευγιου,
δεν δινοταν καμια...αδεια! Σε ολους μας γραφτηκαν αιμοδοτικες αδειες, και καλα για την μοναδα οπου θα...πηγαιναμε.
Τη συνεχεια, την αφηνω ως ασκηση στους αναγνωστες -μα φανταζομαι την αντιλαμβανεστε οσοι πηγατε @ μαμημενο..
🤮

Επεξ/σία από TheDevilMayCare
ορθογρ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, gokuthelegend είπε

Γενικά μιλώντας, από εδώ και στο εξής όσοι σκέφτεστε να βγάλετε τρελόχαρτο για να πάρετε Ι5 και να γλυτώσετε από τον στρατό, ίσως να το σκεφτείτε λίγο καλύτερα.

Χιλιάδες οδηγοί με σοβαρές ψυχικές ασθένειες -Έρχεται νομοθετική ρύθμιση

Μακάρι, γιατί έχουμε γεμίσει πολλούς Βιν Ντίζελ και Paul Walkers, 5 πυρήνες και 5 threads (i5) έξω στους δρόμους.

Εφόσον είχαν "ψυχολογικά" και απαλλάχτηκαν από τον στρατό, ίσως να μην είναι ποτέ έτοιμοι να οδηγήσουν"οξω" στους δρόμους.

😉

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, TheDevilMayCare είπε

Ειναι υποχρεωτικες μεν, αλλα εχω την αισθηση οτι δεν μεταφερονται, στην επομενη μοναδα - τοποθετηση - μεταθεση.
Δηλαδη το υποχρεωτικο τους, δεσμευει τον διοικητη της μοναδας: οπου εδωσες αιμα μονο, να σου τη δωσει οταν την
αιτηθεις, ενω για τους επομενους οπου βρεθεις -λενε τα καραβανια- ειναι & καλα "προαιρετικο!", κι οχι υποχρεωτικο!
😣
Το ειδαμε ετουτο με το χειροτερο δυνατο τροπο στο Γαμ#Πεζικο στη Καλαματα: οταν ελαχιστες -τυχαιο, δεν νομιζω!-
μερες πριν φυγουμε, μας ηπιανε το αιμα στην αιμοδοσια! Σε κανεναν ομως δεν δωθηκε -γιατι στην εβδομαδα φευγιου,
δεν δινοταν καμια...αδεια! Σε ολους μας γραφτηκαν αιμοδοτικες αδειες, και καλα για την μοναδα οπου θα...πηγαιναμε.
Τη συνεχεια, την αφηνω ως ασκηση στους αναγνωστες -μα φανταζομαι την αντιλαμβανεστε οσοι πηγατε @ μαμημενο..
🤮

Εγώ στη Μονάδα που πήγα το χαρτί, στην ίδια θα απολυθώ. Άρα δεν υπάρχει καμία δικαιολογία ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tetrabitos είπε

Μακάρι, γιατί έχουμε γεμίσει πολλούς Βιν Ντίζελ και Paul Walkers, 5 πυρήνες και 5 threads (i5) έξω στους δρόμους.

Εφόσον είχαν "ψυχολογικά" και απαλλάχτηκαν από τον στρατό, ίσως να μην είναι ποτέ έτοιμοι να οδηγήσουν"οξω" στους δρόμους.

😉

Αποκαλούνται οι  μαχητές των δρόμων !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, gokuthelegend είπε

Γενικά μιλώντας, από εδώ και στο εξής όσοι σκέφτεστε να βγάλετε τρελόχαρτο για να πάρετε Ι5 και να γλυτώσετε από τον στρατό, ίσως να το σκεφτείτε λίγο καλύτερα.

Χιλιάδες οδηγοί με σοβαρές ψυχικές ασθένειες -Έρχεται νομοθετική ρύθμιση

Γιατι φυσικα οποιος ειναι Ι1 δε μπορει να εκδηλωσει αργοτερα ψυχιατρικη νοσο.

Ή οποιος δεν παει στα 18 να κανει τη θητεία του, σαφως δεν μπορει να αποκτησει διπλωμα οδηγησης.

Εγκυροτατο site.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...