Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/6/2020 στις 10:50 ΠΜ, christos4 είπε

και φυσικά τα ψυχολογικά εμφανίζονται μόνο σε όσους έχουν πάρει χαρτί για Ι5, δε θεραπεύονται ποτέ και δεν εμφανίζονται στις γυναίκες, αφού δεν πάνε στρατό 😛 😛

ότι να 'ναι... 

λογικά αυξήθηκαν τελευταία τα μούφα Ι5 και βγάζουν φήμες για να τα μειώσουν.. όπως πριν τις ΕΣΣΟ που δεν μαζεύουν κόσμο που βγάζουν φήμες  ότι θα αυξηθεί η θητεία... 

α, και για να μην ξεχάσουμε το σοβαρό έλεγχο που γίνεται από γιατρούς πριν βγάλεις δίπλωμα: 

Παθολόγος: νιώθεις καλά; 

Καρδιολόγος: δεν έχουμε κάνα πρόβλημα, ε; 

Οφθαλμίατρος: εντάξει, έχεις λίγη μυωπία, αλλά δε θα στο βάλω για να μην χρειάζεται να έχεις γυαλιά πάντα μέσα στο αμάξι

Μη μου τα θυμιζεις που ενημερωθηκα οτι οι οδηγοι δε μπορουν να εχουν μυωπια ΑΦΟΥ με εστειλαν για εκπαίδευση στη σπαρτη 😂

Τοσο καιρο δε το ξεραν να μη με στειλουν και ειχα τραβηξει τα πάνδεινα μαζι με 3 ατομα που ηταν γενικων καθηκοντων και τα καναμε ΟΛΑ οσο οι αλλοι ειχαν εκπαιδευσεις (εφυγα για σπαρτη αφου τελειωσαν τις εκπαιδευσεις)

Τουλαχιατο σπαρτη δε καναμε και τιποτα ιδιαιτερο, βεβαια παλι στην απ εξω εμεινα να κανω κλαδεματα κΙ σκοπιες οσο οι αλλοι εκπαιδευονταν

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 ώρες πριν, engfirm17 είπε

Αν παρουσιαστείς πεζικό θα περάσεις απο μια αθλητική διαδικασία επιλογής για να μπεις ειδικές ,και θα πας στην αμφίβια μοίρα στη ρόδο κατευθείαν μετά την ορκομωσια (Σε αυτή τη μονάδα ήμουν και εγω) .. Νέα πέραμο θα πας μόνο αν έχεις ειδικότητα που γίνεται εκεί (Χελ ή νοσοκόμος)

Κατάλαβα, και σε ευχαριστώ, για πες τίποτα από Α μακ (εκπαίδευση,υπηρεσίες κτλπ) αξίζει να πάει κάποιος; πως ήταν σαν εμπειρία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, erhall0102 είπε

ΕΣΣΟ Δ Στρατος ποτε ειναι; Ιουλιο ή Αυγουστο;

Κανονικα ιουλιο τωρα επειδη καθυστερησε η προηγουμενη δεν ξερω αν θα το πανε αυγουστο

Οι μεταθεσεις του 5μηνου της 364 εγιναν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, lazkalai είπε

με τα λεφτά τι γίνεται εκεί μέσα; πειράζει να έχω μόνο κάρτα ή θα ήταν καλό να έχω και μετρητά πάνω μου; 

Εννοείται και μετρητά. Δύσκολα σε κυλικείο εντός στρατοπέδου να έχει POS.

Επεξ/σία από Asevastos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nikosmon είπε

Οι μεταθεσεις του 5μηνου της 364 εγιναν;

Εχουν ξεκινησει. Ηρθαν λιγοι για αρχη. Μας ειπαν απο Δευτερα περιμενουν κοσμο...

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Ας απαντήσει μόνο όποιος γνωρίζει σας παρακαλαώ.

Ο αδελφός μου έφυγε πριν περίπου 7 χρόνια για εξωτερικό και δεν έχει σκοπό ποτέ να επιστρέψει μόνιμα.

Όπως καταλαβένετε δεν παρουσιάστηκε ποτέ για την θυτία του.Απο τη στρατολογία μας είπαν πως όσο είναι εξωτερικό δεν υπάρχει κανένα θέμα.Μπορεί επίσης να επισκέπτεται την Ελλάδα για 21 ημέρες / χρόνο (αν θυμάμαι καλά ).

Απο κει και πέρα υπάρχει ένα πρόστιμο της τάξης τον 6000 ευρώ (και αυτό αν θυμάμαι καλά γιατι έχει περάσει καιρός απο όταν πήγα και ρώτησα) Το πρόστιμο αυτό όσο πάει μου είπαν θα αυξάνεται.Εαν όμως καταφέρει να βγάλει αποδεικτικά μόνιμης κατοικίας στο εξωτερικό διαγράφεται.

Το θέμα είναι πως ο υπάλληλος τότε δεν μου φάνηκε πιστικός και ο αδελφός μου δεν έχει έρθει ποτέ ξανα Ελλάδα ούτε για διακοπές.

Οπότε ξέρει κανείς περισσότερα ; Μήπως να ξαναπάω μια βόλτα απο στρατολογία και ίσως και Εφορία ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Chocobo είπε

Καλησπέρα.

Ας απαντήσει μόνο όποιος γνωρίζει σας παρακαλαώ.

Ο αδελφός μου έφυγε πριν περίπου 7 χρόνια για εξωτερικό και δεν έχει σκοπό ποτέ να επιστρέψει μόνιμα.

Όπως καταλαβένετε δεν παρουσιάστηκε ποτέ για την θυτία του.Απο τη στρατολογία μας είπαν πως όσο είναι εξωτερικό δεν υπάρχει κανένα θέμα.Μπορεί επίσης να επισκέπτεται την Ελλάδα για 21 ημέρες / χρόνο (αν θυμάμαι καλά ).

Απο κει και πέρα υπάρχει ένα πρόστιμο της τάξης τον 6000 ευρώ (και αυτό αν θυμάμαι καλά γιατι έχει περάσει καιρός απο όταν πήγα και ρώτησα) Το πρόστιμο αυτό όσο πάει μου είπαν θα αυξάνεται.Εαν όμως καταφέρει να βγάλει αποδεικτικά μόνιμης κατοικίας στο εξωτερικό διαγράφεται.

Το θέμα είναι πως ο υπάλληλος τότε δεν μου φάνηκε πιστικός και ο αδελφός μου δεν έχει έρθει ποτέ ξανα Ελλάδα ούτε για διακοπές.

Οπότε ξέρει κανείς περισσότερα ; Μήπως να ξαναπάω μια βόλτα απο στρατολογία και ίσως και Εφορία ; 

Για να γινεις ΜΚΕ (Μονιμος Κατοικος Εξωτερικου) και να διαγραψεις το προστιμο πρεπει να αποδειξεις πως μεινεις στο εξωτερικο 11 συνεχομενα χρονια ή δουλευεις στο εξωτερικο 7 συνεχομενα χρονια αν δεν κανω λαθος

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/6/2020 στις 2:58 ΜΜ, axouu είπε

https://www.skroutz.gr/s/16723828/Xiaomi-Qin-1S-512MB-Yellow.html 

κάποιος που να έχει πάρει αυτό το κινητό για την θητεία του να μας πει εντυπώσεις; και εάν γίνεται τελικά να πάρει εφαρμογές

Το έχω πάρει εγώ. Το χρησιμοποίησα 25 μέρες στην εκπαίδευση, καθώς στην αεροπορία γίνεται αυστηρώς έλεγχος για smartphones. 

Έμεινα αρκετά ικανοποιημένος. Αρχικά, πρέπει να ασχοληθείς με το σετάρισμά του για να του περάσεις εφαρμογές. Έχει αρκετό υλικό στο xda developers, μέχρι και ελληνικό πληκτρολόγιο. Πέρασε μόνο τις βασικές εφαρμογές που χρειάζεσαι γιατί έχει πολύ μικρή μνήμη. 

Στην πράξη τώρα μόνο το Messenger lite, που με ένοιαζε κυρίως, δουλεύει απροβλημάτιστα. Το Facebook και το instagram είτε μέσω εφαρμογής είτε μέσω browser κλείνουν σε ανύποπτο χρόνο λόγω Ram αλλά με υπομονή μπορείς να δεις stories κλπ. Επίσης, θέλει εξοικείωση η πλοήγηση, που γίνεται με κέρσορα. 

Στα αρνητικά η έλλειψη ραδιοφώνου και φακού flash. Η μπαταρία βγάζει 2-3 μέρες. 

Επέλεξε μαύρο ή άσπρο χρώμα ώστε να μην ξεχωρίζει από το υπόλοιπα κινητά και δίνεις στόχο. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια παρτε κινητο μην φοβαστε...Ολοι μα ολοι κινητα εχουν..αυτο γινεται μονο την πρωτη μερα που τσεκαρουν..μετα την πρωτη μερα κυκλοφορεις με το κινητο χαλαρα και στην μοναδα μεσα και δεν σου λεει κανεις τιποτα ουτε υπαξιωματικοι αξιωματικοι..ενταξει λιγο διακριτικος πρεπει να εισαι στον διοιηκητη...Επισης αν τρωγεστε αμαν και πως να παρετε κινητο χωρις καμερα..παρτε το περιμενετε μεχρι την ορκομωσια και μετα παρτε το κανονικο σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, lp_fan_1 είπε

παιδια παρτε κινητο μην φοβαστε...Ολοι μα ολοι κινητα εχουν..αυτο γινεται μονο την πρωτη μερα που τσεκαρουν..μετα την πρωτη μερα κυκλοφορεις με το κινητο χαλαρα και στην μοναδα μεσα και δεν σου λεει κανεις τιποτα ουτε υπαξιωματικοι αξιωματικοι..ενταξει λιγο διακριτικος πρεπει να εισαι στον διοιηκητη...Επισης αν τρωγεστε αμαν και πως να παρετε κινητο χωρις καμερα..παρτε το περιμενετε μεχρι την ορκομωσια και μετα παρτε το κανονικο σας

Φιλε κανεις λαθος στην αεροπορια στην τριπολη απαγορευονται αυστηρα τα κινητά σε ολη τη διαρκεια της βασικης εκπαιδευσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, lp_fan_1 είπε

παιδια παρτε κινητο μην φοβαστε...Ολοι μα ολοι κινητα εχουν..αυτο γινεται μονο την πρωτη μερα που τσεκαρουν..μετα την πρωτη μερα κυκλοφορεις με το κινητο χαλαρα και στην μοναδα μεσα και δεν σου λεει κανεις τιποτα ουτε υπαξιωματικοι αξιωματικοι..ενταξει λιγο διακριτικος πρεπει να εισαι στον διοιηκητη...Επισης αν τρωγεστε αμαν και πως να παρετε κινητο χωρις καμερα..παρτε το περιμενετε μεχρι την ορκομωσια και μετα παρτε το κανονικο σας

Βασικά πιστεύω πως Πάνω σου δεν ψάχνουν να δουν αν έχεις κινητό καθώς νομίζω απαγορεύεται μόνο να σε ψαρωσουν και εσύ να το βγάλεις..

 

 

 

Παιδιά ξέρει κανείς αν πεζοναύτες πάνε μόνο Ι1 ? Ι2 μπορούν να μπουν πεζοναύτες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...