Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/6/2020 στις 1:31 ΠΜ, TomConlon είπε

Κατάλαβα, και σε ευχαριστώ, για πες τίποτα από Α μακ (εκπαίδευση,υπηρεσίες κτλπ) αξίζει να πάει κάποιος; πως ήταν σαν εμπειρία;

Από τη στιγμή που είσαι Ροδίτης, αν πας ειδικες εκεί θα σε στειλουν, άρα δεν έχεις κ πολλες επιλογές οπότε ότι κ να σου πω.... Και θετικά και αρνητικά... Ανάλογα.. Καλή θητεία, μη μασάς τίποτα 

Επεξ/σία από engfirm17
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 21/6/2020 στις 8:07 ΜΜ, Asevastos είπε

Ακτινογραφία απολύσεως μέχρι και πόσο καιρό πριν πρέπει να έχω βγάλει για να γίνει αποδεκτή;

Εμένα που βρίσκομαι σε άδεια ο Υποδιοικητής της μονάδας μου είπε 20 μερές πριν σε δημόσιο νοσοκομείο (θέλει μόνο την γνωμάτευση του παθολόγου).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, xorotaktis είπε

Καλησπέρα αν με βάλουν ,Ι2 μπορώ να μπω πεζοναύτες ή μόνο Ι1 μπαίνουν πεζοναύτες

Μετά απο εντατικό googlαρισμα (μου πήρε 10 δευτερολεπτα)

http://www.ellinikos-stratos.com/stratologia/swmatikiikanotita.asp

Αναφορά σε κείμενο

Κατηγορία Ι1: Οι στρατεύσιμοι φέρουν οπλισμό και συμμετέχουν σε όλες της δραστηριότητες. Μόνο μέλη αυτής της κατηγορίας μπορούν να επιλεγούν για Στρατονομία, Προεδρική Φρουρά και Ειδικές Δυνάμεις

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 21/06/2020 at 13:29, Chocobo said:

Καλησπέρα.

Ας απαντήσει μόνο όποιος γνωρίζει σας παρακαλαώ.

Ο αδελφός μου έφυγε πριν περίπου 7 χρόνια για εξωτερικό και δεν έχει σκοπό ποτέ να επιστρέψει μόνιμα.

Όπως καταλαβένετε δεν παρουσιάστηκε ποτέ για την θυτία του.Απο τη στρατολογία μας είπαν πως όσο είναι εξωτερικό δεν υπάρχει κανένα θέμα.Μπορεί επίσης να επισκέπτεται την Ελλάδα για 21 ημέρες / χρόνο (αν θυμάμαι καλά ).

Απο κει και πέρα υπάρχει ένα πρόστιμο της τάξης τον 6000 ευρώ (και αυτό αν θυμάμαι καλά γιατι έχει περάσει καιρός απο όταν πήγα και ρώτησα) Το πρόστιμο αυτό όσο πάει μου είπαν θα αυξάνεται.Εαν όμως καταφέρει να βγάλει αποδεικτικά μόνιμης κατοικίας στο εξωτερικό διαγράφεται.

Το θέμα είναι πως ο υπάλληλος τότε δεν μου φάνηκε πιστικός και ο αδελφός μου δεν έχει έρθει ποτέ ξανα Ελλάδα ούτε για διακοπές.

Οπότε ξέρει κανείς περισσότερα ; Μήπως να ξαναπάω μια βόλτα απο στρατολογία και ίσως και Εφορία ; 

Το πρόστιμο - με επιφύλαξη για αλλαγή της σχετικής ρύθμισης - θα ακυρωθεί όταν θα λάβει την ιδιότητα ΜΚΕ. Δηλαδή στα 7 χρόνια βιοποριστικής εργασίας ή στα 11 χρόνια διαμονής (όποιο έρθει πρώτο). Τη σχετική βεβαίωση την εκδίδει το αρμόδιο Προξενείο και αποστέλλεται στη Στρατολογική Υπηρεσία.

Στο μεταξύ, ως ανυπότακτος εξωτερικού, θα μπορεί να έρχεται για 30 ημέρες κατ' έτος στην Ελλάδα. Το βάρος της απόδειξης μη υπέρβασης αυτών των ημερών πέφτει στον ίδιο σε περίπτωση σχετικού ελέγχου από τις αρχές.

Επεξ/σία από DrFreeman
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα.περσυ τελη ιουλιου πηρα αναβολη για ιατρικους λογους για εναν χρονο υπολογιζοντας πως θα μπω φετος τον ιουλιο κατι το οποιο δεν συνεβη.μπορω καπως να μπω με την εσσο του ιουλιου κι οχι του σεπτεμβρη ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Panoss22 είπε

Γειά σας μια ερώτηση, πόσο δύσκολο είναι να πάρεις μια 2μηνη αναβολη?? 

Συνήθως πολύ εύκολο αν έχεις λόγο. Απλά νμζ δίνουν 6μηνη. 2μηνη δεν ξέρω αν δίνουν 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Συνήθως πολύ εύκολο αν έχεις λόγο. Απλά νμζ δίνουν 6μηνη. 2μηνη δεν ξέρω αν δίνουν 

Δεν υπάρχει κάποιος τρόπος ώστε να πάρω μια 2μηνη??Δεν θέλω παραπάνω, μ ήρθε για 21 Ιουλίου και θέλω να μπω από Σεπτέμβρη!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...