Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, tasos41997 είπε

Καλησπερα και απο εμενα, με τα μεταφορικα για την μετακινηση μου (ΚΤΕΛ, τραινο) για τα υπεραστικα ταξιδια αναφερομαι μεταξυ εκει που πρεπει να παρουσιαστω στην αρχη ή με το στρατοπαιδο το οποιο θα υπηρετησω τι ισχυει;

Διαβαζω ειναι αναλογα τα ΚΤΕΛ της καθε περιοχης, άλλου διαβαζω οτι δικαιουμαι 25% εκπτωση, αλλου οτι δικαιουμαι καποια δωρεαν, τι ισχυει τελικα;

Για να παρουσιαστείς χωρίς δικά σου έξοδα, πήγαινε στην στρατολογική υπηρεσία της περιοχής σου.

Για να έχεις 25% έκπτωση (όπου την έχεις), πρέπει να έχεις την στρατιωτική ταυτότητα. Από 'κει και πέρα, δωρεάν μετακίνηση δικαιούσαι σε γκρουπ εορτών, μετάθεση, απόλυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, user2 είπε

Ευχαριστώ, για τις χρήσιμες πληροφορίες. Επίσης, θα ήταν χρήσιμο, να προσδιορίσεις το έτος, που είχες καταταγεί, έτσι ώστε, να συγκρίνω με τη τωρινή κατάσταση, εάν μπορώ. Επίσημα, το Γ.Ε.Σ. έχει ανακοινώσει, πως το πτυχίο, για την ένταξη στο Σώμα Οικονομικού, αρκεί, να είναι ακόμα και σχετικό με τη πληροφορική. Συνεπώς, πιστεύω, πως θα έχει μεγάλη σημασία το βύσμα, αλλά το πτυχίο (;) δεν ξέρω. Έχω αποφοιτήσει απο "top tier" Α.Ε.Ι. του εσωτερικού, αλλά μάλλον, εάν δεν έχεις βύσμα πρέπει, να είσαι απόφοιτος του Harvard.

Ευχαριστώ, για το ενδιαφέρον!

Καλησπερα φιλε,το 12 ημουν εγω..φυσικα και αρκει θεωρητικα το θεμα ειναι πρακτικα τι γινεται,ψαξε αποστρατους θειους ξαδερφους κλπ
παντως αυτο που λες οτι εχεις να κερδισεις απο το Οικονομικο το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι αν πας εξωτερικο μετα για να παρεις καμια συστατικη ή αν θες να συνεχισεις σπουδες εξω. γενικα εξω τα μετρανε αυτα..
Αν με το καλο μπεις ετοιμασου να πηξεις 2 μηνες γερα, :)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/7/2020 στις 1:36 ΜΜ, jimmy213 είπε

Για να παρουσιαστείς χωρίς δικά σου έξοδα, πήγαινε στην στρατολογική υπηρεσία της περιοχής σου.

Για να έχεις 25% έκπτωση (όπου την έχεις), πρέπει να έχεις την στρατιωτική ταυτότητα. Από 'κει και πέρα, δωρεάν μετακίνηση δικαιούσαι σε γκρουπ εορτών, μετάθεση, απόλυση.

Τι εννοεις να παω στην στρατολογικη υπηρεσια χωρις δικα μου εξοδα; Εμενα η στρατολογικη υπηρεσια που ειμαι πελοποννησο ειναι Τριπολη αρα για να μετακινηθω με τα ΚΤΕΛ και μονο χρειαζεται να κοψω εισιτηριο. Αλλα και παλι δεν το καταλαβα τι εννοεις, αν παρουσιαστω πχ Τριπολη, πως δεν θα πληρωνα δικα μου εξοδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tasos41997 είπε

Τι εννοεις να παω στην στρατολογικη υπηρεσια χωρις δικα μου εξοδα; Εμενα η στρατολογικη υπηρεσια που ειμαι πελοποννησο ειναι Τριπολη αρα για να μετακινηθω με τα ΚΤΕΛ και μονο χρειαζεται να κοψω εισιτηριο. Αλλα και παλι δεν το καταλαβα τι εννοεις, αν παρουσιαστω πχ Τριπολη, πως δεν θα πληρωνα δικα μου εξοδα;

Έπρεπε να παρουσιαστώ στη Χίο (είμαι από Πάτρα). Πήγα στο φρουραρχείο (ΚΕΤΧ) και μου έβγαλαν κατάσταση επιβίβασης (μόνο για πλοίο καθώς θα ανέβαινα με δικό μου όχημα στον Πειραιά) ώστε να μην πληρώσω το εισιτήριο του πλοίου.

Επεξ/σία από jimmy213
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, jimmy213 είπε

Έπρεπε να παρουσιαστώ στη Χίο (είμαι από Πάτρα). Πήγα στο φρουραρχείο (ΚΕΤΧ) και μου έβγαλαν κατάσταση επιβίβασης (μόνο για πλοίο καθώς θα ανέβαινα με δικό μου όχημα στον Πειραιά) ώστε να μην πληρώσω το εισιτήριο του πλοίου.

Μηπως αυτο το δικαιουσουν επειδη εμενες καποια χιλιομετρα μακρια απο το σπιτι σου;

Πχ αν εγω μενω Καλαματα και με στειλουν Αθηνα θα το δικαιουμαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κ Α Λ Ε Ι Τ Α Ι για κατάταξη στις τάξεις του Στρατού Ξηράς σύμφωνα με την υπ'αριθ ΕΔΥΕΘΑ/ΓΕΣ 77/2020 την 21/07/2020 στο Στρδο ΥΠΛΓΟΥ(ΠΖ) ΒΟΓΙΑΤΖΗ (ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ) και στις ώρες από 08.00 μέχρι 13.00 για εκπλήρωση στρατεύσιμης υποχρέωσης. 3. Έχει επιλεγεί για όπλο: Τεθωρακισμένα (ΥΕΑ)

Το μονο στρατοπεδο Βογιατζη που βρισκω ειναι στον Εβρο στις Φερες, σε αυτο αναφέρεται; 

Η μετακινηση για το συγκεκριμενο στρατοπεδο πως γινεται απο Αθηνα;
Σας ευχαριστω εκ των προτερων!

Επεξ/σία από KymcoAK550
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, KymcoAK550 είπε

Κ Α Λ Ε Ι Τ Α Ι για κατάταξη στις τάξεις του Στρατού Ξηράς σύμφωνα με την υπ'αριθ ΕΔΥΕΘΑ/ΓΕΣ 77/2020 την 21/07/2020 στο Στρδο ΥΠΛΓΟΥ(ΠΖ) ΒΟΓΙΑΤΖΗ (ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ) και στις ώρες από 08.00 μέχρι 13.00 για εκπλήρωση στρατεύσιμης υποχρέωσης. 3. Έχει επιλεγεί για όπλο: Τεθωρακισμένα (ΥΕΑ)

Το μονο στρατοπεδο Βογιατζη που βρισκω ειναι στον Εβρο στις Φερες, σε αυτο αναφέρεται; 

Η μετακινηση για το συγκεκριμενο στρατοπεδο πως γινεται απο Αθηνα;
Σας ευχαριστω εκ των προτερων!

Αν δεν θες να πληρωσεις μια, βγαζεις φυλλο πορειας και πας με τρενο απο σταθμο λαρισης. Ξεκινας την προηγουμενη μερα τυπου 12 τα μεσανυχτα και φτανεις εκει 5 το απογευμα. Αλλιως οπως θες...Αεροπλανο, κτελ κτλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16/10/2019 - 16/7/2020

Τέλος και για μένα η στρατιωτική θητεία από σήμερα. Είχε θετικά και αρνητικά. Όταν πρωτομπήκα νόμιζα ότι έχει μόνο αρνητικά, με τον καιρό κατάλαβα ότι αυτό δεν ισχύει. Μου έμαθε κάποια χρήσιμα πράγματα, με σκλήρυνε σαν άνθρωπο, μου έμαθε ότι κάποιες καταστάσεις απλώς δε μπορείς να τις αποφύγεις και κάποια πράγματα πρέπει να γίνουν είτε μας αρέσει είτε όχι γιατί έτσι είναι η ζωή.

Για όσους μπαίνουν τώρα θα πω κουράγιο, ο καιρός ευτυχώς περνάει γρήγορα (ειδικά αν δε το πολυσκέφτεσαι). Κοιτάξτε να κάνετε καλές παρέες για να περνάει ευχάριστα η ώρα, να χαλαρώσετε και να απολαύσετε τις τελευταίες διακοπές μακράς διάρκειας που έχουμε στη διάθεσή μας.

ΣΤΡ(ΤΘ) ΝΜ out.

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Asevastos είπε

16/10/2019 - 16/7/2020

Τέλος και για μένα η στρατιωτική θητεία από σήμερα. Είχε θετικά και αρνητικά. Όταν πρωτομπήκα νόμιζα ότι έχει μόνο αρνητικά, με τον καιρό κατάλαβα ότι αυτό δεν ισχύει. Μου έμαθε κάποια χρήσιμα πράγματα, με σκλήρυνε σαν άνθρωπο, μου έμαθε ότι κάποιες καταστάσεις απλώς δε μπορείς να τις αποφύγεις και κάποια πράγματα πρέπει να γίνουν είτε μας αρέσει είτε όχι γιατί έτσι είναι η ζωή.

Για όσους μπαίνουν τώρα θα πω κουράγιο, ο καιρός ευτυχώς περνάει γρήγορα (ειδικά αν δε το πολυσκέφτεσαι). Κοιτάξτε να κάνετε καλές παρέες για να περνάει ευχάριστα η ώρα, να χαλαρώσετε και να απολαύσετε τις τελευταίες διακοπές μακράς διάρκειας που έχουμε στη διάθεσή μας.

ΣΤΡ(ΤΘ) ΝΜ out.

Συμφωνώ σε όλα. Αν δεν μπορείς να αποφύγεις την θητεία, ας την απολαύσεις.

Την καλύτερη στιγμή απολύθηκες, να απολαύσεις το καλοκαίρι και καλός πολίτης εύχομαι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Asevastos είπε

16/10/2019 - 16/7/2020

Τέλος και για μένα η στρατιωτική θητεία από σήμερα. Είχε θετικά και αρνητικά. Όταν πρωτομπήκα νόμιζα ότι έχει μόνο αρνητικά, με τον καιρό κατάλαβα ότι αυτό δεν ισχύει. Μου έμαθε κάποια χρήσιμα πράγματα, με σκλήρυνε σαν άνθρωπο, μου έμαθε ότι κάποιες καταστάσεις απλώς δε μπορείς να τις αποφύγεις και κάποια πράγματα πρέπει να γίνουν είτε μας αρέσει είτε όχι γιατί έτσι είναι η ζωή.

Για όσους μπαίνουν τώρα θα πω κουράγιο, ο καιρός ευτυχώς περνάει γρήγορα (ειδικά αν δε το πολυσκέφτεσαι). Κοιτάξτε να κάνετε καλές παρέες για να περνάει ευχάριστα η ώρα, να χαλαρώσετε και να απολαύσετε τις τελευταίες διακοπές μακράς διάρκειας που έχουμε στη διάθεσή μας.

ΣΤΡ(ΤΘ) ΝΜ out.

O καιρος περναει γρηγορα γιατι πλεον κανουν 6μηνο.......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Salvation81 είπε

O καιρος περναει γρηγορα γιατι πλεον κανουν 6μηνο.......

Δλδ; 3 μήνες άδεια; Ή άλλαξε σε έξι μήνες η θητεία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, aris1986 είπε

Δλδ; 3 μήνες άδεια; Ή άλλαξε σε έξι μήνες η θητεία;

Πολλοι πλεον βαρανε 6μηνο καθαρα (καποιοι νομιζω και λιγοτερο).

Καποιοι βαρανε 9μηνο (8μηνο καθαρα και αν), ακομα και εκεινοι κανουν το μισο απο οτι καναμε εμεις πριν 2 δεκαετιες (οπως και εμεις καναμε το μισο σε σχεση με 3 δεκαετιες πισω).

Και 3μηνο να βαραει ο Ελλην θα ψαχνει να βρει βυσμα και θα γρινιαζει, αυτο ειναι το μονο σιγουρο.

Επεξ/σία από Salvation81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Salvation81 είπε

Πολλοι πλεον βαρανε 6μηνο καθαρα (καποιοι νομιζω και λιγοτερο).

Καποιοι βαρανε 9μηνο (8μηνο καθαρα και αν), ακομα και εκεινοι κανουν το μισο απο οτι καναμε εμεις πριν 2 δεκαετιες (οπως και εμεις καναμε το μισο σε σχεση με 3 δεκαετιες πισω).

Και 3μηνο να βαραει ο Ελλην θα ψαχνει να βρει βυσμα και θα γρινιαζει, αυτο ειναι το μονο σιγουρο.

Βρε και μια μέρα να ήταν πολλοί θα έπαιρναν τηλ βύσματα! Δεν είναι μόνο ελληνικό φαινόμενο πάντως, πολλοί συμφοιτητές μου Κύπριοι πάνω κάτω την ίδια κατάσταση μου περιέγραφαν (τηλέφωνα-βυσματα κτλ).

Ακόμα και ένας παλιός συνάδελφος Ισραηλινός πέρασε τα ίδια σε μικρότερο βαθμό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...