Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 ώρες πριν, KymcoAK550 είπε

Φτάνω 13:50 στην Αλεξανδρούπολη

Το σημείωμα κατάταξης λέει να παρουσιάσουμε μεχρι τη 13:00

Θα υπάρχει πρόβλημα;;

Επίσης κάποιος που έχει χρησιμοποιήσει το αεροδρόμιο της Αλεξανδρούπολης, έχει ΚΤΕΛ για Έβρο ή πρέπει να πάρω και ταξί;

Ευχαριστώ

Κανένα πρόβλημα, σε εμάς οι περισσότεροι παρουσιάστηκαν το απόγευμα και αρκετοί μπήκαν αφού είχε πέσει και ο ήλιος. Στην τελική τι θα σου κάνουν; Θα χάσεις την κράτηση και δεν θα σε αφήσουν να μπεις; :P

Για να είσαι Safe 100%, κάνε απλά ένα τηλέφωνο να ενημερώσεις.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, KymcoAK550 είπε

H πρωινη πτηση ειχε διπλή τιμή, συγγνώμη που δώσαμε μόνο 90€ για να μεταβούμε στο στρατόπεδο...

O Στρατος δεν σου λεει Πως να πας, αν το κοστος ειναι ενα θεμα πας με ΚΤΕΛ και κανεις 8 ωρες πχ.

Πραγματικα οταν ειχα παρουσιαστει εγω δεν θυμαμαι 1 ατομο που να ειχε αργησει, θυμαμαι 1 που ειχε αργησει μιση ωρα να παρουσιαστει σε αλλη μοναδα πχ αλλα οκ μιση ωρα τον καλυψαμε.

1 ώρα πριν, BlueBlade είπε

Κανένα πρόβλημα, σε εμάς οι περισσότεροι παρουσιάστηκαν το απόγευμα και αρκετοί μπήκαν αφού είχε πέσει και ο ήλιος. Στην τελική τι θα σου κάνουν; Θα χάσεις την κράτηση και δεν θα σε αφήσουν να μπεις; :P

Για να είσαι Safe 100%, κάνε απλά ένα τηλέφωνο να ενημερώσεις.

Αν επεφταν καμπανες ομως εκει να δεις αν θα αργουσε κανεις....

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

αλλα οκ μιση ωρα τον καλυψαμε.

Πως ακριβως τον καλυψες? Ουτε που τον ηξερες...Ουτε τι φατσα ειχε. μην λεμε οτι θελουμε. Εδω αργει το ΚΤΕΛ/ Τρενο με το οποιο σου βγαζουν καρτα επιβηβασης...Δεν θα εχεις κανενα προβλημα το υπογραφω με χερια και ποδια

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Salvation81 είπε

Αν επεφταν καμπανες ομως εκει να δεις αν θα αργουσε κανεις....

Καμία καμπάνα. Απλά θα κοιμηθεί εκεί και το επόμενο πρωί θα αρχίσει νωρίς νωρίς τις διαδικασίες για ρουχισμό, χαρτούρα κτλ. Καμπάνες τις πρώτες μέρες δεν ρίχνουν για πιο σημαντικά πράγματα, σιγά μην ρίξουν επειδή για χίλιους λόγους άργησε ο στρατιώτης να παρουσιαστεί μερικές ώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Πως ακριβως τον καλυψες? Ουτε που τον ηξερες...Ουτε τι φατσα ειχε. μην λεμε οτι θελουμε. Εδω αργει το ΚΤΕΛ/ Τρενο με το οποιο σου βγαζουν καρτα επιβηβασης...Δεν θα εχεις κανενα προβλημα το υπογραφω με χερια και ποδια

Εμεις ειχαμε υπηρεσια οταν ηταν να παρουσιαστει στην μοναδα και ναι ηταν απογευμα να παρουσιαστει. Δεν ξερω τι καμπανα θα ετρωγε αλλα σιγουρα αν τον εγραφε ο αξιωματικος υπηρεσιας πως ειχε αργησει θα εβγαινε αναφορα την επομενη (και φυσικα μπορει απλα να του ελεγαν πως δεν επρεπε να αργησει).
Αλλες εποχες τοτε, αλλες τωρα.

1 λεπτό πριν, BlueBlade είπε

Καμία καμπάνα. Απλά θα κοιμηθεί εκεί και το επόμενο πρωί θα αρχίσει νωρίς νωρίς τις διαδικασίες για ρουχισμό, χαρτούρα κτλ. Καμπάνες τις πρώτες μέρες δεν ρίχνουν για πιο σημαντικά πράγματα, σιγά μην ρίξουν επειδή για χίλιους λόγους άργησε ο στρατιώτης να παρουσιαστεί μερικές ώρες.

Τι να σου πω, εγω οταν παρουσιαστηκα δεν αργησε κανεις. Θεωρω πως οταν σου ερχεται το χαρτι και λεει μια συγκεκριμενη ωρα δεν το λεει για πλακα (αλλα ξανα, αλλες εποχες τοτε, αλλες τωρα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ θυμάμαι μερικούς που έμπαιναν και μετά τις 1,ο άλλος είχε έρθει στις 8 το βράδυ,δεν ξέρω τι παίζει τώρα με τα ΣΥΠΟ κτλπ,παλιά αν παρουσιαζόσουν σε μεγάλο ΚΕΝ , έμπαινες νωρίς , έβρισκες ρούχα στο μέγεθος σου και ξεμπέρδευες νωρίς,επίσης ήσουνα άνετος στην επιλογή του κρεβατιού.

Επεξ/σία από dionisis1925
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Salvation81 είπε

Τι να σου πω, εγω οταν παρουσιαστηκα δεν αργησε κανεις. Θεωρω πως οταν σου ερχεται το χαρτι και λεει μια συγκεκριμενη ωρα δεν το λεει για πλακα (αλλα ξανα, αλλες εποχες τοτε, αλλες τωρα).

Εγώ πάλι θεωρώ ότι το έχουν βάλει τυπικά. Μην αρχίζουν να σκάνε μύτη σε άκυρες ώρες οι στρατιώτες. Άλλοι στις 7 το πρωί, άλλοι στις 6 το απόγευμα και άλλοι τα ξημερώματα λες και γυρίσανε από τα μπουζούκια.

Αλλά ναι, ανάλογα και την εποχή. Δεν ξέρω πότε παρουσιάστηκες εσύ, αλλά είναι γεγονός ότι μερικές δεκαετίες πριν κόβανε κώλους για το παραμικρό. Τώρα είναι αρκετά πιο χαλαρά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, BlueBlade είπε

Εγώ πάλι θεωρώ ότι το έχουν βάλει τυπικά. Μην αρχίζουν να σκάνε μύτη σε άκυρες ώρες οι στρατιώτες. Άλλοι στις 7 το πρωί, άλλοι στις 6 το απόγευμα και άλλοι τα ξημερώματα λες και γυρίσανε από τα μπουζούκια.

Αλλά ναι, ανάλογα και την εποχή. Δεν ξέρω πότε παρουσιάστηκες εσύ, αλλά είναι γεγονός ότι μερικές δεκαετίες πριν κόβανε κώλους για το παραμικρό. Τώρα είναι αρκετά πιο χαλαρά.

20 χρονια θα εχουν περασει τον Αυγουστο........

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/7/2020 στις 5:49 ΜΜ, Asevastos είπε

Και τα δύο; Δηλαδή υπηρετούν παράλληλα; Απ' όσο ξέρω αδέρφια που υπηρετούν μαζί επιλέγουν σε ποιο στρατόπεδο θα υπηρετήσουν 

επειδή το ξέρω, αν και έχουν περάσει μέρες, μιας και το έκανα. δεν ισχυει. ο ένας απο τους δύο επιλέγει. ο άλλος παραχωρεί εγγράφως το δικαίωμα σε αυτόν που θα το χρησιμοποιήσει. Ο αδερφός έκατσε σε στρατόπεδο επιλογής και εγώ ΔΑΝ Μεγίστης :) 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τυπικο ειναι να παρουσιαατεις μεχρι τη 1. Και πιο μετα να πας δεν θα σου πει κανεις τπτ. Απλως ενημερωσε. Βεβαια οσο πιο αργα, μην περιμενεις να βρεις ρουχα στο νουμερο σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι κατά της στρατιωτικής θητείας...αλλά γιατί πάντα τα κωλοβύσματα να περνάνε ζάχαρη δίπλα στο σπίτι τους επειδή έχουν κονέ από συγγενείς ή φίλους και όλοι οι υπόλοιποι να τρώνε το αγγούρι στον κώλο; Και θα πω και κάτι ακόμα σε περίπτωση που το αγνοούν ορισμένοι....όταν πας στρατό, δεν υπηρετείς αποκλειστικά την πατρίδα. Πιο πολύ υπηρετείς αυτούς τους κοπρίτες που χαντάκωσαν την Ελλάδα, γιατί υποτίθεται είμαστε ''δημοκρατικός στρατός''.... ο οποίος στρατός δεν έχει ιδεολογία.... όλοι οι καραβανάδες αξιωματικοί από τον βαθμό του Ταξίαρχου και πάνω, βγαίνουν με τα γαλόνια λες και πολέμησαν σαν τους παππούδες μας στο μέτωπο και κορδώνονται από περηφάνεια μπροστά σε όλους τους πολιτικάντηδες πουλημένους και τους βαράνε προσοχές. Οπότε ας προσγειωθούμε λίγο....καλή η πατρίδα, αλλά κάποτε τον στρατό τον κάνανε κουμάντο προσωπικότητες που είχαν τα @ να επιβληθούν και να δείξουν πόσο πανικό μπορεί να προκαλέσει ο ελληνικός στρατός όταν επιτεθεί...αλλά αυτό για να επανέλθει πάλι πρέπει να αλλάξουν πάρα πολλά....γιατί έχουμε φτάσει σε σημείο να απειλείται ευθέως η εθνική μας ανεξαρτησία, έχουν περιοριστεί τα δικαιώματά μας έχουν συμβεί τόσα και τόσα...αλλά ο στρατός δεν διαμαρτύρεται στους πολιτικάντηδες....τους βαράει προσοχές μη τυχόν και αποπεμφθούν ''κάποιοι''

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα συμφορουμιτες 😁
Προκειται να κοψω την αναβολη εντος της ερχομενης εβδομαδας με σκοπο να ειμαι ΣΤ ΕΣΣΟ .  Ειμαι στην Αθηνα και εχω διλημμα, είτε να παω σε ΚΕΠ για τις διαδικασιες είτε στο στρατοπεδο του ρουφ . Σε ποιο απο τα δυο θα πηγαινατε με τα δικαιολογητικα και οτι αλλο συνεπαγεται για να κοψετε την αναβολη ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Η στολή του στρατού έχει κάποιο ποσοστό πολυεστέρα; (Φαντάζομαι πως ναι)

Ρωτάω γιατί έχω αλλεργία στο συγκεκριμένο υλικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

2 hours ago, Cosmonaut21 said:

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Η στολή του στρατού έχει κάποιο ποσοστό πολυεστέρα; (Φαντάζομαι πως ναι)

Ρωτάω γιατί έχω αλλεργία στο συγκεκριμένο υλικό.

Το τι ισχυε πριν 10-20-30 χρονια σε θεμα υφασματος δεν σημαινει πως θα ισχυει και σημερα οποτε για να εισαι 100% σιγουρος πρεπει να σου απαντησει καποιος που μπηκε πολυ προσφατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...