Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, barca10 είπε

Γενικά ρωτάω γιατί μου το ανέφερε κάποιος και θεωρούσα ότι μόνο οι σχετικοί μπορούν να πάνε εκεί ανεξαρτήτως άλλων παραγόντων... Ευχαριστώ.

Αν καποιος δεν εχει την ιδιοτητα του ιατρου, κανει κανονικα υπηρεσιες. Ας ειναι στο ΥΓ, εαν αυτο σε ενδιαφερει.

Οι ιατροι κανουν υπηρεσιες/εφημεριες.

Επεξ/σία από -Dimitris-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
21 λεπτά πριν, tasos41997 είπε

Καλησπερα, να ρωτησω κατι για στρατο ξηρας ισχυει οτι πρεπει να κανω αναγκαστικα 3 μηνες σε νησι ή στον εβρο;

Ε τώρα αναγκαστικά κι εσύ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, tasos41997 είπε

Καλησπερα, να ρωτησω κατι για στρατο ξηρας ισχυει οτι πρεπει να κανω αναγκαστικα 3 μηνες σε νησι ή στον εβρο;

Το πρωτο 2μηνο παρουσιαζεσαι, κανεις βασικη εκπαιδευση, ορκιζεσαι, παιρνεις αδεια ορκομωσιας και μετα κανεις ΣΠΕΝ. Αυτό το διάστημα ειναι το πιο αναγκαστικό. Τα παραπανω γινονται ειτε Εβρο, είτε σε νησι, ειτε στην ενδοχωρα αναλογα απο ποια περιοχή εισαι και ποσο βυσμα έχεις. 

Μετά απο αυτο το 2μηνο, με βυσμα ή αν δικαουσαι κατ' εξαίρεση μεταθεση, μπορεις να πας καπου κοντα στο σπιτι σου. Διαφορετικα, οταν συμπληρωσεις 5 μηνες σε παραμεθόριο(Εβρος, νησια, Ηπειρος), δικαιουσαι τη μετάθεση που θες. Ετσι προκυπτει το "3μηνο" που εχεις ακουσει.

Επεξ/σία από Orpheas1992
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Orpheas1992 είπε

Το πρωτο 2μηνο παρουσιαζεσαι, κανεις βασικη εκπαιδευση, ορκιζεσαι, παιρνεις αδεια ορκομωσιας και μετα κανεις ΣΠΕΝ. Αυτό το διάστημα ειναι το πιο αναγκαστικό. Τα παραπανω γινονται ειτε Εβρο, είτε σε νησι, ειτε στην ενδοχωρα αναλογα απο ποια περιοχή εισαι και ποσο βυσμα έχεις. 

Μετά απο αυτο το 2μηνο, με βυσμα ή αν δικαουσαι κατ' εξαίρεση μεταθεση, μπορεις να πας καπου κοντα στο σπιτι σου. Διαφορετικα, οταν συμπληρωσεις 5 μηνες σε παραμεθόριο(Εβρος, νησια, Ηπειρος), δικαιουσαι τη μετάθεση που θες. Ετσι προκυπτει το "3μηνο" που εχεις ακουσει.

Αναλογα το βυσμα σου. Εμεις ειχαμε σειρα που εφυγε αμεσως μετα την ορκωμοσια. Ουτε ΣΠΕΝ ουτε τπτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Μάκαρος είπε

Αναλογα το βυσμα σου. Εμεις ειχαμε σειρα που εφυγε αμεσως μετα την ορκωμοσια. Ουτε ΣΠΕΝ ουτε τπτ

Και εμεις αλλα οκ παραειναι μεγαλο το βυσμα σε αυτες τις περιπτωσεις....ειναι μετρημενοι στα δαχτυλα του ενος χεριου αυτοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρουσιαστηκα το 2000 στην Θηβα (αν θυμαμαι καλα εκει εκατσα κοντα 3 μηνες), μετα πηγα Σπαρτη (εκπαιδευση στο ΚΕΕΜ, νομιζω εκατσα ενα 2μηνο εκει σχεδον, ισως και παραπανω), μετα Κω (στην κλασσικη ΜΕΘ = DEATH με τα 22 μεσα και 1 εξω τοτε - ενα 7 μηνο αν θυμαμαι καλα) και τελος Θεσσαλονικη (Καρατασου - 6 μηνες).

Το αστειο ηταν πως τοτε σου ελεγαν πως μετα την παραμεθωριο (στην δικη μου περιπτωση η Κω) σε πανε κοντα στο σπιτι σου. Εν ολιγοις ειτε καποιο βυσμα μου εφαγε την μεταθεση η μαλλον η Αθηνα ειναι πιο κοντα απο οσο νομιζα με την Θεσσαλονικη.

Μην το ψαχνετε με τα βυσματα, ηταν, ειναι και θα ειναι η ξεφτυλε πλευρα του Στρατου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, έφτιαξα τα χαρτιά μου όταν παρουσιαστηκα στο ΚΕΕΔ  και εντάχθηκα στην 6μηνη θητεία (πολυτεκνια).Το θέμα είναι ότι με στέλνουν ΕΛΔΥΚ και συγκεκριμένα στη 35 ΜΚ που από ότι ξέρω δεν δέχονται εξαμηνιτες.Τι να κάνω; Να μην αναφέρω ότι δικαιούμαι εξάμηνο όταν πάω Κύπρο αφού πρώτα γίνει η  εκπαίδευση στη Θήβα ή να τους το αναφέρω μόλις πάω στη μονάδα; Θα με στείλουν Έβρο λογικά αλλά το εξάμηνο είναι εξάμηνο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, johntrikk είπε

Καλημέρα, έφτιαξα τα χαρτιά μου όταν παρουσιαστηκα στο ΚΕΕΔ  και εντάχθηκα στην 6μηνη θητεία (πολυτεκνια).Το θέμα είναι ότι με στέλνουν ΕΛΔΥΚ και συγκεκριμένα στη 35 ΜΚ που από ότι ξέρω δεν δέχονται εξαμηνιτες.Τι να κάνω; Να μην αναφέρω ότι δικαιούμαι εξάμηνο όταν πάω Κύπρο αφού πρώτα γίνει η  εκπαίδευση στη Θήβα ή να τους το αναφέρω μόλις πάω στη μονάδα; Θα με στείλουν Έβρο λογικά αλλά το εξάμηνο είναι εξάμηνο...

Λες να μην ξερουν οτι εισαι 6μηνιτης; Μπορει πλεον να δεχονται, οταν πας στην Θηβα το αναφερεις στον εκπαιδευτη σου, θα βγαλετε ακρη θεωρω.

Παντως ΕΛΔΥΚ νομιζω πληρωνεσαι κιολας, οχι πολλα αλλα πολλες φορες περισσοτερα απο οτι θα περνεις Ελλαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι όλους. Και στελέχη. 

Το πιο τρομακτικό είναι όμως ότι ενώ τους στρατιώτες μας βγάλαν εξοδουχους, κράτησαν ένα ποσοστό των στελεχών μέσα... Κάποιοι λένε αυτό είχε να γίνει από τα Ίμια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Ναι όλους. Και στελέχη. 

Το πιο τρομακτικό είναι όμως ότι ενώ τους στρατιώτες μας βγάλαν εξοδουχους, κράτησαν ένα ποσοστό των στελεχών μέσα... Κάποιοι λένε αυτό είχε να γίνει από τα Ίμια 

Εμας Στελεχη ηταν πολλες φορες μεσα ενω εμεις βγαιναμε, εν ετη 2000-2002 (απλα μεχρι και Ταγμα, παραπνω οχι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Καλησπέρα, 

Για να μπει κάποιος Νοέμβριο, θα έπρεπε να είχε ήδη κόψει αναβολή? Προλαβαίνω αν το κάνω αυτήν την εβδομάδα? 

Στην στρατολογια το σαιτ λεει μεχρι τελος Αυγουστου, εγω πριν μια βδομαδα την εκοψαν και με εβαλαν στου Νεομβριου αν βιαστεις πιστευω προλαβαινεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο ήθελα να ρωτήσω και γω. Όσοι διακόψουν από 01 Ιουλίου μέχρι 31 Αυγούστου μπαίνουν Νοέμβριο σωστά;

Ξέρει κανείς εάν γίνει η διακοπή μέσω ΚΕΠ μήπως έχει καμία καθυστέρηση;
Νομίζω μετράει η ημ/νια κατάθεσης οπότε είναι το ίδιο με το να γίνει στην στρατολογία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...