Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, xorotaktis είπε

Υπάρχει άδεια απολησεως στο τέλος ξέρει κανείς; Τον τελευταίο μήνα;

Αν όχι μπορώ να κρατήσω τις άδειες για το τέλος για να πάρω 3-4 βδομάδες άδεια τον τελευταίο μήνα;

Θα μπω Ιανουάριο λογικά άρα θα είμαι έξω Οκτώβριο αλλά έχω δουλειά με τα χωράφια που αρχίζω συνήθως τέλη Σεπτέμβρη

Όπως σου είπαν. Δεν υπάρχει άδεια απολύσεως. Έτσι έχουν βαφτίσει οι φαντάροι τις άδειες που παίρνουν λίγο πριν απολυθούν, ώστε να γυρίσουν είτε για ελάχιστες μέρες, είτε κατευθείαν για να πάρουν ταυτότητα.

Ναι τις άδειες σου μπορείς να τις κρατήσεις και να τις πάρεις όποτε θες. Αν και νομίζω αυτό διαφέρει από στρατόπεδο σε στρατόπεδο. Σε μερικές μονάδες ας πούμε επιτρέπουν μόνο τις κανονικές άδειες για το τέλος. Ενώ αλλού τις επιτρέπουν όλες (τιμητικές, αιμοδοσίας, κανονικές, παραμεθορίου κτλ.).

Προσωπική άποψη. Κρατήθηκα και τους 8 μήνες και βγήκα με 25+ μέρες άδεια απολύσεως. Δεν θα το ξανα έκανα. Το να μην πάρεις ούτε μια μέρα άδειας να ξελασκάρεις είναι πολύ ζόρι και δεν αξίζει το κόπο. Για τα χωράφια, υπάρχουν αγροτικές άδεις που μπορείς να πάρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

51 λεπτά πριν, gokuthelegend είπε

Όποτε θέλεις μπορείς να πάρεις τις κανονικές άδειές σου. Αν θεωρείς ότι μπορείς να την παλέψεις όλο τον καιρό, και να τις πάρεις όλες τις άδειες στο τέλος, τότε μπορείς.

Μάλιστα ευχαριστώ αδερφέ. Πόσες μέρες συνολικά δικαιούμαστε άδεια κατά την διάρκεια θητείας (9μηνο)

10 λεπτά πριν, BlueBlade είπε

Όπως σου είπαν. Δεν υπάρχει άδεια απολύσεως. Έτσι έχουν βαφτίσει οι φαντάροι τις άδειες που παίρνουν λίγο πριν απολυθούν, ώστε να γυρίσουν είτε για ελάχιστες μέρες, είτε κατευθείαν για να πάρουν ταυτότητα.

Ναι τις άδειες σου μπορείς να τις κρατήσεις και να τις πάρεις όποτε θες. Αν και νομίζω αυτό διαφέρει από στρατόπεδο σε στρατόπεδο. Σε μερικές μονάδες ας πούμε επιτρέπουν μόνο τις κανονικές άδειες για το τέλος. Ενώ αλλού τις επιτρέπουν όλες (τιμητικές, αιμοδοσίας, κανονικές, παραμεθορίου κτλ.).

Προσωπική άποψη. Κρατήθηκα και τους 8 μήνες και βγήκα με 25+ μέρες άδεια απολύσεως. Δεν θα το ξανα έκανα. Το να μην πάρεις ούτε μια μέρα άδειας να ξελασκάρεις είναι πολύ ζόρι και δεν αξίζει το κόπο. Για τα χωράφια, υπάρχουν αγροτικές άδεις που μπορείς να πάρεις.

Ναι αλλά δεν είναι σίγουρο πως θα σου την δώσουν είναι στα χέρια του διοικητή έχω διαβάσει . Επίσης ο πατέρας μου έχει χωράφια και εγώ θέλω να δουλέψω στα χωράφια του πατέρα μου την περίοδο εκείνη αλλά έχω διαβάσει πως πρέπει να πάρω χαρτί από τον δήμο . Δηλαδή ο Δήμος που θα ξέρει ότι εγώ πχ μάζευα τις ελιές του πατέρα. Μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 μερες ειναι η κανονικη αδεια και ειναι κακή ιδεα να τις κρατήσεις ολες για το τελος. Μεγαλο ρολο βεβαια παιζει το στρατοπεδο απο το οποιο θα απολυθεις.

Σε εμας προσπαθούσαν με καθε τροπο να μας φανε τις κανονικες για να μην τις εχουμε για το τελος. Οι καραβαναδες θελουν να ξεφορτωθουν αμεσα τις κανονικες αδειες των στρατιωτων, αφενος γιατι τις παιρνεις οποτε θες και αφετερου γιατι αν ξεμεινει καμια κανονικη και απολυθεις, πρεπει να σου την πληρωσουν.

Επισης, στο τελος συνηθως ο λοχος κολλαει αγραφες αδειες σε στρατιώτες που δεν εχουν κανονικες. Ετσι την πατησα και εγω και εφτασα στο τελος με 11 μέρες κανονική, κολλησα αδεια απο αιμοδοσια και καποιες τιμητικές και εφυγα με 19 μερες. Με τις ιδιες μερες εφυγαν και αλλοι που ειχαν μεινει με 7 και με 5 μερες κανονικη.

Η προταση μου στην περίπτωση σου ειναι να παρεις τις αδειες σου με μετρο, να φτασεις στο τελος με 8-9 μερες και σε συνεννοηση με τον διοικητη του λοχου σου, θα πάρεις σιγουρα καποιο εξτραδακι εφοσον πρόκειται για δουλειά. Αν εχεις δειξει καλο προσωπο, οσο στραβαδι και να ειναι ο καραβανας, θα δειξει καποια κατανοηση αν του μιλησεις με ωραιο τροπο και του εξηγήσεις ότι υπαρχει σοβαρός λογος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, xorotaktis είπε

Μάλιστα ευχαριστώ αδερφέ. Πόσες μέρες συνολικά δικαιούμαστε άδεια κατά την διάρκεια θητείας (9μηνο)

Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι διότι εγώ μπήκα το 2009 που ήταν 12μηνο. Τότε δικαιούμασταν 3 άδειες κάθε 2 μήνες, δηλαδή 18 σε όλο το έτος. Αν κάποιος έκανε λιγότερους μήνες για οποιονδήποτε λόγο, τότε γινόταν αναγωγή στους μήνες που ήταν να υπηρετήσει, και αν έβγαινε δεκαδικός τότε στρογγυλοποιούνταν προς τα πάνω, για παράδειγμα στους 9 μήνες έβγαινε 13.5 μέρες, οπότε 14 με την στρογγυλοποίηση. Κάποιος που να μπήκε πρόσφατα ας το επιβεβαιώσει.

Επεξ/σία από gokuthelegend
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

15 μερες ειναι το 9μηνο (απολυθηκα 2020), νομίζω 12 το 6μηνο για τους πολύτεκνους . Επίσης, ξεχασα να αναφερω οτι σε πολλα στρατοπεδα υπαρχει το κολλημα να μην παιρνεις ολη την αδεια μεχρι την "ταυτοτητα". Κυριως στα στρατόπεδα εκτός παραμεθοριου, θελουν την τελευταία εβδομάδα οι στρατιωτες να εχουν επιστρεψει απο την αδεια απολυσεως. Εγώ γύρισα μετα απο 19 μερες, ημέρα Κυριακή, εκανα και υπηρεσία και απολυθηκα την Παρασκευή. 

Το παραπανω συμβαίνει γιατί (εκτός απο το οτι τα στελεχη στον στρατό ξηρας ειναι στρατοκαυλοι) υπαρχει μια διαδικασία να παραδοσεις οπλα, στολες, εξοπλισμο, να βγαλεις ακτινογραφία, να μαζεψεις υπογραφές μεχρι να εισαι ετοιμος να απολυθεις. Αυτα δυσκολα γινονται σε μια μερα, ειδικα αν απολύονται αρκετοι την ιδια ημερομηνια.

Επεξ/σία από Orpheas1992
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά.

Μπήκα ΚΕΕΔ τον Μάρτιο, για δικούς μου λόγους, όταν ορκίστηκα πήρα κατευθείαν αναβολή για λόγους υγείας πριν καν προλάβω να σταλθω στη μονάδα μου . Την ημέρα δηλαδή της ορκομωσίας πήρα την αναβολή και έφυγα.

Θέλω να κάνω μερικές ερωτήσεις αν σας είναι εύκολο να με βοηθήσει όποιος ξέρει :

1) Υπάρχει περίπτωση να με ρωτήσουν που θέλω να συνεχίσω; Πχ αν θέλω να συνεχίσω ειδικές δυνάμεις
2) Αν όχι, το πιθανότερο είναι να με στείλουν πεζικό στον Έβρο;
3) Θα με στείλουν αμέσως στην μονάδα ή πρώτα σε κάποιο κέντρο εκπαίδευσης.
4) Θα βγάλω καινούργια ταυτότητα;

Τέλος πάντων, η σημαντική ερώτηση για εμένα είναι αν εμάς τα παιδιά με την αναβολή, θα δώσουν το δικαίωμα να επιλέξουμε ειδικές δυνάμεις ή όχι.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Orpheas1992 είπε

12 το 6μηνο για τους πολύτεκνους

9 για 6μηνους 12 για 8μηνους

Επεξ/σία από Αλεξανδρος A.92
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παρουσιάζομαι στην Χίο 7/9 στο 297 υλικού πολεμου ξέρει κανείς τι είναι αυτό και αν μετα την ορκωμοσία θα παραμείνω Χίο η θα πάω αλλού για εκπαίδευση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρουσιάζομαι Στρατόπεδο Ανθυπασπιστή Παλαιοκαστρίτη (ΣΑΜΟΣ) 10/9 ξέρει κανεις τι παίζει εκει; 

Επισης στο χαρτί μου ήρθε ΥΕΑ χωρίς να το έχω δηλώσει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, stamatis99 είπε

Παρουσιάζομαι Στρατόπεδο Ανθυπασπιστή Παλαιοκαστρίτη (ΣΑΜΟΣ) 10/9 ξέρει κανεις τι παίζει εκει; 

Επισης στο χαρτί μου ήρθε ΥΕΑ χωρίς να το έχω δηλώσει 

Σε όλους σχεδόν έρχεται ΥΕΑ. Μην ανησυχείς. Μες στην πρώτη ή στη δευτερη εβδομάδα του ΣΒΕΝ θα υπογράψετε υπεύθυνη δήλωση ότι δεν ενδιαφέρεστε. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mojito44 είπε

πυροβολικο .

Κι εγώ πυροβολικό είμαι και παρουσιάστηκα με την προηγούμενη εσσο στο ίδιο στρατόπεδο. Θα κάτσεις λίγες μέρες εκεί και ίσως και την ίδια μέρα θα σε μεταφέρουν στο στρατόπεδο της ασσηρου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...