Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13 ώρες πριν, Asevastos είπε

Βγάλτε ακτινογραφία, θα φάτε όλη τη πρώτη μέρα στο νοσοκομείο και στο τέλος κινδυνεύετε να πάρετε ότι ρούχα έχουν απομείνει. Μου δώσανε χιτώνια 3 νούμερα μεγαλύτερα...

Πηγαίντε βγάλτε όσοι μπορείτε από πριν

Πότε παίρνεις ρούχα;

Εμείς με το που παρουσιαστήκαμε, και την επόμενη μέρα πήγαμε για ακτινογραφίες.

Αν πλέον γίνεται ανάποδα δεν το ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα στην ομαδα παρουσιαζομαι σε λιγες μερες στην τριπολη 124 πβε και ηθελα να ρωτησω επειδη εχω ριξη χιαστου στο γονατο μου αν πρεπει να φερω καποια δικαιολογητικα η εξετασεις κατα την προελευση μου στο στρατοπεδο

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, phanispal είπε

Πότε παίρνεις ρούχα;

Εμείς με το που παρουσιαστήκαμε, και την επόμενη μέρα πήγαμε για ακτινογραφίες.

Αν πλέον γίνεται ανάποδα δεν το ξέρω.

Ρούχα παίρνεις τη μέρα που παρουσιάζεται. Εμάς εκείνη τη μέρα μας πήγαν για ακτινογραφία. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, phanispal είπε

Και σας έτυχε να πάτε πρώτα για ακτινογραφία και μετά να πάρετε ρούχα;

Εγώ το 2015 σε ΚΕΠΒ Θήβας θυμάμαι αρκετούς που μπήκαν, πήραν ρούχα και την επόμενη μέρα πούλμαν για 401, βέβαια είναι και που παρουσιάζεσαι και τι ανάγκες υπάρχουν εκείνη την στιγμή. Στην Θήβα, κάθε μέρα έφευγε βαν για 401. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, phanispal είπε

Και σας έτυχε να πάτε πρώτα για ακτινογραφία και μετά να πάρετε ρούχα;

Oh yes... Με το που παρουσιάστηκα πήγαμε για ακτινογραφία, μετά γυρίσαμε και ξεκινήσαμε γραφειοκρατικά, γιατρούς, μετρήσεις και ρούχα. Το λεωφορείο είχε φύγει ήδη για τη μονάδα μου όταν τελείωσα κατά τις 10 το βράδυ οπότε τους 4-5 που απομείναμε μας πήγε καναδέζα

Επεξ/σία από Asevastos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, JIM_BLUE_POWER είπε

καλησπερα στην ομαδα παρουσιαζομαι σε λιγες μερες στην τριπολη 124 πβε και ηθελα να ρωτησω επειδη εχω ριξη χιαστου στο γονατο μου αν πρεπει να φερω καποια δικαιολογητικα η εξετασεις κατα την προελευση μου στο στρατοπεδο

ευχαριστω

καλα δε πηγες φρουραρχιο για αναβολη? Που πας με ρηξη χιαστου? Εκτος αν θες να κάνεις την επεμβαση στο στρατο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, pontez2 είπε

καλα δε πηγες φρουραρχιο για αναβολη? Που πας με ρηξη χιαστου? Εκτος αν θες να κάνεις την επεμβαση στο στρατο.

δεν θελω να παρω αλλη αναβολη γιατι θελω να τελειωνω με το φανταριλικι απλα ρωτησα σε περιπτωση που με βαλουν ι4 η ι3 αοπλο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο parousiasi.army.gr προ 2 μήνων,δεν έβαλα ότι έχω δίπλωμα οδήγησης(παρόλο που το έχω βγάλει εδώ και χρόνια,αλλά δεν το έχω εξασκήσει).

Δεν νομίζω να με βάλουν οδηγό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

περιπου 2 βδομάδες, μετά άλλες 3 βδομάδες ΣΠΕΝ, μετά ειδίκευση κάμποσες εβδομάδες ανάλογα τι θα κάνεις και πού πας και μετά σκοπέτα, αυτά με διάφορες παραλλαγές, μπορεί να μην κάνεις καν εκπείδευση ειδίκευσης, μπορεί να μην κάνεις καν ΣΠΕΝ (πιο σπάνιο / αν έχεις χοντρό βύσμα)

 

αλλά οι διαφιδιάσεις στη στρατιά κλαιν 1 νούμερο ένοπλο έχουν και 2 στο ΚΕΠΙΚ ειδικά εσύ που θα μπεις σε μεγάλη ΕΣΣΟ κάθε μέρα έξω θα στε, that is αν παραμείνεις εκεί

Επεξ/σία από the other one
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/6/2018 στις 8:28 ΜΜ, Hellaslover είπε

Εχω 3 απλες ερωτησεις:

1. Τι χαρτια/δικαιολογητικα χρειαζετε το προξενειο να με βγαλει ΜΚΕ;

2. Πρεπει αυτα τα χαρτια να αποδεικνυουν οτι ειμαι ολα αυτα τα χρονια εξωτερικο η οτι μενω τωρα; πχ εγω ειμαι εξω εδω και 16 χρονια-πρεπει πχ ο λογαριασμος της δεη να λεει οτι ειμαι πελατης τους τοσα χρονια;

3. Με το που παω οτι χαρτια χρειαζομαι στο προξενειο, στελνουν αυτοι απο κει ειδοποιηση στη στρατολογια η πρεπει να κανω κατι εγω μετα;

ρώτησες το προξενείο???  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, the other one είπε

δες τι γράφω και στο παιδί από πάνω που ρωτούσε για 485, το συγκεκριμένο στρατόπεδο και ειδικά οι διαβιβάσεις είναι βυσματοφωλιά. Απλά έχε υπόψη υπάρχει μια πιθανότητα τη βασική εκπαίδευση να μην την κάνετε εκεί αλλά να πάτε με απόσπαση Μπουγά  όπως η προηγούμενη ΕΣΣΟ, που είναι εκεί δίπλα (στο οποίο θα σας τρέχουν λίγο)

Βασικά δεν ξέρω τι παίζει με το συγκεκριμένο στρατόπεδο, αλλά είχα μπει Διαβιβάσεις το 2009 και χωρίς βύσμα. Βασικά επειδή όλοι θεωρούν ότι είναι βυσματικό σώμα, και το ξέρουν και οι ίδιοι οι αξιωματικοί, μας έχωναν σε περισσότερες ασκήσεις για να αποδείξουμε ότι δεν καθόμαστε. Ειδικά σκοινάκια εγώ είχα φάει 2 στην μάπα και παραλίγο να έτρωγα και τρίτα σκοινάκια (είχα μπει με 12μηνο και είχαμε άπλετο χρόνο) αλλά βασικά δεν είχα χαλάσει την άδεια της παραμεθωρίου που είναι υποχρεωτική να μου τη δώσουν, και πλησίαζε η ώρα της μετάθεσής μου, οπότε τη γλίτωσα τη 3η φορά. Για να μην αναφέρω βολές, παρελάσεις, κλπ.

Επεξ/σία από gokuthelegend
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέμα στρατοπέδου είναι αυτά. Εγώ πιο πάνω για τη στρατιά γράφω, βυσματικές οι διαβιβάσεις γενικά κι αόριστα σαν όπλο δε θα τις έλεγα, απλά απ'  τα λίγα που χω δει κι ακούσει ως τώρα μου έχει δωθεί η εντύπωση πως είναι κάπως πιο χαλαρά και λόγω ΚΕΠΙΚ και γιατί συνήθως έχουν πιο νορμαλ στελέχη σε σύγκριση με κάτι καθυστερημένους τέθωρες πχ. Αλλά εξαιρέσεις πάντα υπάρχουν.

Γενικά ως rule of thumb θα λεγα πως με εξαίρεση κάτι εδικές δυνάμεις και πεζοναύτες όσο πιο εξεζητημένο και υποστηρικτικό το σώμα τόσο πιο λέλα είναι, πεζικάριοι, τέθωρες, ενίοτε και πυροβολικάριοι ίσως, συνήθως τρώνε το περισσότερο σκατό. Διαβιβάσεις, μηχανικό, τεχνικό, ανεφοδιασμοί, υγειονομικά κι όλα τα ωραία είναι πιο φαντάσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...