Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, παρουσιαζομαι την Δευτέρα 07/09/20 στο 5/95 Α/Μ πεζικού στην Νέα Σάντα ( Κιλκίς )

Υπάρχει περίπτωση κάποιος να γνωρίζει τι κατάσταση επικρατεί εκεί; (Εγκαταστάσεις, υπηρεσίες, τι γίνεται με το θέμα του κινητού κλπ)

Από γνωστούς έμαθα ότι καθόμαστε 1-2 μέρες στην Νέα Σάντα και μετά μεταφερόμαστε στην Άσσηρο. Ποιες είναι οι συνθήκες και εκεί;

 

 

Επισης θα ήθελα να ρωτήσω ποια είναι η υγειονομική διαδικασία που γίνεται όταν παρουαστεις στο στρατόπεδο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Επεξ/σία από Sik21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 ώρες πριν, the other one είπε

Θέμα στρατοπέδου είναι αυτά. Εγώ πιο πάνω για τη στρατιά γράφω, βυσματικές οι διαβιβάσεις γενικά κι αόριστα σαν όπλο δε θα τις έλεγα, απλά απ'  τα λίγα που χω δει κι ακούσει ως τώρα μου έχει δωθεί η εντύπωση πως είναι κάπως πιο χαλαρά και λόγω ΚΕΠΙΚ και γιατί συνήθως έχουν πιο νορμαλ στελέχη σε σύγκριση με κάτι καθυστερημένους τέθωρες πχ. Αλλά εξαιρέσεις πάντα υπάρχουν.

Γενικά ως rule of thumb θα λεγα πως με εξαίρεση κάτι εδικές δυνάμεις και πεζοναύτες όσο πιο εξεζητημένο και υποστηρικτικό το σώμα τόσο πιο λέλα είναι, πεζικάριοι, τέθωρες, ενίοτε και πυροβολικάριοι ίσως, συνήθως τρώνε το περισσότερο σκατό. Διαβιβάσεις, μηχανικό, τεχνικό, ανεφοδιασμοί, υγειονομικά κι όλα τα ωραία είναι πιο φαντάσματα.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου φίλε. Επίσης, αφού ορκιστώ πόσες μέρες έχω άδεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Ioannistiti2000 είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου φίλε. Επίσης, αφού ορκιστώ πόσες μέρες έχω άδεια;

9 μέρες κανονικά. 4 μέρες ορκωμοσίας και 5 τιμητικές 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, Ioannistiti2000 said:

Οταν παρουσιαστω λαρισα 485 διαβιβασεις στις 8 σεπτεμβριου. Υπαρχει περιπτωση να με βαλλουν σε αλλο στρατοπεδο πχ Βολο

Ναι. Ή θα πας Λιτόχωρο, ή Στεφανοβίκι ή Βόλο (ή θα μείνεις Λάρισα - λιγότερο πιθανό). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/9/2020 στις 5:12 ΠΜ, Sik21 είπε

Καλησπέρα, παρουσιαζομαι την Δευτέρα 07/09/20 στο 5/95 Α/Μ πεζικού στην Νέα Σάντα ( Κιλκίς )

Υπάρχει περίπτωση κάποιος να γνωρίζει τι κατάσταση επικρατεί εκεί; (Εγκαταστάσεις, υπηρεσίες, τι γίνεται με το θέμα του κινητού κλπ)

Από γνωστούς έμαθα ότι καθόμαστε 1-2 μέρες στην Νέα Σάντα και μετά μεταφερόμαστε στην Άσσηρο. Ποιες είναι οι συνθήκες και εκεί;

Επισης θα ήθελα να ρωτήσω ποια είναι η υγειονομική διαδικασία που γίνεται όταν παρουαστεις στο στρατόπεδο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Νέα Σάντα είναι μεγάλος μπελάς. Καλό στρατόπεδο μεν, αλλά σ εύχομαι να μην μείνεις πάνω από μια μέρα. Το εστιατόριο βρίσκεται στην άλλη άκρη του δεύτερου στρατοπέδου και περπατάς κάνα 20λεπτο για να πας μόνο για φαγητό. Είναι μαρτύριο. Κατά τα άλλα τα στελέχη φάνηκαν κομπλέ. Στην ασσηρο ανάλογα με τη μονάδα. Γενικά είναι πολυ κομπλέ στρατόπεδο στην ασσηρο. Ο ταξίαρχος είναι συνεννοησιμος και οι διοικητες των μονάδων καλοί και γενικά είναι βυσματικο στρατόπεδο, οπότε μην περιμένεις καμία κακουχια ούτε ταλαιπωρία. Σε τι όπλο σε έχουν τοποθετήσει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, giorgio1997 είπε

Νέα Σάντα είναι μεγάλος μπελάς. Καλό στρατόπεδο μεν, αλλά σ εύχομαι να μην μείνεις πάνω από μια μέρα. Το εστιατόριο βρίσκεται στην άλλη άκρη του δεύτερου στρατοπέδου και περπατάς κάνα 20λεπτο για να πας μόνο για φαγητό. Είναι μαρτύριο. Κατά τα άλλα τα στελέχη φάνηκαν κομπλέ. Στην ασσηρο ανάλογα με τη μονάδα. Γενικά είναι πολυ κομπλέ στρατόπεδο στην ασσηρο. Ο ταξίαρχος είναι συνεννοησιμος και οι διοικητες των μονάδων καλοί και γενικά είναι βυσματικο στρατόπεδο, οπότε μην περιμένεις καμία κακουχια ούτε ταλαιπωρία. Σε τι όπλο σε έχουν τοποθετήσει; 

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση.

Πυροβολικό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Sik21 είπε

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση.

Πυροβολικό.

Κι εγώ πυροβολικό. Λογικά ασσηρο θα έρθεις. Θα βρεθούμε το πιθανότερο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, giorgio1997 είπε

Κι εγώ πυροβολικό. Λογικά ασσηρο θα έρθεις. Θα βρεθούμε το πιθανότερο 

Ωραία.

Η κατάσταση στην Άσσηρο ποια είναι;

Οι θάλαμοι τα μπάνια κλπ

Επεξ/σία από Sik21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε γενικές γραμμές η Άσσηρος είναι καλά, συν ότι είναι κοντά στη Θεσσαλονίκη. Είναι πολύ μεγάλο στρατόπεδο και έχει πολλές μονάδες μέσα, λογικά επειδή είναι μεγάλη εσσο αυτή θα σας πηγαίνει καλά η υπηρεσία και θα είστε εξοδούχοι συχνά.

Επεξ/σία από Asevastos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Asevastos είπε

Σε γενικές γραμμές η Άσσηρος είναι καλά, συν ότι είναι κοντά στη Θεσσαλονίκη. Είναι πολύ μεγάλο στρατόπεδο και έχει πολλές μονάδες μέσα, λογικά επειδή είναι μεγάλη εσσο αυτή θα σας πηγαίνει καλά η υπηρεσία και θα είστε εξοδούχοι συχνά.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πεδια ενας φιλος μου παρουσιαζεται ερευνα πληροφορικης στη λαρισα. Ξερεις κανεις τι πεζει εκει, πια φαση υπαρχει, σε πιο στρατοπεδο παει και σε ποσο καιρο ορκιζετε. Ευχαριστω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Sik21 είπε

Ωραία.

Η κατάσταση στην Άσσηρο ποια είναι;

Οι θάλαμοι τα μπάνια κλπ

Στο πυροβολικό οι θάλαμοι είναι πολύ καθαροί και γενικά κομπλέ. Τα μπάνια και τα λουτρά επίσης. Είμαστε φανατικοί γενικά με τις καθαριότητες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη παρουσιάζομαι και εγω Σάντα αυριο πυροβολικο ξερει καποιος αν θα μείνουμε εκει μεχρι την ορκωμοσία η θα παμε Ασσηρο σε καποιες μερες και θα ορκιστούμε εκει ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα στην παρεα εχω περασει στη σχολη αστυνομιας και θα ηθελα να ρωτησω γνωριζει κανεις το πιστοποιητικο στρατολογικης που ζητανε αυτεπαγγελτα γραφει ολες τις μεταβολες πχ σωματικη ικανοτητα  η γραφει μονο καταταξη απολυση(προσωρινη-οριστικη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...