Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μάγκες δεν πιστεύω να αυξηθεί η θητεία του στρατού έτσι ; Γιατί διάβασα κάποια άρθρα που την περιλαμβάνουν στην ομιλία του πρωθυπουργού...

Επεξ/σία από DonaldSand
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
10 minutes ago, DonaldSand said:

Μάγκες δεν πιστεύω να αυξηθεί η θητεία του στρατού έτσι ; Γιατί διάβασα κάποια άρθρα που την περιλαμβάνουν στην ομιλία του πρωθυπουργού...

Αν ισχύουν τότε θα το μάθουμε σήμερα υποθέτω, αλλιώς πάλι η ετήσια ράδιο αρβύλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, DonaldSand είπε

Μάγκες δεν πιστεύω να αυξηθεί η θητεία του στρατού έτσι ; Γιατί διάβασα κάποια άρθρα που την περιλαμβάνουν στην ομιλία του πρωθυπουργού...

Απ' οτι φαίνεται είναι μέτρο που το ζητάνε επίμονα οι ένοπλες δυνάμεις και το αποκρούουν οι κυβερνήσεις γιατί είναι αντιδημοφιλές. Μάλλον δε θα ανακοινωθεί κάτι, αφού τους έταξε 10,000 ΕΠΟΠ και αυξήσεις στις παραγωγικές σχολές...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15.000 προσλήψεις ανδρών και γυναικών σε όλα τα όπλα σε βάθος 5ετίας. Ταυτόχρονα θα έρθουν αλλαγές στην θητεία αλλά και την εκπαίδευση, με τους οπλίτες να λαμβάνουν πιστοποιημένες ικανότητες.

Άντε θα μας την αυξήσουν την θητεία οι π@@αρες έλεος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, obby είπε

Στο στρατό έχεις 25 κανονική άδεια, 10 μέρες άδεια ΜΔ, 3 απαλλαγές το μήνα και στο μιλητό σχεδόν όσες παραπάνω απουσίες θες.

Να καταφέρεις μετά απ' όλα αυτά να λείψεις χωρίς άδεια, μιλάμε για κατόρθωμα.

Παραδειγμα ηταν η αδικαιολογητη απουσια. To νοημα ειναι οτι στο στρατο εισαι συνεχεια στη τσιτα γιατι εχεις απο πανω σου διαρκως την απειλη της φυλακης.

Στις 11/9/2020 στις 8:31 ΜΜ, Αλεξανδρος A.92 είπε

Ωστοσο εδω εχεις πολυ αδικο... Μιας και ειμαι στον 7ο μηνα της θητειας μου αυτη την στιγμη μπορω να σου πω οτι 9/10 εποπ ΔΙΑΤΥΜΠΑΝΙΖΟΥΝ οτι σιχαινονται τον στρατο και οτι το κανουν ουσιαστικα αναγκαστικα και 1/10 απλα δεν μιλαει και το υπομενει?

Εκει να δεις βυσματα και πολυμπριζα που παιζουν στις μεταθεσεις και οχι στους φανταρους που λεμε συνηθως. Εκει να δεις τσακωμους για τις 2-3 υπηρεσιες τον μηνα.

Παντου δεν υπαρχουν βυσματα? απο μια εξυπηρετηση μεχρι και να μην υπηρετησει καθολου ο φανταρος τη θητεια του. Κι εγω οταν ημουν στο Ναυτικο ειχα δει πολλους 5ετεις διοπους που δηλωναν το... σφαλμα τους. Αλλοι παλι υπεπεφταν επιτηδες σε παραπτωματα ωστε να αποπεμφθουν με αυτο το τροπο. Αλλα να λεμε  9/10 ειναι μεγαλη υπερβολη. Δε θα βγαλουμε κανονα απο πεντε περιπτωσεις που ειδαμε στο περιγυρο μας.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, rus είπε

Παραδειγμα ηταν η αδικαιολογητη απουσια. To νοημα ειναι οτι στο στρατο εισαι συνεχεια στη τσιτα γιατι εχεις απο πανω σου διαρκως την απειλη της φυλακης.

Περίεργο τότε που όσοι πήγαμε στρατό, δεν είδαμε καμία τσίτα στους ΕΠΟΠ.

Επεξ/σία από obby
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/2/2020 στις 5:41 ΜΜ, lionTK είπε

Γεια σου φίλε, δεν έχω ιδέα για το 565. Εγώ είμαι για 541 Τάγμα Εθνοφυλακής (541 ΤΕ) (ΑΦΑΝΤΟΥ) - Ρόδος.
 
Αλλά επειδή είμαι και εγώ του '92 και με απασχολούν παρόμοια θέματα θα σου σχολιάσω ό,τι έχω μάθει:
 

- Κινητά συνήθως επιτρέπονται. Φυσικά σε συμβουλεύουν να είσαι πολύ διακριτικός σχετικά με τη χρήση τους, όσον αφορά τις φωτογραφίες.
- Σχετικά με την ηλικία, δεν είναι ότι ισχύει κάτι συγκεκριμένο. Έχει να κάνει με τα πρόσωπα τα οποία θα συναντήσεις. Γενικά, πάντως, θα πω ότι μπορείς να περιμένεις καλή αντιμετώπιση. 
- Η λογική είναι ότι μένεις 3 βδομάδες μέσα μεχρι την ορκωμοσία. Μετά παίρνεις κάποιες μέρες άδειας, και επιστρέφεις για τα ΣΠΕΝ, που διαρκούν και αυτά 3 βδομάδες. Οπότε γενικά υπολογίζεις 2 μήνες ότι θα είσαι εκεί. Και μετά συνήθως παίρνεις μετάθεση, που θα είναι συνήθως σε άλλο στρατόπεδο. 

Αυτά γνωρίζω.

Πως είναι η κατάσταση στο 541;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, obby είπε

Περίεργο τότε που όσοι πήγαμε στρατό, δεν είδαμε καμία τσίτα στους ΕΠΟΠ.

Εγώ στα Ρίζια Έβρου τους έβλεπα να παίρνουν και αντικαταθλιπτικά πάντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάγκες καλησπερα υπηρετώ παραμεθόριο και είμαι 6μηνος λόγω πολυτεκνιας.. Εχω κλείσει 3 μήνες. Πριν κάτι μέρες με πήραν τηλέφωνο και με ρώτησαν που επιθυμώ μετάθεση και δήλωσα απλά μου είπε ότι το θέμα είναι διαδικαστικό, δεν καταλαβαίνω δηλαδή τι εννοούσε. Θέλω να ρωτήσω, θα πάρω την μετάθεση στο 5μηνο , είναι κάποια ενέργεια που χρειάζεται να κάνω;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Kaseri33 είπε

Μάγκες καλησπερα υπηρετώ παραμεθόριο και είμαι 6μηνος λόγω πολυτεκνιας.. Εχω κλείσει 3 μήνες. Πριν κάτι μέρες με πήραν τηλέφωνο και με ρώτησαν που επιθυμώ μετάθεση και δήλωσα απλά μου είπε ότι το θέμα είναι διαδικαστικό, δεν καταλαβαίνω δηλαδή τι εννοούσε. Θέλω να ρωτήσω, θα πάρω την μετάθεση στο 5μηνο , είναι κάποια ενέργεια που χρειάζεται να κάνω;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

Συνήθως οι 6μηνοι δεν περνάν, και αν θες την άποψη μου μην πάρεις αν βγει τελικά. Δήλωσε αμεταθετο γτ θα σου δώσουν μια δεκαριά μέρες έξτρα. Επίσης Εκεί σε ξέρουν και τους ξέρεις ενώ το να πας για ένα μήνα σε μια άλλη μονάδα δεν ξέρω αν αξίζει, θα φας πολύ χώσιμο. Εκτός αν έχεις 25 μέρες άδεια 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απλώς όπου και να πάω εκεί που έχω δηλώσει θα έχω ΔΝ και είναι και το οικονομικό και η ταλαιπωρία λίγο το θέμα το να γυρίσω  να πάρω την ταυτότητα... Δεν νομίζω τώρα για 1μηνα να με παει τόσο χάλια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Kaseri33 είπε

Συμφωνώ απλώς όπου και να πάω εκεί που έχω δηλώσει θα έχω ΔΝ και είναι και το οικονομικό και η ταλαιπωρία λίγο το θέμα το να γυρίσω  να πάρω την ταυτότητα... Δεν νομίζω τώρα για 1μηνα να με παει τόσο χάλια. 

Η ταυτοτητα σου θα σε ακολουθήσει με τον υπόλοιπο φακελο σου στην νέα μονάδα.Θα την έχει η στρατολογία.Κάνω λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Η ταυτοτητα σου θα σε ακολουθήσει με τον υπόλοιπο φακελο σου στην νέα μονάδα.Θα την έχει η στρατολογία.Κάνω λάθος;

Οχι έχεις δίκαιο.. Εγώ μιλάω σε περίπτωση που το κάνω Αμεταθετο και γυρίσω πάλι να πάρω την ταυτότητα αυτό εννοώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Kaseri33 είπε

Οχι έχεις δίκαιο.. Εγώ μιλάω σε περίπτωση που το κάνω Αμεταθετο και γυρίσω πάλι να πάρω την ταυτότητα αυτό εννοώ

Δικιο εχεις σε αυτο...τα δεδομενα πανω κατω ειναι αυτα που σου ειπα. Χωσιμο θα φας παραπανω σιγουρα και δεδομενα. Τωρα τα ζυγιζεις ολα και βλεπεις τι θα κανεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πρωθυπουργός, Κυριάκος Μητσοτάκης, κατά τη συνέντευξη Τύπου που διεξάγεται στη ΔΕΘ αναφέρθηκε και στο ζήτημα της στρατιωτικής θητείας, η οποίας όπως είπε δεν θα παραταθεί περισσότερο από τους 12 μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...