Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 ώρες πριν, obby είπε

Περίεργο τότε που όσοι πήγαμε στρατό, δεν είδαμε καμία τσίτα στους ΕΠΟΠ.

Δεν ειναι κατι που το βλεπεις αλλα το νιωθεις ο ιδιος. Οποιος βρισκεται στο στρατο δεν εχει μονιμως την απειλη της φυλακης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

2 ώρες πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Δικιο εχεις σε αυτο...τα δεδομενα πανω κατω ειναι αυτα που σου ειπα. Χωσιμο θα φας παραπανω σιγουρα και δεδομενα. Τωρα τα ζυγιζεις ολα και βλεπεις τι θα κανεις.

Το θέμα είναι θα την πάρω την μετάθεση τελικά ναι η οχι;

Αυτή είναι η απορία μου. 

Επεξ/σία από Kaseri33
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί θέλουν στρατό στα 18; Εννοώ τι πλεονέκτημα έχει; Δλδ τωρα που πάει κάποιος από τα 18 μέχρι  τα 35 (κάπου  εκεί νομιζω ειναι το ανώτατο όριο για εξαιρετικές σπουδλές νομίζω) τι θα αλλάξει; Γιατι αν γίνει πόλεμος ο 35ρης ποιυ είναι γιατρός θα είναι στο νοσοκομείο φαντάζομαι ή  γενικά σε μέρος που  θα παρέχει ιατρικές υπηρεσίες. Δεν το βρίσκω καλό ή κακό, απλά τη λογική  ψάχνω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, lactate είπε

Γιατί θέλουν στρατό στα 18; Εννοώ τι πλεονέκτημα έχει; Δλδ τωρα που πάει κάποιος από τα 18 μέχρι  τα 35 (κάπου  εκεί νομιζω ειναι το ανώτατο όριο για εξαιρετικές σπουδλές νομίζω) τι θα αλλάξει; Γιατι αν γίνει πόλεμος ο 35ρης ποιυ είναι γιατρός θα είναι στο νοσοκομείο φαντάζομαι ή  γενικά σε μέρος που  θα παρέχει ιατρικές υπηρεσίες. Δεν το βρίσκω καλό ή κακό, απλά τη λογική  ψάχνω.

Ανάμεσα σε πολλά άλλα:

Α) Χαμηλότερος μέσος όρος ηλικίας του στρατεύματος (αντιλαμβάνεσαι τα θετικά αυτού).

Β) Λιγότερες αναβολές και λιγότερα άτομα με δικαίωμα μειωμένης θητεία.

Γ) Μεγαλύτερες ψυχολογικές και σωματικές αντοχές του στρατεύματος.

Δ) Καλύτερη οργάνωση και διαχείριση των θεμάτων προσωπικού.

Ε) Λιγότερες οικογενειακές/προσωπικές υποχρεώσεις των οπλιτών θητείας.

 

Σαφώς και ένας 18χρονος μπορεί να προσφέρει περισσότερα στο στράτευμα σε σχέση με έναν 35χρονο οικογενειάρχη. Αυτό, σε συνδυασμό με μια τουλάχιστον 12μηνη θητεία μπορεί να λύσει πάρα πολλά θέματα που υπάρχουν αρκετά χρόνια τώρα.

Επίσης, ο 35χρονος παραμένει σε εφεδρεία μόνο για 10 χρόνια (μέχρι τα 45), ενώ ο 18χρονος παραμένει στην εφεδρεία για περίπου 27 χρόνια. Άρα αυτομάτως πάμε σε τουλάχιστον διπλάσια δύναμη εφεδρείας.

Επεξ/σία από magnam
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε και για τους ίδιους τους στρατεύσιμους συνήθως είναι καλύτερα.

Πόσοι 18χρονοι έχουν στρωμένες δουλειές που δε θα τις έχουν αργότερα;

Γενικά όσο πιο μικρός πας τόσο πιο αναίμακτα περνάς από όλο αυτό.

Αυτό που μπορώ να σκεφτώ ως drawback είναι ότι ίσως χαλάει το momentum του διαβάσματος από εκείνους που θέλουν να σπουδάσουν. Αλλά πρώτον, πότε θα ήταν καλύτερα να πήγαιναν, και δεύτερον όσοι πραγματικά θέλουν να σπουδάσουν δε νομίζω ότι θα τους τη χαλάσει για ένα χρόνο ο στρατός. 

Απλά μάλλον κάποιοι από αυτούς μπορεί να σκέφτονται ότι αναβολή στην αναβολή, κάποια στιγμή θα τη γλιτώσουν και δε θα πάνε καθόλου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα! Επειδη τα νευρα μου εχουν γινει κροσια... πειτε μου, υπαρχει περιπτωση να παει η θητεια στο 12μηνο κατα την τελευταια ΕΣΣΟ αυτου του ετους; Κατατασσομαι τον Νοεμβριο και πραγματικα δεν εχω καμια διαθεση να κανω 12μηνο (φανταζομαι κανεις - πλην ελαχιστων εξαιρεσεων).

Επεξ/σία από applebean
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, applebean είπε

Καλησπερα! Επειδη τα νευρα μου εχουν γινει κροσια... πειτε μου, υπαρχει περιπτωση να παει η θητεια στο 12μηνο κατα την τελευταια ΕΣΣΟ αυτου του ετους; Κατατασσομαι τον Νοεμβριο και πραγματικα δεν εχω καμια διαθεση να κανω 12μηνο (φανταζομαι κανεις - πλην ελαχιστων εξαιρεσεων).

κούλαρε λίγο.Οτι είναι να γίνει θα γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, applebean είπε

δε μπορω να κουλαρω, οταν με περιμενει δουλεια!

Αν σε περιμενε δουλεια ας ειχες μπει...Αυτο λεω και στον εαυτο μου. Τωρα δεν μπορεις να κανεις κατι.

Για να απαντησω στο ερωτημα σου, θα πω τα εξης: Πρωτον καθε χρονια τον Σεπτεμβριο λενε για αυξηση θητειας και οταν λεω καθε χρονο εννοω καθε χρονο εδω και δεκα χρονια που με ενδιεφερε...Και ποτε δεν εγινε.Και δευτερον ακομα και αν γινει τωρα δεν νομιζω μεσα σε 2 μηνες  να προλαβουν να το αλλαξουν. Ισως να πουν απο 21'. 

Φυσικα κανεις δεν γνωριζει με ολα αυτα που γινονται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, phanispal είπε

Ε και για τους ίδιους τους στρατεύσιμους συνήθως είναι καλύτερα.

Πόσοι 18χρονοι έχουν στρωμένες δουλειές που δε θα τις έχουν αργότερα;

Γενικά όσο πιο μικρός πας τόσο πιο αναίμακτα περνάς από όλο αυτό.

Αυτό που μπορώ να σκεφτώ ως drawback είναι ότι ίσως χαλάει το momentum του διαβάσματος από εκείνους που θέλουν να σπουδάσουν. Αλλά πρώτον, πότε θα ήταν καλύτερα να πήγαιναν, και δεύτερον όσοι πραγματικά θέλουν να σπουδάσουν δε νομίζω ότι θα τους τη χαλάσει για ένα χρόνο ο στρατός. 

Απλά μάλλον κάποιοι από αυτούς μπορεί να σκέφτονται ότι αναβολή στην αναβολή, κάποια στιγμή θα τη γλιτώσουν και δε θα πάνε καθόλου.

Συν οτι όταν όλοι είναι 18, είναι όλοι σαν εσένα. Στην ίδια φάση της ζωής τους άρα μάλλον πολύ καλύτερα απο άποψη κοινωνικοποίησης. Και όλοι ψυχοπλακωμένοι που μόλις ενηλικιώθηκαν τους μπουντρούμιασαν σε ένα στρατόπεδο :P

Δεν υπάρχει momentum διαβάσματος εκτός απο το 1% των φοιτητών που διαβάζουν στο πανεπιστήμιο με ρυθμούς πανελληνίων και σημειώνουν και την ανάσα του καθηγητή.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, magnam είπε

Ανάμεσα σε πολλά άλλα:

Α) Χαμηλότερος μέσος όρος ηλικίας του στρατεύματος (αντιλαμβάνεσαι τα θετικά αυτού).

Β) Λιγότερες αναβολές και λιγότερα άτομα με δικαίωμα μειωμένης θητεία.

Γ) Μεγαλύτερες ψυχολογικές και σωματικές αντοχές του στρατεύματος.

Δ) Καλύτερη οργάνωση και διαχείριση των θεμάτων προσωπικού.

Ε) Λιγότερες οικογενειακές/προσωπικές υποχρεώσεις των οπλιτών θητείας.

Σαφώς και ένας 18χρονος μπορεί να προσφέρει περισσότερα στο στράτευμα σε σχέση με έναν 35χρονο οικογενειάρχη. Αυτό, σε συνδυασμό με μια τουλάχιστον 12μηνη θητεία μπορεί να λύσει πάρα πολλά θέματα που υπάρχουν αρκετά χρόνια τώρα.

Επίσης, ο 35χρονος παραμένει σε εφεδρεία μόνο για 10 χρόνια (μέχρι τα 45), ενώ ο 18χρονος παραμένει στην εφεδρεία για περίπου 27 χρόνια. Άρα αυτομάτως πάμε σε τουλάχιστον διπλάσια δύναμη εφεδρείας.

Συμφωνώ σε  όλα αυτά δεν τα είχα σκεφτεί. Όμως το να πέσει απότομα ο μέσος όρος ηλικίας δεν θα μπορούσε να επηρεάσει και λίγο αρνητικά; Νομίζω λίγοι επιστήμονες και άνθρωποι κάπως πιο μορφωμένοι ισορροπούσαν έστω και λίγο κάτι 18χρονα που είναι αλλού για αλλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, lactate είπε

Συμφωνώ σε  όλα αυτά δεν τα είχα σκεφτεί. Όμως το να πέσει απότομα ο μέσος όρος ηλικίας δεν θα μπορούσε να επηρεάσει και λίγο αρνητικά; Νομίζω λίγοι επιστήμονες και άνθρωποι κάπως πιο μορφωμένοι ισορροπούσαν έστω και λίγο κάτι 18χρονα που είναι αλλού για αλλού.

Αυτός που είναι επιστήμονας φαντάρος, δε βλέπει την ώρα να βγει απο το στρατόπεδο. Δε κάνει τον παιδονόμο στα 18χρονα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/9/2020 στις 4:07 ΜΜ, SabotazNic είπε

Επειδή και εγώ είμαι για Α ΕΣΣΟ Φεβρουαρίου (λόγω ναυτικού). Έστειλα υπεύθυνη δήλωση όταν έκοψα αναβολή (18 Αυγ) ότι επιθυμώ να καταταγω τον Νοέμβριο. 

Αρα λογικά αν γίνει δεκτό, θα ξέρω και εγώ μέχρι τέλη του μήνα? (με την λογική ότι Δ ΕΣΣΟ είναι Νοέμβριο) 

Η Γ ΕΣΣΟ είναι 21 Σεπτεμβρίου. Βέβαια έκανα τη κομπίνα ότι άργησαν να μου στείλουν τη διακοπή της αναβολής από τη σχολή λογον coνid και με εχωσαν Σεπτέμβριο μιας και ήθελα να είμαι free για την καλοκαιρινή σεζόν (αν υπάρχει). Και ένα μήνα πριν ενημερώνουν εκτός απροόπτου όπου μου έστειλαν 2 βδομάδες πριν ότι τελικά αλλάζει το στρατόπεδο όπου παρουσιάζομαι.

Επεξ/σία από rofio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...