Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 15/9/2020 στις 12:01 ΠΜ, Orpheas1992 είπε

Εμενα μου κανει εντυπωση που κανεις δεν σχολιαζει το οτι η θητεια θα ειναι η ιδια, 12 μηνες, για αεροπορια, ναυτικο και ξηρα. Καλο θα ηταν να μοιραζουν και ενα ταμπελακι "ΜΑΛΑΚΑΣ" σε οποιον θα υπηρετησει στον στρατο ξηρας. Ειναι τεραστια αδικια και μονο οσοι πηγαν, μπορουν να το καταλαβουν. Τα υπολοιπα, απλα δεν ειναι θητεια.

Επισης, δεν καταλαβαινω τον λογο που ακομα δεν υπηρετουν οι γυναικες στην Ελλαδα, λες και μας περισσευει προσωπικο με τοσο μικρο ανδρικο πληθυσμο που εχουμε.

ΥΓ. Η υποχρεωτικη στρατευση υπαρχει γιατι δεν γινεται να βρεις υπαλληλο με 8 ευρω το μηνα, να σκουπιζει, να σφουγγαριζει, να κανει αγγαρειες, να αναλαμβανει ποστα, γραφεια, κψμ, ιατρεια, οχηματα, κεπικ, να φυλαει το στρατοπεδο για να μπορουν τα στελεχη να τα ξυνουν και να σχολανε 2 το μεσημερι.

μπράβο. πολύ ωραίο comment. υπηρέτησα Στρατό Ξηράς (Πεζικό) χωρίς μέσο. Αρκετό στάξιμο και αδικίες. Φυσικά άλλοι πέρασαν χειρότερα από εμένα εννοείται αυτό. 

 

Οι γυναίκες πρέπει να πάνε στρατό και αυτές. Ισότητα δεν θέλουνε? Επίσης αυτό που γίνεται για 8 ευρώ το μήνα όπως λες είναι πραγματικά τραγικό. Δυστυχώς πολλοί στον στρατό αποτελούν κάποια από τα πιο σάπια κομμάτια της ελληνικής κοινωνίας. Όχι όλοι φυσικά, υπάρχουν και εξαίρετοι στρατιωτικοί. Δυστυχώς όμως είναι η μειοψηφία, αυτοί είναι η πικρή αλήθεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Sik21 είπε

Πολλά αλλάζουν. Όσα φέρνει η ώρα δεν τα φέρνει ο χρόνος.

E ναι, αλλα μετά σκέφτεσαι οτι και σε αυτούς που έχουν ένα πόδι ή AIDS δίνουν πάλι 2ετή αναβολή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, phanispal είπε

Εγώ να ρωτήσω τι μπορεί ν' αλλάξει σε αυτά τα 2 χρόνια;

Να χάσει κιλά? Μπορεί όχι αρκετά για ι1 αλλά για ι1/3/4 . Αν θέλει βέβαια και αν οι συνθήκες ζωής το επιτρέπουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Skrobo είπε

E ναι, αλλα μετά σκέφτεσαι οτι και σε αυτούς που έχουν ένα πόδι ή AIDS δίνουν πάλι 2ετή αναβολή. 

Δεν γνωρίζω για τις περιπτώσεις που αναφέρεις. Προφανώς κάποιοι λόγοι θα υπάρχουν.

Αυτό που είπα αφορούσε το σωματικό βάρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία ρητορική ερώτηση. 
Πόσο ανίδεος μπορεί να είναι κάποιος ώστε να πιστεύει ότι η αύξηση της θητείας είναι καθαρά λόγω αμιγώς στρατιωτικών λόγων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ που το κατεχεις γιατι δεν μας λες παρα αφηνεις υπονοουμενα.

Πες καταραχας αν θεωρεις απαραίτητη την υπαρξη του στρατου και κατα συνεπεια της στρατιωτικής θητείας και μετα κουβεντιάζουμε για τα υπολοιπα.

36 λεπτά πριν, censOred είπε

Μία ρητορική ερώτηση. 
Πόσο ανίδεος μπορεί να είναι κάποιος ώστε να πιστεύει ότι η αύξηση της θητείας είναι καθαρά λόγω αμιγώς στρατιωτικών λόγων?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, MrKasimis είπε

Η μυωπία σου στερεί την είσοδο στις ειδικες δυναμεις ;

Ι1 είσαι με οξύτητα 10/10 με γυαλιά και κάτω απο 4.5 βαθμους διαθλαστική ανωμαλία ( μηωπία / υπερμετρωπία / αστιγματισμός)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά,έχω ένα πρόβλημα πριν 14 μέρες μπήκα στρατό,έχω τέρμα ευαίσθητο δέρμα με τάσεις ακμής που ταλαιπωριομουν για καμία 4 χρόνια μέχρι που έκανα μια πολύ δυνατή θεραπεία με χάπια,Σε στυλ τσέκαρα το συκώτι μου Κάθε μήνα κτλ κτλ.Τωρα με το ξύρισμα από τον ερεθισμό αρχίζει και επανέρχεται και δεν μπορώ να κάνω τίποτα για να την σταματησω,αφού έχω και σμηγματορροικη δερματιτιδα και η οποιαδηποτε κρέμα μου διαλύει το πρόσωπο,ακόμα και το bebanthol μου είχε προκαλέσει ερεθισμό για 7 μέρες με πολύ έντονο πρήξιμο και πιτυρίδα σε όλο το πρόσωπο.Φοβαμαι ότι άμα συνεχίσω έτσι θα επανέλθει η ακμη και θα αναγκαστώ να ξανακάνω επικίνδυνη θεραπεία για τον κωλοστρατο.Να τονίσω ότι ξυριζομαι με ξυριστικη ούτε καν ξυραφι.Εχω πάρει ανευ ξυρίσματος για 5 μέρες 2 φορές,Αλλά δεν γίνεται να κάνω το ίδιο συνέχεια,έχετε καμία ιδέα τι μπορώ να κάνω,παίζει να μπορώ να αφήσω μούσι για λόγους υγείας;Δηλαδή τι θα σου πουν,δεν με νοιάζει κατεστρεψε το συκώτι σου,δεν με νοιάζει 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ζητήσεις από τον γιατρό του στρατοπέδου να σου βγάλει παραπεμπτικό για να σε δει δερματολόγος σε νοσοκομείο. Εκεί λογικά θα σου δώσουν χαρτί που θα σου επιτρέπει να ξυρίζεσαι ανά κάποιες ημέρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...