Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θητεία 2008-2009  για εμένα. Λίγο πριν την απόλυση μου δώσανε κι εμένα σε μια τελετή στο στρατόπεδο με προσοχές, παρουσιάστε και τα ρέστα. Από ότι μου είχε πει ο αξιωματικός του 3ου γραφείου, ήταν να δώσουν έναν αριθμό από τέτοια στην ταξιαρχία, 3 στο στρατόπεδο που ήμουν και διαλέξανε απλά 3 μεγάλους για να μην "ξεφτιλιστούν" αν το δίναν σε κανένα πιτσιρίκι και μετά 1 μήνα έτρωγε κανένα μήνα φυλακή για πειθαρχικό. Ουσιαστικά ήμασταν 3 28-30 χρονών χωρίς ποινές (στερήσεις, φυλακή κτλ.)

Πάντως πέρα από αναμνηστικό, τι να το κάνεις; Δεν έχει καμία πρακτική αξία. Και πλάκα, πλάκα κι εγώ δεν έχω ιδέα που βρίσκεται.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παλιότερα (;) ήταν ο βαθμός του Υποδεκανέα. Επίσης τιμητική διάκριση οπλιτών. Αν κανείς άλλος θυμάται ας γράψει. 

Επεξ/σία από marypro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε μας είχανε δώσει ένα παρόμοιο χαρτί (ΕΛΔΥΚ 2003), αν θυμάμαι καλά σε όλους (ακόμη και σε μένα που είχα 2 μήνες φυλακή και άλλους σε παρόμοια φάση) και μόλις επαναπατρίστηκα (με την επόμενη ΕΣΣΟ) και πήρα το απολυτήριο μετά από μερικές μέρες, το έστειλα στο σκουπιδοντενεκέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να το πάρεις τι θα το κάνεις...θα το βάλεις σε κάδρο;

Δεν νομίζω οτι μπορείς να το προσκομίσεις κάπου και να έχεις κάποιου είδους αναγνώριση.

Σε εμάς θυμάμαι δίνανε κάτι τέτοιο απλά σε όσους δεν είχαν φυλακές!

Από εκεί και πέρα όσοι είχαν πτυχίο και ασχολήθηκαν σε μονάδα ή τμήμα που είχε κάποια συνάφεια με το αντικείμενο τους, λάμβαναν και ένα χαρτί για αυτό, υποτίθεται να το χρησιμοποιήσουν σαν συστατική προϋπηρεσίας...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω το 2001 που απολυθηκα με ειχε καλεσει ο Αρχιλογιας στο γραφειο της μοναδας και μου ειχε πει η να μου βαλει καλο βαθμο να παρω και ενα χαρτι (μαλλον γιαυτο ελεγε) αλλα και μαλλον σιγουρα να με ξανακαλεσουν για μετεκπαιδευση η να μου βαλει χαλια βαθμο και να μην με ξανακαλεσουν σιγουρα ποτε. Διαλεξα το 2ο :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Εγω το 2001 που απολυθηκα με ειχε καλεσει ο Αρχιλογιας στο γραφειο της μοναδας και μου ειχε πει η να μου βαλει καλο βαθμο να παρω και ενα χαρτι (μαλλον γιαυτο ελεγε) αλλα και μαλλον σιγουρα να με ξανακαλεσουν για μετεκπαιδευση η να μου βαλει χαλια βαθμο και να μην με ξανακαλεσουν σιγουρα ποτε. Διαλεξα το 2ο :P

Κακώς. Έχασες μια βδομάδα μαγευτικές διακοπές με τον Ελληνικό Στρατό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλαδή αν πας παραμεθωριο και στο 6-8μηνο πάρεις μετάθεση στη πόλη σου, υπηρετείς 9 ή 12;

 

Με ενα σύντομο γκουγκλαρισμα δεν βρήκα κατι που να λέει οτι το παραπάνω είναι κάτι παραπάνω απο μια εισήγηση ή σκέψεις. 

Καλό ειναι μην γράφετε τόσο απόλυτα.

Επεξ/σία από GeorgeHellas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, GeorgeHellas είπε

Δηλαδή αν πας παραμεθωριο και στο 6-8μηνο πάρεις μετάθεση στη πόλη σου, υπηρετείς 9 ή 12;

Με ενα σύντομο γκουγκλαρισμα δεν βρήκα κατι που να λέει οτι το παραπάνω είναι κάτι παραπάνω απο μια εισήγηση ή σκέψεις. 

Καλό ειναι μην γράφετε τόσο απόλυτα.

Δεν θα έχει μετάθεση εκτός ζώνης. Είναι παραλλαγή του παλιού τριζωνικού συστήματος που υπήρχε επί Πατρός Μητσοτάκη.
Πάντως πιο λογικό θα ήταν  να δίνει χρονικό μπόνους μόνο σε όποιον δηλώνει εθελοντής και πάει στα 18, αν υπάρξει ποτέ τέτοια αλλαγή.

Επεξ/σία από G.TH.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

2 ώρες πριν, GeorgeHellas είπε

Καλό ειναι μην γράφετε τόσο απόλυτα.

αυτο που ειδαμε γραψαμε

https://www.skai.gr/news/greece/kleidose-i-thiteia-ston-strato-ksiras-dizoniko-systima-kai-empodia-strateysis-sta-18

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτές οι ηθικές αμοιβές του ΕΣ έχουν την πλάκα τους. Είχα λάβει και εγώ όταν υπηρετούσα δεν θυμάμαι ακριβώς τι έλεγε και είχα πάρει τιμητικά και τον βαθμό του λοχία (ειμουν ήδη δεκανέας λόγω στρατονομίας). 

Είχε προηγηθεί ένα συμβάν στο σταθμό Λαρίσης όταν φευγανε νέοι με κίνηση και είχαμε πάει 2 άτομα (εγώ και ένας μόνιμος) να διατηρήσουμε την "τάξη". Έγινε ένα ντου λοιπόν από ένα συνονθύλευμα ναρκομανών και Ρομά για να ψυρισουν τους νέους μέσα στα βαγόνια ,μπήκαμε στη μέση και κάποιος από τους γονείς πήρε τηλέφωνο στο ΓΕΣ για να μας συγχαρεί που προστατεψαμε το παιδί του από τα "κακοποιά" στοιχεία.

Μια μέρα πριν απολυθω έκανα ακόμα περίπολο 2-4 !!! Είπαμε αμοιβή μεν καμιά τιμητικουλα ΔΕΝ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tritonas00 είπε

Από.οτι κατάλαβα , και στο βίντεο βασικά , λέει κλείδωσε σαν σχέδιο - πρόταση όχι ότι πέρασε ακόμα .. σαν 1ο στάδιο να στηθεί το σχέδιο ... 

Αντί να πάμε μπροστά σαν χώρα τελικά πάμε φουλ πίσω ... Δν υπάρχει σωτηρία 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pasxaliskar είπε

Από.οτι κατάλαβα , και στο βίντεο βασικά , λέει κλείδωσε σαν σχέδιο - πρόταση όχι ότι πέρασε ακόμα .. σαν 1ο στάδιο να στηθεί το σχέδιο ... 

Αντί να πάμε μπροστά σαν χώρα τελικά πάμε φουλ πίσω ... Δν υπάρχει σωτηρία 

Μπροστά θα ήταν να έχετε όλοι δωδεκαμηνο και παραμεθόριο και χωρίς; Εκεί στραβωνεις; 🤭

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, aris1986 είπε

Μπροστά θα ήταν να έχετε όλοι δωδεκαμηνο και παραμεθόριο και χωρίς; Εκεί στραβωνεις; 🤭

Δεν κατάλαβα ακριβώς το μνμ σου .. μπροστά θα ήταν να μην σε κόβει ένα χρόνο σχεδόν την ζωή .. μπροστά θα ήταν ενώ εισαι φουλ αντίθετος με κάτι να σε βάζει να το κάνεις με το ζόρι .. αυτό όπως είπε και ένα πιο πάνω πιο πλοπυ θέμα δημιουργεί παρά το λύνει .. και καλά χρειαζόμαστε άτομα λόγο Τουρκίας ... Μπάλες .. ξέρεις τι χρειαζόμαστε ; Να μειωθεί εικονικά η ανεργία και να έχουμε δημόσιους υπαλλήλους να δουλεύουν με 8 ευρώ το μήνα για 9-12 μήνες ..αυτό .. 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...