Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα, εχει καταφερει κανεις τις τελευταιες μερες να μπει στο https://parousiasi.army.gr/ ? Προσπαθω εδω και μερες αλλα με πεταει συνεχεια σε μια σελιδα error και δε μπορω να δηλωσω αυτα που πρεπει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, pasxaliskar είπε

Δεν κατάλαβα ακριβώς το μνμ σου .. μπροστά θα ήταν να μην σε κόβει ένα χρόνο σχεδόν την ζωή .. μπροστά θα ήταν ενώ εισαι φουλ αντίθετος με κάτι να σε βάζει να το κάνεις με το ζόρι .. αυτό όπως είπε και ένα πιο πάνω πιο πλοπυ θέμα δημιουργεί παρά το λύνει .. και καλά χρειαζόμαστε άτομα λόγο Τουρκίας ... Μπάλες .. ξέρεις τι χρειαζόμαστε ; Να μειωθεί εικονικά η ανεργία και να έχουμε δημόσιους υπαλλήλους να δουλεύουν με 8 ευρώ το μήνα για 9-12 μήνες ..αυτό .. 

Aμαν αυτος ο ενας χρονος απο την ζωη σας που θα σας παει πισω αλλιως θα εισαστε ολοι στο CERN ή στην giant του Γιαγκου Δράκου. Σαν δικαιολογιες το βλέπω. Γιατι τοσους ξερω που πηγαν στρατο αναγκαστικα οπως λες και δεν εγιναν τιποτα σπουδαιοι. Μεροφάϊ, μεροδουλι...

Ενα χρονο δεν μπορειτε να πατε κατασκηνωση δλδ;

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, aris1986 είπε

Aμαν αυτος ο ενας χρονος απο την ζωη σας που θα σας παει πισω αλλιως θα εισαστε ολοι στο CERN ή στην giant του Γιαγκου Δράκου. Σαν δικαιολογιες το βλέπω. Γιατι τοσους ξερω που πηγαν στρατο αναγκαστικα οπως λες και δεν εγιναν τιποτα σπουδαιοι. Μεροφάϊ, μεροδουλι...

Ενα χρονο δεν μπορειτε να πατε κατασκηνωση δλδ;

ρε φιλε τωρα σοβαρα ? αμαν ο ενας χρονος ? ξερεις τι εινια ο ενας χρονος ζωης ... ξερεις ποσο σημαντικος εινια ? ..οχι ε ? ε ρωτα εναν ετοιμοθανατο η ρωτα καποιον που εχασε καποιοιν να ειχε ενα ακομα χρονο μαζι του.. η ρωτα καποιον που εχασα μια πολυκαλη δουλεια λογο στρατο...τοτε ...εγω προσωπικα δουλευω εδω και 4 χρονια σε μεγαλη εταιρια που πρπεει να διακοψω για να παω στρατο.. οκ μην το βλεπεις σαν δικαιολογια δν πρζ.. ετσι και αλλιως δν περιμενα και τπτ παραπανο απο την ελλαδα της μηδεν παιδειας.. εαν δν μπορουμε να καταλαβουμε την διαφορα στο να σε υποχρεωνουν να κανεις κατι ενω εισαι αντιθετος ιδεολογικα με το ''δικαιολογια'' ..
Το ''τοσους ξερω'' δεν αποτελει σοβαρο στατιστικο δειγμα, ποτε δν ειπα οτι οσοι δν θελουν ν πανε γινονται επιστημονες .. (οπου στην ελλαδα ο επιστημονας ειναι λες κ ειναι το ονειρο ζωης καθε πατερα των 90s?  δλδ ο αγροτης που αφηνει τα χωραφια.. ο μαστορας που αφηνει την δουλεια του ο μαγαζατορας που αφηνει το μαγαζι του επειδη δν ειναι στο cern ψοφος τοτε? αρε αθανατη ελλαδα με την παιδεια σου ).

ΥΓ. Ναισ στον στρατο εαν γινοτανε σωστα.. οχι σε αυτο το τριμ@@@δελο..1 μηνα εκπαιδευση 8 μηνες καθρισμα πατατας, καθαρισμα τουλετας και αγγαριες του ταξιαρχου/διοικιτη η οποιος αλλος ανωτερος ειναι 

ΥΓ2. Ατομα οπως εσενα που δεν ειναι αρντηικα ασ πηγαινουν  εθελεοντικα.. πιστευεις σε εναν επερχομενο πολεμο θα παω εγω η ο γειτονας η ο καθενας να πολεμησω με τα G3 τον στρατου του αντιπαλου με τα M4/M4a κλπ ? οκ τοτε 

Επεξ/σία από pasxaliskar
  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, pavlos1908 είπε

Καλησπερα, εχει καταφερει κανεις τις τελευταιες μερες να μπει στο https://parousiasi.army.gr/ ? Προσπαθω εδω και μερες αλλα με πεταει συνεχεια σε μια σελιδα error και δε μπορω να δηλωσω αυτα που πρεπει.

Κι εγώ προσπάθησα σήμερα να μπω και μου πέταξε "something went wrong".

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, aris1986 είπε

Ενα χρονο δεν μπορειτε να πατε κατασκηνωση δλδ;

επισης σταματα το 2ο πληθυντικό δεν ειμαστε εμεις και εσεις.. ειμαστε ολοι μαζι .. μην πεφτεις στο διαιρε και βασιλευε

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, pavlos1908 είπε

Καλησπερα, εχει καταφερει κανεις τις τελευταιες μερες να μπει στο https://parousiasi.army.gr/ ? Προσπαθω εδω και μερες αλλα με πεταει συνεχεια σε μια σελιδα error και δε μπορω να δηλωσω αυτα που πρεπει.

 

5 λεπτά πριν, AnonimosTipos είπε

Κι εγώ προσπάθησα σήμερα να μπω και μου πέταξε "something went wrong".

Μια από τα ίδια παιδιά. Δεν ξέρω τι παίζει. 

Αν συνεχιστεί θα πάρω κανένα τηλεφωνο να δω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pasxaliskar είπε

επισης σταματα το 2ο πληθυντικό δεν ειμαστε εμεις και εσεις.. ειμαστε ολοι μαζι .. μην πεφτεις στο διαιρε και βασιλευε

Εμείς πήγαμε και δεν κλαιγαμε για 10 χρόνια ύστερα.

Άσε που ήταν και χειρότερα τότε. Τώρα έχουν λέει και εργαζόμενες από τον Στεργίου για καφέδες ή κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pasxaliskar είπε

ρε φιλε τωρα σοβαρα ? αμαν ο ενας χρονος ? ξερεις τι εινια ο ενας χρονος ζωης ... ξερεις ποσο σημαντικος εινια ? ..οχι ε ? ε ρωτα εναν ετοιμοθανατο η ρωτα καποιον που εχασε καποιοιν να ειχε ενα ακομα χρονο μαζι του.. η ρωτα καποιον που εχασα μια πολυκαλη δουλεια λογο στρατο...τοτε ...εγω προσωπικα δουλευω εδω και 4 χρονια σε μεγαλη εταιρια που πρπεει να διακοψω για να παω στρατο.. οκ μην το βλεπεις σαν δικαιολογια δν πρζ.. ετσι και αλλιως δν περιμενα και τπτ παραπανο απο την ελλαδα της μηδεν παιδειας.. εαν δν μπορουμε να καταλαβουμε την διαφορα στο να σε υποχρεωνουν να κανεις κατι ενω εισαι αντιθετος ιδεολογικα με το ''δικαιολογια'' ..
Το ''τοσους ξερω'' δεν αποτελει σοβαρο στατιστικο δειγμα, ποτε δν ειπα οτι οσοι δν θελουν ν πανε γινονται επιστημονες .. (οπου στην ελλαδα ο επιστημονας ειναι λες κ ειναι το ονειρο ζωης καθε πατερα των 90s?  δλδ ο αγροτης που αφηνει τα χωραφια.. ο μαστορας που αφηνει την δουλεια του ο μαγαζατορας που αφηνει το μαγαζι του επειδη δν ειναι στο cern ψοφος τοτε? αρε αθανατη ελλαδα με την παιδεια σου ).

ΥΓ. Ναισ στον στρατο εαν γινοτανε σωστα.. οχι σε αυτο το τριμ@@@δελο..1 μηνα εκπαιδευση 8 μηνες καθρισμα πατατας, καθαρισμα τουλετας και αγγαριες του ταξιαρχου/διοικιτη η οποιος αλλος ανωτερος ειναι 

ΥΓ2. Ατομα οπως εσενα που δεν ειναι αρντηικα ασ πηγαινουν  εθελεοντικα.. πιστευεις σε εναν επερχομενο πολεμο θα παω εγω η ο γειτονας η ο καθενας να πολεμησω με τα G3 τον στρατου του αντιπαλου με τα M4/M4a κλπ ? οκ τοτε 

Οπως και να ήταν ο στρατός πάντα θα βρίσκαμε κάτι για να γκρινιάξουμε.Και μια εβδομάδα πάλι σε κάποιους θα τους έκοβε την επαγγελματική εξέλιξη,τις διακοπες ,την ζωή.

Ξεκολλάτε και δείτε το σαν το πρώτο μάθημα ζωής.

  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, pasxaliskar είπε

ΥΓ. Ναισ στον στρατο εαν γινοτανε σωστα.. οχι σε αυτο το τριμ@@@δελο..1 μηνα εκπαιδευση 8 μηνες καθρισμα πατατας, καθαρισμα τουλετας και αγγαριες του ταξιαρχου/διοικιτη η οποιος αλλος ανωτερος ειναι 

Να εύχεσαι να καθαρίζεις πατάτες γιατί ο πόλεμος είναι κακό πράγμα. Εκτός άμα είσαι πολεμοχαρής τότε πάω πάσο. Και σε 8 μήνες δεν προλαβαίνει κάνεις να μάθει μια ειδικότητα. Χρειάζονται χρόνια. Άμα μπορούσαν οι στρατιωτικοί θα σε είχαν 3 χρόνια όπως παλιά αλλά οι πολιτικοί κάνουν κουμάντο και λένε 9-12 μήνες τα παιδιά μας, οπότε στους 8μηνες πατάτες και τουαλέτες, είναι πιο παραγωγικό, εξάλλου με όπλα πέρα από τυφέκιο θα είσαι επικίνδυνος για σένα και για τους άλλους.

Βέβαια όταν πήγα εγώ κάναμε και εκπαίδευση με τα.παντα. Βέβαια εξαρτάται και από λοχαγούς που έκοβαν τι μυαλό έχει ο καθένας και τον άφηνε ανάλογα να οδηγεί ερπυστριοφόρο κτλπ

Επεξ/σία από aris1986
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, tritonas00 είπε

Οι γνωστές παπάτζες του ΣΚΑΙ.
 

Σε οριστικές αποφάσεις όσον αφορά τα θέματα που αφορούν τον Στρατό Ξηράς και τον τρόπο που θα γίνεται η θητεία φαίνεται πως καταλήγει το Υπουργείο Άμυνας.
Συγκεκριμένα, πέραν από την αύξηση της θητείας σε 12 μήνες  στον Στρατό Ξηράς, η οποία θεωρείται ως δεδομένη εξέλιξη με τις ανάλογες ανακοινώσεις να αναμένονται το προσεχές διάστημα, πληροφορίες κάνουν λόγο για εφαρμογή « διζωνικού συστήματος».

Πηγή: https://www.skai.gr/news/greece/kleidose-i-thiteia-ston-strato-ksiras-dizoniko-systima-kai-empodia-strateysis-sta-18
Follow us: @skaigr on Twitter | skaigr on Facebook | @skaigr on Instagram

 

12 λεπτά πριν, aris1986 είπε

Εμείς πήγαμε και δεν κλαιγαμε για 10 χρόνια ύστερα.

Θα σε παρακαλούσα να μιλάς για τον εαυτό σου. Μόνο.

12 λεπτά πριν, aris1986 είπε

Άσε που ήταν και χειρότερα τότε.

Και στον Α'ΠΠ ήταν χειρότερα. Οπότε. τι;

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, aris1986 είπε

Να εύχεσαι να καθαρίζεις πατάτες γιατί ο πόλεμος είναι κακό πράγμα. Εκτός άμα είσαι πολεμοχαρής τότε πάω πάσο. Και σε 8 μήνες δεν προλαβαίνει κάνεις να μάθει μια ειδικότητα. Χρειάζονται χρόνια. Άμα μπορούσαν οι στρατιωτικοί θα σε είχαν 3 χρόνια όπως παλιά αλλά οι πολιτικοί κάνουν κουμάντο και λένε 9-12 μήνες τα παιδιά μας, οπότε στους 8μηνες πατάτες και τουαλέτες, είναι πιο παραγωγικό, εξάλλου με όπλα πέρα από τυφέκιο θα είσαι επικίνδυνος για σένα και για τους άλλους.

Βέβαια όταν πήγα εγώ κάναμε και εκπαίδευση με τα.παντα. Βέβαια εξαρτάται και από λοχαγούς που έκοβαν τι μυαλό έχει ο καθένας και τον άφηνε ανάλογα να οδηγεί ερπυστριοφόρο κτλπ

προφανως και εινια κακο πραγμα ... αυτο εινια το ποιντ στην ολη φαση ...προφανως επισης συμφωνω οτι δεν μαθαινεις τιποτα σε τοσο χρονο και θελει χρονια...ε καλα αμα μπορουσανε οι στρατιωτικοι.. τι point ειναι αυτο ? ε και εαν μπορουσα εγω θα αλλαζα πραγματα ...

ναι συμγωνω εισαι πιο επικυνδινος και πρεπει να βλεπουν ποσο σου κοβει .. αλλα το θεμα ειναι οτι ουτε αυτο, π.χ.το ψυχολογικο δεν δουλευει σωστα..

 

13 λεπτά πριν, aris1986 είπε

Εμείς πήγαμε και δεν κλαιγαμε για 10 χρόνια ύστερα.

Άσε που ήταν και χειρότερα τότε. Τώρα έχουν λέει και εργαζόμενες από τον Στεργίου για καφέδες ή κάτι τέτοιο.

ναι χειροτερα.. ακουω απο τον πατερα μου , που ηταν ζαχαρη στο καψιμι εβγαζες μισθο οσο βγαζεις τωρα με υπερωριες σε δουλεια.. 

καλα που εμαθα και ααυτο, οποιος πιστευει για τα δικαιωαμτα του ευατου τι του αρμοζει ειναι κλαμα οκ.. αυριο μεθαυριο οταν θα σου παρουν την  γη με τα λεφτα και τις ''επενδυσεις'' μην βγεις εξω να κλαις για τα 200 ευρω μισθο ..οχι εσυ , γενικα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, l337 είπε

Μου χύθηκε ο καφές από το ποτήρι.

κανανε με τα παντα γτ τοτε ειχαμε πασοκ λογικα.. και λεφτα μετα τσουβαλια.. τωρα και αυτα πληρωνουμε... οταν φευγανε ρουκετες για εκπαιδεση (= ιδια λεφτα με αξονικους τομογραφους) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, pasxaliskar είπε

κανανε με τα παντα γτ τοτε ειχαμε πασοκ λογικα.. και λεφτα μετα τσουβαλια.. τωρα και αυτα πληρωνουμε... οταν φευγανε ρουκετες για εκπαιδεση (= ιδια λεφτα με αξονικους τομογραφους) 

Συμφωνώ με το point σου καταρχήν αλλά -on topic- ούτε καν πριν 20 χρόνια δεν είχε παει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ασ αλλαξω λιγο θεμα , εγω θα μπω τον Μαρτιο οπως ολα δειχνουν.. εστω  οτι περναει το νεο συστημα 9/12.. ποιες περιοχες θεωρουνται παραμεθωριο ξερεις κανεις με σιγουρια ? ειδα τα σιγουρα που ειναι νησια εβρο κλπ αλλα και ειδα καπου και καποιες περιχοες οπως ξανθη, καστορια κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...