Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, pasxaliskar είπε

ασ αλλαξω λιγο θεμα , εγω θα μπω τον Μαρτιο οπως ολα δειχνουν.. εστω  οτι περναει το νεο συστημα 9/12.. ποιες περιοχες θεωρουνται παραμεθωριο ξερεις κανεις με σιγουρια ? ειδα τα σιγουρα που ειναι νησια εβρο κλπ αλλα και ειδα καπου και καποιες περιχοες οπως ξανθη, καστορια κλπ

Και τα δύο είναι στην κάστορια είναι στο Άργος Ορεστικό με αρκετά παλιές εγκατάστασεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

22 λεπτά πριν, pasxaliskar είπε

ασ αλλαξω λιγο θεμα , εγω θα μπω τον Μαρτιο οπως ολα δειχνουν.. εστω  οτι περναει το νεο συστημα 9/12.. ποιες περιοχες θεωρουνται παραμεθωριο ξερεις κανεις με σιγουρια ? ειδα τα σιγουρα που ειναι νησια εβρο κλπ αλλα και ειδα καπου και καποιες περιχοες οπως ξανθη, καστορια κλπ

1. Η παράγραφος 1 του άρθρου 24 του ν.1892/1990 (ΦΕΚ Α΄101) αντικαθίσταται ως εξής:
«1. Για την εφαρμογή του νόμου αυτού ως παραμεθόριες περιοχές ορίζονται οι τέως νομοί Δωδεκανήσου, Έβρου, Θεσπρωτίας, Καστοριάς, Κερκύρας, Κιλκίς, Λέσβου, Ξάνθης, Πρέβεζας, Ροδόπης, Σάμου, Φλώρινας και Χίου, οι νήσοι Θήρα και Σκύρος, καθώς και οι τέως επαρχίες Νευροκοπίου του τέως νομού Δράμας, Πωγωνίου και Κόνιτσας του τέως νομού Ιωαννίνων, Αλμωπίας και Έδεσσας του τέως νομού Πέλλης και Σιντικής του τέως νομού Σερρών.»

2 ώρες πριν, pavlos1908 είπε

Καλησπερα, εχει καταφερει κανεις τις τελευταιες μερες να μπει στο https://parousiasi.army.gr/ ? Προσπαθω εδω και μερες αλλα με πεταει συνεχεια σε μια σελιδα error και δε μπορω να δηλωσω αυτα που πρεπει.

2 ώρες πριν, AnonimosTipos είπε

Κι εγώ προσπάθησα σήμερα να μπω και μου πέταξε "something went wrong".

2 ώρες πριν, Angel-Maimou είπε

Μια από τα ίδια παιδιά. Δεν ξέρω τι παίζει. 

Αν συνεχιστεί θα πάρω κανένα τηλεφωνο να δω 

Σήμερα το πρωί κατά τις 9 μπήκε. Δοκιμάστε αργά το βράδυ ή νωρίς το πρωί, μάλλον μπαίνουν πολλοί και πέφτει το σύστημα τώρα που φτάνει η καταλητική ημερομηνία.

Καλύτερα να προσπαθήσετε και τηλεφωνικά, αν γίνει καμιά στραβή και δε προλάβετε να δηλώσετε, να έχετε δείξει ενδιαφέρον.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, selianx είπε

1. Η παράγραφος 1 του άρθρου 24 του ν.1892/1990 (ΦΕΚ Α΄101) αντικαθίσταται ως εξής:
«1. Για την εφαρμογή του νόμου αυτού ως παραμεθόριες περιοχές ορίζονται οι τέως νομοί Δωδεκανήσου, Έβρου, Θεσπρωτίας, Καστοριάς, Κερκύρας, Κιλκίς, Λέσβου, Ξάνθης, Πρέβεζας, Ροδόπης, Σάμου, Φλώρινας και Χίου, οι νήσοι Θήρα και Σκύρος, καθώς και οι τέως επαρχίες Νευροκοπίου του τέως νομού Δράμας, Πωγωνίου και Κόνιτσας του τέως νομού Ιωαννίνων, Αλμωπίας και Έδεσσας του τέως νομού Πέλλης και Σιντικής του τέως νομού Σερρών.»

Σήμερα το πρωί κατά τις 9 μπήκε. Δοκιμάστε αργά το βράδυ ή νωρίς το πρωί, μάλλον μπαίνουν πολλοί και πέφτει το σύστημα τώρα που φτάνει η καταλητική ημερομηνία.

Καλύτερα να προσπαθήσετε και τηλεφωνικά, αν γίνει καμιά στραβή και δε προλάβετε να δηλώσετε, να έχετε δείξει ενδιαφέρον.

αυτο ειδα και γω στην σελιδα αλλα ενα φιλαρακι μ λεει παραμεθωριο  θεωρτικα ειναι 500χιλιομετρα απο το σπιι σου..δλδ στην αθηνα παραμεθορια ειναι ο εβρος και για τον εβρο η αθηνα.. δν μου φανηκε λογικο για αυτο ρωτησα 

 

2 λεπτά πριν, KiriosMarios είπε

Να την κανουν υποχρεωτικη στα 18 και ας ειναι και 9 μηνες.

Ο νεος ειναι σαν το καλουπι, πρεπει να τον πλασεις πριν παει στο πανεπιστήμιο και αρχισει να σκέφτετε out of the box.

ναι ενω εγω με το που τελειωσα το λυκειο ελεγα  τι ωραια που ειναι τα οπλα, ο θανατος ο πολεμος και στα 18 να παω να καθαριζω τουαλετες...κανεις δν θελει σε οποια ηλικια κ να εινια .. (δν μιλαω για αυτος που τους αρεσουν , υπαρχουν ναι ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, KiriosMarios είπε

πριν παει στο πανεπιστήμιο και αρχισει να σκέφτεται out of the box.

Πανεπιστήμιο θα πάρουν τα.μυαλα του αέρα και μετά από δέκα χρόνια θα παρακαλάει για μια θέση ντελιβερι, όπως τα βλέπω κάθε μέρα...😢

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δν ηξερα οτι ο ορθολογισμος και τα ιδανικα σου εινια ''out of the box'' επειδη δν συμφωνουν με του διπλανου και θα επρεπε πριν αρχισεις να σκεφτεσαι να την φας 

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, pasxaliskar είπε

18 να παω να καθαριζω τουαλετες...κανεις δν θελει σε οποια ηλικια κ να εινια .. (δν μιλαω για αυτος που τους αρεσουν , υπαρχουν ναι )

Εγώ 34 και καθαρίζω (και) τουαλέτες στο κατάστημα που εργάζομαι, το είδαν αυτό και πήρα αύξηση, μικρή βέβαια αλλά κάτι είναι και αυτό στην κορόνα βαϊρους εποχή. Άμα ανοίξει και άλλο κατάστημα την πουλεψα για εκεί πρώτο όνομα!

Άτομα 21,22 και 24 και γυναίκες, εγώ να καθαρίζω τουαλέτες, ένα σφουγγάρισμα θα κάνω, γ@μ την πατριαρχία και έτσι. Τους λέω κορίτσια όταν πηγαίνατε δημοτικό εγώ καθάριζα τουαλέτες στον Έβρο, γιατί πολύ απλά δεν πληρώνει καθαρίστριες ο στρατός (άσε που θα τις παρενοχλούσαν σεξουαλικά οι φαντάροι), τα περιττώματα μας καθαρίζαμε για να μην μας φάει η βρώμα.

Μην κάνετε έτσι, ξέρω η γενιά σας μεγάλωσε με Instagram και με τον στιγμιαίο αντίκτυπο που θέλετε να κάνετε αλλά δεν πάει έτσι. Χρειάζεται υπομονή και όχι πολύ φιλοσοφία. 18 είσαι μέχρι τα 33 θα αλλάξεις γνωμη 2-3 φορές. Θα το δεις

1 λεπτό πριν, KiriosMarios είπε

Στο πανεπιστήμιο γνώρισα Κύπριους 20 χρόνων που κάνανε την θητεία τους από τα 18 , και ήρθαν στα 20 Ελλάδα για σπουδές.

Μέρα με νύχτα ο 20χρονος αυτός νέος σε σχέση με μας τους υπόλοιπους Έλληνες. Είναι ανάγκη να πηγαίνει ο νέος στα 18, όχι στα 30. Και φυσικά όχι για να καθαρίζει μόνο τις χεστρες.

Σωστά θα σας μάθουν να στρώνετε κρεβατάκι, να είστε καθαροί και περιποιημένοι, εκτός άμα παλεύετε για το αντίθετο. Να φωνάζετε όταν παρουσιαζεστε και όχι μόνο την μαμά επειδή έφτιαξε φακές πάλι, να αναφέρεστε με ελληνικά με σωστή σύνταξη και όχι: " ε άκου να δείς ήμουν τουαλέτες και μετά κοιμηθήκα και δεν ήθελα να βγω αναφορά να Ουμ'".

Πώς να μιλάς σε ανώτερους γιατί αύριο μεθαύριο θα δουλεύεις σε κάποιον που έριξε λεφτά και κεφάλαιο δεν μπορείς να είσαι καραγκιόζης, θα σε διώξει ή δεν θα σε πάρει καν.

Και άλλα πολλά

  • Like 4
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, aris1986 είπε

Εγώ 34 και καθαρίζω (και) τουαλέτες στο κατάστημα που εργάζομαι, το είδαν αυτό και πήρα αύξηση, μικρή βέβαια αλλά κάτι είναι και αυτό στην κορόνα βαϊρους εποχή. Άμα ανοίξει και άλλο κατάστημα την πουλεψα για εκεί πρώτο όνομα!

ξεχνας οτι εχουμε πει μεχρι τωρα... δεν σου ειπα δν θα καρισω ποτε η γιατι καθαριζεις η κλπ.. αλλα οχι για 8 ευρω το μηνα δημοσιο υπαλληλικη.. εχει διαφορα..αλλο η δουλεια αλλο αυτο..

 

3 λεπτά πριν, aris1986 είπε

Μην κάνετε έτσι, ξέρω η γενιά σας μεγάλωσε με Instagram και με τον στιγμιαίο αντίκτυπο που θέλετε να κάνετε αλλά δεν πάει έτσι. Χρειάζεται υπομονή και όχι πολύ φιλοσοφία. 18 είσαι μέχρι τα 33 θα αλλάξεις γνωμη 2-3 φορές. Θα το δεις

αρχικα δν ξερεις ποσο ειμαι .. ειμαι 27 .. απο τα 23 μου δουλευω σε κατασκευαστικη εταιρια με το που τελειωσα τις σπουδες γιατι βρηκα ευκαιρια ζωης ως μηχανικος.. δν μπορουσα να πεταξω την ευκαρια να πω θα παω στρατο.. οποτε χοντρικα στην ιδια γενια ειμαστε.. 

το ινσταγραμ το φεισμπουκ , το linkedin και ολα αυτα ειναι ενα σημαδι της εξελιξης.. (και οχι η χρηση τους ) αλλα οι παροχες που σου δινουν , η ταχυτητα του ιντερνετ κ.α οποτε σε μια εποχη που ολα τρεχουν με φευγαλεους ρυθμους σε σχεση με πριν 10-15-20 χρονια δν εχει νοημα να συγκρινουμε το τωρα με το τοτε..ετσι θεωρω εγω τουλαχιστον.. δν γινεται να λεμε πριν 20 χρονια πηγαναμε στρατο 18 μηνες η 20 η 30.. πριν 18 μηνες ομως ηταν σαν διακοπες γιατι? γιατι βγαινανε και ξερανε οτι εχουν δουλεια με μεροκαματα εξω φρενων.. τωρα ξε τι σκεφτομαι ? μετα το στρατο που θα βρω δουλεια.. οχι μονο εγω ολοι..

10 λεπτά πριν, aris1986 είπε

Σωστά θα σας μάθουν να στρώνετε κρεβατάκι, να είστε καθαροί και περιποιημένοι, εκτός άμα παλεύετε για το αντίθετο. Να φωνάζετε όταν παρουσιαζεστε και όχι μόνο την μαμά επειδή έφτιαξε φακές πάλι, να αναφέρεστε με ελληνικά με σωστή σύνταξη και όχι: " ε άκου να δείς ήμουν τουαλέτες και μετά κοιμηθήκα και δεν ήθελα να βγω αναφορά να Ουμ'".

Πώς να μιλάς σε ανώτερους γιατί αύριο μεθαύριο θα δουλεύεις σε κάποιον που έριξε λεφτά και κεφάλαιο δεν μπορείς να είσαι καραγκιόζης, θα σε διώξει ή δεν θα σε πάρει καν.

Και άλλα πολλά

ολα αυτα που λες φιλε μου μια χαρα τα εχω ζησει, τα εχω μαθει και τα εχω περασει.. οταν στα 25 μου και στα 24 ειχα συναναστροφες με διευθυντες δημοσιων εργων μια χαρα ηξερα να μιλαω κλπ οποτε σορι αλλα δν ειμαι πολυ συμφωνος με αυτο

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, pasxaliskar είπε

ολα αυτα που λες φιλε μου μια χαρα τα εχω ζησει, τα εχω μαθει και τα εχω περασει.. οταν στα 25 μου και στα 24 ειχα συναναστροφες με διευθυντες δημοσιων εργων μια χαρα ηξερα να μιλαω κλπ οποτε σορι αλλα δν ειμαι πολυ συμφωνος με αυτο

Θα δεις πόσοι δεν τα ξέρουν και άμα τρως ομαδικές τιμωρίες (αν υπάρχουν ακόμα) θα γελάς και θα λες πόσο δίκαιο είχε ο aris1986.

Θα νιώσεις ανώτερος στον στρατό αφού έχεις και κάποια μόρφωση,όταν δείς τους άλλους ομως και με τις απόψεις τους,θα γελάς άμα δεν κλαις. Χαμηλό επίπεδο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, aris1986 είπε

Θα νιώσεις ανώτερος στον στρατό αφού έχεις και κάποια μόρφωση,όταν δείς τους άλλους ομως και με τις απόψεις τους,θα γελάς άμα δεν κλαις. Χαμηλό επίπεδο...

ανωτερος φιλε μου δν εινια κανεις ...ουτε εγω ουτε εσυ ουτε κανεις.. ο καθενας εινια ανωτερος η κατωτερος στην εμπειρια που εχει..τελος παντων.. το ιδανικογια εμενα ειναι στρατος-φυλακιο..εκει τι παιζει ? ξερω οτι ειναι 5-15 ατομα λιγα ..στου διαολου την μανα ..αυτο θα ηθελα εγω 

μου ειπαν εαν πωο τι θελω φυλακιο να παω περνουν ευκολα γτ δν θελει κανεις να παει και ψαχνουν ατομα 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, pasxaliskar είπε

ανωτερος φιλε μου δν εινια κανεις ...ουτε εγω ουτε εσυ ουτε κανεις.. ο καθενας εινια ανωτερος η κατωτερος στην εμπειρια που εχει..τελος παντων.. το ιδανικογια εμενα ειναι στρατος-φυλακιο..εκει τι παιζει ? ξερω οτι ειναι 5-15 ατομα λιγα ..στου διαολου την μανα ..αυτο θα ηθελα εγω 

Φυσικά και είσαι. Δεν είμαστε όλοι ίδιοι. Ίδια θα χαιρετούσες τον Μπίλ Γκέιτς στην Πανεπιστημίου και ίδια έναν άστεγο που κάθεται εκεί όλη την ημέρα.

Έτσι είναι και στον στρατό. Απλά φοράμε όλοι την ίδια στολή, άλλος πιο ξεβαμενη αλλιώς πιο χρωματιστή κτλπ.

Ο άνθρωπος φαίνεται και ξεχωρίζει ακόμα και εκεί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, aris1986 είπε

Φυσικά και είσαι. Δεν είμαστε όλοι ίδιοι. Ίδια θα χαιρετούσες τον Μπίλ Γκέιτς στην Πανεπιστημίου και ίδια έναν άστεγο που κάθεται εκεί όλη την ημέρα.

οχι φιλε μου ολοι ιδιοι ειμαστε.. εαν κρινεις τον bill gates και τον αστεγο με τις γνωσεις του πανω στο επιχειρειν ναι διαφερουν η εαν κρινεις τον αστεγο με τις εμπειριες - δυσκολιες της ζωης παλι διαφερουν.. στο στρατο πθστευω ανωτερος η κατωτερος εινια μονο στις γνωσεις πανω στην επιβιωση και τα οπλα.. (τουλαχιστον οι σωστοι που εχουν σχεση με στρατο).. σε ολα τα υπολοιποα ομως δν ειμια τιποτα ανωτερο η τιποτα κατωτερο ακομα και απο τον στρατηγο.. πιστευω να πιανεις αυτο π θελω να πω.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με διακομματική συναίνεση και τη σύμφωνη γνώμη Νέας Δημοκρατίας, ΣΥΡΙΖΑ, ΚΙΝΑΛ, αλλά με τη διαφωνία του ΚΚΕ και της Ελληνικής Λύσης (το ΜέΡΑ25 δήλωσε «παρών»), εγκρίθηκε από την Επιτροπή Aμυνας της Βουλής η νέα δομή των Ενόπλων Δυνάμεων, που θα ισχύσει την περίοδο 2020-2034.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, aris1986 είπε

Εγώ 34 και καθαρίζω (και) τουαλέτες στο κατάστημα που εργάζομαι, το είδαν αυτό και πήρα αύξηση, μικρή βέβαια αλλά κάτι είναι και αυτό στην κορόνα βαϊρους εποχή. Άμα ανοίξει και άλλο κατάστημα την πουλεψα για εκεί πρώτο όνομα!

Άτομα 21,22 και 24 και γυναίκες, εγώ να καθαρίζω τουαλέτες, ένα σφουγγάρισμα θα κάνω, γ@μ την πατριαρχία και έτσι. Τους λέω κορίτσια όταν πηγαίνατε δημοτικό εγώ καθάριζα τουαλέτες στον Έβρο, γιατί πολύ απλά δεν πληρώνει καθαρίστριες ο στρατός (άσε που θα τις παρενοχλούσαν σεξουαλικά οι φαντάροι), τα περιττώματα μας καθαρίζαμε για να μην μας φάει η βρώμα.

Μην κάνετε έτσι, ξέρω η γενιά σας μεγάλωσε με Instagram και με τον στιγμιαίο αντίκτυπο που θέλετε να κάνετε αλλά δεν πάει έτσι. Χρειάζεται υπομονή και όχι πολύ φιλοσοφία. 18 είσαι μέχρι τα 33 θα αλλάξεις γνωμη 2-3 φορές. Θα το δεις

Σωστά θα σας μάθουν να στρώνετε κρεβατάκι, να είστε καθαροί και περιποιημένοι, εκτός άμα παλεύετε για το αντίθετο. Να φωνάζετε όταν παρουσιαζεστε και όχι μόνο την μαμά επειδή έφτιαξε φακές πάλι, να αναφέρεστε με ελληνικά με σωστή σύνταξη και όχι: " ε άκου να δείς ήμουν τουαλέτες και μετά κοιμηθήκα και δεν ήθελα να βγω αναφορά να Ουμ'".

Πώς να μιλάς σε ανώτερους γιατί αύριο μεθαύριο θα δουλεύεις σε κάποιον που έριξε λεφτά και κεφάλαιο δεν μπορείς να είσαι καραγκιόζης, θα σε διώξει ή δεν θα σε πάρει καν.

Και άλλα πολλά

Πολυ καλα τα λες φιλε μου.

Υπηρετησα στα αλεξιπτωτα και τη μερα που χωριζομασταν σε λοχους μετα τα ΤΠΕΝ μας λεει ο λοχαγος: “Συγγνωμη για οσα τραβηξατε μεχρι εδω αλλα να ξερετε οτι το αληθινο γαμησι ειναι εκει εξω μολις φυγετε απο δω.Και εχοντας περασει οσα περασατε εδω,κανενα αφεντικο δε θα σας ζαλιζει το παπαρι,κανενα ζορι δε θα σας λυγιζει και θα ειστε αντρες που θα μπορουν οι δικοι σας να στηριζονται πανω σας. Οτι και να τραβηξατε ηταν για να ειστε ετοιμοι για τη ζωη σας.”
Και ποσο δικιο ειχε.

Οσο για τα ανωτερος-κατωτερος στο στρατο οπως και στη ζωη καποιοι ειναι ανωτεροι και καποιοι κατωτεροι εστω και εξ ορισμου.Αυτο δε σημαινει πως ο απο πανω σου ειναι καλυτερος απο σενα,σημαινει ομως πως οπως εχει η κατασταση ειναι απο πανω σου και πρεπει να το δεχτεις οπως και να εχει (αν θες τουλαχιστον να υπαρχει η οποιαδηποτε συνεργασια)

 

Επεξ/σία από Tomyb
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

11 λεπτά πριν, Tomyb είπε

Πολυ καλα τα λες φιλε μου.

Υπηρετησα στα αλεξιπτωτα και τη μερα που χωριζομασταν σε λοχους μετα τα ΤΠΕΝ μας λεει ο λοχαγος: “Συγγνωμη για οσα τραβηξατε μεχρι εδω αλλα να ξερετε οτι το αληθινο γαμησι ειναι εκει εξω μολις φυγετε απο δω.Και εχοντας περασει οσα περασατε εδω,κανενα αφεντικο δε θα σας ζαλιζει το παπαρι,κανενα ζορι δε θα σας λυγιζει και θα ειστε αντρες που θα μπορουν οι δικοι σας να στηριζονται πανω σας. Οτι και να τραβηξατε ηταν για να ειστε ετοιμοι για τη ζωη σας.”
Και ποσο δικιο ειχε

γιατι σας αφησανε απληρωτους ? δουλευατε υπερωριες μαυρες? δεν ειχε να φαει το παιδι σου γαλα η να παρει φαρμακα καποιο αρρωστο μελος της οικογενειας? αυτη η καραμελα ειναι πολυ ακυρη.. δν ισχυει κατα την αποψη μου..

Συνχαρητηρια ομως που υπηρετησες εκει , πολυ δυσκολο απο εκπαιδευση και θελει κοτσια σε αρκετα κομματια κατι που το παραδεχομαι δν εχω

11 λεπτά πριν, Tomyb είπε

Οσο για τα ανωτερος-κατωτερος στο στρατο οπως και στη ζωη καποιοι ειναι ανωτεροι και καποιοι κατωτεροι εστω και εξ ορισμου.Αυτο δε σημαινει πως ο απο πανω σου ειναι καλυτερος απο σενα,σημαινει ομως πως οπως εχει η κατασταση ειναι απο πανω σου και πρεπει να το δεχτεις οπως και να εχει (αν θες τουλαχιστον να υπαρχει η οποιαδηποτε συνεργασια)

ανωτερος η κατωτερος οταν ζητας την συνεργασια-τεχνογνωσια σε θεματα που εινια καταρτισμενος ναι..σε ολα τα αλλα οχι.. 

11 λεπτά πριν, tritonas00 είπε

Με διακομματική συναίνεση και τη σύμφωνη γνώμη Νέας Δημοκρατίας, ΣΥΡΙΖΑ, ΚΙΝΑΛ, αλλά με τη διαφωνία του ΚΚΕ και της Ελληνικής Λύσης (το ΜέΡΑ25 δήλωσε «παρών»), εγκρίθηκε από την Επιτροπή Aμυνας της Βουλής η νέα δομή των Ενόπλων Δυνάμεων, που θα ισχύσει την περίοδο 2020-2034.

3/3 παραπληροφορηση εχεις..αυτο ειναι για το budge που θα παρουν τα καινουργια οπλα ΦΤΑΝΕΙ 

Με διακομματική συναίνεση και τη σύμφωνη γνώμη Νέας Δημοκρατίας, ΣΥΡΙΖΑ, ΚΙΝΑΛ, αλλά με τη διαφωνία του ΚΚΕ και της Ελληνικής Λύσης (το ΜέΡΑ25 δήλωσε «παρών»), εγκρίθηκε από την Επιτροπή Aμυνας της Βουλής η νέα δομή των Ενόπλων Δυνάμεων, που θα ισχύσει την περίοδο 2020-2034.

Σύμφωνα με πληροφορίες, μέσα στις κλειστές πόρτες της επιτροπής έγινε αναλυτική συζήτηση για τη νέα δομή, αλλά κόμματα της αντιπολίτευσης ζήτησαν να μην επεκταθεί στην ανάγκη για εξοπλισμούς της επόμενης δεκαπενταετίας.

ΥΕΘΑ - Νικ Παναγιωτόπουλος - Διαρκή Επιτροπή Εξωτερικών & Άμυνας

Νωρίτερα, στο υπουργείο Εθνικής Άμυνας παρουσιάστηκαν στα μέλη της επιτροπής τρεις εκδοχές εξοπλισμών, που κινούνται μεταξύ 16 και 63 δισ. ευρώ, συνολικές δαπάνες.

Κατά τις ίδιες πληροφορίες, συμφωνήθηκε να δημιουργηθεί νέα δύναμη ειδικού πολέμου, που θα περιλαμβάνει όλα τα όπλα και θα κινείται στα πρότυπα του ΝΑΤΟ. Το τελευταίο ωστόσο προκάλεσε την αντίδραση του ΚΚΕ, το οποίο εξέφρασε την αντίθεσή του (όπως και σε άλλα σημεία σχετιζόμενα με την ευρωατλαντική συμμαχία).

Επεξ/σία από pasxaliskar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...