Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, pasxaliskar είπε

3/3 παραπληροφορηση εχεις..αυτο ειναι για το budge που θα παρουν τα καινουργια οπλα ΦΤΑΝΕΙ 

γιατι σας αφησανε απληρωτους ? δουλευατε υπερωριες μαυρες? αυτη η καραμελα ειναι πολυ ακυρη.. δν ισχυει κατα την αποψη μου..

Συνχαρητηρια ομως που υπηρετησες εκει , πολυ δυσκολο απο εκπαιδευση και θελει κοτσια σε αρκετα κομματια κατι που το παραδεχομαι δν εχω

Το ιδιο δηλαδη αντιμετωπιζει κατι στη ζωη ενας ανθρωπος που εχει τραβηξει διαφορα με εναν καλομαθημενο; Και ναι οταν βγηκα απο στρατο δουλευα σε αποθηκη απο την ανατολη ως μετα τη δυση του ηλιου χωρις ενσημα χωρις υπερωριες σα το σκυλο,κατι που πριν περασω οσα περασα εκει,δε θα αντεχα να κανω και ας ειχα αναγκη. Δε λεω πως ο στρατος ειναι η μονη λυση για καποιον απαιδευτο,προφανως ο καθενας μας εχει αλλες εμπειριες στη ζωη.Ειναι ομως ενας καλος τροπος να ενταχθουν καποιοι στο πως εχουν τα πραγματα. Οχι για να «υποταχθουν στο συστημα» για να μαθουν να αντεχουν και να τα βγαζουν περα

Επεξ/σία από Tomyb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

25 λεπτά πριν, aris1986 είπε

Θα νιώσεις ανώτερος στον στρατό αφού έχεις και κάποια μόρφωση,όταν δείς τους άλλους ομως και με τις απόψεις τους,θα γελάς άμα δεν κλαις. Χαμηλό επίπεδο...

Η ανάγκη κάποιου να νιώσει ανώτερος πηγάζει μόνο από ανάπηρη αυτοεκτίμηση και από κομπλεξ μικροαστού.

23 λεπτά πριν, aris1986 είπε

Φυσικά και είσαι. Δεν είμαστε όλοι ίδιοι. Ίδια θα χαιρετούσες τον Μπίλ Γκέιτς στην Πανεπιστημίου και ίδια έναν άστεγο που κάθεται εκεί όλη την ημέρα.

Καγκουροελιτισμός.

  • Like 10
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Tomyb είπε

Το ιδιο δηλαδη αντιμετωπιζει κατι στη ζωη ενας ανθρωπος που εχει τραβηξει διαφορα με εναν καλομαθημενο; Και ναι οταν βγηκα απο στρατο δουλευα σε αποθηκη απο την ανατολη ως μετα τη δυση του ηλιου χωρις ενσημα χωρις υπερωριες σα το σκυλο,κατι που πριν περασω οσα περασα εκει,δε θα αντεχα να κανω και ας ειχα αναγκη. Δε λεω πως ο στρατος ειναι η μονη λυση για καποιον απαιδευτο,προφανως ο καθενας μας εχει αλλες εμπειριες στη ζωη.Ειναι ομως ενας καλος τροπος να ενταχθουν καποιοι στο πως εχουν τα πραγματα. Οχι για να «υποταχθουν στο συστημα» για να μαθουν να αντεχουν και να τα βγαζουν περα

αυτος που εινια καλομαθημενος θα βρει το τροπο να περασει λαδι στο στρατο.. συνηθως οι καλομαθημενοι εχουν λεφτα..οποτε και γνωριμιες.. οποτε και βυσματα.. οποτε το ζορι στο στρατο το τρωνε ποιοι? οι αβυσματοι και τα φτωχαδακια.. ναι συμφονω σε αυτα που λες σε αυτην τν παραγραφο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Tomyb είπε

Το ιδιο δηλαδη αντιμετωπιζει κατι στη ζωη ενας ανθρωπος που εχει τραβηξει διαφορα με εναν καλομαθημενο; Και ναι οταν βγηκα απο στρατο δουλευα σε αποθηκη απο την ανατολη ως μετα τη δυση του ηλιου χωρις ενσημα χωρις υπερωριες σα το σκυλο,κατι που πριν περασω οσα περασα εκει,δε θα αντεχα να κανω και ας ειχα αναγκη. Δε λεω πως ο στρατος ειναι η μονη λυση για καποιον απαιδευτο,προφανως ο καθενας μας εχει αλλες εμπειριες στη ζωη.Ειναι ομως ενας καλος τροπος να ενταχθουν καποιοι στο πως εχουν τα πραγματα. Οχι για να «υποταχθουν στο συστημα» για να μαθουν να αντεχουν και να τα βγαζουν περα

Η εμπειρία η δική μου λέει πως κάποιος που έχει περάσει όπως γράφεις δεν έχει καμία ανάγκη να το διατυμπανίζει. Μπορεί να τραβήξει κάποιος "διάφορα" και χωρίς να μπλέκεται ο ΕΣ μέσα. Το αν θα μπλέκεται ο ΕΣ, είναι επιλογή του καθενός. Σε γενικές γραμμές συμφωνώ όμως.

Επεξ/σία από l337
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, l337 είπε

Η εμπειρία η δική μου λέει πως κάποιος που έχει περάσει όπως γράφεις δεν έχει καμία ανάγκη να το διατυμπανίζει. Μπορεί να τραβήξει κάποιος "διάφορα" και χωρίς να μπλέκεται ο ΕΣ μέσα. Τ^ο αν θα μπλέκεται ο ΕΣ, είναι επιλογή του καθενός.

Αρχικα δε διατυμπανισα κατι,ηθελα να δωσω παραδειγμα στο παιδι. Οπως επισης λεω οτι δεν ειναι ο στρατος ο μονος τροπος γιατι οι εμπειριες του καθενος διαφερουν. Παντως οσα και να εχει περασει καποιος,παρανοια και απολυτη ελλειψη κοινης λογικης σα του στρατου δεν εχει αλλου. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tomyb είπε

Αρχικα δε διατυμπανισα κατι,ηθελα να δωσω παραδειγμα στο παιδι. Οπως επισης λεω οτι δεν ειναι ο στρατος ο μονος τροπος γιατι οι εμπειριες του καθενος διαφερουν. Παντως οσα και να εχει περασει καποιος,παρανοια και απολυτη ελλειψη κοινης λογικης σα του στρατου δεν εχει αλλου. 

ωραιος +1 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tomyb είπε

Αρχικα δε διατυμπανισα κατι,ηθελα να δωσω παραδειγμα στο παιδι. Οπως επισης λεω οτι δεν ειναι ο στρατος ο μονος τροπος γιατι οι εμπειριες του καθενος διαφερουν. Παντως οσα και να εχει περασει καποιος,παρανοια και απολυτη ελλειψη κοινης λογικης σα του στρατου δεν εχει αλλου. 

Το κατάλαβα μετά ότι το είπες σαν παράδειγμα, είναι δική μου παρανόηση και συγνώμη. Στα υπόλοιπα που γράφεις, όπως και πριν, συμφωνώ. Και δυστυχώς, σκατά υπάρχουν στον ΕΣ, σκατά υπάρχουν και έξω (κατά την άποψη μου χειρότερα). Και τέλος η έλλειψη κοινής λογικής στον ΕΣ είχα καταλήξει πως είναι "λογική" (για τον ΕΣ) μιας και σε αντιμετωπίζανε σαν άβουλο πιόνι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, l337 είπε

Η ανάγκη κάποιου να νιώσει ανώτερος πηγάζει μόνο από ανάπηρη αυτοεκτίμηση και από κομπλεξ μικροαστού.

Καγκουροελιτισμός.

Αυτά τα αριστερά περί μεγαλοαστών, μπουρζουαζίας, σταλινικά και άλλα τέτοια δεν τα καταλαβαίνω.

Από τις αμοιβάδες νιώθω ανώτερος φυσικά. Δες πόσες κυκλοφορούν και στον στρατό και έξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Tomyb said:

Παντως οσα και να εχει περασει καποιος,παρανοια και απολυτη ελλειψη κοινης λογικης σα του στρατου δεν εχει αλλου. 

Όλα.εχουν λογική απλά δεν την καταλάβαινεις και κυρίως ότι δρας σε καιρό ειρήνης σε συνθήκες πολέμου (αλτ εις σι, θαλαμοφυλακες, να παίρνεις άδεια να κατουρίσεις) για αυτό δεν το καταλαβαίνεις ερχόμενος από πολιτική ζωή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, aris1986 είπε

Αυτά τα αριστερά περί μεγαλοαστών, μπουρζουαζίας, σταλινικά και άλλα τέτοια δεν τα καταλαβαίνω.

Τότε εάν ήσουν περισσότερο "ανώτερος" θα γνώριζες πως οι συζητήσεις για μικροαστούς, μεγαλοαστούς κλπ δεν γινόντουσαν από αριστερούς αλλά άλλους (που έχουν κόντρα με τους αριστερούς). Μάντεψε ποιους.
Σου απαντώ σε αυτό το ύφος γιατί δεν σε χαρακτήρισα κομματικά, κάτι που θεωρώ πολύ φθηνό και σίγουρα ad-hominem.

4 λεπτά πριν, aris1986 είπε

Όλα.εχουν λογική απλά δεν την καταλάβαινεις και κυρίως ότι δρας σε καιρό ειρήνης σε συνθήκες πολέμου (αλτ εις σι, θαλαμοφυλακες, να παίρνεις άδεια να κατουρίσεις) για αυτό δεν το καταλαβαίνεις ερχόμενος από πολιτική ζωή.

Ο εξαναγκασμός του να γίνεις ρουφιάνος τι ακριβώς λογική έχει είπαμε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, aris1986 είπε

Όλα.εχουν λογική απλά δεν την καταλάβαινεις και κυρίως ότι δρας σε καιρό ειρήνης σε συνθήκες πολέμου (αλτ εις σι, θαλαμοφυλακες, να παίρνεις άδεια να κατουρίσεις) για αυτό δεν το καταλαβαίνεις ερχόμενος από πολιτική ζωή.

Χαχα πόσο πάει το μαλλί;

Δεν αναφερομουν σε κατι απο αυτα, αυτα ειναι μερος της διαδικασιας του στρατου προφανως. Οπως και το να φωναζεις και πολλα αλλα. Υπαρχουν ομως καταστασεις που αν τις ζησεις βλεπεις πως και ο στρατος επι της ουσιας ειναι ερμαιο της γραφειοκρατίας και πολλων αλλων “πληγων” του κοινου δημοσιου. Το «μας επεσε το στιλό ποιος θα το σηκωσει, εγω σηκωσα στιλο χτες σημερα σειρα του αλλου α εγω ειμαι ανωτερος να το σηκωσει ο αλλος,να ρωτησουμε πιο πανω γιατι ειμαι ελευθερος σηκωματος στιλο» δεν ειναι στρατιωτικες διαδικασιες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, l337 είπε

Και δυστυχώς, σκατά υπάρχουν στον ΕΣ, σκατά υπάρχουν και έξω (κατά την άποψη μου χειρότερα).

Θα κρατήσω αυτό, και ενώ συμφωνώ, απλά θα αναφέρω ότι έξω έχεις επιλογή να φύγεις από τέτοιες καταστάσεις και να είσαι κάπου πιο νορμάλ. Στον στρατό δεν υπάρχει αυτή η επιλογή δυστυχώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pasxaliskar, αφού είσαι σε καλή εταιρεία όπως λες, γιατί έκοψες αναβολή; Κάτσε στ' αυγά σου αφού φαίνεται ότι δε γουστάρεις καθόλου και λογικά δε θα περάσεις καλά.

Κι εδώ θα πω κι εγώ ότι όσοι έφηβοι δεν πρόκειται να τον γλιτώσουν με Ι5 κ.λπ., καλύτερα να πηγαίνουν υποχρεωτικά στα 18 να ξεμπερδεύουν.

Θα έπρεπε να έχει ψηφιστεί στράτευση υποχρεωτικά στα 18 εδώ και πολλά χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, BrocasHelm είπε

Θα κρατήσω αυτό, και ενώ συμφωνώ, απλά θα αναφέρω ότι έξω έχεις επιλογή να φύγεις από τέτοιες καταστάσεις και να είσαι κάπου πιο νορμάλ. Στον στρατό δεν υπάρχει αυτή η επιλογή δυστυχώς.

Είναι αλήθεια αυτό που γράφεις. Ωστόσο υπάρχουν περιπτώσεις έξω που δεν υπάρχει διέξοδος ή φως στο τούνελ για κάποιους για ένα χρονικό διάστημα, πιθανόν μεγαλύτερο του ενός χρόνου του στρατού. Με βάση τον ένα χρόνο έκανα την σύγκριση παραπάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, l337 είπε
40 λεπτά πριν, aris1986 είπε

δεν τα καταλαβαίνω.

Τότε εάν ήσουν περισσότερο "ανώτερος" θα γνώριζες πως

Άρα καταλήγουμε ότι είσαι ανώτερος από εμένα εφόσον εσύ τα γνωρίζεις.. στα λόγια μου έρχεσαι. Θα ήθελες να σε βάζω εγώ τουαλέτες στον στρατό ή εσύ εμένα; Τώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...