Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάποιες εταιρείες που εκτιμούν έναν υπάλληλο  (ή ένα θύμα αναλόγως τον αναγνώστη) μπορούν να κάνουν άτυπη συμφωνία για εκ νέου πρόσληψη με την απόλυση.

Το έχω δει να συμβαίνει και όχι μια φορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, aris1986 είπε

Άρα καταλήγουμε ότι είσαι ανώτερος από εμένα εφόσον εσύ τα γνωρίζεις.. στα λόγια μου έρχεσαι.

Με διάφορα δικά σου λογικά άλματα κατέληξες σε κάτι τέτοιο, δεν ανέφερα ποτέ ότι είμαι ανώτερος από κανέναν (και φυσικά δεν είμαι).

3 λεπτά πριν, aris1986 είπε

Θα ήθελες να σε βάζω εγώ τουαλέτες στον στρατό ή εσύ εμένα; Τώρα;

Πολύ κάψα με τις τουαλέτες ρε παιδάκι μου.. Που να κάνεις και κάνα παιδί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, majnun είπε

Κάποιες εταιρείες που εκτιμούν έναν υπάλληλο  (ή ένα θύμα αναλόγως τον αναγνώστη) μπορούν να κάνουν άτυπη συμφωνία για εκ νέου πρόσληψη με την απόλυση.

Το έχω δει να συμβαίνει και όχι μια φορά.

Παλιοτερα το ειχα δει και εγω να συμβαινει αλλα πλεον μου φαινεται απο απιθανο εως αδυνατο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, dazed είπε

Παλιοτερα το ειχα δει και εγω να συμβαινει αλλα πλεον μου φαινεται απο απιθανο εως αδυνατο. 

Υπάρχει πρόβλεψη https://kokkinoslawfirm.com/2017/10/τι-ισχύει-σε-περίπτωση-στράτευσης-εργ/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, phanispal είπε

pasxaliskar, αφού είσαι σε καλή εταιρεία όπως λες, γιατί έκοψες αναβολή; Κάτσε στ' αυγά σου αφού φαίνεται ότι δε γουστάρεις καθόλου και λογικά δε θα περάσεις καλά.

Κι εδώ θα πω κι εγώ ότι όσοι έφηβοι δεν πρόκειται να τον γλιτώσουν με Ι5 κ.λπ., καλύτερα να πηγαίνουν υποχρεωτικά στα 18 να ξεμπερδεύουν.

Θα έπρεπε να έχει ψηφιστεί στράτευση υποχρεωτικά στα 18 εδώ και πολλά χρόνια.

δεν την εκοψα..κοβεται γτ περασαν τα χρονια αναγκαστηκα ..27 χρονων τωρα..δουλευψ εκει απο τα 23 οπως γυρισα απο φοιτητης .. ηταν το timing και εκατσε.. 

1 λεπτό πριν, Ukforthemoment είπε

στην ελλαδα απο τετοιους ψευτονομους τιποτα δν ισχυει..γενικα δν ισχυει οτι εινια υπερ του πολιτη αλλα οτι εινια υπερ του κεφαλαιου οποτε τσαμπα κουβεντα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, pasxaliskar είπε

 

στην ελλαδα απο τετοιους ψευτονομους τιποτα δν ισχυει..γενικα δν ισχυει οτι εινια υπερ του πολιτη αλλα οτι εινια υπερ του κεφαλαιου οποτε τσαμπα κουβεντα

Ολα ανάποδα τα βλέπεις φίλε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Οκ,ότι πεις.

Εχεις αδικο εδω, αυτα δεν ισχυουν ουτε για πλακα.

Ετσι και αλλιως εχει αυτορυθμιστει το ζητημα με το να μην προσλαμβανουν κανεναν που δεν εχει εκπληρωμενες στρατιωτικες υποχρεωσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, dazed είπε

Ετσι και αλλιως εχει αυτορυθμιστει το ζητημα με το να μην προσλαμβανουν κανεναν που δεν εχει εκπληρωμενες στρατιωτικες υποχρεωσεις. 

δεν νομιζωνα ισχυει γτ ξερω πολλα ατομα που εργαζονται που δν εχουν παει στρατο..μπορει να κανω  και λαθος.. νομοθετικα εννοω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, pasxaliskar είπε

δεν νομιζωνα ισχυει γτ ξερω πολλα ατομα που εργαζονται που δν εχουν παει στρατο..μπορει να κανω  και λαθος.. νομοθετικα εννοω 

Δεν ενοουσα οτι υπαρχει νομοθετικο κολημα, απλα ολες (οκ, το 99%) οι αγγελιες για 'θεσεις καριερας' ας πουμε, ζητανε χαρτι στρατολογιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, pasxaliskar είπε

ρε φιλε τωρα σοβαρα ? αμαν ο ενας χρονος ? ξερεις τι εινια ο ενας χρονος ζωης ... ξερεις ποσο σημαντικος εινια ? ..οχι ε ? ε ρωτα εναν ετοιμοθανατο η ρωτα καποιον που εχασε καποιοιν να ειχε ενα ακομα χρονο μαζι του.. η ρωτα καποιον που εχασα μια πολυκαλη δουλεια λογο στρατο...τοτε ...εγω προσωπικα δουλευω εδω και 4 χρονια σε μεγαλη εταιρια που πρπεει να διακοψω για να παω στρατο.. οκ μην το βλεπεις σαν δικαιολογια δν πρζ.. ετσι και αλλιως δν περιμενα και τπτ παραπανο απο την ελλαδα της μηδεν παιδειας.. εαν δν μπορουμε να καταλαβουμε την διαφορα στο να σε υποχρεωνουν να κανεις κατι ενω εισαι αντιθετος ιδεολογικα με το ''δικαιολογια'' ..
Το ''τοσους ξερω'' δεν αποτελει σοβαρο στατιστικο δειγμα, ποτε δν ειπα οτι οσοι δν θελουν ν πανε γινονται επιστημονες .. (οπου στην ελλαδα ο επιστημονας ειναι λες κ ειναι το ονειρο ζωης καθε πατερα των 90s?  δλδ ο αγροτης που αφηνει τα χωραφια.. ο μαστορας που αφηνει την δουλεια του ο μαγαζατορας που αφηνει το μαγαζι του επειδη δν ειναι στο cern ψοφος τοτε? αρε αθανατη ελλαδα με την παιδεια σου ).

ΥΓ. Ναισ στον στρατο εαν γινοτανε σωστα.. οχι σε αυτο το τριμ@@@δελο..1 μηνα εκπαιδευση 8 μηνες καθρισμα πατατας, καθαρισμα τουλετας και αγγαριες του ταξιαρχου/διοικιτη η οποιος αλλος ανωτερος ειναι 

ΥΓ2. Ατομα οπως εσενα που δεν ειναι αρντηικα ασ πηγαινουν  εθελεοντικα.. πιστευεις σε εναν επερχομενο πολεμο θα παω εγω η ο γειτονας η ο καθενας να πολεμησω με τα G3 τον στρατου του αντιπαλου με τα M4/M4a κλπ ? οκ τοτε 

Είναι Συνταγματικη υποχρεωση του καθε Έλληνα να υπηρετήσει στις Ένοπλες Δυνάμεις την Πατρίδα, και σαφως προβλεπεται και εναλλακτικη Θητεία για τους αντιρρησίες. 

Δεν έχουμε μονο δικαιωματα, εχουμε και υποχρεώσεις, σαν Έλληνες. 

Επεξ/σία από xgol
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

.Αναλογα  με τις ανακγες και τον διαθεσιμο πληθυσμό προς στράτευση (υπογεννητικότητα)καθορίζεται και ο χρόνος της θητείας. Μπορει λοιπον για καποιους μηνες να το παιζεις καθαριστρια αλλα στην ουσια εισαι η πρωτη γραμμη μέχρι να στρατευθεί η επομενη.Τη συγκεκριμένη χρονικη στιγμη λοιπον αυτο απετουν  οι αναγκες.

 

Οχι αλλο πια το ποίημα με τις τουαλετες..................................

Επεξ/σία από SPYRER_007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, SPYRER_007 είπε

.

Οχι αλλο πια το ποίημα με τις τουαλετες..................................

Τις οποίες τουαλέτες αν τις προσέχουν οι ίδιοι δεν θα έχουν και να καθαρίζουν σκατά απο τους τοίχους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους.

Είπα να μην κάνω νεο thread μιας και υπάρχει και αυτό, και ζητώ συγγνώμη αν οι ερωτήσεις μου έχουν απαντηθεί εδώ, με 515 σελίδες είναι λίγο αδύνατον να τις διαβάσω όλες...

Είμαι φοιτητής ΗΜΜΥ στο πολυτεχνέιο, και πολύ σύντομα πτυχιούχος, έχω δώσει ήδη το τελευταίο μου μάθημα και ήδη γράφω την διπλωματική, άνευ απροόπτου τέλη Οκτωβρίου παραδίδω και τον Νοέμβριο θα έχω το πτυχίο στα χέρια μου. Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

1) Εάν θέλω να ενταχθώ στην 1η ΕΣΣΟ 2021, θα πρέπει να κόψω την αναβολή μέχρι 30/10. Τότε όμως δεν θα έχω ακόμα το πτυχίο στα χέρια μου. Γίνεται να κόψω την αναβολή χωρίς να καταθέσω το πτυχίο, και ένα μήνα μετά που θα το παραλάβω, τότε να το καταθέσω στην στρατολογία? Η υποχρεωτικά πρέπει να το έχω στα χέρια μου κατα την διακοπή της αναβολής, και άρα πάω για 2η ΕΣΣΟ 2021?

2) Τυγχάνω να ειμαι δικαιούχος μειωμένης θητείας (8 μηνών) λόγω του ότι ο πατέρας μου είναι >70 ετών. Μίας και είναι σχεδόν σίγουρο οτι και ο στρατός ξηράς (όπου με έχουν) θα γίνει 12 μήνες, να υποθέσω ότι και η μειωμένη θα γίνει 9 μήνες όπως στο ναυτικό και στην αεροπορία?

3) Κατα την διάρκεια των σπουδών μου έχω ασχοληθεί πάρα πολύ με ενσωματωμένα συστήματα για εφαρμογές αεροδιαστημικής. Ήμουν για 2μιση χρόνια ενεργό μέλος φοιτητικής ομάδας αεροδιαστημικής όπου κατασκευάσαμε ενα cansat και (δεν προλαβε να τελειώσει όσο ήμουν μέλος) σχεδιάζαμε εναν υποτροχιακό πύραυλο για διαγωνισμό (ήμουν στην ομάδα των avionics). Και η διπλωματική μου έχει να κάνει με UAV. Μπορώ να χρησιμοποιήσω κάπου αυτές τις γνώσεις και την εμπειρία που έχω? Εδώ δένει και το προηγούμενο ερώτημα. Μπορώ να ζητήσω μετάταξη στην Αεροπορία και να ζητήσω με βάλουνε σε μονάδα όπως 350 Πτέρυγα Κατευθυνόμενων Βλημάτων / Μοίρα Μη Επανδρωμένων Αεροσκαφών / Μοίρα Σταθμού Ελέγχου Προειδοποίησης / 380 Μοίρα Αερομεταφερόμενου Συστήματος Έγκαιρης Προειδοποίησης & Ελέγχου (Απ όσο έψαξα αυτές οι 4 είναι κουτί για τις γνώσεις μου).

4) Αν μείνω στρατό ξηράς, πέρα απο το Σώμα Έρευνας Πληροφορικής, ποια μονάδα θα ταίριαζε στις γνώσεις μου και που θα μπορούσα να προσφέρω περισσότερο? Μια ζωή διάβαζα και ασχολούμουν με θέματα αεροδιαστημικής και αεροπορίας, οπότε με τον στρατό ξηράς δεν ξέρω τι παίζει και τι μονάδες υπάρχουν.

Επεξ/σία από biohazard7720
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...