Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Kostasdf είπε

...

Και μια ακόμα ερώτηση...αν πούμε ότι είμαι ναυτικο-9μηνο (μειωμένη) (καμία ελπίδα για βύσμα, όπου με πάνε) θα προτείνατε κάποια-ες ΕΣΣΟ ως "καλύτερες" ή κάποια που καλό θα ήταν να αποφύγω;

Θέμα προτίμησης είναι, ειδικά όταν μιλάμε για 9μηνο. πχ. αν μπεις Σεπτέμβρη δε θα χάσεις καλοκαίρι. Αν μπεις Γεννάρη-Μάρτη δε θα χάσεις Χριστούγεννα και θα γλιτώσεις κάποιες ημέρες κρύου κλπ. Άλλοι δεν αντέχουν το κρύο, άλλοι τη ζέστη.

Τώρα συγκεκριμένα για Ναυτικό δε ξέρω, γιατί ότι πληροφορίες μαζεύω είνα για ΣΞ που με ενδιαφέρει. Γενικά νομίζω οι ΕΣΣΟ Σεπτέμβρη-Νοέμβρη είναι από τις "μεγαλύτερες" με την έννοια ότι πολύ τις προτιμούν, πράγμα που σημαίνει ότι μεγαλώνουν οι πιθανότητες να πας σε μονάδα με αρκετούς συνφάνταρους και άρα να γλιτώσεις κάποιες εμπλοκές (άλλο πχ. να υπάρχουν 20 υπηρεσίες για 20 ή 40 φαντάρους, διαφορετικό ratio μέσα-έξω).

Για εμένα, μην πολυκοιτάς να βρεις να μπεις στα "βέλτιστα". Αν δεν έχεις να κάνεις κάτι τώρα και τους 9+ μήνες που θα ακολουθήσουν, μπες με την επόμενη να τελειώνεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

38 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Αμεταθετος εισαι αν το δηλωσεις και συνηθως συνοδευεται και απο καποιο μπονους τιμητικων αναλογα τον διοικητη.

Αν δεν δηλωσεις αμεταθετο αυτοματως στους 5-6 μηνες φευγεις. 

Εγω στην μοναδα που ειμαι τωρα υποτειθεται 10/10 εχουν βγει να μας ερθουν καποιες μεταθεσεις αλλα δεν ξερω απο ποια ΕΣΣΟ και αν ειναι βυσματικες η κανονικες.

Έχετε κανέναν 6μηνο που έχει δηλώσει μετάθεση κ περιμενει να την παρει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kaseri33 είπε

Έχετε κανέναν 6μηνο που έχει δηλώσει μετάθεση κ περιμενει να την παρει? 

Ειμαι ήδη στην Αθήνα απλα δεν εχουμε κοσμο και περιμενουμε τις μεταθεσεις πως και πως για αυτο κοιταμαι ποτε θα ερθουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Η αναβολή μου λήγει τον Δεκέμβριο του 2020. Εδώ και 2 χρονιά είμαι Γερμανια και εργάζομαι σε ένα εργοστάσιο. Τι μπορώ να κανω όταν τελείωση η αναβολή μου? Γνωρίζει κανένας? Ευχαριστώ πολύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, G.h.o.s.t είπε

Καλησπέρα. Η αναβολή μου λήγει τον Δεκέμβριο του 2020. Εδώ και 2 χρονιά είμαι Γερμανια και εργάζομαι σε ένα εργοστάσιο. Τι μπορώ να κανω όταν τελείωση η αναβολή μου? Γνωρίζει κανένας? Ευχαριστώ πολύ. 

Οι επιλογές σου ειναι:
α) Γυρίζεις και πάς στρατό.

β) Αγνοείς το σημείωμα κατάταξης και βγαίνεις ανυπότακτος εσωτερικού / εξωτερικού.

γ) Παίρνεις καινούργια αναβολή αν μπορείς.

δ) Παίρνεις απαλαγή με Ι5.

Με τι απο αυτα πιστεύεις οτι θα είσαι ΟΚ, για να το αναπτύξουμε.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, rus είπε

Πως θα την παρει?

Κατα 99% για κάποιο ψυχολογικό λόγο, εκτός αν έχει κάτι σωματικό, δεν τον ξέρω τον άνθρωπο. 

Οι ψυχικές παθήσεις είναι ένα μεγάλο πρόβλημα που παρουσιάζεται σε ανθρώπους, που επηρεάζει και την ατομική θητεία αλλα και τον θεσμό του στρατού. Αν υπήρχε υποχρεωτική εξέταση απο ψυχολόγους για τους οπλήτες πριν μπούν, ενα 20% θα κατέληγε με Ι5 και ενα 40% Ι3 άοπλο-Ι4.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Skrobo είπε

Κατα 99% για κάποιο ψυχολογικό λόγο, εκτός αν έχει κάτι σωματικό, δεν τον ξέρω τον άνθρωπο.

Δηλαδη εχει σιγουρα ψυχολογικο λογο?

6 λεπτά πριν, Skrobo είπε

Οι ψυχικές παθήσεις είναι ένα μεγάλο πρόβλημα που παρουσιάζεται σε ανθρώπους, που επηρεάζει και την ατομική θητεία αλλα και τον θεσμό του στρατού. Αν υπήρχε υποχρεωτική εξέταση απο ψυχολόγους για τους οπλήτες πριν μπούν, ενα 20% θα κατέληγε με Ι5 και ενα 40% Ι3 άοπλο-Ι4.  

Αυθαιρετη η αποψη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, rus είπε

Δηλαδη εχει σιγουρα ψυχολογικο λογο?

Αυθαιρετη η αποψη σου.

Για να ρωτάει τυχαίους σε ένα forum για το τι πρέπει να κάνει, μαλλον το σκέφτεστε και τον αγχωνει . Το τι έχει, αν έχει, θα το πει ο ψυχίατρος του. Κατα την γνώμη μου, κάποιος που ρωτάει τέτοια πράγματα σίγουρα πρέπει να δει έναν ειδικό. 


Για το δεύτερο μισό, μπορείς να δεις τις παθήσεις που αναφέρονται στο ΦΕΚ και μετά να κοιτάξεις το ποσοστό του πληθησμού που υποφέρει απο τέτοιες παθήσεις. Οι περισσότεροι πιστεύουν οτι τα ψυχολογικά πρέπει να είναι κάτι ακραίο για να χρήζεις απαλαγής απο τον στρατό, αλλα στην πραγματικότητα το να πίνεις 8  μπύρες την εβδομάδα σε βγάζει Ι5. Η μάλλον, θα σε έβγαζε Ι5 αν ήθελαν να ασχοληθούν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Skrobo είπε

Για να ρωτάει τυχαίους σε ένα forum για το τι πρέπει να κάνει, μαλλον το σκέφτεστε και τον αγχωνει . Το τι έχει, αν έχει, θα το πει ο ψυχίατρος του. Κατα την γνώμη μου, κάποιος που ρωτάει τέτοια πράγματα σίγουρα πρέπει να δει έναν ειδικό.

Kαλη σκεψη, αλλα αν κρινω απ το ποσα κουφα εχω δει να ρωτανε στο φορουμ τοτε σιγουρα πολλοι θελουν ειδικο🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Skrobo είπε

Κατα 99% για κάποιο ψυχολογικό λόγο, εκτός αν έχει κάτι σωματικό, δεν τον ξέρω τον άνθρωπο. 

Οι ψυχικές παθήσεις είναι ένα μεγάλο πρόβλημα που παρουσιάζεται σε ανθρώπους, που επηρεάζει και την ατομική θητεία αλλα και τον θεσμό του στρατού. Αν υπήρχε υποχρεωτική εξέταση απο ψυχολόγους για τους οπλήτες πριν μπούν, ενα 20% θα κατέληγε με Ι5 και ενα 40% Ι3 άοπλο-Ι4.  

Εγώ που μπήκα το 2018 περνούσες υποχρεωτικά στο ΣΥΠΟ. Ήταν και σε δωμάτιο κεκλεισμένων των θυρών και μου φάνηκαν φιλικές, δεν νομίζω να κώλωνε κάποιος να μιλήσει ειλικρινά. Και στη μονάδα πριν τις βολές μας πέρασαν (από φαντάρο ψυχολόγο βέβαια) και όσοι έλεγαν ότι φοβόντουσαν τα όπλα τους έβγαζε άοπλους χωρίς πολλά πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, selianx είπε

Γενικά νομίζω οι ΕΣΣΟ Σεπτέμβρη-Νοέμβρη

20 ώρες πριν, Kostasdf είπε

2) Πιθανόν ναυτικό με βλέπω τότε. Απλά επειδή βρέθηκα εκεί απλά από τυχη είπα μήπως με αλλαξουν γιατι συνήθως η περισσότεροι βάζουν κάποια άκρη για να μπουν. Ξέρω ότι όποιος θέλει από αεροπορία ή ναυτικό πριν πάει μπορεί να το αλλάξει σε στρατο ξηράς το αντίθετο θέλει βύσμα. Ειχε αλλάξει φίλος την αεροπορία για να γλυτώσει το έξτρα τρίμηνο για αυτό το ξέρω.

Μια διορθωση εδω. Οι ΕΣΣΟ στο ΠΝ ειναι 4, και οποτε πανε ανα 3 μηνες. Τωρα ειναι Νοεμβριο, μετα Φεβρουαριο.

Και εγω χωρις βυσμα μπηκα ΠΝ και δεν ξερω τι φαση θα ειναι εκει μεσα. Αν δεν εχουν ατομα για ΠΝ, θελει βυσμα και για να το αλλαξεις σε ΣΞ παλι. Γιατι θες να το αλλαξεις σε ΣΞ? Το μειωμενο (τουλαχιστον ως τριτεκνη οικογενεια που αφορα εμενα) ειναι 8 μηνες εκει, 9 μηνες στο ΠΝ και το βρισκω πιο ενδιαφερον imo

Επεξ/σία από SabotazNic
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Έλαβα αυτό το μύνημα στο κινητό μου.

AΓAΠHTE EΦEΔPE,

 ΣAΣ ENHMEPΩNOYME OTI, ENΩ EXETE ΛABEI TA NEA EΠIΣTPATEYTIKA ΣAΣ ENTYΠA, ΔEN MAΣ EXETE AΠOΣTEIΛEI THN AΠOΔEIΞH ΠAPAΛABHΣ TOYΣ KAI TA ΠAΛAIA ΣAΣ ENTYΠA.   

 ΠAPAKAΛOYME ΓIA THN AMEΣH AΠOΣTOΛH TOYΣ. ΓIA ΔIEYKPINIΣEIΣ KAΛEΣTE .....

Γνωρίζει κάποιος αν πρόκειται για επιστράτευση; Δεν τους πρόλαβα σήμερα και θα καλέσω αύριο να μάθω απλά είπα αν γνωρίζει κάποιος κάτι παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, patras7 είπε

Καλησπέρα σε όλους. Έλαβα αυτό το μύνημα στο κινητό μου.

AΓAΠHTE EΦEΔPE,

 ΣAΣ ENHMEPΩNOYME OTI, ENΩ EXETE ΛABEI TA NEA EΠIΣTPATEYTIKA ΣAΣ ENTYΠA, ΔEN MAΣ EXETE AΠOΣTEIΛEI THN AΠOΔEIΞH ΠAPAΛABHΣ TOYΣ KAI TA ΠAΛAIA ΣAΣ ENTYΠA.   

 ΠAPAKAΛOYME ΓIA THN AMEΣH AΠOΣTOΛH TOYΣ. ΓIA ΔIEYKPINIΣEIΣ KAΛEΣTE .....

Γνωρίζει κάποιος αν πρόκειται για επιστράτευση; Δεν τους πρόλαβα σήμερα και θα καλέσω αύριο να μάθω απλά είπα αν γνωρίζει κάποιος κάτι παραπάνω.

Λογικα αλλαξε το απολυτήριο σου απο πρασινο σε ασπρο και πρεπει να τους στειλεις το παλιο στον ειδικο φακελο συμφωνα με τις οδηγιες που λεει επανω!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω πρόβλημα και Ι5 να παρω απλώς δεν ξέρω τι μπορω να κάνω από εδώ που είμαι. Για αυτό έγραψα έχω μήπως έχει συμβεί και σε κανέναν άλλον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...