Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

39 λεπτά πριν, G.h.o.s.t είπε

Δεν έχω πρόβλημα και Ι5 να παρω απλώς δεν ξέρω τι μπορω να κάνω από εδώ που είμαι. Για αυτό έγραψα έχω μήπως έχει συμβεί και σε κανέναν άλλον. 

Το μόνο που μπορείς να κάνεις απο τώρα ειναι να επισκεφτείς ένα γιατρό για να δεις τι σε απασχολεί και να σου γράψει θεραπεία /  γνωμάτευση.
Η επίσημη διαδικασία ξεκινάει 5 μέρες (ή λιγότερο) πριν απο την ημερομηνία κατάταξης σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόνο ως θετικό μπορὼ να ἐκλάβω το γεγονὸς ὅτι μᾶλλον θα μπαίνουν ὃλοι ἀπό τα 18 τούς. Θέλουμε δικαιώματα χωρίς ὑποχρεώσεις ἡμεῖς. Σὲ τέτοιους καιρούς ἥ συμβολὴ τῶν νέων κρίνεται ἀπαραίτητη.

Επεξ/σία από Patreus19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα , στις αναρρωτικές άδειες μένεις μέσα στο στρατόπεδο ; Ρωτάω γιατί άκουσα για μερικούς στρατιώτες που πήραν αναρρωτική και δεν τους άφησαν από την μονάδα να πάνε σπίτι τους .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nikοs είπε

Καλημέρα , στις αναρρωτικές άδειες μένεις μέσα στο στρατόπεδο ; Ρωτάω γιατί άκουσα για μερικούς στρατιώτες που πήραν αναρρωτική και δεν τους άφησαν από την μονάδα να πάνε σπίτι τους .

αναρρωτικες πας σπιτι σου απο τι ξερω. Αν βγεις Ελευθερος Υπηρεσιες ειναι αναλογως το προβλημα η μενεις στρατοπεδο η πας σπιτι σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οχι πας σπίτι σου. Μήπως εννοούσαν ελεύθερος υπηρεσίας; Σε αυτή την περίπτωση κανονικά μένεις μέσα αλλά σε πολλές μονάδες (οσοι έχουν διανυκτέρευση) πηγαίνουν σπίτι τους μετά από σχετική συνεννόηση (που ειναι και το λογικό μιας και αν εχει ο άλλος γρίπη καλύτερα να κοιμηθεί σπίτι του παρά σε ένα θάλαμο και να κολλήσουν και άλλοι).

Αυτά ισχύουν αν δεν έχει αλλάξει κάτι δραματικά τους τελευταίους μήνες. Γενικά πάντως δεδομένου οτι το 99,99% των στρατιωτικών δεν έχουν καμιά όρεξη να τρέχουν αν πάθεις κάτι μου φαίνεται απίθανο να έχουν αναρρωτική και να μην τους αφήνουν να πάνε σπίτι τους (μήπως παίχτηκε τπτ αλλο....; )

Επεξ/σία από sakura22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nikοs είπε

Επίσης αν κάποιος πάρει 20 μέρες αναρρωτική τότε πόσες από αυτές τις υπηρετεί κανονικά ;

αναλογως...υπαρχουν 12 μερες που μπορεις να τις παρεις ειτε φοιτητικη αδεια ειτε αγροτικη ειτε αναρρωτικη. Οχι συνδυαστικα ομως. Δηλαδη θα πεις τις κανω φοιτητικες και παιρνω 8 ας πουμε. Τις υπολοιπες 4 δεν μπορεις να τις κανεις αναρρωτικες η αγροτικες, παραμενουν φοιτητικες και αν τις χρειαστεις τις παιρνεις. Αν λοιπον παρεις 20 αναρρωτικες κανονικα υπηρετεις τις 8 εξτρα που παιρνεις. Αλλα αν ας πουμε παρεις 6 φοιτητικες για να δωσεις 3 μαθηματα και τελικα χρειαστεις 20 αναρρωτικες, αυτες τις υπηρετεις ολες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, nikοs είπε

Επίσης αν κάποιος πάρει 20 μέρες αναρρωτική τότε πόσες από αυτές τις υπηρετεί κανονικά ;

Σου αφαιρούν τις υπόλοιπες ημέρες από την κανονική άδεια, αν δεν έχεις ούτε κανονική άδεια τότε υπηρετείς, το πόσες ημέρες είναι η ειδική άδεια θα πρέπει να το ρωτήσεις στο 1ο γραφείο της μονάδας σου, πάνε κάτι χρόνια από τότε που υπηρέτησα :P 

 

Επεξ/σία από dionisis1925
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

αναλογως...υπαρχουν 12 μερες που μπορεις να τις παρεις ειτε φοιτητικη αδεια ειτε αγροτικη ειτε αναρρωτικη. Οχι συνδυαστικα ομως. Δηλαδη θα πεις τις κανω φοιτητικες και παιρνω 8 ας πουμε. Τις υπολοιπες 4 δεν μπορεις να τις κανεις αναρρωτικες η αγροτικες, παραμενουν φοιτητικες και αν τις χρειαστεις τις παιρνεις. Αν λοιπον παρεις 20 αναρρωτικες κανονικα υπηρετεις τις 8 εξτρα που παιρνεις. Αλλα αν ας πουμε παρεις 6 φοιτητικες για να δωσεις 3 μαθηματα και τελικα χρειαστεις 20 αναρρωτικες, αυτες τις υπηρετεις ολες.

15 δεν είναι οι άδειες για αναρρωτική; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έστω ότι το πάω μέσω ψυχιάτρου για να βγω ι5. Όταν πάω να παρουσιαστώ τι πρέπει να έχω μαζί μου? Οκ προφανώς χαρτί κατάταξης, ταυτότητα,διάγνωση και αγωγή. Πρέπει να πάω όμως εξοπλισμένος με τα πράγματα του στρατού? Παίζει δλδ να φάω άκυρο? Ή δεν υπάρχει καμία πιθανότητα με χαρτί γιατρού για να μην ρισκάρουν έστω και με 0.01% να είναι αλήθεια το όλο αυτό? 

Επισης, με πολιτικά ρούχα φαντάζομαι και κάποιο άτομο μαζι, ε? 

 

Καλά δεν λέω ότι θα πάω χαλαρός και με σηκωμένο κεφάλι, αλλά τελικά αποφάσισα ότι θέλω να τελειώνω με πτυχίο και να ξεκινήσω δουλειά είτε εδώ είτε έξω, χωρίς να έχω το θέμα αυτό να με κρατάει 

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SabotazNic είπε

Έστω ότι το πάω μέσω ψυχιάτρου για να βγω ι5. Όταν πάω να παρουσιαστώ τι πρέπει να έχω μαζί μου? Οκ προφανώς χαρτί κατάταξης, ταυτότητα,διάγνωση και αγωγή. Πρέπει να πάω όμως εξοπλισμένος με τα πράγματα του στρατού? Παίζει δλδ να φάω άκυρο? Ή δεν υπάρχει καμία πιθανότητα με χαρτί γιατρού για να μην ρισκάρουν έστω και με 0.01% να είναι αλήθεια το όλο αυτό? 

Επισης, με πολιτικά ρούχα φαντάζομαι και κάποιο άτομο μαζι, ε? 

Καλά δεν λέω ότι θα πάω χαλαρός και με σηκωμένο κεφάλι, αλλά τελικά αποφάσισα ότι θέλω να τελειώνω με πτυχίο και να ξεκινήσω δουλειά είτε εδώ είτε έξω, χωρίς να έχω το θέμα αυτό να με κρατάει 

Η θα πας 5 μέρες πριν την ημερομηνία κατάταξης στο φρουραρχείο και θα ζητήσεις παραπεμτικό για γιατρό ή θα το κάνεις οταν παρουσιαστείς. Στην δεύτερη περίπτωση φυσικά πρέπει να πας και με πράγματα, αφου πας στο στρατόπαιδο και δεν ξες τι θα γίνει. Το αν θα φας άκυρο έχει να κάνει με το πρόβλημα σου, τα χαρτία σου και τι θα πείς στον γιατρό. Αλλα και άκυρο να μην φας, μπορει να δεις τον ψυχολόγο μετά απο 3 μέρες, θα εισαι με το ίδιο βρακί και απλητος μέχρι τότε;

Το καλύτερο για όλους ειναι να το έχεις τελειώσει πριν παρουσιαστείς στο στρατόπεδο. Γλυτώνεις ταλαιπωρία και εσυ και αυτοι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...