Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Πας στην στρατολογία της περιοχής σου και κάνεις σχετική αίτηση.

Αν δεν προλάβεις , παρουσιάζεσαι κανονικά και κάνεις την αίτηση μετάθεσης εκεί.

Αν έχεις λόγο (και μπορείς να τον τεκμηριώσεις) είναι πολύ πιθανό να σε πάνε αλλού. Ακόμη και να παρουσιαστείς , να είσαι ευγενικός και να ειλικρινής και να κάνεις την διαδικασία που θα σου υποδείξουν.

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου, βλέπεις λίγοι είναι αυτοί που απαντάνε κανονικά δίχως να κάνουν περαιτέρω σχόλια... Εγώ πάρι στην στρατολογία τηλ (ερμούπολη, σύρο) θα πρέπει να παρουσιαστό πρώτα και μετά να γίνει η διαδικασία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, alkinator5 είπε

ποτε βγαινει προκυρηξη ΕΠΟΠ;Επειδη φετος τελειωνω το λυκειο....προλαβαινω να με παρουν;;

Όνειρο σου είναι ο στρατός δηλαδή? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια, οποιος πηγε προσφατα στρατο και γνωριζει, για να εκτυπωσω το σημειωμα καταταξης μου λεει πρεπει να εχω κωδικους taxis ενω εγω δεν εχω, μπορω να το παραλαβω απο το αστυνομικο τμημα της περιοχης μου;

Επισης το χαρτι που στελνουν σπιτι ειναι το ιδιο με το σημειωμα καταταξης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tasos41997 είπε

Καλησπερα παιδια, οποιος πηγε προσφατα στρατο και γνωριζει, για να εκτυπωσω το σημειωμα καταταξης μου λεει πρεπει να εχω κωδικους taxis ενω εγω δεν εχω, μπορω να το παραλαβω απο το αστυνομικο τμημα της περιοχης μου;

Επισης το χαρτι που στελνουν σπιτι ειναι το ιδιο με το σημειωμα καταταξης;

Κάνε εγγραφή φίλε στο taxis μόνος σου αυτό έκανα κ εγώ 5 λεπτά υπόθεση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 14/10/2020 at 05:10, Dimitris252 said:

Καλησπέρα παιδιά! Ήθελα να ρωτήσω όσοι παρουσιάζονται Λάρισα στο 485 μένουν εκεί για Σβεν-Σπεν ή τους πάνε κάπου αλλου; (Στεφανοβίκειο, Βολο κτλ). Οποιος γνωρίζει ας απαντήσει.. 

Τους πάνε αλλού (Στεφανοβίκειο, Βολο, Λιτόχωρο κτλ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, tasos41997 είπε

Καλησπερα παιδια, οποιος πηγε προσφατα στρατο και γνωριζει, για να εκτυπωσω το σημειωμα καταταξης μου λεει πρεπει να εχω κωδικους taxis ενω εγω δεν εχω, μπορω να το παραλαβω απο το αστυνομικο τμημα της περιοχης μου;

Επισης το χαρτι που στελνουν σπιτι ειναι το ιδιο με το σημειωμα καταταξης;

Ναι, στο τοπικό σου ΑΤ θα ερθει το σημειωμα καταταξης, οπως θα το εκτυπωνες και απο την πλατφορμα. Απλα θα πρεπει να κανεις υπομονη γιατι θα σε καλεσουν 5-7 μερες πριν παρουσιαστεις ισως και λιγοτερες. Απο το ΑΤ ή το Φρουραρχειο μπορεις να παραλαβεις και την κατασταση επιβιβασης, που τη χρησιμοποιεις αν θες να ταξιδεψεις με εξοδα του στρατου (με το φτηνοτερο μεταφορικο μεσο και οχι αεροπορικως). 

Τωρα οσον αφορα το Taxis, συμβουλη μου, αν εισαι ανω τον 18 και εχεις ΑΦΜ καλο θα ειναι να κανεις την εγγραφη σου οποτε μπορεσεις, για να εχεις προσβαση απο τον υπολογιστη σου σε ολα. Ειναι μικρη διαδικασια και σε γλυτωνει απο πολυ κοπο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την κατάσταση επιβίβασης νεοσύλλεκτων πότε μπορούμε να την πάρουμε; Αν θυμάμαι καλά, κάπου είχα διαβάσει για 5 ημέρες πριν την ημέρα που είναι να παρουσιαστώ, ή μπορώ και νωρίτερα;

Έχει φρουραρχείο στην περιοχή μου αλλά δε σηκώνουν το τηλέφωνο.

Επεξ/σία από selianx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, παρουσιάζομαι 10/11 στο Παλαιοκαστρίτη στη Σάμο. Είμαι Έρευνας Πληροφορικής (λόγω πτυχίου υποθέτω). Καμία πληροφορία για το σώμα και το στρατόπεδο; Υπάρχει περίπτωση να μην με πάρουν στο σώμα και ας το λέει το χαρτί (π.χ γιατι θα πάρουν στο γραφείο κανένα πολύμπριζο ή γιατί τελικά δεν έχουν ανάγκη); Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, selianx είπε

Την κατάσταση επιβίβασης νεοσύλλεκτων πότε μπορούμε να την πάρουμε; Αν θυμάμαι καλά, κάπου είχα διαβάσει για 5 ημέρες πριν την ημέρα που είναι να παρουσιαστώ, ή μπορώ και νωρίτερα;

Έχει φρουραρχείο στην περιοχή μου αλλά δε σηκώνουν το τηλέφωνο.

Ναι εχει αναφερθει στο πλησιεστερο Φρουραρχειο σου, απο τις 5 μερες και μετα, πιο πριν δεν θα σε δεχτουν.

Επεξ/σία από PapadomanGR
ορθογραφικο
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, takatakaros είπε

Τους πάνε αλλού (Στεφανοβίκειο, Βολο, Λιτόχωρο κτλ) 

Γνώμη για 485 ΤΔΒ/ΕΟΔ (Λάρισα), σώμα Υλικου πολέμου?? Γνωρίζει κάποιος που γίνεται η βασική εκπαίδευση , τι παίζει και σε ποια στρατόπεδα σε πάνε μετά την βασική? 

Επεξ/σία από Sdrap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Dimitris252 said:

Άρα ποσο καιρό κάθεσαι στην Λάρισα;;

 

28 minutes ago, Sdrap said:

Γνώμη για 485 ΤΔΒ/ΕΟΔ (Λάρισα), σώμα Υλικου πολέμου?? Γνωρίζει κάποιος που γίνεται η βασική εκπαίδευση , τι παίζει και σε ποια στρατόπεδα σε πάνε μετά την βασική? 

Στο 485 ΤΔΒ στη Λάρισα απλώς παρουσιάζεστε και την ίδια μέρα (ή την επόμενη σε εξαιρετικές περιπτώσεις) σας πηγαίνουν στο στρατόπεδο που θα περάσετε την βασική εκπαίδευση (ΣΒΕΝ).

Υπάρχει ένα μικρό ενδεχόμενο το κανονικό σας στρατόπεδο να είναι το 485 ΤΔΒ στη Λάρισα (όπως ήταν και εμένα) αλλά και πάλι σας στέλνουν σε άλλα στρατόπεδα για ΣΒΕΝ και ΣΠΕΝ (συνήθως στο Λιτόχωρο) ως φιλοξενούμενους. 

Έπειτα είναι η ορκομωσία. Μετά παίρνετε άδεια ορκομωσίας κάποιες μέρες (δεν ξέρω αν έχει κοπεί αυτή η αδεια λογω covid), και μετά επιστρέφετε είτε στο ίδιο στρατόπεδο (πιο σύνηθες) που κάνατε ΣΒΕΝ , είτε σε κάποιο "τριγύρω" στρατόπεδο, για να κάνετε την προκεχωρημένη εκπαίδευση (ΣΠΕΝ).

Όταν ολοκληρωθεί και αυτό παίρνετε μετάθεση για το στρατόπεδο που θα περάσετε την υπόλοιπη σας θητεία ή παραμένετε στο ίδιο στρατόπεδο (πιο σύνηθες) που κάνατε ΣΒΕΝ και ΣΠΕΝ. 

Προς το τέλος της θητείας σας, συνήθως έρχεται μετάθεση για να μεταφερθείτε κάπου κοντά στο τόπο διαμονής σας. 

Καλή θητεία να έχετε! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, xorotaktis είπε

Κάνε εγγραφή φίλε στο taxis μόνος σου αυτό έκανα κ εγώ 5 λεπτά υπόθεση

Δεν κανω καποια φορολογικη δηλωση ειμαι προστατευομενο μελος του πατερα μου θα υπαρχει προβλημα;

9 ώρες πριν, PapadomanGR είπε

Ναι, στο τοπικό σου ΑΤ θα ερθει το σημειωμα καταταξης, οπως θα το εκτυπωνες και απο την πλατφορμα. Απλα θα πρεπει να κανεις υπομονη γιατι θα σε καλεσουν 5-7 μερες πριν παρουσιαστεις ισως και λιγοτερες. Απο το ΑΤ ή το Φρουραρχειο μπορεις να παραλαβεις και την κατασταση επιβιβασης, που τη χρησιμοποιεις αν θες να ταξιδεψεις με εξοδα του στρατου (με το φτηνοτερο μεταφορικο μεσο και οχι αεροπορικως). 

Τωρα οσον αφορα το Taxis, συμβουλη μου, αν εισαι ανω τον 18 και εχεις ΑΦΜ καλο θα ειναι να κανεις την εγγραφη σου οποτε μπορεσεις, για να εχεις προσβαση απο τον υπολογιστη σου σε ολα. Ειναι μικρη διαδικασια και σε γλυτωνει απο πολυ κοπο. 

Κατασταση επιβιβασης δεν γινεται να την εκτυπωσουμε μεσω taxisnet;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...