Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

25 λεπτά πριν, Nektarlegend7 είπε

Χρειάζεται να πάρουμε σεντόνια και μαξιλαροθήκες; Δεν έχουν τα κρεβάτια; Έτσι κι αλλιώς θα κοιμόμαστε στον υπνόσακο.

λογικα ένα σεντόνι θα χρειαστεί να το ρίχνεις στο κρεβάτι και απο πάνω να βαζεις τον υπνόσακο ισως 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγηκε και το ναυτικο πριν 2 μερες. Εγω τελικα παω Φεβρουαριο αφου εκοψα Αυγουστο. Πιστευα οτι με την υπευθυνη δηλωση θα με επαιρναν νωριτερα, αλλα δεν

https://www.hellenicnavy.gr/el/enimerosi/deltia-typou/item/14208-prosklisi-stratefsimon-d-esso-2020.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλή θητεία σε όλα τα παλικάρια που παρουσιάζονται. Με το καλό και μη φοβάστε τίποτα. Θα περάσουν τα χρόνια και θα σας μείνει μόνο η ανάμνηση. Ας γινόμουν πάλι 18 (ή 20κάτι τέλος πάντων) και ας ξαναπερνούσα θητείες. 

Επεξ/σία από Vlad27
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, progressiv είπε

Καλή θητεία να έχεις. Πήρατε άδεια ορκωμοσίας ή πήγατε κατευθείαν Κύπρο;

Άρα κομπλέ ο υπνόσακος, αν ήταν θα το είχατε μάθει ήδη. Με το πλύσιμο των ρούχων τι παίζει, έχει το στρατόπεδο πλυντήρια/στεγνωτήρια ή πρέπει να τα δίνετε έξω στην έξοδο;

Εμείς ήμασταν τυχεροί πήραμε άδεια ορκωμοσίας, η προηγούμενη ΕΣΣΟ Όχι. Με όσα παιδιά μίλησα και από άλλα τάγματα έχουν όλοι μέσα στο στρατόπεδο πλυντήρια όπως και εμείς με χρέωση 1 ευρώ ανά πλύση. Απλά είναι λίγο κάπως με τις άδειες κτλπ λόγο covid-19. Να φανταστείς ακόμα δεν πήρε άδεια η Γ' ΕΣΣΟ.

Επεξ/σία από RedPriest
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, RedPriest είπε

Εμείς ήμασταν τυχεροί πήραμε άδεια ορκωμοσίας, η προηγούμενη ΕΣΣΟ Όχι. Με όσα παιδιά μίλησα και από άλλα τάγματα έχουν όλοι μέσα στο στρατόπεδο πλυντήρια όπως και εμείς με χρέωση 1 ευρώ ανά πλύση. Απλά είναι λίγο κάπως με τις άδειες κτλπ λόγο covid-19. Να φανταστείς ακόμα δεν πήρε άδεια η Γ' ΕΣΣΟ.

 

Δηλαδη η Ε' ΕΣΣΟ του Σεπτεμβριου πηρε αδεια ορκομωσιας; Παω Ροδο, και σκεφτομουν να κλεισω εισιτηρια για να γυρισω απο την ορκομωσια (ειδικα τωρα που η Aegean) εβαλε δωρεαν την αλλαγη εισιτηριου κλπ σε περιπτωση που κατσει η στραβη. Σημερα το πρωι που πηρα τηλ στο στρατοπεδο μου ειπαν οτι λογω επιφυλακης και Covid-19 δεν ξερουν ακομα σιγουρα ποτε θα γινει η ορκομωσια κλπ. Απλα δε ξερω τι εγινε στις προηγουμενες ΕΣΣΟ αν πηραν αδεια ή οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, pavlos1908 είπε

Δηλαδη η Ε' ΕΣΣΟ του Σεπτεμβριου πηρε αδεια ορκομωσιας; Παω Ροδο, και σκεφτομουν να κλεισω εισιτηρια για να γυρισω απο την ορκομωσια (ειδικα τωρα που η Aegean) εβαλε δωρεαν την αλλαγη εισιτηριου κλπ σε περιπτωση που κατσει η στραβη. Σημερα το πρωι που πηρα τηλ στο στρατοπεδο μου ειπαν οτι λογω επιφυλακης και Covid-19 δεν ξερουν ακομα σιγουρα ποτε θα γινει η ορκομωσια κλπ. Απλα δε ξερω τι εγινε στις προηγουμενες ΕΣΣΟ αν πηραν αδεια ή οχι.

Σου απάντησα πιο πάνω. Εμείς ήμασταν τυχεροί (Ε' ΕΣΣΟ) οι προηγούμενοι δεν πήραν από όσο γνωρίζω και εκτός αυτού δεν έχουν πάρει ακόμα άδεια. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο η Β ΕΣΣΟ του Μαρτιου δεν πηρε αδεια ορκομωσιας λογω  της καραντινας.

Τωρα λογω επιφυλακης μπορει να κοπει παλι. Αλλα οχι λογω COVID εκτος αν ξαναεχουμε καραντινα.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, PapadomanGR είπε

Για τους κωδικους; Νομιζω γινεται και τελειως online απο το taxis, αμα μπεις θα δεις διπλα απο την εισοδο που λεει εγγραφη χρηστη, επιλεγεις φυσικο προσωπο και συνεχιζεις με ο,τι σου ζηταει. 

Κι εγω Αφαντου παιδια στις 13! @Nikpetropoulos @tasos41997 και ειναι και καποιος αλλος απο δω που δεν θυμαμαι ηταν πολλες σελιδες πριν

Ωραια σε ευχαριστω, τα λεμε εκει χαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tasos41997 είπε

Ωραια σε ευχαριστω, τα λεμε εκει χαχα

2 ώρες πριν, pavlos1908 είπε

Δηλαδη η Ε' ΕΣΣΟ του Σεπτεμβριου πηρε αδεια ορκομωσιας; Παω Ροδο, και σκεφτομουν να κλεισω εισιτηρια για να γυρισω απο την ορκομωσια (ειδικα τωρα που η Aegean) εβαλε δωρεαν την αλλαγη εισιτηριου κλπ σε περιπτωση που κατσει η στραβη. Σημερα το πρωι που πηρα τηλ στο στρατοπεδο μου ειπαν οτι λογω επιφυλακης και Covid-19 δεν ξερουν ακομα σιγουρα ποτε θα γινει η ορκομωσια κλπ. Απλα δε ξερω τι εγινε στις προηγουμενες ΕΣΣΟ αν πηραν αδεια ή οχι.

Ναι ρε παιδια στειλτε κανα πμ να οργανωθουμε! Και οποιος αλλος ειναι για αφαντου

8 ώρες πριν, Nektarlegend7 είπε

Χρειάζεται να πάρουμε σεντόνια και μαξιλαροθήκες; Δεν έχουν τα κρεβάτια; Έτσι κι αλλιώς θα κοιμόμαστε στον υπνόσακο.

Σεντονι σιγουρα παρε για να βαλεις κατω απο τον υπνοσακο, θα το χρειαστεις και σαν απλο στρωσιδι οταν ανοιξει ο καιρος και το sleeping bag θα σε ζεσταινει. Μαξιλαροθηκη καλο θα ηταν αλλα οχι απαραιτητο. Παρτα σε λαδι αν βρεις που ειναι πιο "παραλλαγε".

Επεξ/σία από PapadomanGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανεπίσημα πολίτης 2020 Β ΕΣΣΟ.

Όσο έχει ακόμα ζέστες πάρτε 2 σεντόνια (ένα Κατωσέντονο και ένα για να σκεπάζεστε).
πολύ πιθανόν να μην χρειαστείτε ακόμα sleeping bag λόγω θερμοκρασίας εκτός και αν τα στρατόπεδα σας βρίσκονται σε τίποτα ψηλά βουνά.
Αγοράστε τα (sleeping bag) όμως γιατί θα σας σώσουν.

Όσο αφορά τις άδειες και ειδικά της ορκωμοσίας, όσο ακούτε Navtex απο τον γείτονα μην περιμένετε να πάρετε. Υπηρέτησα Αλεξανδρούπολη και μου ακύρωσαν 1 άδεια (που μπόρεσα να χωρέσω στις απανωτές εμπλοκές που τρώγαμε) λόγω συναγερμού και επιφυλακής..

Καλή και ήσυχη θητεία εύχομαι σε όλους τους νεοσύλλεκτους.

Οποιαδήποτε απορία μην διστάσετε... τώρα που τα έχω φρέσκα φρέσκα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/10/2020 στις 1:03 ΠΜ, Στεφανος123 είπε

2-3 χρονια στο περιμενε μεχρι το ι5?

Σε διάστημα 2 χρόνων, με 3 μέρες σε φρουραρχείο και 3 μέρες σε επιτροπή.

Συνολικά 6 μέρες ασχολία με το θεματάκι. 😉

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, NoobSailor είπε

Παρουσιάζομαι 13/11 με τη Δ ΕΣΣΟ 2020 ναυτικού στο Κανελλόπουλος. Μπορεί κανείς να δώσει πληροφορίες για το τι παίζει εκεί; 

Εδω παιζει πολυ ξηρας. Και εγω 2-3 ερωτησεις περι ναυτικου που εκανα, δεν απαντησε καποιος. Καλυτερα ψαξε για κανα πιο συγκεκριμενο με το θεμα φορουμ.

(Μην μου στειλεις πμ, μαλλον Φεβρουαριο μπαινω εγω, αν μπω)

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...