Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 ώρες πριν, lactate είπε

Kάποιος που είναι προστάτης οικογένειας και με διδακτορικό έχει ελπίδα να υπηρετήσει στην Αθήνα;

ΣΥΝΗΘΩΣ με διδακτορικό σε στέλνουν όπου δηλώσεις... ΕΚΤΟΣ αν το διδακτορικό, σου δίνει ειδικότητα οπότε "πρέπει" να σε στείλουν σε στρατόπεδο όπου υπάρχει αυτή η ειδικότητα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 ώρες πριν, vtag είπε

Αυτό διάβασα και ρώτησα εάν μας επηρεάζει εφόσον μέχρι να περαστεί έχουμε ήδη μπει...

Όταν μειώθηκε, επηρέασε και αυτούς που ήταν μέσα. Οπότε αν αλλάξει, ίσως σας πιάσει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, vtag είπε

Αυτό διάβασα και ρώτησα εάν μας επηρεάζει εφόσον μέχρι να περαστεί έχουμε ήδη μπει...

34 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Όταν μειώθηκε, επηρέασε και αυτούς που ήταν μέσα. Οπότε αν αλλάξει, ίσως σας πιάσει 

Μερικά ρεπορτάζ αναφέρουν ότι η αλλαγή αναμένεται να επηρεάσει την Α ΕΣΣΟ 2021, ίσως τη γλιτώσει και αυτή και ξεκινήσει από Β ΕΣΣΟ 2021 και μετά. Πιθανά σενάρια για εμάς της ΣΤ 2020, από το πιο πιθανό κατά τη γνώμη μου ως το πιο απίθανο, είναι από 0 έξτρα μήνες, 1.5 μήνες (όπως είχε ακουστεί ότι θα γινόταν αν πέρναγε τώρα ο νόμος για την Ε ΕΣΣΟ) ή και όλους τους 3. 

Βέβαια, μέχρι τον Γεννάρη που εκτιμάται ότι θα γίνει η θεσμοθέτηση της αύξησης μπορεί να έχουν αλλάξει χίλια-δυο πράγματα, ανάλογα τις κωλοτούμπες που, παραδοσιακά πλέον, θα κάνουν επί του συγκεκριμένου θέματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/10/2020 στις 10:10 ΠΜ, NoobSailor είπε

Παρουσιάζομαι 13/11 με τη Δ ΕΣΣΟ 2020 ναυτικού στο Κανελλόπουλος. Μπορεί κανείς να δώσει πληροφορίες για το τι παίζει εκεί; 

 

Στις 17/10/2020 στις 2:25 ΜΜ, SabotazNic είπε

Εδω παιζει πολυ ξηρας. Και εγω 2-3 ερωτησεις περι ναυτικου που εκανα, δεν απαντησε καποιος. Καλυτερα ψαξε για κανα πιο συγκεκριμενο με το θεμα φορουμ.

(Μην μου στειλεις πμ, μαλλον Φεβρουαριο μπαινω εγω, αν μπω)

Εγω απολύθηκα απο ΠΝ φετος Φεβρουάριο. Αν θέλετε μπορω να λύσω κάποιες απορείες.

ΚΕ έκανα Πόρο και δεν ξέρω αν θα έχει πολλές διαφορές στο Κανελλόπουλος αλλα ήταν ζωάρα. 16-18 μέρες είναι η εκπαίδευση μετά κανα 10ήμερο άδεια και μετα πάτε σε ότι μονάδες σας στείλουν.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Petros_P_ είπε

Καλημέρα και καλή εβδομάδα στην ομάδα!! Ενδιαφέρομαι να υπηρετήσω ως δόκιμος και μου ανέφεραν ότι εκτός των άλλων πληρώνεσαι ένα ποσό. Γνωρίζει κανείς πόσο είναι αυτό το ποσό;

νομιζω ειναι στα 700 ευρω το μηνα αλλα υπηρετεις 5-6 μηνες παραπανω και νοικιαζεις σπιτι α μεινεις οποτε δεν συμφερει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποχρεωτική θητεία ΑΜΕΣΑ στα 18, με εναλλακτική θητεία για τα θηλυκά.

Ας έρθουν στρατιωτική και πολιτική ηγεσία στο ύψος των περιστάσεων, απέναντι στον πολεμοχαρή γείτονα.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, OliverTwist1985 είπε

Υποχρεωτική θητεία ΑΜΕΣΑ στα 18, με εναλλακτική θητεία για τα θηλυκά.

Ας έρθουν στρατιωτική και πολιτική ηγεσία στο ύψος των περιστάσεων, απέναντι στον πολεμοχαρή γείτονα.

Έχεις potential να γίνεις καλό τρολλάκι αλλά κάνεις κάποια rookie mistakes.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Speculoos είπε

Έχεις potential να γίνεις καλό τρολλάκι αλλά κάνεις κάποια rookie mistakes.

θα σου παρει ο τουρκος τα νησια, και εσυ θα νομιζεις ειναι τρολαρισμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Petros_P_ είπε

Καλημέρα και καλή εβδομάδα στην ομάδα!! Ενδιαφέρομαι να υπηρετήσω ως δόκιμος και μου ανέφεραν ότι εκτός των άλλων πληρώνεσαι ένα ποσό. Γνωρίζει κανείς πόσο είναι αυτό το ποσό;

από ότι ακούω και γω, 730 +- 100-150 αν εισαι παραμεθώριο. με ποια ΕΣΣΟ θα μπεις?

 

 

 

Μαγκες μου να προτιμήσω Κρήτη ή Αθήνα για Σχολή ΥΕΑ?

Επεξ/σία από urbanist00
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Pankar95 είπε

Εγω απολύθηκα απο ΠΝ φετος Φεβρουάριο. Αν θέλετε μπορω να λύσω κάποιες απορείες.

ΚΕ έκανα Πόρο και δεν ξέρω αν θα έχει πολλές διαφορές στο Κανελλόπουλος αλλα ήταν ζωάρα. 16-18 μέρες είναι η εκπαίδευση μετά κανα 10ήμερο άδεια και μετα πάτε σε ότι μονάδες σας στείλουν.

Γεια σου,

κι εμείς, από ότι διάβασα, θα φάμε μια μέρα στο Κανελλόπουλος και μετά θα μας πάνε Πόρο, οπότε αν θα μπορούσες να μου πεις τι κατάσταση επικρατεί εκεί; Αν έχει πολύ τρέξιμο και πώς είναι η καθημερινότητα ενός νεοσυλλέκτου γενικά. Επίσης, για μετά την ορκομωσία και δεδομένου ότι δεν έχω κάποιο μέσο, θα ληφθεί υπ' όψιν η όποια προτίμηση δηλώσω; Και, αν ναι, τι θα πρότεινες εσύ να δηλώσω ώστε να μην περάσω μαύρους μήνες; Αθήνα, καράβι ή νησί παραμεθορίου; Να σημειώσω ότι θα κάνω 9μηνο λόγω τριτεκνίας και αν πάω παραμεθόριο θα γίνει 8 μηνο.

Και ένα τελευταίο που με έχει φάει, μούσι αξύριστο επιτρέπεται τελικά; Γιατί άλλοι μου λένε ναι και άλλοι όχι :P Εγώ γενικά αφήνω μούσι τριών ημερών και θα χαιρόμουν πολύ να γλιτώσω το ξυράφι.

Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, urbanist00 είπε

από ότι ακούω και γω, 730 +- 100-150 αν εισαι παραμεθώριο. με ποια ΕΣΣΟ θα μπεις?

Μαγκες μου να προτιμήσω Κρήτη ή Αθήνα για Σχολή ΥΕΑ?

Χωρίς να είμαι σίγουρος, από τη στιγμή που θα τελειώσεις την σχολή (~4 μήνες) και από ΥΕΑ θα γίνεις ΔΕΑ, ο μισθός είναι 540€/μήνα και τον τελευταίο 1.5 μήνα που γίνεσαι έφεδρος Ανθυπολοχαγός παίρνεις τα ~730€.

+ τα επιδόματα
- ενοίκια από τη στιγμή που γίνεσαι ΔΕΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, NoobSailor είπε

Γεια σου,

κι εμείς, από ότι διάβασα, θα φάμε μια μέρα στο Κανελλόπουλος και μετά θα μας πάνε Πόρο, οπότε αν θα μπορούσες να μου πεις τι κατάσταση επικρατεί εκεί; Αν έχει πολύ τρέξιμο και πώς είναι η καθημερινότητα ενός νεοσυλλέκτου γενικά. Επίσης, για μετά την ορκομωσία και δεδομένου ότι δεν έχω κάποιο μέσο, θα ληφθεί υπ' όψιν η όποια προτίμηση δηλώσω; Και, αν ναι, τι θα πρότεινες εσύ να δηλώσω ώστε να μην περάσω μαύρους μήνες; Αθήνα, καράβι ή νησί παραμεθορίου; Να σημειώσω ότι θα κάνω 9μηνο λόγω τριτεκνίας και αν πάω παραμεθόριο θα γίνει 8 μηνο.

Και ένα τελευταίο που με έχει φάει, μούσι αξύριστο επιτρέπεται τελικά; Γιατί άλλοι μου λένε ναι και άλλοι όχι :P Εγώ γενικά αφήνω μούσι τριών ημερών και θα χαιρόμουν πολύ να γλιτώσω το ξυράφι.

Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου. 

Οσοι έχουν περάσει από Πόρο μόνο καλά έχουν να πουν. Στα θετικά: πολύ και σχετικά καλό φαϊ. Κάθε μέρα ένας λόχος αναλάμβανε αγγαρείες τύπου μαγειρείο, τουαλέτες, ισως κανα βάψημο κλπ και οι υπόλοιποι κάνουν πεζικά. Κάποιοι διμοιρείτες ήταν απαιτητικοί σε αυτά αλλά υπήρχαν και αρκετοί που σε είχαν αραχτό. Είχες και 1-2 ώρες για ξεκούραση το μεσημέρι και μετά πάλι ίδιο πρόγραμμα. Κρεβάτι για φάκελο δεν το ελεγχανε ποτέ, για ξύρισμα χαλαρά πράγματα πάλι. Αν μπορουσες να έχεις ενα υποτιπώδες μουσι στο αφηνανε και θέλανε μόνο να κρατας καθαρό λαιμό και μάγουλα. Αυτό ισχύει σε όλο το Ναυτικό.

Για το που είναι καλά, εξαρτάται. Δεν σε στέλνουν τελείως στην τύχη αλλα δεν σου εγγυάται κανείς ότι θα πας εκεί που θες. Νομίζω η πλειοψηφία των θέσεων είναι σε Αττική και Σούδα πάντως. Εγώ πήγα σε παρατηρητήριο σε νησί και μπορώ να σου πω λεπτομέρειες για το πως είναι η φάση εκεί ή σε Ναύσταθμο αν έρθει η ώρα. Σκέψου είναι σαν φυλάκιο του Στρατού με ραντάρ. Πιο λίγα άτομα και πιο απομακρυσμένα απο πολιτισμό. 20 μέσα 10 έξω είναι το στάνταρ για τις άδειες. Πιο χαλαρα από θέμα πειθαρχείας, ντυσίματος κλπ. Όμως ανάλογα και απο που είσαι υπάρχει δυσκολία στις μετακινήσεις ειδικά το χειμώνα που λιγοστεύουν τα δρομολόγια των πλοίων. Όμως αν δεν σε πειράζει η ερημιά πιστευω αξίζει για τη μειωμένη θητεία.

Επεξ/σία από Pankar95
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, urbanist00 είπε

από ότι ακούω και γω, 730 +- 100-150 αν εισαι παραμεθώριο. με ποια ΕΣΣΟ θα μπεις?

Μαγκες μου να προτιμήσω Κρήτη ή Αθήνα για Σχολή ΥΕΑ?

Τώρα θα μπω φίλε 10 Νοεμβρίου, 645 Ξάνθη διαβιβάσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...