Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, aris1986 είπε

Δικό σου!!!!

  Απόκρυψη περιεχομένων

Καλέ μου μοντ, που μου κρυβοσουν 😝 όταν τα έγραφα αυτά στο παλιό θέμα και μου την πεφτανε όλοι και έλεγαν καλά κάνουν και έχουν βύσμα και δεν θέλουν να κάνουν τίποτα στην φαρσοκωμωδία του στρατού. Ας τα κάνουν οι άλλοι που δεν έχουν, ε ας είχαν...

Το καταλαβαίνεις ότι το "δικό μου" πιο πολύ εις βάρος δικό σου είναι έτσι; Αν όχι σκέψου το.

Επειδή ειπώθηκαν πολλά, εξ΄ορισμού δεν υπάρχει δικαιοσύνη όταν μόνο άνδρες υπηρετούν. Με την στράτευση στα 18 οι άνδρες όταν θα πάνε στις σχολές τους θα είναι 12+ μήνες (το εξάμηνο μπορεί να ξεκινήσει αρκετούς μήνες μετά την απόλυση) μακρυά απο τα θρανία και θα είναι λιγότερο προετοιμασμένοι να μπούν στις σχολές καθώς την ύλη την οποία θα την είχαν φρέσκια θα την έχουν ξεχάσει. Όταν θα μπούν θα δυσκολευτούν αρκετά καθώς θα είναι λιγότερο προετοιμασμένοι και λιγότερο ανταγωνιστικοί έναντι των γυναικών. Οι γυνάικες επίσης θα αποφοιτούν τουλάχιστον 12 μήνες μπροστά έχοντας την ευκαιρία να ενταχθούν νωρίτερα στην αγορά εργασίας.

Επίσης δεν είναι δίκαιο έναντι των νέων εντος της Ε.Ε. που μπορούν να έρθουν ελεύθερα να εργαστούν στην Ελλάδα με το που τελειώσουν τις σπουδές τους όντας και αυτοί (γυναίκες και άντρες) πιο ανταγωνιστικοί απο τους Έλληνες. Ας προσέχουμε καλύτερα όταν μιλάμε για δικαιοσύνη λοιπόν.

Ας δούμε λοιπόν τώρα τι κάνω εγώ με 2 μεταπτυχιακά στους 12 μήνες που κάποιοι άδειαζαν βόθρους. Παράγω χρήματα τα οποία έχουν πολλαπλασιαστική αξία και παράγουν πάρα πολλούς φόρους για το Ελληνικό δημόσιο. Δηλαδή παράγω σίγουρα τον μισθό μου + το κέρδος που παράγω για τον εργοδότη στα οποία πληρώνουμε και οι 2 φόρους και εισφορές.
Στους 12 μήνες λοιπόν  που εργάζομαι αντί να καθαρίζω καλλιόπες, πληρώνονται συντάξεις και ιατροφαρμακευτική περίθαλψη απο τις υπέρογκες εισφορές που πληρώνω. Πληρώνονται κανα 2-3 ΕΠΟΠ απο τους φόρους που πληρώνω και απο το κέρδος επι του οποίου πληρώνει φόρο ο εργοδότης μου. Συμβάλλω στο να πληρώνονται επιδόματα όπως ΚΕΑ, Επίδομα στέγασης, επίδομα θέρμανσης κτλ σε ανθρώπους που τα βγάζουν δύσκολα πέρα.
Είμαι σίγουρος ότι ο φίλος με τα 2 μεταπτυχιακά που οδηγούσε φορτηγό, αν αξιοποιούσε τις επιστημονικές του δεξιότητες να δημιουργούσαμε ακόμα μεγαλύτερο πλούτο για να στηρίξουμε κοινωνικές ομάδες που ζορίζονται.
Όχι, όταν η κοινωνία σε έχει πληρώσει να κάνεις 2 μεταπτυχιακά και εσύ καθαρίζεις καλλιόπη είναι οικονομική σχιζοφρένεια.

Επεξ/σία από ZAKKWYLDE
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 ώρες πριν, ZAKKWYLDE είπε

Οι γυνάικες επίσης θα αποφοιτούν τουλάχιστον 12 μήνες μπροστά έχοντας την ευκαιρία να ενταχθούν νωρίτερα στην αγορά εργασίας

Αυτό δυστυχώς είναι άλλο αστείο στην ελληνική πραγματικότητα. Δεν τις προτιμούν τις γυναίκες μόνο για κανένα γραφείο, ενώ εγώ έχω δουλέψει μηχανουργείο, φορτηγά, οικοδομή, καφετέρια, κουζίνα, σερβιτόρος ακόμα και σε τεχνικό γραφείο.

Καλά δωσεκα μήνες είναι άραξε. Αν κάποιος είναι να σπουδάσει και να πάει καλά.στη ζωή του θα φανεί. Εδώ ο παπιγιόν το έσκασε από 4 φυλακές και πάλι παντρεύτηκε και γέρασε! Άλλος πέρασε φυλακή με πείνα και βασανισμούς στο Βιετνάμ, μια χαρά οικογένεια έκανε.😆

Ο 18 χρόνος όμως Έλληνας νέος, όχι του κόβει τα φτερά, κάτω το σύστημα κάτω η στράτευση. Καλλιόπες μόνο εγκεκριμένες καθαρίστριες από το υπουργείο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι δικαιολογητικά πρέπει να πάω στο ΚΕΠ για να κόψω την αναβολή άμα η σχολή με έχει διαγράψει εδώ και χρόνια;

Επίσης άμα κόψω την αναβολή μέχρι τέλος αυτού του μήνα, θα μπω Γενάρη Α' ΕΣΣΟ?

 

Η αναβολή μου τελειώνει τέλος του 2020, και μπαίνω Μάρτιο 2021 και σκεφτόμουν μήπως έμπαινα από Γενάρη ώστε να απολυθώ τέλος του χρόνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, jek20 είπε

Τι δικαιολογητικά πρέπει να πάω στο ΚΕΠ για να κόψω την αναβολή άμα η σχολή με έχει διαγράψει εδώ και χρόνια;

Επίσης άμα κόψω την αναβολή μέχρι τέλος αυτού του μήνα, θα μπω Γενάρη Α' ΕΣΣΟ?

Η αναβολή μου τελειώνει τέλος του 2020, και μπαίνω Μάρτιο 2021 και σκεφτόμουν μήπως έμπαινα από Γενάρη ώστε να απολυθώ τέλος του χρόνου.

Νομίζω θα ήταν πολύ πιο εύκολο αν με το Α.Σ.Μ σου πήγαινες στο στρατολογικό τμήμα της περιοχής σου.

Κάνε τους και ένα τηλέφωνο καλού κακού.
Και προετοιμάσου με γαιδουρίσια υπομονή καθώς μην ξεχνάς είναι ΔΗΜΟΣΙΟ.

Επεξ/σία από Tasos_Kaim
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/10/2020 στις 4:07 ΠΜ, ZAKKWYLDE είπε

Το καταλαβαίνεις ότι το "δικό μου" πιο πολύ εις βάρος δικό σου είναι έτσι; Αν όχι σκέψου το.

Επειδή ειπώθηκαν πολλά, εξ΄ορισμού δεν υπάρχει δικαιοσύνη όταν μόνο άνδρες υπηρετούν. Με την στράτευση στα 18 οι άνδρες όταν θα πάνε στις σχολές τους θα είναι 12+ μήνες (το εξάμηνο μπορεί να ξεκινήσει αρκετούς μήνες μετά την απόλυση) μακρυά απο τα θρανία και θα είναι λιγότερο προετοιμασμένοι να μπούν στις σχολές καθώς την ύλη την οποία θα την είχαν φρέσκια θα την έχουν ξεχάσει. Όταν θα μπούν θα δυσκολευτούν αρκετά καθώς θα είναι λιγότερο προετοιμασμένοι και λιγότερο ανταγωνιστικοί έναντι των γυναικών. Οι γυνάικες επίσης θα αποφοιτούν τουλάχιστον 12 μήνες μπροστά έχοντας την ευκαιρία να ενταχθούν νωρίτερα στην αγορά εργασίας.

Επίσης δεν είναι δίκαιο έναντι των νέων εντος της Ε.Ε. που μπορούν να έρθουν ελεύθερα να εργαστούν στην Ελλάδα με το που τελειώσουν τις σπουδές τους όντας και αυτοί (γυναίκες και άντρες) πιο ανταγωνιστικοί απο τους Έλληνες. Ας προσέχουμε καλύτερα όταν μιλάμε για δικαιοσύνη λοιπόν.

Ας δούμε λοιπόν τώρα τι κάνω εγώ με 2 μεταπτυχιακά στους 12 μήνες που κάποιοι άδειαζαν βόθρους. Παράγω χρήματα τα οποία έχουν πολλαπλασιαστική αξία και παράγουν πάρα πολλούς φόρους για το Ελληνικό δημόσιο. Δηλαδή παράγω σίγουρα τον μισθό μου + το κέρδος που παράγω για τον εργοδότη στα οποία πληρώνουμε και οι 2 φόρους και εισφορές.
Στους 12 μήνες λοιπόν  που εργάζομαι αντί να καθαρίζω καλλιόπες, πληρώνονται συντάξεις και ιατροφαρμακευτική περίθαλψη απο τις υπέρογκες εισφορές που πληρώνω. Πληρώνονται κανα 2-3 ΕΠΟΠ απο τους φόρους που πληρώνω και απο το κέρδος επι του οποίου πληρώνει φόρο ο εργοδότης μου. Συμβάλλω στο να πληρώνονται επιδόματα όπως ΚΕΑ, Επίδομα στέγασης, επίδομα θέρμανσης κτλ σε ανθρώπους που τα βγάζουν δύσκολα πέρα.
Είμαι σίγουρος ότι ο φίλος με τα 2 μεταπτυχιακά που οδηγούσε φορτηγό, αν αξιοποιούσε τις επιστημονικές του δεξιότητες να δημιουργούσαμε ακόμα μεγαλύτερο πλούτο για να στηρίξουμε κοινωνικές ομάδες που ζορίζονται.
Όχι, όταν η κοινωνία σε έχει πληρώσει να κάνεις 2 μεταπτυχιακά και εσύ καθαρίζεις καλλιόπη είναι οικονομική σχιζοφρένεια.

προσπαθείς να εξηγησεις με ορους Ελβετιας την ελληνικη πραγματικότητα.

Ο στρατος ειναι αναγκαίο κακο. Ο κυπριος γιατι παει στα 18 και καθετε 2 χρονια μεσα? Γιατι αν δεν παει, ο Τουρκος θα του κανει παλι κανα ντου.

Το πιο δικαιο θα ειναι αυτους τους 12 μηνες να σου κολλάει ένσημα και να σε πληρώνει μισθο. Αλλα να μπαινεις αμεσα, αμεσως μετα τις πανελλήνιες να σε κλείνουν στο στρατόπεδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που παρεμπιπτόντως το "ντου του Τούρκου" έγινε επί μερικών που ανέλυαν την πραγματικότητα με όρους Ελλάδας plus με επακόλουθο να χαθεί η μισή Κύπρος. Ψιλά γράμματα.
Αλλά φυσικά οι 18αριδες και τα θηλυκά θα αποτρέψουν και πάλι "την απειλή" όποια και αν είναι αυτή... Είναι καταπληκτικό μάλιστα πόσο εύκολα προβάλλεται το "κοινωνικά δίκαιο" του μέτρου και το πλασματικό δήθεν "αξιόμαχο" του ΕΣ, όταν οι απλοί στρατιώτες αποτελούν κομμάτι συμφερόντων άλλων. Με αναχρονισμούς δεν πάνε μπροστά οι κοινωνίες. Αλλά φαίνεται μερικοί δεν κουράζονται ποτέ.:-)

 

Ξέρει κάποιος για την ΕΛΔΥΚ πόσες Καταστάσεις Επιβίβασης δικαιούμαστε;
Διάβασα για 3 αλλά δεν ξέρω εάν ισχύουν ακόμα. Σε αυτές τις 3 είναι μέσα και η αρχική τοποθέτηση στην μονάδα και ο επαναπατρισμός;
Λογικά όχι, αφού πρόκειται για 3 μετ επιστροφής.
Όποιος ξέρει ας μας πει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, OliverTwist1985 είπε

προσπαθείς να εξηγησεις με ορους Ελβετιας την ελληνικη πραγματικότητα.

Ο στρατος ειναι αναγκαίο κακο. Ο κυπριος γιατι παει στα 18 και καθετε 2 χρονια μεσα? Γιατι αν δεν παει, ο Τουρκος θα του κανει παλι κανα ντου.

Το πιο δικαιο θα ειναι αυτους τους 12 μηνες να σου κολλάει ένσημα και να σε πληρώνει μισθο. Αλλα να μπαινεις αμεσα, αμεσως μετα τις πανελλήνιες να σε κλείνουν στο στρατόπεδο.

Δηλαδή τώρα αλήθεια πιστεύεις ότι ο 18χρονος Κύπριος φαντάρος είναι αυτό που αποτρέπει την χώρα με τον 11ο ισχυρότερο στρατό στον πλανήτη να εισβάλλει έτσι; Εδώ το Oruc Reis έφτασε σχεδόν στην Πλατεία Ομόνοιας και δεν κουνιέται φύλλο.
Εν πάσει περιπτώσει, απο το 2016 η θητεία στην Κύπρο είναι μόλις 14 μήνες. Αυτό ενω ο Ερντογάν έχει ήδη αυξήσει κατακόρυφα την επιθετικότητά του. Αυτό έγινε απο την κυβέρνηση του Νίκου Αναστασιάδη υποστηρίζοντας ότι η μερική μετατροπή του στρατού σε επαγγελματικό θα είναι και πιο αποτελεσματικός και μακροπροθεσμα (σε 4-5 χρόνια τα οποία έχουν ήδη περάσει, πιο οικονομικός). Η θητεία δεν έχει καμία απολύτως σχέση με την αμυντική θωράκιση της χώρας, πολιτικό παιχνίδι είναι και τίποτα άλλο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ZAKKWYLDE είπε

Δηλαδή τώρα αλήθεια πιστεύεις ότι ο 18χρονος Κύπριος φαντάρος είναι αυτό που αποτρέπει την χώρα με τον 11ο ισχυρότερο στρατό στον πλανήτη να εισβάλλει έτσι; Εδώ το Oruc Reis έφτασε σχεδόν στην Πλατεία Ομόνοιας και δεν κουνιέται φύλλο.
Εν πάσει περιπτώσει, απο το 2016 η θητεία στην Κύπρο είναι μόλις 14 μήνες. Αυτό ενω ο Ερντογάν έχει ήδη αυξήσει κατακόρυφα την επιθετικότητά του. Αυτό έγινε απο την κυβέρνηση του Νίκου Αναστασιάδη υποστηρίζοντας ότι η μερική μετατροπή του στρατού σε επαγγελματικό θα είναι και πιο αποτελεσματικός και μακροπροθεσμα (σε 4-5 χρόνια τα οποία έχουν ήδη περάσει, πιο οικονομικός). Η θητεία δεν έχει καμία απολύτως σχέση με την αμυντική θωράκιση της χώρας, πολιτικό παιχνίδι είναι και τίποτα άλλο.

Το ίδιο είναι να ξέρει ο απέναντι ότι έχεις 2 εκατομμύρια εν δύναμη κομάντο , και το ίδιο να έχεις 100 χιλιάδες μόνιμους?

Δε νομίζω. Καλώς ή κακώς αυτό είναι . Υποχρεωτικά στα 18 με κάποια μπόνους κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, OliverTwist1985 είπε

Το ίδιο είναι να ξέρει ο απέναντι ότι έχεις 2 εκατομμύρια εν δύναμη κομάντο , και το ίδιο να έχεις 100 χιλιάδες μόνιμους?

Δε νομίζω. Καλώς ή κακώς αυτό είναι . Υποχρεωτικά στα 18 με κάποια μπόνους κλπ

Τα 2 εκατομμύρια κομάντο από που προέκυψαν; 2 εκατομμύρια φαντάρους που έχουν ρίξει ελάχιστες βόλες στην ζωή τους αλλά ξέρουν πολύ καλό καθάρισμα, μπορεί, γιατί κομάντο με τίποτα όχι. Και καλώς η κακώς αν έχεις λιγότερους στρατιώτες (εθελοντικά - μόνιμους κλπ) τότε μπορούμε να μιλάμε για καλύτερη εκπαίδευση και "κομάντο".

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη τον αδικείτε παιδιά. Είπε "εν δυνάμει" κομάντο.😃
Πρώτα θα περιμένουν τα κομάντο να απολυθεί η προηγούμενη σειρά ώστε να πάρουν αρβύλες και να μην πάνε ξυπόλητοι, και είμαστε έτοιμοι.

Αυτά ονειρεύονται κάποιοι. Στρατιές από πρόβατα-οπλίτες που δήθεν αποτρέπουν τους "εξωτερικούς εχθρούς" και μετέπειτα πολίτες που δεν θα είναι "επικίνδυνοι" στο εσωτερικό...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, OliverTwist1985 είπε

Το ίδιο είναι να ξέρει ο απέναντι ότι έχεις 2 εκατομμύρια εν δύναμη κομάντο , και το ίδιο να έχεις 100 χιλιάδες μόνιμους?

Δε νομίζω. Καλώς ή κακώς αυτό είναι . Υποχρεωτικά στα 18 με κάποια μπόνους κλπ

Δεν έκανες ιστορία στο σχολείο να σου μάθει πως δεν νικάει πάντα ο πολυπληθέστερος στρατός αλλά ο ικανότερος; Το Ισραήλ θα είχε αφανιστεί από προσώπου γης αν ήταν έτσι.

Οι φαντάροι σε περίπτωση πολέμου θα είναι ανθρώπινες ασπίδες. Τίποτα παραπάνω. Απλά οι ΕΔ θέλουν κι άλλους δωρεάν εργάτες, για αυτό κι η αύξηση της θητείας.

Το θετικό στα 18 είναι πως δε βάζεις τη ζωή σου στον πάγο, δεν έχεις τίποτα έξω, είναι κι όλοι στην ίδια μοίρα με εσένα οπότε δε σε πειράζει τόσο. Στα 25 σου πρέπει να κάνεις πολύ μίζερη ζωή για να μη σε πειράζει ο χαμένος χρόνος.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως προς την κατάσταση επιβίβασης για νεοσύλλεκτο, ποιο χρονικό περιθώριο έχει η εξαργύρωση της; Καλαμάτα->Ρόδο, λογικά ΚΤΕΛ Καλαμάτα->Αθήνα και πλοίο Πειραιά->Ρόδο.

Αν πρέπει να παρουσιαστώ Δευτέρα, γίνετε να ξεκινήσω Παρασκευή; Σάββατο δεν υπάρχει δρομολόγιο, της Κυριακής ξεκινάει ώρα που δεν μου είναι εφικτό να βρίσκομαι Πειραιά να πάρω το πλοίο, και λέω να ξεκινήσω Παρασκευή (άφιξη πρωί Σαββάτου) μιας και έχω που να μείνω το ΣΚ στο νησί.

Παίρνω το Φρουραρχείο της περιοχής μου -> "απουσιάζει"... Παίρνω στρατολογική υπηρεσία -> πάρε φρουραρχείο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε όποιον φαίνεται άκυρη η θητεία στα 18, μάλλον απλά ψάχνει τρόπο να τη γλιτώσει και να μην πάει καθόλου.

Δε γίνεται να λες μην πω τι περί μειωμένου ανταγωνισμού έναντι των γυναικών αν μπεις στη σχολή στα 19 αντί στα 18.

Αλλά άντε πες ΟΚ, δεν μπαίνεις στα 18 και πας απευθείας στη σχολή για να παίξεις στα ίσια τις γυναίκες. Πότε θα πας στρατό;

Αν η απάντηση είναι ποτέ, πάσο.

Αν δεν είναι και πας π.χ. στα 22 ή στα 24 ή στα 27, δε θα χάσεις έδαφος απ' τις συνομήλικες γυναίκες; Κοροϊδευόμαστε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, progressiv είπε

Που παρεμπιπτόντως το "ντου του Τούρκου" έγινε επί μερικών που ανέλυαν την πραγματικότητα με όρους Ελλάδας plus με επακόλουθο να χαθεί η μισή Κύπρος. Ψιλά γράμματα.
Αλλά φυσικά οι 18αριδες και τα θηλυκά θα αποτρέψουν και πάλι "την απειλή" όποια και αν είναι αυτή... Είναι καταπληκτικό μάλιστα πόσο εύκολα προβάλλεται το "κοινωνικά δίκαιο" του μέτρου και το πλασματικό δήθεν "αξιόμαχο" του ΕΣ, όταν οι απλοί στρατιώτες αποτελούν κομμάτι συμφερόντων άλλων. Με αναχρονισμούς δεν πάνε μπροστά οι κοινωνίες. Αλλά φαίνεται μερικοί δεν κουράζονται ποτέ.:-)

Ξέρει κάποιος για την ΕΛΔΥΚ πόσες Καταστάσεις Επιβίβασης δικαιούμαστε;
Διάβασα για 3 αλλά δεν ξέρω εάν ισχύουν ακόμα. Σε αυτές τις 3 είναι μέσα και η αρχική τοποθέτηση στην μονάδα και ο επαναπατρισμός;
Λογικά όχι, αφού πρόκειται για 3 μετ επιστροφής.
Όποιος ξέρει ας μας πει.

Την πρωτη φορα που πας, πας δωρεαν

Την τελευτεα φορα που ερχεσαι,ερχεσαι δωρεαν.(επαναπατρισμος)

Και εχεις δωρεαν 1 πανε-ελα .

Επεξ/σία από salonika91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, salonika91 είπε

Την πρωτη φορα που πας, πας δωρεαν

Την τελευτεα φορα που ερχεσαι,ερχεσαι δωρεαν.(επαναπατρισμος)

Και εχεις δωρεαν 1 πανε-ελα .

Ναι διάβασα αργότερα ότι δεν ισχύει το 3 πλέον.
Οι καταστάσεις επιβίβασης για την ΕΛΔΥΚ έχουν μειωθεί από τις 3 σε μια (1) και μοναδική μετ επιστροφής.
Άντε σε λίγο να πληρώνουμε και από την τσέπη μας για την τοποθέτηση στο νησί.:P
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...