Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

27 λεπτά πριν, Mitsaras03 είπε

Παιδια θελω να μου πειτε αν αξιζει να παω ειδικες δυναμεις αν στοχευω για στρατιωτικη σχολη οπως ειναι η Ευελπιδων ή και αστυνομια διοτι φετος δινω πανελληνιες... Επισης μπορειτε να μου πειτε ποσους μηνες παραπανω  θα κανω την θητεια μου στις ειδικες δυναμεις εφοσον αποφασισω να παω;Ευχαριστω εκ των προτερων

επισης οταν συμπληρωσω το δελτιο απογραφης και υποβαλλω την αιτηση επιλεγοντας να ενταχθω πχ στον στρατο ξηρας και καποια στιγμη αποφασισω να αλλαξω και να παω στους αλεξιπτωτιστες γινεται;

δεν υπηρετεις παραπανω αν πας ειδικες δυναμεις. Ιδιαιτερη σημασια δεν εχει αλλα ισως σε βοηθησει να καταλαβεις τι παιζει.

Στρατος Ξηρας ειναι και οι αλεξιπτωτιστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 hours ago, Mitsaras03 said:

Παιδια θελω να μου πειτε αν αξιζει να παω ειδικες δυναμεις αν στοχευω για στρατιωτικη σχολη οπως ειναι η Ευελπιδων ή και αστυνομια διοτι φετος δινω πανελληνιες... Επισης μπορειτε να μου πειτε ποσους μηνες παραπανω  θα κανω την θητεια μου στις ειδικες δυναμεις εφοσον αποφασισω να παω;Ευχαριστω εκ των προτερων

επισης οταν συμπληρωσω το δελτιο απογραφης και υποβαλλω την αιτηση επιλεγοντας να ενταχθω πχ στον στρατο ξηρας και καποια στιγμη αποφασισω να αλλαξω και να παω στους αλεξιπτωτιστες γινεται;

Αν μπεις στρατιωτική σχολή Ευελπίδων, δεν πας φαντάρος, οπότε έχει νόημα να πας φαντάρος πριν μπεις στην σχολή; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Mitsaras03 είπε

Παιδια θελω να μου πειτε αν αξιζει να παω ειδικες δυναμεις αν στοχευω για στρατιωτικη σχολη οπως ειναι η Ευελπιδων ή και αστυνομια διοτι φετος δινω πανελληνιες... Επισης μπορειτε να μου πειτε ποσους μηνες παραπανω  θα κανω την θητεια μου στις ειδικες δυναμεις εφοσον αποφασισω να παω;Ευχαριστω εκ των προτερων

επισης οταν συμπληρωσω το δελτιο απογραφης και υποβαλλω την αιτηση επιλεγοντας να ενταχθω πχ στον στρατο ξηρας και καποια στιγμη αποφασισω να αλλαξω και να παω στους αλεξιπτωτιστες γινεται;

Κάπου τα έχεις μπερδέψει... 

Ευελπίδων και Αστυφυλακων και οποιαδήποτε Σχολή, είναι σχολή... Όπως το καταλαβαίνεις, δε θα κερδίσεις ΤΙΠΟΤΑ με το να πας για την θητεία σου και μετά να μπεις στη σχολή (ίσα ίσα θα χάσεις 9-12 μήνες) ή τουλάχιστον 1 ακαδημαϊκό ετος σχολής. 

Εάν πήγαινες για θητεία (ειδικεύεται δυνάμεις / δόκιμος κτλ) και ήθελες μετά να μπεις σε κάποιο σώμα ασφαλείας με προκήρυξη θέσεων ΤΌΤΕ ΚΑΙ ΜΟΝΟ θα έπαιρνες παραπάνω μόρια. 

Επίσης το ότι θα δηλώσεις στρατό ξηράς ως "περιοδευων" , δε σημαίνει ότι θα πας 100%, υπάρχει κόσμος που έχει πάει ναυτικό και αεροπορία. 

Επεξ/σία από terry308
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Παιδια γνωριζει καποιος,εφοσον εχω παρει μια εξαμηνη αναβολη για ψυχολογικους λογους και τωρα μεθαυριο παω για αναβολη λογω παχυσαρκιας που ειναι διετη,ποσο θα μου δωσουν 18μηνη? Γνωριζει καποιος γιατι εχω μπερδευτει? Επισης αφου παω για αναβολη γνωριζει κανεις αν κανουν τεστ covid?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει ότι στο κέντρο σου κατάσχουν ακόμα και σαμπουάν/αφρόλουτρα (διάβασα να είναι σε διάφανα μπουκάλια lol), μωρομάντηλα, αντιβακτηριδιακά μαντηλάκια, αντισηπτικά gel, ταλκ για τα πόδια;
Είναι δυνατόν; Δεν μιλάμε για φάρμακα ασπιρίνες, ντεπον κτλ.
Κάποιος που πέρασε πρόσφατα επί κορονοϊού και ξέρει αν κρατάνε τα παραπάνω και ειδικότερα για το κέντρο στην Θήβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, progressiv είπε

Ισχύει ότι στο κέντρο σου κατάσχουν ακόμα και σαμπουάν/αφρόλουτρα (διάβασα να είναι σε διάφανα μπουκάλια lol), μωρομάντηλα, αντιβακτηριδιακά μαντηλάκια, αντισηπτικά gel, ταλκ για τα πόδια;
Είναι δυνατόν; Δεν μιλάμε για φάρμακα ασπιρίνες, ντεπον κτλ.
Κάποιος που πέρασε πρόσφατα επί κορονοϊού και ξέρει αν κρατάνε τα παραπάνω και ειδικότερα για το κέντρο στην Θήβα.

Μονο φαρμακα και κοφτερα αντικειμενα οπως ψαλιδακια νυχιων και αυτα αν τα δηλωσεις. Δεν τα ψαχνουν ιδιαιτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φάρμακα απαγορεύονται γνωστό.
Το θέμα είναι γιατί κρατάνε και τα άλλα που αναφέρω, αν τα κρατάνε. Επειδή τα βρίσκεις και σε ένα φαρμακείο;
Δηλαδή θα είμαστε με την μπίχλα του στρατού εν μέσω κορονοϊού;

2 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Μονο φαρμακα και κοφτερα αντικειμενα οπως ψαλιδακια νυχιων και αυτα αν τα δηλωσεις. Δεν τα ψαχνουν ιδιαιτερα

Μωρομάντηλα είχες στην βαλίτσα και δεν σου είπαν τίποτα;
Διάβασα ακόμα και σαμπουάν να είναι σε διάφανο μπουκάλι...😄
Γι αυτό με παραξένεψε και ήταν μόλις για την ΕΣΣΟ του Νοεμβρίου 2019 έλεος. Link

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, progressiv είπε

Φάρμακα απαγορεύονται γνωστό.
Το θέμα είναι γιατί κρατάνε και τα άλλα που αναφέρω, αν τα κρατάνε. Επειδή τα βρίσκεις και σε ένα φαρμακείο;
Δηλαδή θα είμαστε με την μπίχλα του στρατού εν μέσω κορονοϊού;

Μωρομάντηλα είχες στην βαλίτσα και δεν σου είπαν τίποτα;
Διάβασα ακόμα και σαμπουάν να είναι σε διάφανο μπουκάλι...😄
Γι αυτό με παραξένεψε και ήταν μόλις για την ΕΣΣΟ του Νοεμβρίου 2019 έλεος. Link

 

Να υποθέσω άδεια ορκομωσίας δεν βλέπουμε.ουτε με κιάλια με αυτά τα μέτρα για τον κορονοιο έτσι??

Να υποθέσω δεν βλέπουμε άδεια ορκομωσίας ούτε με κιάλια με αυτά τα μέτρα για τον κορονοιο έτσι??

Επεξ/σία από Sdrap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, progressiv είπε

Φάρμακα απαγορεύονται γνωστό.
Το θέμα είναι γιατί κρατάνε και τα άλλα που αναφέρω, αν τα κρατάνε. Επειδή τα βρίσκεις και σε ένα φαρμακείο;
Δηλαδή θα είμαστε με την μπίχλα του στρατού εν μέσω κορονοϊού;

Μωρομάντηλα είχες στην βαλίτσα και δεν σου είπαν τίποτα;
Διάβασα ακόμα και σαμπουάν να είναι σε διάφανο μπουκάλι...😄
Γι αυτό με παραξένεψε και ήταν μόλις για την ΕΣΣΟ του Νοεμβρίου 2019 έλεος. Link

Πέρασα πρόσφατα από την 124 ΚΒΕ (το μοναδικό κέντρο εκπαίδευσης της αεροπορίας οπότε όλοι οι σμηνίτες περνάνε απο εκεί).

Ναι είναι αλήθεια πως σου παίρνουν τα πάντα όταν μπαίνεις (μωρομάντηλα και καλά να μην τα πετάξεις στην τουαλέτα και την βουλώσεις, after shave, φάρμακα όπως ντεπόν κλπ.

Και ναι είχα πάρει μαζί σαμπουάν σε διάφανο μπουκάλι γιατί δεν ήξερα πόσο χαζά άτομα θα έβρισκα όταν θα μου έψαχναν τα πράγματα.

Και σου παίρνουν το κινητό με κάμερα εάν έχεις πάνω σου εκτός και εάν το περάσεις κρυφά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιβεβαιώνεις για Αεροπορία έλεος.😄
Στον ΣΞ τι γίνεται;
Εγώ πιστεύω τα κλέβουν μόνοι τους, δεν έχει λογική όλο αυτό.
Έχουμε κάποιον κανονισμό σε περίπτωση που βρεθούμε σε ζώα, δεν θέλω να κάνω χαμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, progressiv είπε

Μωρομάντηλα είχες στην βαλίτσα και δεν σου είπαν τίποτα;

Δεν την ανοιξαν καν. Τους εδωσα κατι ντεπον που ειχα τους εδειξα κατι κρεμες δερματολογικες που ειχα αγωγη και ολα καλα. Μεχρι και σουγια περασα και ψαλιδακι νυχιων

2 ώρες πριν, Sdrap είπε

Να υποθέσω άδεια ορκομωσίας δεν βλέπουμε.ουτε με κιάλια με αυτά τα μέτρα για τον κορονοιο έτσι??

 

αφου δεν εχει απαγορευση μετακινησης δεν βλεπω τον λογο να μην σας την δωσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα αλανια! Παρουσιαζομαι με αυτη την ΕΣΣΟ και πασχω απο παρα πολυ ηπιο ασθμα (μονο βηχας που και που) και παιρνω ενα χαπι καθε μερα. Επισης εχω εναν κιρσο στο ποδι και καλο ειναι οσο γινεται να αποφευγω την ορθοστασια. Τι Ι πιστευετε θα βγω?  Πιστευετε παιζει να ειμαι αοπλος (δε θα το ηθελα)? Ευχαριστω!! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yanis13 είπε

Καλησπερα αλανια! Παρουσιαζομαι με αυτη την ΕΣΣΟ και πασχω απο παρα πολυ ηπιο ασθμα (μονο βηχας που και που) και παιρνω ενα χαπι καθε μερα. Επισης εχω εναν κιρσο στο ποδι και καλο ειναι οσο γινεται να αποφευγω την ορθοστασια. Τι Ι πιστευετε θα βγω?  Πιστευετε παιζει να ειμαι αοπλος (δε θα το ηθελα)? Ευχαριστω!! 

Αν το αναφέρεις, το πιθανότερο είναι να βγεις Ι4. Αν δεν το θέλεις, μην το αναφέρεις. Αλλά είσαι σίγουρος ότι δεν θα έχεις θέμα αν πχ έχεις πύλη και πρέπει να είσαι για δύο ώρες όρθιος; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δηλαδή που έχω άσθμα και πλατυποδία τι Ι θα με βάλουν; Όσον αφορά το άσθμα μόνο όταν κουράζομαι με πιάνουν φλεματα λες κ είμαι καπνιστής 50 χρόνια. Δεν παίρνω όμως χάπια ούτε φάρμακα

 

 

Δεν θα ήθελα με τίποτα ι3 ή ι4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...