Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,

Μου ήρθε το χαρτί για Διαβιβάσεις σε Καβησό Βογιατζή. Διάβασα πως δε μένουν όλοι ΕΠ αλλα κάποιοι πάνε διαβιβάσεις. Το ανάποδο γίνεται; Απο διαβιβάσεις σε ΕΠ ;

Κατέθεσα τη περάτωση σπουδών και τη προυπηρεσία μου ώς Backend PHP αφού μου βγήκε το φύλλο κατάταξης και όχι όταν διέκοψα αναβολή διότι δεν είχα τότε την περάτωση. Έστειλα και mail στο postmaster μπας και.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, themisko είπε

Καλησπέρα παιδιά,

Μου ήρθε το χαρτί για Διαβιβάσεις σε Καβησό Βογιατζή. Διάβασα πως δε μένουν όλοι ΕΠ αλλα κάποιοι πάνε διαβιβάσεις. Το ανάποδο γίνεται; Απο διαβιβάσεις σε ΕΠ ;

Κατέθεσα τη περάτωση σπουδών και τη προυπηρεσία μου ώς Backend PHP αφού μου βγήκε το φύλλο κατάταξης και όχι όταν διέκοψα αναβολή διότι δεν είχα τότε την περάτωση. Έστειλα και mail στο postmaster μπας και.

Γίνεται να πας και απο διαβιβάσεις στο ερευνας και πληροφορικής. Θα έρθουν κάποια στιγμή διάφορα στελέχη για να σας ενημερώσουν για τις ΕΔ, ΕΛΔΥΚ και ΕΠ οπότε εκεί θα πεις οτι ενδιαφέρεσαι και ίσως σου ζητηθεί να στείλεις ξανά το πτυχίο σου και οτιδήποτε είναι σχετικό. Να ξέρεις δύο πραγματα: 1) Πέφτει τρελό βύσμα. Εγώ δε πήγα ΕΠ ξεκάθαρα επειδή ο άλλος έβαλε μέσο. 2) Η μετάθεση μπορεί να σου βγει αμέσως μετά την βασική εκπαίδευση, μπορεί να σου βγει μετά τα ΣΠΕΝ μπορεί όμως να σου βγει στο άκυρο ενώ είσαι στη μονάδα σου (όπως έγινε σε ενα φίλο μου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, DaemonLord92 είπε

Γίνεται να πας και απο διαβιβάσεις στο ερευνας και πληροφορικής. Θα έρθουν κάποια στιγμή διάφορα στελέχη για να σας ενημερώσουν για τις ΕΔ, ΕΛΔΥΚ και ΕΠ οπότε εκεί θα πεις οτι ενδιαφέρεσαι και ίσως σου ζητηθεί να στείλεις ξανά το πτυχίο σου και οτιδήποτε είναι σχετικό. Να ξέρεις δύο πραγματα: 1) Πέφτει τρελό βύσμα. Εγώ δε πήγα ΕΠ ξεκάθαρα επειδή ο άλλος έβαλε μέσο. 2) Η μετάθεση μπορεί να σου βγει αμέσως μετά την βασική εκπαίδευση, μπορεί να σου βγει μετά τα ΣΠΕΝ μπορεί όμως να σου βγει στο άκυρο ενώ είσαι στη μονάδα σου (όπως έγινε σε ενα φίλο μου)

Κατάλαβα, σε ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε αν δεν έχεις βύσμα κατά 99% ξέχνα το ότι θα μπεις ΕΠ, τους είχα στείλει 3ετη προϋπηρεσία σαν dev, συστατική επιστολή εργοδότη, πτυχίο ΑΕΙ πληροφορικής και μεταπτυχιακό, και με γράψανε στα @@ τους επειδή δεν είχα βύσμα, φυσικά όταν ο διοικητής έμαθε για μένα με χωσε να φτιάξω τους υπολογιστές του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, themisko είπε

Καλησπέρα παιδιά,

Μου ήρθε το χαρτί για Διαβιβάσεις σε Καβησό Βογιατζή. Διάβασα πως δε μένουν όλοι ΕΠ αλλα κάποιοι πάνε διαβιβάσεις. Το ανάποδο γίνεται; Απο διαβιβάσεις σε ΕΠ ;

Κατέθεσα τη περάτωση σπουδών και τη προυπηρεσία μου ώς Backend PHP αφού μου βγήκε το φύλλο κατάταξης και όχι όταν διέκοψα αναβολή διότι δεν είχα τότε την περάτωση. Έστειλα και mail στο postmaster μπας και.

Για τα βύσματα αναφέρθηκε ο φίλος πιο πάνω. Μπορείς να πας σε κάποιες συγκεκριμένες μονάδες Διαβιβάσεων σαν ΕΠ, όπου υπάρχουν Λόχοι Πληροφορικής. Λίγο πολύ όπου και να πας, αν μείνεις στις Διαβιβάσεις θα είσαι πιο χαλαρά λόγω του είδους των υπηρεσιών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, DaemonLord92 είπε

1)Τι εννοείς τι πρέπει να κάνεις;

2)Η ορκωμοσία γίνεται πάντα την τρίτη παρασκευή από την ημέρα κατάταξη. Επομένως αφού η κατάταξη είναι 18-21 Ιανουαρίου η ορκωμοσία θα γίνει στις 5 Φεβρουαρίου.

3)Κατά πάσα πιθανότητα θα μείνεις Έβρο.

Ευχαριστώ φίλε για την απάντηση. Εννοώ τι ακριβώς θέση είναι ; Από όσο άκουσα αυτοί που είναι εκεί λέγονται μαυροσκουφηδες. Τώρα δεν ξέρω αν στα τεθωρακισμενα ειναι πιο καλά η πιο άσχημα σε σύγκριση με άλλες θέσεις. 

Καλά άλλαξαν τα πράγματα ; Εγώ από όσο είχα ακούσει όταν πας πχ Έβρο η Νησια για ορκομωσία μετά σε στέλνουν άλλου δεν σε κρατάνε εκεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντωμεταξυ για να καταλάβω, πηγαίνεις στο στρατόπεδο παρουσιάζεσαι κάνεις μια βασική εκπαίδευση και την τρίτη Παρασκευή (δηλαδή 5 Φλεβάρη για την Α ΕΣΣΟ) ορκίζεσαι και ύστερα έρχονται τα κλιμάκια από ΕΔ ΠΦ στρατονομια ; η αυτά έρχονται πολύ πιο νωρίς; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, snusxd είπε

Εντωμεταξυ για να καταλάβω, πηγαίνεις στο στρατόπεδο παρουσιάζεσαι κάνεις μια βασική εκπαίδευση και την τρίτη Παρασκευή (δηλαδή 5 Φλεβάρη για την Α ΕΣΣΟ) ορκίζεσαι και ύστερα έρχονται τα κλιμάκια από ΕΔ ΠΦ στρατονομια ; η αυτά έρχονται πολύ πιο νωρίς; 

Δεν γνωρίζω να σου πω ακριβή χρονοδιαγράμματα, αλλά το σίγουρο είναι ότι πριν ορκιστείς 100% θα περάσουν κλιμάκια και αν το επιθυμείς θα πας εκεί που θες. Τώρα αν γίνεται την πρώτη, δεύτερη ή τρίτη βδομάδα εκπαίδευσης δεν νομίζω ότι είναι κάτι σταθερό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, themisko είπε

Καλησπέρα παιδιά,

Μου ήρθε το χαρτί για Διαβιβάσεις σε Καβησό Βογιατζή. Διάβασα πως δε μένουν όλοι ΕΠ αλλα κάποιοι πάνε διαβιβάσεις. Το ανάποδο γίνεται; Απο διαβιβάσεις σε ΕΠ ;

Κατέθεσα τη περάτωση σπουδών και τη προυπηρεσία μου ώς Backend PHP αφού μου βγήκε το φύλλο κατάταξης και όχι όταν διέκοψα αναβολή διότι δεν είχα τότε την περάτωση. Έστειλα και mail στο postmaster μπας και.

μεχρι το 14 που απολυθηκα εγω το αντιθετο τουλαχιστον τοτε δεν επαιζε με τιποτα..
Φυσικα ζεις στην Ελλαδα και ξερεις πως παει η φαση,οπως περιεγραψε καποιος πιο κατω..
πετυχα ΔΕΑ ΕΠ που το παιδι δεν ηξερε ουτε φορματ να κανει..
η μονη εξαιρεση παιζει ισως αν σαν διαβιβασεις επιλεξεις να πας για δοκιμος επειδη τουλαχιστον τοτε δεν υπηρχαν πολλα ατομα αλλα και παλι κανα "τηλεφωνο" μαλλον θα χρειαστει...

Ειναι πολυ καλη φαση αν μπορεσεις , με την δικη σου προυπηρεσια πιο πολυ αν χρειαστεις στο κεπυες...αλλα και σε μοναδα αν εισαι παλι καλα ειναι. ασε που σου δινουν και κανα λαπτοπ για φορματ-office κλπ τα στελεχη και σε εχουν στο χαλαρο..
ως οπλιτης παιρνεις και προυπηρεσια απο τον Στρατο αν υπηρετησεις ως ΕΠ. παιρνεις και μια συστατικη στο τελος,για κανα MSc εξω τα μετρανε αυτα..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, mixos23 είπε

μεχρι το 14 που απολυθηκα εγω το αντιθετο τουλαχιστον τοτε δεν επαιζε με τιποτα..
Φυσικα ζεις στην Ελλαδα και ξερεις πως παει η φαση,οπως περιεγραψε καποιος πιο κατω..
πετυχα ΔΕΑ ΕΠ που το παιδι δεν ηξερε ουτε φορματ να κανει..
η μονη εξαιρεση παιζει ισως αν σαν διαβιβασεις επιλεξεις να πας για δοκιμος επειδη τουλαχιστον τοτε δεν υπηρχαν πολλα ατομα αλλα και παλι κανα "τηλεφωνο" μαλλον θα χρειαστει...

Ειναι πολυ καλη φαση αν μπορεσεις , με την δικη σου προυπηρεσια πιο πολυ αν χρειαστεις στο κεπυες...αλλα και σε μοναδα αν εισαι παλι καλα ειναι. ασε που σου δινουν και κανα λαπτοπ για φορματ-office κλπ τα στελεχη και σε εχουν στο χαλαρο..
ως οπλιτης παιρνεις και προυπηρεσια απο τον Στρατο αν υπηρετησεις ως ΕΠ. παιρνεις και μια συστατικη στο τελος,για κανα MSc εξω τα μετρανε αυτα..

 

Καλησπέρα παιδιά!! Μου ήρθε κατάταξη για 595 Αερομεταφερόμενο Τάγμα στο Κιλκίς, ΕΠ. Έχουμε καμια ιδέα τι αρμοδιοτητες εχεις;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά χθες που πήγα στο στρατιωτικό πρατήριο να ψωνίσω μου είπαν πως όσοι μπούνε από το νέο έτος θα κάνουν 12μηνο. Έχει ακούσει κανείς τίποτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, xorotaktis είπε

Παιδιά χθες που πήγα στο στρατιωτικό πρατήριο να ψωνίσω μου είπαν πως όσοι μπούνε από το νέο έτος θα κάνουν 12μηνο. Έχει ακούσει κανείς τίποτα;

Μέχρι να βγει κατι επισημο μη πιστευεις τιποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, THESSALONIKIOS10 είπε

Καλησπέρα παιδιά!! Μου ήρθε κατάταξη για 595 Αερομεταφερόμενο Τάγμα στο Κιλκίς, ΕΠ. Έχουμε καμια ιδέα τι αρμοδιοτητες εχεις;;

κοιτα εγω ημουν στρατο την περιοδο που υπηρχαν ακομη κεντρα νεοσυλλεκτων αλλα δεν νομιζω να εχουν αλλαξει αυτα,απλα τοτε πηγαινες σε μια σχολη για καποιο διαστημα στου γουδι.
 2 ειναι τα βασικα η πας σε γραφειο ΕΠ (απο ταξιαρχια και πανω εχει γραφειο ΕΠ ) που στην ουσια καθεσαι γραφειακι και αν υπαρξει προβλημα σε κανα pc πας να το φτιαξεις (φυσικα ειναι και το ελα ρε κομπιουτερα δεν μπορω να κανω αυτο τοοο μαραφετι που μου ζητησαν στο excel)
καμια παρουσιαση powerpoint και τετοια πραγματα..αντε να φτιαξεις κανα καινουργιο χρηστη που ηρθε με μεταθεση!
το τερμα advanced οσο ημουν εγω ηταν να στησουμε lan σε μοναδα που δεν ειχε..:lol:

 η πας κεπυες που εχει κωδικα η φαση εκει αναλλογα με τι φτιαχνουν την περιοδο εκεινη...
μπορει και τα δυο να σου κατσουν.

γενικα ειναι καλη φαση,γραφειο air condition,δεν σε πολυ ζαλιζουν γιατι τους κανεις και κανα μερεμετι στα λαπτοπ τους,σκοπιες οκ δεν γλυτωνεις..

οπως ειπα παιρνεις και την προυπηρεσια και ζητας και συστατικη απο τον διοικητη πριν απολυθεις..

καλη θητεια φιλε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...