Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Madikas97 είπε

Καλησπέρα στο forum και χρόνια πολλά!

Γνωρίζει κανείς αν συνεχίζονται οι αναστολές εργασίες όσο είσαι φαντάρος;

Παρουσιάζομαι 18/1 και το boss μου είπε ότι θα με βγάλει αναστολή έως τέλη Φλεβάρη.Ξερεις κάνεις αν μπορώ να πάρω το επίδομα παράλληλα με τη θητεία μου;

 

 

Καλησπέρα! Αυτά που έχω καταλάβει εγώ που το έψαξα είναι ότι το επίδομα ανεργίας δεν μπορείς να το παίρνεις όσο είσαι φαντάρος. ακόμα μέχρι να τελειώσει το lockdown και για 30 μέρες μετά αν δεν κάνω λάθος ο εργοδότης σου δεν μπορεί να σε απολύσει επομένως έτσι κι αλλιώς δεν μπορείς να πέσεις στο ταμείο καθώς θα είσαι ήδη φαντάρος. οι επιλογές σου σε αυτό το θέμα είναι 2 είτε να παραιτηθείς είτε να γίνει παύση της σύμβασης σου λόγω στράτευσης και όταν τελειώσεις το στρατό σου να συνεχιστεί η σύμβαση σου. Το επίδομα ειδικού σκοπού (534) που παίρνουν όσοι είναι τώρα σε αναστολή, θα σταματήσουν να στο βάζουν αφού πλέον δεν θα είσαι σε αναστολή, αλλά στρατεύσιμος. Το καλύτερο πάντως που έχεις να κάνεις είναι να ρωτήσεις τον λογιστή σου, σίγουρα θα ξέρει καλύτερα και περισσότερα. Καλή θητεία φίλε μου.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εντομεταξυ σε μερικές βδομάδες μπαίνουμε και ακόμα δεν ξέρουμε αν θα κάνουμε 9 η 12 μήνες. Πάλι νέο άρθρο από το ΒΗΜΑ για οριζόντια αύξηση θητείας το 2021 χωρίς ακόμα να εχει οριστικοποιηθεί. Υπάρχουν υποχρεώσεις στην ζωή και προγραμματισμός. Είναι να μεταναστεύσω Γαλλία για δουλειά τον Νοέμβριο και τώρα δεν ξέρω πότε θα απολυθώ με τους τρικυμίες! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, agmor είπε

Εντομεταξυ σε μερικές βδομάδες μπαίνουμε και ακόμα δεν ξέρουμε αν θα κάνουμε 9 η 12 μήνες. Πάλι νέο άρθρο από το ΒΗΜΑ για οριζόντια αύξηση θητείας το 2021 χωρίς ακόμα να εχει οριστικοποιηθεί. Υπάρχουν υποχρεώσεις στην ζωή και προγραμματισμός. Είναι να μεταναστεύσω Γαλλία για δουλειά τον Νοέμβριο και τώρα δεν ξέρω πότε θα απολυθώ με τους τρικυμίες! 

ουτε η εσσο νοεμβριου 2020 δεν ξερει τι θα κανει.

διοτι επηρεαζει και αυτους

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, μπαρμπαγιωργος είπε

ουτε η εσσο νοεμβριου 2020 δεν ξερει τι θα κανει.

διοτι επηρεαζει και αυτους

Ναι το ξέρω. Και αυτό είναι απαράδεκτο δυστυχώς. Αν τελικά ισχύσει και ανακοινωθεί κάτι, ας είναι για εσσο που δεν είναι μέσα αλλά ούτε για εσσο που πρόκειται να μπει/κόβει αναβολές (Β, Γ εσσο κλπ). Και τέλος πάντων σε μια περίοδο covid που όλα τα επαγγελματικά και σπουδαστικα πλάνα πάνε κατά διαόλου δεν χρειάζεται ο στρατός να δημιουργεί νέα εμπόδια 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα κανω μια προβλεψη

για οσους ειναι με αναβολη θα μειωθουν σιγα σιγα οι εσσο

εως οτου
θα υπαρχει μια εσσο τον χρόνο για όλους τους 18χρονους οπου και θα καθονται μεσα για 12 μηνες 

πιστευω σχεδιαζουν πως θα γινει κατι τετοιο, για αυτο και καθυστερουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλα πολλα παιδια που εκοψαν αναβολη για να μπουνε ιανουαριο το εκαναν με το σκεπτικο του 9μηνου ετσι ωστε οταν θα τελειωναν να εκαναν μεταπτυχιακο. τωρα θα παει χαμενος 1 χρονος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, TasosMr είπε

Καλησπέρα! Αυτά που έχω καταλάβει εγώ που το έψαξα είναι ότι το επίδομα ανεργίας δεν μπορείς να το παίρνεις όσο είσαι φαντάρος. ακόμα μέχρι να τελειώσει το lockdown και για 30 μέρες μετά αν δεν κάνω λάθος ο εργοδότης σου δεν μπορεί να σε απολύσει επομένως έτσι κι αλλιώς δεν μπορείς να πέσεις στο ταμείο καθώς θα είσαι ήδη φαντάρος. οι επιλογές σου σε αυτό το θέμα είναι 2 είτε να παραιτηθείς είτε να γίνει παύση της σύμβασης σου λόγω στράτευσης και όταν τελειώσεις το στρατό σου να συνεχιστεί η σύμβαση σου. Το επίδομα ειδικού σκοπού (534) που παίρνουν όσοι είναι τώρα σε αναστολή, θα σταματήσουν να στο βάζουν αφού πλέον δεν θα είσαι σε αναστολή, αλλά στρατεύσιμος. Το καλύτερο πάντως που έχεις να κάνεις είναι να ρωτήσεις τον λογιστή σου, σίγουρα θα ξέρει καλύτερα και περισσότερα. Καλή θητεία φίλε μου.. 

Έγινε, σ ευχαριστω πολύ !!

Καλές γιορτές με υγεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, xorotaktis είπε

ναι αλλα πολλα παιδια που εκοψαν αναβολη για να μπουνε ιανουαριο το εκαναν με το σκεπτικο του 9μηνου ετσι ωστε οταν θα τελειωναν να εκαναν μεταπτυχιακο. τωρα θα παει χαμενος 1 χρονος

το ξερω
εγω τελειωσα σπουδες τον ιουνιο 2020 και ηθελα να μπω μαρτιο 2021

οποτε περιμενα 

ακουγα για το 12μηνο οποτε εκοψα αναβολη νωριτερα και μπαινω ιανουαριο 2021

οποτε ουτε αυτο που ηθελα να κανω, θα γινει

και 3+ μηνες εξτρα λογω του 12μηνου ισως φορτωθω

και τσαμπα απο ιουνιο μεχρι ιανουριο περιμενω (8 μηνες)

οποτε ολη αυτη η ιστορια για την οποια δεν μπορουν να βγαλουν μια αποφαση μου εχει κοστισει 11 μηνες χαμενο χρονο απο τη ζωη μου
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, μπαρμπαγιωργος είπε

το ξερω
εγω τελειωσα σπουδες τον ιουνιο 2020 και ηθελα να μπω μαρτιο 2021

οποτε περιμενα 

ακουγα για το 12μηνο οποτε εκοψα αναβολη νωριτερα και μπαινω ιανουαριο 2021

οποτε ουτε αυτο που ηθελα να κανω, θα γινει

και 3+ μηνες εξτρα λογω του 12μηνου ισως φορτωθω

και τσαμπα απο ιουνιο μεχρι ιανουριο περιμενω (8 μηνες)

οποτε ολη αυτη η ιστορια για την οποια δεν μπορουν να βγαλουν μια αποφαση μου εχει κοστισει 11 μηνες χαμενο χρονο απο τη ζωη μου
 

Τα ίδια σχεδόν με σένα φίλε. Σταμάτησα λόγω κοβιντ από την προηγούμενη δουλειά, ε λέω ας κάτσω να τελειώσω την πτυχίακη να πάρω το χαρτί και από Μάρτη που λιγει η αναβολή μπαίνω. Και τσουπ σκάει το 12μηνο και κόβω αναβολές, στο ενδιάμεσο κανονίζω να μετακομίσω έξω όπου είναι η κοπελα μου και μέσω γνωστού βρίσκω δουλειά να με "περιμένει". Τελικά ούτε πτυχιακή τελείωσα, και τσάμπα μήνες έχασα και τώρα δεν ξέρω αν θα χάσω και την δουλειά που περιμένει. Μια χαρά. 

Έτσι όπως έγιναν τα πράγματα ας μπούμε έχοντας στο μυαλό ότι κάνουμε 12 ώστε άμα τελικά παραμείνουμε στους 9 να μας έρθει λίγο καλύτερα. Τι να πω.. Όλα είναι πιθανά σε αυτή τη χώρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, agmor είπε

Τα ίδια σχεδόν με σένα φίλε. Σταμάτησα λόγω κοβιντ από την προηγούμενη δουλειά, ε λέω ας κάτσω να τελειώσω την πτυχίακη να πάρω το χαρτί και από Μάρτη που λιγει η αναβολή μπαίνω. Και τσουπ σκάει το 12μηνο και κόβω αναβολές, στο ενδιάμεσο κανονίζω να μετακομίσω έξω όπου είναι η κοπελα μου και μέσω γνωστού βρίσκω δουλειά να με "περιμένει". Τελικά ούτε πτυχιακή τελείωσα, και τσάμπα μήνες έχασα και τώρα δεν ξέρω αν θα χάσω και την δουλειά που περιμένει. Μια χαρά. 

Έτσι όπως έγιναν τα πράγματα ας μπούμε έχοντας στο μυαλό ότι κάνουμε 12 ώστε άμα τελικά παραμείνουμε στους 9 να μας έρθει λίγο καλύτερα. Τι να πω.. Όλα είναι πιθανά σε αυτή τη χώρα. 

 

1 ώρα πριν, μπαρμπαγιωργος είπε

το ξερω
εγω τελειωσα σπουδες τον ιουνιο 2020 και ηθελα να μπω μαρτιο 2021

οποτε περιμενα 

ακουγα για το 12μηνο οποτε εκοψα αναβολη νωριτερα και μπαινω ιανουαριο 2021

οποτε ουτε αυτο που ηθελα να κανω, θα γινει

και 3+ μηνες εξτρα λογω του 12μηνου ισως φορτωθω

και τσαμπα απο ιουνιο μεχρι ιανουριο περιμενω (8 μηνες)

οποτε ολη αυτη η ιστορια για την οποια δεν μπορουν να βγαλουν μια αποφαση μου εχει κοστισει 11 μηνες χαμενο χρονο απο τη ζωη μου
 

 

1 ώρα πριν, Madikas97 είπε

Έγινε, σ ευχαριστω πολύ !!

Καλές γιορτές με υγεία.

 

1 ώρα πριν, xorotaktis είπε

ναι αλλα πολλα παιδια που εκοψαν αναβολη για να μπουνε ιανουαριο το εκαναν με το σκεπτικο του 9μηνου ετσι ωστε οταν θα τελειωναν να εκαναν μεταπτυχιακο. τωρα θα παει χαμενος 1 χρονος

 

1 ώρα πριν, μπαρμπαγιωργος είπε

εγω θα κανω μια προβλεψη

για οσους ειναι με αναβολη θα μειωθουν σιγα σιγα οι εσσο

εως οτου
θα υπαρχει μια εσσο τον χρόνο για όλους τους 18χρονους οπου και θα καθονται μεσα για 12 μηνες 

πιστευω σχεδιαζουν πως θα γινει κατι τετοιο, για αυτο και καθυστερουν

 

1 ώρα πριν, agmor είπε

Ναι το ξέρω. Και αυτό είναι απαράδεκτο δυστυχώς. Αν τελικά ισχύσει και ανακοινωθεί κάτι, ας είναι για εσσο που δεν είναι μέσα αλλά ούτε για εσσο που πρόκειται να μπει/κόβει αναβολές (Β, Γ εσσο κλπ). Και τέλος πάντων σε μια περίοδο covid που όλα τα επαγγελματικά και σπουδαστικα πλάνα πάνε κατά διαόλου δεν χρειάζεται ο στρατός να δημιουργεί νέα εμπόδια 

Γιατί τόσο ψαρωμένοι μπήκα στην εφημερίδα της κυβέρνησης κυριολεκτικά δεν έχει ψηφιστει τίποτα για αύξηση θητείας μην στηρίζεστε σε αυτά που ακούτε από δημοσιογράφους της πλάκας για να αυξήσουν τον αριθμό των άρθρων τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, JohnGTA είπε

 

 

 

 

 

Γιατί τόσο ψαρωμένοι μπήκα στην εφημερίδα της κυβέρνησης κυριολεκτικά δεν έχει ψηφιστει τίποτα για αύξηση θητείας μην στηρίζεστε σε αυτά που ακούτε από δημοσιογράφους της πλάκας για να αυξήσουν τον αριθμό των άρθρων τους.

κανεις δεν ειπε οτι εχει ψηφιστει

ωστοσο ειμαστε μια χωρα κολοτουμπα.

μπορουν να ψηφισουν κατι το 2021 με ημερομηνια ισχυς για το 2020

ή να εχει παραμέτρους όπου θα επηρεάζονται και αυτοί του 2020

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, μπαρμπαγιωργος είπε

κανεις δεν ειπε οτι εχει ψηφιστει

ωστοσο ειμαστε μια χωρα κολοτουμπα.

μπορουν να ψηφισουν κατι το 2021 με ημερομηνια ισχυς για το 2020

ή να εχει παραμέτρους όπου θα επηρεάζονται και αυτοί του 2020

Αααα φοβάσαι για το υποθετικό μπάς και γίνει αυτό ή το άλλο.

Δεν μπορώ να κάνω κάτι για αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Madikas97 είπε

Σε καφετέρια δούλευω και έχω ακόμα αναστολή λόγω της κατάστασης..

Δε ξέρω αν υπάρχει λύση ,εγώ μιλάω για το επίδομα (534€) που τώρα παίρνω κανονικα.

Οπότε να τα ξεχάσω; 😬😭

Νομιζω επειδη θεωρειται δημοσιο ο στρατος, δεν μπορεις να εργαζεσαι καπου αλλου. Αλλα ναι, ρωτα λογιστη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους ενδιαφέρονται, μόλις είπαν στο open πως η αύξηση θητείας θα γίνει από την εσσο Μαΐου και θα είναι για όσους είναι σε κεντρικές περιοχές. Έβρος και νησιά θα παραμείνουν στους 9 μήνες. Δεν ανέφεραν αν θα επηρεάσει όσους είναι μέσα. 

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...