Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Γελαει ο κοσμος και ο στρατος μαζι με αυτα που λες...αλλα δεν πειραζει, ζηστο. Πηγαινε πιασε και απο μια πετρα σε κανα ακριτικο νησακι και ολα καλα. Εγω θα στα χαλασω? Ας μην χαλαμε το θεμα ομως...

Εγώ να σου πω την αλήθεια δεν τάσσομαι με καμία πλευρά, αλλά ήθελα να σε ρωτήσω: ΑΝ, λέμε ΑΝ, τα πράγματα είναι κάπως έτσι όπως τα λέει ο DimosthenisG και μας πάρουν 2-3 νησιά, θα σ' απασχολήσει ή θα πεις δε με αφορά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, DimosthenisG είπε

Σαρεσει δε σαρεσει ο γείτονας θέλει τα νησια σου, την θάλασσα σου και την Θράκη σου. Οπότε βάλε πλάτη όπως όλοι οι Έλληνες και κάνε τουμπεκί

Μη σκας, θα πάρουμε ανά χείρας τη χλωρίνη, τις γόπες και τη σφουγγαρίστρα.

Που θα πάει, θα φύγουν.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, -Dimitris- είπε

Μη σκας, θα πάρουμε ανά χείρας τη χλωρίνη, τις γόπες και τη σφουγγαρίστρα.

Που θα πάει, θα φύγουν.

ειναι μια καλη αρχη

οπως και οτι γνωριζόμαστε με ελληνες απο καθε νομο 

γινόμαστε γροθιά 

γιατι που αλλου θα γνωρισεις Ροδιτη, Θρακιωτη, Βλαχο, Ποντιο και Αρβανιτη μαζι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, phanispal είπε

Εγώ να σου πω την αλήθεια δεν τάσσομαι με καμία πλευρά, αλλά ήθελα να σε ρωτήσω: ΑΝ, λέμε ΑΝ, τα πράγματα είναι κάπως έτσι όπως τα λέει ο DimosthenisG και μας πάρουν 2-3 νησιά, θα σ' απασχολήσει ή θα πεις δε με αφορά;

εξαρταται τα νησια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, tritonas00 είπε

εξαρταται τα νησια

Αν είναι καμια μύκονος μας βλέπω να πολεμάμε μαζί με τρύφωνα σαμαρά γαβαλά και ψινάκη. ΑΕΡΑΑΑ ΑΔΕΡΦΕΣ ΜΟΥ.

Επεξ/σία από Tsapinho
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Mobid είπε

Καλησπερα γνωριζει κανεις μετα χαρτια καταταξης τι γινεται ??
Δεν ερχονται πλεον ?
Μπηκε ενα φιλαρακι και ειδε παρουσιαζεται σε 2 μερες αλλα χαρτι δεν του εχει ερθει απο την αστυνομια 

απλως του το εκτυπωνω απο την στρατολογια και ειναι κομπλε ??

το σημειομα καταταξης το εκτυπωνεις πλεον απο το σιτε της στρατολογιας απλα κανεις εισοδο με ταχις νετ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απλά γελάω με την άγνοια σας όσοι όντως νομίζετε ότι σε περίοδο πολέμου οφείλουν όλοι να πολέμουν και επομένως η μη "ραμπο" εκπαίδευση του ΕΣ προετοιμάζει αδύναμες δυνάμεις.

Στον αιώνα που ζούμε το πιο σημαντικό πράγμα για τις παραδοσιακές ένοπλες δυνάμεις είναι η λογιστική διαχείριση του μετώπου και όχι τόσο η ένοπλη καθαυτή σύγκρουση. Η είσβολη για παράδειγμα των Γερμανών στην ΕΣΣΔ απέτυχε όχι λόγω της κατωτερότητας των Γερμανικών όπλων, αλλά λόγω του γεγονότος ότι ήταν αδύνατη η λογιστική διαχείριση ενός μετώπου 500+ χλμ. και 4-5 στρατιών ταυτόχρονα. Το ίδιο έγινε και στο Αφγανιστάν/Βιετνάμ (αν θέλετε να πάτε πιο πρόσφατα) και στον πρώτο πόλεμο της Τσετσενίας (αν θέλετε ακόμη πιο σύγχρονα).

Ο ρόλος του οπλίτη έχει αλλάξει από το 1914. Πλέον πιο σημαντικό είναι να πηγαίνουν προμήθειες, υλικό πολέμου κλπ. σε ένα σημείο γρήγορα και με ακρίβεια παρά να υπάρχει ένα σύνταγμα αντρών που κάνουν 10/10 στις βολές. Άλλωστε, η πραγματική ένοπλη σύγκρουση ανατίθεται στα μόνιμα στελέχη και στις πιο μαχητικές μονάδες (ανάλογα εννοείται και την φύση του σκοπού της στρατηγικής σχεδίασης). Κάτι ακόμη, καθ'όλη την ιστορία της χώρας μας, λίγοι οπλίτες ήταν "καλά προετοιμασμένοι" για πόλεμο. Το '40 οι κλάσεις που κλήθηκαν για να πολεμήσουν ήταν όλες παλιές και δυσκίνητες, ωστόσο ο ηρωϊσμός έγινε. Οπότε η κλάψα περί αχρηστίας των ΕΔ είναι απλά ο μηχανισμός αντιστάθμισης σε κάτι αναπότρεπτο (ένα άσχημο 9μηνο). Συμφωνώ ότι η θητεία είναι κάτι "άσχημο" για έναν πολίτη, πόσο δε λόγω του υποχρεωτικού της χαρακτήρα, αλλά ας μην γενικοποιούμε για μια επιστήμη (στρατηγική σχεδίαση και διπλωματία) που δεν γνωρίζουμε ούτε το 0.1%.

Φιλικά πάντα, και δεν είμαι στρατόκαυλος.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Kalospolitis είπε

Για Λιτόχωρο γνωρίζουμε πιο συγκεκριμένα; 
ευχαριστω για την απάντηση 

Καλησπέρα, ήμουν Λιτόχωρο από Ιανουάριο μέχρι Απρίλιο 2020. Ο λόχος μηχανικού μαζί με τον λόχο διαβιβάσεων ήταν οι δύο καλύτεροι λόχοι για να παρουσιαστείς. Προσωπικά δεν ήμουν στις διαβιβάσεις αλλά με τα παλικάρια που μιλούσα από εκεί, ήταν όλοι πολύ ικανοποιημένοι. Είχαν τις στάνταρ υπηρεσίες τους (σκοπιά, θφ, περίπολο) και κάποιες έξτρα στο μηχανικό ή στην ταξιαρχία (κεπικ) ανάλογα με το σχέδιο ασφαλείας. Η “εμπλοκή” τους ήταν 2 μέσα 1 έξω, ενώ συνήθως τους πήγαινε μία μία, μία δύο. Αν και αυτό εξαρτάται από τα άτομα, τις υπηρεσίες και το σχέδιο ασφαλείας. Οι εγκαταστάσεις τους ήταν μια χαρά, για δεδομένα στρατού. ΚΨΜ και κυλικεία της ταξιαρχίας όλα σε λίγα μέτρα από το λόχο. Δυστυχώς όμως δεν μπορώ να ξέρω πώς έχει επηρεάσει ο κορωνοϊός τα πράγματα και πώς ακριβώς είναι τώρα, καθώς εμένα με έπιασε η καραντίνα εκεί ούτε μήνα πριν πάρω μετάθεση. Φαντάζομαι όμως ότι δεν θα έχουν αλλάξει και πάρα πολύ τα πράγματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, phanispal είπε

θα σ' απασχολήσει ή θα πεις δε με αφορά

Φυσικα και θα μ απασχολησει και αν γινει επιστρατευση θα ειμαι ο πρωτος που θα παω. Ωστοσο αυτο απεχει αρκετα μαλλον...Ισως γινει κανα επεισοδιο σαν τα Ιμια. Οποιος περιμενει συρραξη μαλλον θα περιμενει πολλη καιρο ακομα. Οπως καποιοι ακομα περιμενουν απο το 15αυγουστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, efialtis2 είπε

Καλησπέρα, ήμουν Λιτόχωρο από Ιανουάριο μέχρι Απρίλιο 2020. Ο λόχος μηχανικού μαζί με τον λόχο διαβιβάσεων ήταν οι δύο καλύτεροι λόχοι για να παρουσιαστείς. Προσωπικά δεν ήμουν στις διαβιβάσεις αλλά με τα παλικάρια που μιλούσα από εκεί, ήταν όλοι πολύ ικανοποιημένοι. Είχαν τις στάνταρ υπηρεσίες τους (σκοπιά, θφ, περίπολο) και κάποιες έξτρα στο μηχανικό ή στην ταξιαρχία (κεπικ) ανάλογα με το σχέδιο ασφαλείας. Η “εμπλοκή” τους ήταν 2 μέσα 1 έξω, ενώ συνήθως τους πήγαινε μία μία, μία δύο. Αν και αυτό εξαρτάται από τα άτομα, τις υπηρεσίες και το σχέδιο ασφαλείας. Οι εγκαταστάσεις τους ήταν μια χαρά, για δεδομένα στρατού. ΚΨΜ και κυλικεία της ταξιαρχίας όλα σε λίγα μέτρα από το λόχο. Δυστυχώς όμως δεν μπορώ να ξέρω πώς έχει επηρεάσει ο κορωνοϊός τα πράγματα και πώς ακριβώς είναι τώρα, καθώς εμένα με έπιασε η καραντίνα εκεί ούτε μήνα πριν πάρω μετάθεση. Φαντάζομαι όμως ότι δεν θα έχουν αλλάξει και πάρα πολύ τα πράγματα. 

Ευχαριστώ πολύ φίλε 

Με κινητά κτλπ είναι ελαστικοί; 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Kalospolitis είπε

Ευχαριστώ πολύ φίλε 

Με κινητά κτλπ είναι ελαστικοί; 
 

Ναι μην αγχώνεσαι. Να είσαι προσεκτικός με φωτογραφίες και βίντεο δεν θα έχεις κανένα θέμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, παρουσιάζομαι Μεγάλο Πεύκο και μένω Θεσσαλονίκη. Το πλάνο ήταν να πάω από Θεσσαλονίκη Αθήνα με το νυχτερινό τραίνο και από τον Σταθμό Λαρίσης να πάρω το προαστιακό για Νέα Πέραμο. Όμως τα νυχτερινά δρομολόγια έχουν ακυρωθεί και η επιλογή μου είναι είτε να πάρω το τραίνο αλλά στις 15:15 το μεσημέρι μία μέρα πριν παρουσιαστώ και να περάσω το βράδυ κάπου στην περιοχή (ίσως ξενοδοχείο), ή να πάω με κτελ Αθήνα το οποίο είναι ίσως μεγαλύτερη ταλαιπωρία, συν το ότι δεν ξέρω πως να πάω μετά στο στρατόπεδο. Εάν μπορεί κάποιος να με συμβουλέψει ή να πει μία γνώμη, είναι καλοδεχούμενη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...