Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Siriust είπε

Όσοι μπούμε τώρα Α ΕΣΣΟ θα μας πιάσει το 12μηνο η όχι; 

Δεν χρειαζεται να σπαμμαρεις την ιδια ερωτηση. Διαβαζε τα σχετικα αρθρα αν σε ενδιαφερει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ξέρει κανένας εάν θα πρέπει να ‘χουμε 2-3 φωτογραφίες (για στρατ.ταυτότητα κτλπ.) από πριν ή θα μας βγάλουν εκείνοι μέσα; Πρέπει να βρω φωτογραφείο γι’αυτό, ρωταω εάν γνωρίζεις κανείς που θα υπηρετήσει/υπηρέτησε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Siriust είπε

Όσοι μπούμε τώρα Α ΕΣΣΟ θα μας πιάσει το 12μηνο η όχι; 

Δεν έχει υπάρξει κάποια ανακοίνωση, εσείς έχετε αρχίσει ήδη όμως οπότε δεν φαντάζομαι να το κάνουν αυτό. Από Μάιο και μετά έχει ακουστεί. 

 

Από την στιγμή που θα προχωρήσει κανονικά η φετινή προκήρυξη για 2.600 ΕΠΟΠ-ΟΒΑ καλό θα ήταν να μην γίνει το 12μηνο. Να ακολουθήσουν το σχέδιο για προσλήψεις 15.000 ΕΠΟΠ-ΟΒΑ σε βάθος 5ετιας και αύξηση εισακτέων σε παραγωγικές σχολές από 800 σε 1.300 κατ' έτος. Στα επόμενα 2-3 έτη να σταματήσει πάλι το ΠΝ και η ΠΑ να δέχεται κληρωτούς και σε βάθος χρόνου να πάμε σε εθελοντικό μοντέλο και για τον στρατό ξηράς. Με προϋπόθεση την οικονομική ανάπτυξη που θα επιτρέπει τις προσλήψεις φυσικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kostas____ είπε

Ξέρει κανένας εάν θα πρέπει να ‘χουμε 2-3 φωτογραφίες (για στρατ.ταυτότητα κτλπ.) από πριν ή θα μας βγάλουν εκείνοι μέσα; Πρέπει να βρω φωτογραφείο γι’αυτό, ρωταω εάν γνωρίζεις κανείς που θα υπηρετήσει/υπηρέτησε.

το 13 που ημουν εγω μας εβγαζαν εκει,θεωρω πως δεν θα εχει αλλαξει κατι..
προσεξε μονο ηταν αλεπουδιαρης ο φωτογραφος επειδη ειμασταν ψαρωμενοι ηθελε να βγαλει και αλλες φωτογραφιες αναμνηστικες τις οποιες θα τις πληρωναμε (για την ταυτοτητα ηταν δωρεαν) 
σε εβγαζε με το τζοκει φωτογραφια (για την ταυτοτητα) και μετα ερχοταν σου φορουσε μπερε και αρχισε να βγαζει φωτογραφιες και μετα θα  σου λεγε αυτες κοστιζουν τοσα κλπ κλπ... 
Αν θελεις αναμνηστικες οκ βγαλε αλλα αυτο το εκανε υπουλα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Δεν χρειαζεται να σπαμμαρεις την ιδια ερωτηση. Διαβαζε τα σχετικα αρθρα αν σε ενδιαφερει

Δηλαδ θες να μου πεις ότι βγάζεις εσύ άκρη από τα σχετικά άρθρα που κάνει copy paste το ένα από το άλλο.. 🤨

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Siriust είπε

Δηλαδ θες να μου πεις ότι βγάζεις εσύ άκρη από τα σχετικά άρθρα που κάνει copy paste το ένα από το άλλο.. 🤨

Ουτε προκειται να βγαλεις ακρη μεχρι να βγει ΕΠΙΣΗΜΗ ανακοινωση. Ποτε κατι τετοιο ειναι επισημο? περιμενε να βγαλει ανακοινωση το ΓΕΣ η αν δεις το ΦΕΚ...Οτι αλλο και να ψαξεις ακομα και να βρεις απαντησεις δεν σημαινει οτι θα ειναι οι σωστες.

Ωστοσο επειδη υποτιθεται 12μηνο θα εκαναν οσοι μπηκαν Νοεμβριο και επειδη τοτε υπηρετουσα, κυκλοφορουσε οτι θα επιανε ισως και την αμεσως προηγουμενη ΕΣΣΟ, δηλαδη του Σεπτεμβριου. Τωρα αν τελικα θα ισχυσει η οχι κανεις δεν ξερει και απλα περιμενε τις εξελιξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, kostas____ είπε

Ξέρει κανένας εάν θα πρέπει να ‘χουμε 2-3 φωτογραφίες (για στρατ.ταυτότητα κτλπ.) από πριν ή θα μας βγάλουν εκείνοι μέσα; Πρέπει να βρω φωτογραφείο γι’αυτό, ρωταω εάν γνωρίζεις κανείς που θα υπηρετήσει/υπηρέτησε.

Το 2019 που μπηκα μας εβγαζαν εκει φωτογραφιες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου ήρθε σήμερα SMS για να μπω στο stratologia.gr και να υποβάλλω πιστοποιητικό σπουδών και να συμπληρώσω τα στοιχεία μου στο parousiasi.army.gr.
Επειδή ο πατέρας μου έχει κλείσει τα 70 έτη, επιλέγω φαντάζομαι αυτό που λέει ''υπόχρεος μειωμένης 8μηνου'',σωστά;
Επίσης μέχρι πότε πρέπει να τα έχω ολοκληρώσει; Στα πιστοποιητικά ξένων γλωσσών μπορούμε να βάλουμε και παραπάνω επίπεδο ή παίζει να μας τα ζητήσουν ποτέ;

Υ.Γ. Δεν ήξερα ότι παίρνουμε τα μέτρα μας μόνοι μας και τα δηλώνουμε :P

Επεξ/σία από Cosmonaut21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Kalospolitis είπε

Ευχαριστώ πολύ φίλε 

Με κινητά κτλπ είναι ελαστικοί; 
 

Παντού επιτρέπονται τα πάντα!!!

Πάρε κανονικά κινητό, ακούστηκα και ότι άλλο θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Δεν χρειαζεται να σπαμμαρεις την ιδια ερωτηση. Διαβαζε τα σχετικα αρθρα αν σε ενδιαφερει

Καλησπέρα παιδιά!!Σχετικά με την αύξηση της θητείας...δεν εχει υπαρξει κατι επισημο ακομα...απλα οι δημοσιογραφοι κανουν την τριχα τριχια...κατα την ενημέρωση των πολιτικών συντακτών ο κυβερνητικός εκπροσωπος ρωτήθηκε τι γίνεται με το ζητημα και απάντησε οτι γινονται οι τελευταιες διευθετήσεις....ηταν μα ισχύσει Μάρτιο αλλα μετατέθηκε για Μάιο....βεβαια επειδη το έψαξα στο ΓΕΣ δεν σκεφτομαι ακομα να το προχωρήσουν διοτι ειναι μια περιοδος δυσκολη για τους νεους οσο αναφορα την υγειονομική και οικονομική κριση που θα τους επιβαρύνει μια αυξηση θητειας ψυχολογικα....

Περα απο ολο αυτο δεν ειναι λογικο να ισχυσει για τα παιδια της στ εσσο του 2020 και τις α εσσο οπως και β εσσο για το 2021....τα παιδια αυτα ηδη υπηρετούν ή ηδη προετοιμαζονται να παρουσιαστούν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην ομάδα,θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με τα στάδια της θητείας, όποιος γνωρίζει να μου απαντήσει...Παλιά πχ πήγαινες περίπου ένα μήνα στο κέντρο και μετά έπαιρνες μετάθεση στην Χ μονάδα,τώρα τι ισχύει; Πηγαίνεις στο σημείο υποδοχής που θα σε καλέσουν για 2-3 μέρες και μετά παίρνεις μετάθεση στη μονάδα που θα υπηρετήσεις μέχρι τό τέλος; Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Tsafinho είπε

Καλησπέρα, παρουσιάζομαι Μεγάλο Πεύκο και μένω Θεσσαλονίκη. Το πλάνο ήταν να πάω από Θεσσαλονίκη Αθήνα με το νυχτερινό τραίνο και από τον Σταθμό Λαρίσης να πάρω το προαστιακό για Νέα Πέραμο. Όμως τα νυχτερινά δρομολόγια έχουν ακυρωθεί και η επιλογή μου είναι είτε να πάρω το τραίνο αλλά στις 15:15 το μεσημέρι μία μέρα πριν παρουσιαστώ και να περάσω το βράδυ κάπου στην περιοχή (ίσως ξενοδοχείο), ή να πάω με κτελ Αθήνα το οποίο είναι ίσως μεγαλύτερη ταλαιπωρία, συν το ότι δεν ξέρω πως να πάω μετά στο στρατόπεδο. Εάν μπορεί κάποιος να με συμβουλέψει ή να πει μία γνώμη, είναι καλοδεχούμενη.

Φίλε μου πάρε τηλέφωνο το Φρουραρχειο που ανήκεις και πες τους ότι ενδιαφέρεσαι να σου εκδώσουν κάρτα επιβίβασης ώστε να μετακινηθείς με τα έξοδα της υπηρεσίας , πιστεύω πως μπορούν να σου προτείνουν κ όλας την καλύτερη δυνατή διαδρομή, εάν και κόβουν πάντα την φθηνότερη διαδρομή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Vasilhs09 είπε

Καλησπέρα στην ομάδα,θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με τα στάδια της θητείας, όποιος γνωρίζει να μου απαντήσει...Παλιά πχ πήγαινες περίπου ένα μήνα στο κέντρο και μετά έπαιρνες μετάθεση στην Χ μονάδα,τώρα τι ισχύει; Πηγαίνεις στο σημείο υποδοχής που θα σε καλέσουν για 2-3 μέρες και μετά παίρνεις μετάθεση στη μονάδα που θα υπηρετήσεις μέχρι τό τέλος; Ευχαριστώ!

Πηγαίνεις στο ΣΥΠΟ οπου σου χρεωνουν ιματισμό και μετά είτε την ίδια μέρα είτε την επόμενη σε πάνε στη μονάδα που θα κάνεις τη βασική εκπαίδευση. Κάποιοι θα μείνουν σε αυτή τη μονάδα ενώ κάποιοι άλλοι θα πάρουν μετάθεση σε νέα μονάδα μετά την ορκωμοσία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, DaemonLord92 είπε

Πηγαίνεις στο ΣΥΠΟ οπου σου χρεωνουν ιματισμό και μετά είτε την ίδια μέρα είτε την επόμενη σε πάνε στη μονάδα που θα κάνεις τη βασική εκπαίδευση. Κάποιοι θα μείνουν σε αυτή τη μονάδα ενώ κάποιοι άλλοι θα πάρουν μετάθεση σε νέα μονάδα μετά την ορκωμοσία. 

Και πόσο διαρκεί περίπου η Βασική εκπαίδευση;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Vasilhs09 είπε

Και πόσο διαρκεί περίπου η Βασική εκπαίδευση;;

Μέχρι την ορκωμοσία. Μετά σας δίνουν γκρουπ άδειες και πηγαίνουν στις μονάδες όσοι είναι να πάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...