Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, JohnGTA είπε

Μέχρι την ορκωμοσία. Μετά σας δίνουν γκρουπ άδειες και πηγαίνουν στις μονάδες όσοι είναι να πάνε.

Ναι απ' την εκπαίδευση μέχρι την ορκωμοσία πόσο διάστημα είναι περίπου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

40 λεπτά πριν, Vasilhs09 είπε

Καλησπέρα στην ομάδα,θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με τα στάδια της θητείας, όποιος γνωρίζει να μου απαντήσει...Παλιά πχ πήγαινες περίπου ένα μήνα στο κέντρο και μετά έπαιρνες μετάθεση στην Χ μονάδα,τώρα τι ισχύει; Πηγαίνεις στο σημείο υποδοχής που θα σε καλέσουν για 2-3 μέρες και μετά παίρνεις μετάθεση στη μονάδα που θα υπηρετήσεις μέχρι τό τέλος; Ευχαριστώ!

Πας στο σημειο υποδοχης, σε στελνουν αλλου για εκπαιδευση βασικη(2 εβδομαδες). Μετα ισως αλλου για ειδικοτητα, ισως στο ιδιο μερος.Αναλογα την ειδικοτητα η εκπαιδευση μπορεις να ειναι απο 0 μερες (βλεπε γραφεας) εως και 6 εβδομαδες (δεν ξερω αν εχει κατι παραπανω στο πεζικο δεν ειχα ακουσει κατι)

Στους 5-6 μηνες παιρνεις την μεταθεση που δικαιουσε κοντα στον τοπο διαμονης σου ή δηλωνεις αμεταθετο γιατι εχεις βολευτει και θα τσιμπησεις και πολλες τιμητικες και καθεσαι στα αυγα σου.

Φυσικα αν δικαιουσαι κατ'εξαιρεση μεταθεση φευγεις μετα την ειδικοτητα συνηθως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Πας στο σημειο υποδοχης, σε στελνουν αλλου για εκπαιδευση βασικη(2 εβδομαδες). Μετα ισως αλλου για ειδικοτητα, ισως στο ιδιο μερος.Αναλογα την ειδικοτητα η εκπαιδευση μπορεις να ειναι απο 0 μερες (βλεπε γραφεας) εως και 6 εβδομαδες (δεν ξερω αν εχει κατι παραπανω στο πεζικο δεν ειχα ακουσει κατι)

Στους 5-6 μηνες παιρνεις την μεταθεση που δικαιουσε κοντα στον τοπο διαμονης σου ή δηλωνεις αμεταθετο γιατι εχεις βολευτει και θα τσιμπησεις και πολλες τιμητικες και καθεσαι στα αυγα σου.

Φυσικα αν δικαιουσαι κατ'εξαιρεση μεταθεση φευγεις μετα την ειδικοτητα συνηθως.

Ειδικότητα επιλέγουμε εμείς ή μας δίνουν αυτοί ότι θέλουν; Και τι ειδικότητες υπάρχουν; Είμαι εντελώς άσχετος με το ότι αφορά το στρατό,και τα ψάχνω από τώρα,τον Μάρτιο είναι να παρουσιαστώ και θέλω να έχω μια εικόνα,γενικώς με το τι θα συναντήσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Vasilhs09 είπε

Ειδικότητα επιλέγουμε εμείς ή μας δίνουν αυτοί ότι θέλουν; Και τι ειδικότητες υπάρχουν; Είμαι εντελώς άσχετος με το ότι αφορά το στρατό,και τα ψάχνω από τώρα,τον Μάρτιο είναι να παρουσιαστώ και θέλω να έχω μια εικόνα,γενικώς με το τι θα συναντήσω...

σου δινουν υποτιθεται βαση ικανοτητων, διπλωματων (οδηγησης δηλαδη), σπουδων και σωματικης Ικανοτητας. (Ι1,Ι2,Ι3,Ι4) Ωστοσο μαλλον απλα σε βαζουν καπου στην τυχη και κοιτανε τα βαρια...δεν μπορουν να βαλουν ανθρωπους με προβληματα υγειας να ειναι σε ειδικοτητα που θα τους προκαλεσει προβλημα. Τωρα ολες τις ειδικοτητες δεν τις γνωριζω και αλλαζουν αναλογως το σωμα. Θα πρεπει να ειναι ευκολο να το ψαξεις στο ιντερνετ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Vasilhs09 είπε

Ειδικότητα επιλέγουμε εμείς ή μας δίνουν αυτοί ότι θέλουν; Και τι ειδικότητες υπάρχουν; Είμαι εντελώς άσχετος με το ότι αφορά το στρατό,και τα ψάχνω από τώρα,τον Μάρτιο είναι να παρουσιαστώ και θέλω να έχω μια εικόνα,γενικώς με το τι θα συναντήσω...

Εκτός αν έχεις κάποιο χαρτί που ενδιαφέρει την μονάδα σου (πχ. πτυχίο Ιατρικής, Μηχανικών, Μαγειρικής ή κάτι παρόμοιο) τυφεκιοφόρο θα σε βγάλουν, δηλαδή γενικών καθηκόντων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, JohnGTA είπε

Εκτός αν έχεις κάποιο χαρτί που ενδιαφέρει την μονάδα σου (πχ. πτυχίο Ιατρικής, Μηχανικών, Μαγειρικής ή κάτι παρόμοιο) τυφεκιοφόρο θα σε βγάλουν, δηλαδή γενικών καθηκόντων.

Δεν  πολυ ισχυει. Στα 10 ατομα που πηγαμε μετα την βασικη εκπαιδευση, ενας εγινε μαγειρας, ενας οδηγος, 3 τυφεκιοφοροι, 2 χειριστες ολμων, 1 γραφες (ι4) και 2 μαχητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορω να δηλωσω στην μοναδα που θα παω οτι θελω να γινω οδηγος;

χρειαζεται  να εχω το διπλωμα μαζι μου οταν μπω;

πειραζει που φοραω γυαλια; ( εχω λιγοτερο απο 2 βαθμους σε καθε ματι νομιζω 1.75 )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

Μου ήρθε μήνυμα να επισκεφθώ το stratologia.gr για υποβολή πιστοποιητικού σπουδών και προσπαθώ να καταλάβω σε ποια εσσο είμαι. Εδώ λέει ότι (για πολεμικό ναυτικό στο οποίο είμαι) για δημιουργία υποχρέωσης κατάταξης από 1 Αυγούστου έως 31 Οκτωβρίου είσαι α εσσο (Φεβρουάριος), από 1 Νοεμβρίου έως 31 Ιανουαρίου β εσσο (Μάιος), από 1 Φεβρουαρίου έως 30 Απριλίου γ εσσο (Αύγουστος) και τέλος από 1 Μαίου έως 31 Ιουλίου δ εσσο (Νοέμβριος).

Εγώ τώρα είμαι γεννημένος το 93 και πήρα αναβολή λόγω σπουδών το 2011. Δημιουργία υποχρέωσης κατάταξης τι σημαίνει? Πότε έληξε η αναβολή? Ένας φίλος μου θυμάμαι μου είχε πει ότι η αναβολή σπουδών λήγει την πρώτη μέρα του έτους που κλείνεις τα 28, δηλαδή για μένα η 1η Ιανουαρίου του 2021. Ισχύει αυτό? Με βάση τα παραπάνω είμαι β εσσο?

Επεξ/σία από blaze9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, blaze9 είπε

Καλησπέρα,

Μου ήρθε μήνυμα να επισκεφθώ το stratologia.gr για υποβολή πιστοποιητικού σπουδών και προσπαθώ να καταλάβω σε ποια εσσο είμαι. Εδώ λέει ότι για δημιουργία υποχρέωσης κατάταξης από 1 Αυγούστου έως 31 Οκτωβρίου είσαι α εσσο (Φεβρουάριος), από 1 Νοεμβρίου έως 31 Ιανουαρίου β εσσο (Μάιος), από 1 Φεβρουαρίου έως 30 Απριλίου γ εσσο (Αύγουστος) και τέλος από 1 Μαίου έως 31 Ιουλίου δ εσσο (Νοέμβριος).

Εγώ τώρα είμαι γεννημένος το 93 και πήρα αναβολή λόγω σπουδών το 2011. Δημιουργία υποχρέωσης κατάταξης τι σημαίνει? Πότε έληξε η αναβολή? Ένας φίλος μου θυμάμαι μου είχε πει ότι η αναβολή σπουδών λήγει την πρώτη μέρα του έτους που κλείνεις τα 28, δηλαδή για μένα η 1η Ιανουαρίου του 2021. Ισχύει αυτό? Με βάση τα παραπάνω είμαι β εσσο?

 

Edit: Είμαι εγγεγραμμένος στο πολεμικό ναυτικό.

αν μπεις στο σιτε της στρατολογιας μπορεις να δεις ποτε τελειωνει η αναβολη σου και ποτε ειναι να μπεις με πια εσσο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, xorotaktis είπε

χρειαζεται  να εχω το διπλωμα μαζι μου οταν μπω;

 

Ναι το δηλωνεις την πρωτη μερα, στην μοναδα σου δεν ξερω αν μπορουν να κανουν κατι. Αλλα γιατι θες να γινεις οδηγος? Εχει τα καλα του αλλα εχει και πολλα κακα..

 

58 λεπτά πριν, G.TH. είπε

Ι1, ακατάλληλος για οδηγός.

Ι3 Ορθοπεδικο  ενοπλο και με βαλαν κανονικα οδηγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, xorotaktis είπε

αν μπεις στο σιτε της στρατολογιας μπορεις να δεις ποτε τελειωνει η αναβολη σου και ποτε ειναι να μπεις με πια εσσο

Φίλε στο site της στρατολογίας δεν με εντοπίζει το σύστημα και στο site του πολεμικού ναυτικού ζητάει στρατιωτικό αριθμό που δεν το γνωρίζω αυτή τη στιγμή. Μήπως γνωρίζεις τι εννοούν με το "δημιουργία υποχρέωσης κατάταξης"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, G.TH. είπε

Ι1, ακατάλληλος για οδηγός.

Χωρίς να θέλω να το παίξω μάγκας, στην μονάδα μου το 70% των οδηγών ήταν κωλόχοντροι, κουτσοί και μύωπες.

Μόλις τώρα, blaze9 είπε

Φίλε στο site της στρατολογίας δεν με εντοπίζει το σύστημα και στο site του πολεμικού ναυτικού ζητάει στρατιωτικό αριθμό που δεν το γνωρίζω αυτή τη στιγμή. Μήπως γνωρίζεις τι εννοούν με το "δημιουργία υποχρέωσης κατάταξης"?

Να δηλώσεις πότε θα κόψεις την αναβολή σου. Αλλά πρώτη φορά ακούω να γίνεται από το site και με ψιλοανησυχεί. Πάρε αύριο φρουραρχείο και μίλα με αυτούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, JohnGTA είπε

Να δηλώσεις πότε θα κόψεις την αναβολή σου. Αλλά πρώτη φορά ακούω να γίνεται από το site και με ψιλοανησυχεί. Πάρε αύριο φρουραρχείο και μίλα με αυτούς.

Η αναβολή από ότι έχω καταλάβει πρέπει να έχει κοπεί αυτόματα όταν έληξε η προθεσμία της, δηλαδή την 1η Ιανουαρίου. Θα πάρω αύριο τηλέφωνο να μάθω. Ευχαριστώ

Edit: Στο stratologia.gr ίσως δε με βρίσκει λόγω του ότι είμαι στο Ναυτικό, δεν ξέρω κιόλας..

Edit2: Τελικά με έχει καταχωρημένο το stratologia.gr. Έχω δύο μικρά ονόματα και όταν συμπλήρωνα και τα δύο δε με έβρισκε.

Μου βγάζει το παρακάτω κείμενο:

Αναφορά σε κείμενο

Δεν έχετε προγραμματιστεί για κατάταξη με την ΕΣΣΟ που ακολουθεί. Για περισσότερες πληροφορίες απευθυνθείτε στην αρμόδια Στρατολογική Υπηρεσία.

Αυτό σημαίνει ότι δεν είμαι α εσσο?

Επεξ/σία από blaze9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, blaze9 είπε

Η αναβολή από ότι έχω καταλάβει πρέπει να έχει κοπεί αυτόματα όταν έληξε η προθεσμία της, δηλαδή την 1η Ιανουαρίου. Θα πάρω αύριο τηλέφωνο να μάθω. Ευχαριστώ

Edit: Στο stratologia.gr ίσως δε με βρίσκει λόγω του ότι είμαι στο Ναυτικό, δεν ξέρω κιόλας..

Edit2: Τελικά με έχει καταχωρημένο το stratologia.gr. Έχω δύο μικρά ονόματα και όταν συμπλήρωνα και τα δύο δε με έβρισκε.

Μου βγάζει το παρακάτω κείμενο:

Αυτό σημαίνει ότι δεν είμαι α εσσο?

δεν εισαι με Α ΕΣΣΟ πηγαινε πληροφοριες για την αναβολη μου και δες  ποτε ληγει η αναβολη

 

55 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Ναι το δηλωνεις την πρωτη μερα, στην μοναδα σου δεν ξερω αν μπορουν να κανουν κατι. Αλλα γιατι θες να γινεις οδηγος? Εχει τα καλα του αλλα εχει και πολλα κακα..

 

Ι3 Ορθοπεδικο  ενοπλο και με βαλαν κανονικα οδηγο.

μαλιστα θα το παρω το διπλωμα μαζι μου ΔΕΝ υπαρχει περιπτωση να μου το κρατησουν ετσι; μονο ταυτοτητα κρατανε.

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...