Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

 

 

Ι3 Ορθοπεδικο  ενοπλο και με βαλαν κανονικα οδηγο.

Οι οδηγοί είναι πάντα ένοπλοι. Αλλά δεν πρέπει να έχεις μυωπία.

Και φυσικά δεν έχει σημασία αν έχεις κανονικό δίπλωμα.

Υπάρχουν πολλές ειδικότητες οδηγού. Η καλύτερη ίσως είναι αυτή που είσαι υπαξιωματικός στο γραφείο κίνησης.

 

51 λεπτά πριν, JohnGTA είπε

Χωρίς να θέλω να το παίξω μάγκας, στην μονάδα μου το 70% των οδηγών ήταν κωλόχοντροι, κουτσοί και μύωπες.

 


Μήπως ήταν ΕΠΟΠ;


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, xorotaktis είπε

δεν εισαι με Α ΕΣΣΟ πηγαινε πληροφοριες για την αναβολη μου και δες  ποτε ληγει η αναβολη

Στο "πληροφορίες για την αναβολή μου" δεν με βρίσκει, παρ' ότι στο "πληροφορίες για την κατάταξη μου" με εντοπίζει. Περίεργο.. Ίσως επειδή έχει λήξει ήδη η αναβολή. Ευχαριστώ πολύ πάντως

Επεξ/σία από blaze9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Kalospolitis είπε

Τώρα με λοκνταουν καραντίνες κτλπ λόγω κορονοϊού θα μας δώσουν άδεια ορκωμοσίας ή θα μας τις κολλήσουν στο τέλος; 

Δεν το βλεπω φιλε, μιας και ηδη εχουν αρχισει να μιλανε για 3ο κυμα (λες και εχει τελειωσει το 2ο εν τω μεταξυ χαχα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στο φορουμ, φευγω τελος του μηνα για εξωτερικο, δεν θελω να κανω σχεδια κτλ αλλα θα κανω οτι μπορω για να μεινω στη χωρα που θα παω μονιμα.

Με τον στρατο τι γινεται? Δεν θελω να παω καν γιατι οπως ειπα δεν εχω βλεψεις να ξαναμεινω στην ελλαδα ποτε ξανα μονιμα, ξερει κανενας να με καθοδηγησει τι πρεπει να κανω κτλ? Ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Kwsths67 είπε

Καλησπέρα στο φορουμ, φευγω τελος του μηνα για εξωτερικο, δεν θελω να κανω σχεδια κτλ αλλα θα κανω οτι μπορω για να μεινω στη χωρα που θα παω μονιμα.

Με τον στρατο τι γινεται? Δεν θελω να παω καν γιατι οπως ειπα δεν εχω βλεψεις να ξαναμεινω στην ελλαδα ποτε ξανα μονιμα, ξερει κανενας να με καθοδηγησει τι πρεπει να κανω κτλ? Ευχαριστω εκ των προτερων

  1. Κηρύσσεσαι ανυπότακτος.
  2. Δέχεσαι διοικητικό πρόστιμο 6.000€ το οποίο μπορεί το κράτος να σου αφαιρέσει αυτοδίκαια από μη-ακατάσχετους τραπεζικούς λογαριασμούς και οποιοδήποτε άλλο περιουσιακό στοιχείο είναι στο όνομα σου.
  3. Μπορείς να έρχεσαι στην Ελλάδα μέχρι και για 30 ημέρες, δεδομένου ότι θα αποδείξεις ότι ζεις και εργάζεσαι σε χώρα εξωτερικού.
  4. Ύστερα από 7(?) χρόνια κηρύσσεσαι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού, διαγράφεται αναδρομικά το πρόστιμο και μπορείς να έρχεσαι στην Ελλάδα για όσο καιρό καθορίζει η ισχύουσα νομοθεσία για τους μκε.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Μάκαρος είπε

Δεν το βλεπω φιλε, μιας και ηδη εχουν αρχισει να μιλανε για 3ο κυμα (λες και εχει τελειωσει το 2ο εν τω μεταξυ χαχα)

Να φανταστώ ούτε επισκεπτηριο μπας και φέρει κανένας δικός μας ρούχα, κινητό ή ότι άλλο μπορεί να χρειαστεί... Τέλεια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, xorotaktis είπε

μαλιστα θα το παρω το διπλωμα μαζι μου ΔΕΝ υπαρχει περιπτωση να μου το κρατησουν ετσι; μονο ταυτοτητα κρατανε.

 

χαχαχα εννοειται. απλα βλεπουν οτι το εχεις για να το δηλωσουν.

7 ώρες πριν, G.TH. είπε

Και φυσικά δεν έχει σημασία αν έχεις κανονικό δίπλωμα.

πλεον οσοι δεν εχουν, δεν ειναι οτι τους βγαζουν. Η εκπαιδευση κραταει 3 εβδομαδες, και αυτο μεσα στο στρατοπεδο. Αν δεν οδηγας εξω πριν τον στρατο ουσιαστικα δεν σε βαζουν να οδηγας. Σε εκμεταλευονται σαν το παιδι της αγγαριας στο γραφειο κινησης.

 

7 ώρες πριν, G.TH. είπε

Υπάρχουν πολλές ειδικότητες οδηγού. Η καλύτερη ίσως είναι αυτή που είσαι υπαξιωματικός στο γραφείο κίνησης.

 

Δεν υπαρχει τετοια ειδικοτητα. Απλα εναν οδηγο τον κανουν ας πουμε γραφεα. 2η ειδικοτητα που εχω δει ειναι οδηγος-ασυρματιστης.

5 ώρες πριν, agmor είπε

Να φανταστώ ούτε επισκεπτηριο μπας και φέρει κανένας δικός μας ρούχα, κινητό ή ότι άλλο μπορεί να χρειαστεί... Τέλεια 

Με τιποτα...κινητο παρε απο την αρχη.Ολοι εχουν, ολοι το ξερουν οτι θα εχεις. Δεν υπαρχει προβλημα. Για τα ρουχα ειτε θα εχει πληντυρια το στρατοπεδο ειτε θα υπαρχει καποιο τοπικα στην πολη που θα εισαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, agmor είπε

Να φανταστώ ούτε επισκεπτηριο μπας και φέρει κανένας δικός μας ρούχα, κινητό ή ότι άλλο μπορεί να χρειαστεί... Τέλεια 

Αν υπαρχει λίγη σοβαρότητα στη διοίκηση μια χαρά μπορουν να έρθουν οι δικοι σου έξω απ το στρατοπεδο, να σου δωσουν πράγματα και να πεις και δυο κουβεντες. Αλλά μεχρι εκει. Επίσης κινητό είναι θέμα στρατοπεδου αν θα στο πάρουν. Απλά κανε τη γνωστη συνταγή και πάρε ένα δεύτερο για βιτρίνα που δεν σε νοιάζει να στο πάρουν και κρύψε το βασικο σου σε καλό μέρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, G.TH. είπε

Ι1, ακατάλληλος για οδηγός.

Γιατί;

13 ώρες πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Ναι το δηλωνεις την πρωτη μερα, στην μοναδα σου δεν ξερω αν μπορουν να κανουν κατι. Αλλα γιατι θες να γινεις οδηγος? Εχει τα καλα του αλλα εχει και πολλα κακα..

Ποια τα καλα και ποια τα κακά;

Είναι καλύτερα από το να μην είσαι;

12 ώρες πριν, blaze9 είπε

Η αναβολή από ότι έχω καταλάβει πρέπει να έχει κοπεί αυτόματα όταν έληξε η προθεσμία της, δηλαδή την 1η Ιανουαρίου. Θα πάρω αύριο τηλέφωνο να μάθω. Ευχαριστώ

Edit: Στο stratologia.gr ίσως δε με βρίσκει λόγω του ότι είμαι στο Ναυτικό, δεν ξέρω κιόλας..

Edit2: Τελικά με έχει καταχωρημένο το stratologia.gr. Έχω δύο μικρά ονόματα και όταν συμπλήρωνα και τα δύο δε με έβρισκε.

Μου βγάζει το παρακάτω κείμενο:

Αυτό σημαίνει ότι δεν είμαι α εσσο?

Προφανώς και δεν είσαι Α εσσο.

 

Υπάρχουν συγκεκριμένες ημερομηνίες όπου κόβεις την αναβολή και ανάλογα μπαίνεις και σε συγκεκριμένη εσσο. 

12 ώρες πριν, Kalospolitis είπε

Τώρα με λοκνταουν καραντίνες κτλπ λόγω κορονοϊού θα μας δώσουν άδεια ορκωμοσίας ή θα μας τις κολλήσουν στο τέλος; 

Επειδή είναι τιμητική, την χάνεις αν δεν την πάρεις ή αν δεν στη δώσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jimis98 είπε

και ο λογος? ειχες θεμα με τα ματια?

 

1 ώρα πριν, μπαρμπαγιωργος είπε

Γιατί;

Ναι 1,25 και 1,75 μυωπία τότε. Δεν άλλαζε και κάτι να μην την δήλωνα, δεν κυνηγούσα θέση, αλλά την πέρασα την διαδικασία.
Θυμάμαι μάλιστα στο 401 έναν, που για εξυπνάδα το έκανε, δεν το κατάλαβε, δεν ξέρω, στην εξέταση για αχρωματοψία μόλις τον ρώτησε η νοσοκόμος τι βλέπεις εδώ, απάντησε τελείες. Αφού την τελείωσε με όλους μας φεύγει αυτή και του λέει ένας, αχρωματοψία έχεις φίλε;, και τρελαίνεται, α το νούμερο έπρεπε να πω; Και να την κυνηγάει για να της το πει

 

6 ώρες πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Δεν υπαρχει τετοια ειδικοτητα. Απλα εναν οδηγο τον κανουν ας πουμε γραφεα. 2η ειδικοτητα που εχω δει ειναι οδηγος-ασυρματιστης.

 

Υπάρχει, πας στα ΛΥΒ, γίνεσαι δεκανέας, και μετά με λίγη τύχη, δεν ξανακάνεις σκοπιά. Γενικά υπάρχουν πολλές ειδικότητες γιατί υπάρχουν και πολλά είδη οχημάτων.

Φυσικά η καλύτερη θέση, απαιτεί βύσμα, είναι οδηγός ταξιάρχου ή στρατηγού, όπου ακολουθείς το ωράριό του.


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, G.TH. είπε

Υπάρχει, πας στα ΛΥΒ, γίνεσαι δεκανέας, και μετά με λίγη τύχη, δεν ξανακάνεις σκοπιά. Γενικά υπάρχουν πολλές ειδικότητες γιατί υπάρχουν και πολλά είδη οχημάτων.

Φυσικά η καλύτερη θέση, απαιτεί βύσμα, είναι οδηγός ταξιάρχου ή στρατηγού, όπου ακολουθείς το ωράριό του.

Εμενα μου βγαλαν ειδικοτητα οδηγος λογω διπλωματος και λογω Ι3 ορθοπεδικου φανταζομαι (βυσμα δεν ειχα). Ηρθα στην Αθηνα λογω κατ΄εξαιρεσης απο αναπηρια γονεα και κατευθειαν εγινα οδηγος στρατηγου...Και εγω ειχα ακουσει οτι ειναι βυσματικες θεσεις...που να φανταστω...4 και 20 το πρωι ξυπναγα 8 και το βραδυ εφτανα σπιτι μου...Αστο...το καλο βεβαια ειναι οτι σε σχεδον 5 μηνες, κοιμηθηκα μεσα 20 φορες σαν υπηρεσια οδηγος επιφυλακης. Μιας και ημασταν 6-10 οδηγοι περιπου ανα διαστηματα. Δεν βαρεσα ποτε σκοπια εννοειται, δεν εκανα ποτε αγγαρεια εννοειται. 

6 παρα δεκα εφερνα τον στρατηγο στο στρατηγειο και απο τις 7 μεχρι τις 4 κινησεις του λοχου η αν χρειαστει ο στρατηγος. 4 με 6μιση υπνο, 6μιση - 8 το πηγαινελα...

Τοτε που το εκανα μου φαινοταν βαρυ λογω ωραριου. Αλλα ειχε πολλα θετικα. Πρωτο και κυριοτερο περναγε η μερα αερα πατερα. Δευτερον ειχες ενα ατυπο βυσμα. Σου ελεγε κατι ο διοικητης, ελεγες ειμαι οδηγος στρατηγου μπορει να με χρειαστει και αλλαζε μερια... Αλλο θετικο οτι καποια ΣΚ που δεν σε ηθελε και αν δεν ειχες υπηρεσια επεφτε κανα υπηρεσιακο και καθοσουν σπιτι σου.  Συν 5-6 τιμητικες που πηρα...δεν μπορω να πω οτι βγηκα ρηγμενος γενικα...Σε σχεση με κατι εμπλοκες που τρωγαν οι αλλοι, ειδικα οταν εφυγε η ΕΣΣΟ του  Νοεμβριου...

 

Γενικα οδηγος ειναι τελειος στην τυχη τι θα κατσει. Ηξερα οδηγους στο ΓΕΣ που πηγαιναν 1 φορα στις 3 μερες στο στρατοπεδο...Η στο ιδιο στρατηγειο με μενα ενας ταξιαρχος ερχοταν αργοτερα και εφευγε 3-4 η ωρα...ΕΙναι τι θα κατσει.

Υπηρχαν ομως και χειροτερα...Αυτο που καταλαβα τελικα ειναι απλα να περναει γρηγορα η μερα...αγγαρειες?αγγαρειες...σκοπια?σκοπια...οτι να ναι για να περασει η μερα να σβηστει!

Επεξ/σία από Αλεξανδρος A.92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...