Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Ακομα και οδηγος να πας, πρεπει να εχεις πανω σου το διπλωμα. Δεν σου δινουν αντικατασταση οπως στην ταυτοτητα

Δεν υπάρχει το στρατιωτικό δίπλωμα πλέον;Ή εννοείς σαν εξοδούχος αν τον σταματήσουν με το αμάξι του;

Επεξ/σία από Ukforthemoment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αλλη μία ερωτηση . το αποσπητικο AXE, pubex κλπ που ειναι τυπου σπρει τα περνανε; μου ειπε ενας πως στα παιρνουν για να μην τα '' κανεις '' βομβα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, xorotaktis είπε

Αλλη μία ερωτηση . το αποσπητικο AXE, pubex κλπ που ειναι τυπου σπρει τα περνανε; μου ειπε ενας πως στα παιρνουν για να μην τα '' κανεις '' βομβα

χαχαχαχαχα

φυσικα και δεν τα παιρνουν...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Madikas97 είπε

Καλησπέρα παιδιά!

Επειδή το κούρεμα θα είναι αυτοσχέδιο κ λέω να προσπαθήσω μόνος μου...τι σκάλα χρειάζεται (mm) για να είναι προβλεπε;

Στο 3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά! Μου χουν πει φίλοι πως σε κάποιους όταν πέρναγαν από γιατρούς στην κατάταξη τους ρώτησε ο ψυχολόγος στα ίσια αν θέλουν να κρατήσουν όπλο ή όχι. Μπροστά στην ευκαιρία επιλογής ένοπλου ή άοπλου, αν σου δοθεί, τι πιστεύετε πως είναι καλύτερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Panos_B είπε

Καλησπέρα παιδιά! Μου χουν πει φίλοι πως σε κάποιους όταν πέρναγαν από γιατρούς στην κατάταξη τους ρώτησε ο ψυχολόγος στα ίσια αν θέλουν να κρατήσουν όπλο ή όχι. Μπροστά στην ευκαιρία επιλογής ένοπλου ή άοπλου, αν σου δοθεί, τι πιστεύετε πως είναι καλύτερο;

Ο ψυχολογος που περνας ειναι πολυ πιθανο να ειναι φανταρος και ο ιδιος. Δεν περνει αυτος την τελικη αποφαση σε τετοια αλλα υπαρχει μια ακομα διαδικασια μετα τουλαχιστον απο οσο ξερω. Αν δεν θες να παρεις οπλο δηλωνεις οπλοφοβια το παιζεις και λιγο και το γλιτωνεις δεν ειναι κατι. ΑΛΛΑ!!!! Να ξερεις οτι ετσι κανεις τα πραγματα ακομα χειροτερα για τους υπολοιπους. Αν εχεις οντως καποιο θεμα τοτε ναι πηγαινε αοπλο θα κανεις πιο ξεκουραστη θητεια. Αν ομως το κανεις απλα για λουφα ετσι χωνεις τα αλλα παιδια περισσοτερο αφου θα μπορουσατε να ειστε περισσοτεροι ενοπλοι αρα περισσοτερα ατομα για υπηρεσιες ενοπλες. Επισης οι αοπλες υπηρεσιες ειναι και περισσοτερο βαρετες (αποψη μου)... θα καθεσαι σε μια καρεκλα με τις ωρες. Δικη σου η αποφαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, dve είπε

Ο ψυχολογος που περνας ειναι πολυ πιθανο να ειναι φανταρος και ο ιδιος. Δεν περνει αυτος την τελικη αποφαση σε τετοια αλλα υπαρχει μια ακομα διαδικασια μετα τουλαχιστον απο οσο ξερω. Αν δεν θες να παρεις οπλο δηλωνεις οπλοφοβια το παιζεις και λιγο και το γλιτωνεις δεν ειναι κατι. ΑΛΛΑ!!!! Να ξερεις οτι ετσι κανεις τα πραγματα ακομα χειροτερα για τους υπολοιπους. Αν εχεις οντως καποιο θεμα τοτε ναι πηγαινε αοπλο θα κανεις πιο ξεκουραστη θητεια. Αν ομως το κανεις απλα για λουφα ετσι χωνεις τα αλλα παιδια περισσοτερο αφου θα μπορουσατε να ειστε περισσοτεροι ενοπλοι αρα περισσοτερα ατομα για υπηρεσιες ενοπλες. Επισης οι αοπλες υπηρεσιες ειναι και περισσοτερο βαρετες (αποψη μου)... θα καθεσαι σε μια καρεκλα με τις ωρες. Δικη σου η αποφαση.

Πόσο συμφωνώ δεν φαντάζεσαι. Με το όπλο αισθάνεσαι ότι όντως είσαι στρατιώτης και ιδίως όταν κάνεις πύλη και περνάει καμιά κοπελίτσα κάνεις καμιά μαγκιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Panos_B είπε

Καλησπέρα παιδιά! Μου χουν πει φίλοι πως σε κάποιους όταν πέρναγαν από γιατρούς στην κατάταξη τους ρώτησε ο ψυχολόγος στα ίσια αν θέλουν να κρατήσουν όπλο ή όχι. Μπροστά στην ευκαιρία επιλογής ένοπλου ή άοπλου, αν σου δοθεί, τι πιστεύετε πως είναι καλύτερο;

Αν εισαι ετοιμος να λιωσεις ως θαλαμοφυλακας και μαγειρια 6 το πρωι με 9 το βραδυ, γινεσαι αοπλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντώς χωρίς αστεία, το όπλο παίζει να είναι το μόνο χρήσιμο και διασκεδαστικό πράγμα στην θητεία. Βολές και ασκήσεις αξίζουν κατ'εμέ αρκετά. Οπότε θα απέφευγα το άοπλο αν μπορούσα.

Σε καμία περίπτωση άοπλο = περισσότερη λούφα. Το αντίθετο γίνεται τις περισσότερες φορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Panos_B είπε

Καλησπέρα παιδιά! Μου χουν πει φίλοι πως σε κάποιους όταν πέρναγαν από γιατρούς στην κατάταξη τους ρώτησε ο ψυχολόγος στα ίσια αν θέλουν να κρατήσουν όπλο ή όχι. Μπροστά στην ευκαιρία επιλογής ένοπλου ή άοπλου, αν σου δοθεί, τι πιστεύετε πως είναι καλύτερο;

Διαφωνώ. Μόνο θετικό ότι θα γλυτώσεις το κρύο/ζέστη και τις βροχές από την στιγμή που θα είσαι μόνιμα θαλαμοφύλακας. Από εκεί και πέρα θεωρώ και εγώ τον θαλαμοφύλακα την πιο βαρετή υπηρεσία, είσαι 3 ώρες σε ένα γραφείο και μετράς τα λεπτά ενώ τουλάχιστον στην σκοπιά έχεις και έναν ακόμα να λέτε καμία βλακεία.

Επίσης αν δεν έχεις κάποιο λόγο υγείας για να πάρεις άοπλο, θα πήξεις στις αγγαρείες. Ότι και αν προκύψει θα είσαι πάντα στην κορυφή της λίστα, βάλε και υπηρεσίες μαγειρείων κτλ. Θυμάμαι φίλο σειρά που είχε πάει με το ίδιο σκεπτικό άοπλο και ήταν από το πρωί αγγαρεία-υπηρεσία-αγγαρεία-υπηρεσία και ύπνος. Ενώ οι υπόλοιποι τουλάχιστον είχαν μερικές ωρίτσες στα ενδιάμεσα να χαλαρώσουν ή να κοιμηθούν 1 ωρίτσα.

Και κάτι ακόμα. Ούτε στρατόκα@λος ήμουν ποτέ ούτε τίποτα. Αλλά τις ασκήσεις με τα όπλα θα τις θυμάμαι για πάντα, μιας και ζούμε στην Ελλάδα/Ευρώπη και όχι στις ΗΠΑ όπλα είχα δει μόνο σε ταινίες και σε παιχνίδια. Στον στρατό όχι μόνο είχα την ευκαιρία να το δοκιμάσω και στην πραγματικότητα αλλά το πήγε και ο στρατός μερικά βήματα παραπέρα όπως βολές το βράδυ με στόχαστρο Night vision κ.α πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, JohnGTA είπε

Σε καμία περίπτωση άοπλο = περισσότερη λούφα. Το αντίθετο γίνεται τις περισσότερες φορές.

Ενταξει αυτα ειναι σχετικα. Σε μας πχ (τεθωρακισμενα) οι αοπλοι για αγγαρειες ετρωγαν πολυ μαγειρια ενω οι ενοπλοι τρωγαμε πολυ αρματα. Πιστεψε με χιλιες φορες να καθαριζω πατατες και να πλενω κανα ταψι παρα να αδειαζω-γεμιζω αρματα με πυρομαχικα χωρις λογο και να μου φευγει η μεση. Απο κει και περα ολοι ειμασταν τα παιδια για ολες τις δουλειες με τη διαφορα οτι οπου ηθελε κουβαλημα πηγαιναν ενοπλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dve είπε

Ενταξει αυτα ειναι σχετικα. Σε μας πχ (τεθωρακισμενα) οι αοπλοι για αγγαρειες ετρωγαν πολυ μαγειρια ενω οι ενοπλοι τρωγαμε πολυ αρματα. Πιστεψε με χιλιες φορες να καθαριζω πατατες και να πλενω κανα ταψι παρα να αδειαζω-γεμιζω αρματα με πυρομαχικα χωρις λογο και να μου φευγει η μεση. Απο κει και περα ολοι ειμασταν τα παιδια για ολες τις δουλειες με τη διαφορα οτι οπου ηθελε κουβαλημα πηγαιναν ενοπλοι.

Μακάρι οι αγγαρείες που κάναν οι άοπλοι να ήταν μόνο καθάρισμα πατάτας και πλύσιμο ταψιών. Αλλά ο καθένας ό,τι θέλει ρε φίλε φυσικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dve είπε

με τη διαφορα οτι οπου ηθελε κουβαλημα πηγαιναν ενοπλοι

Αυτό έχει να κάνει με το παθολογικό Ι4 νομίζω. 

Στην περίπτωση που βγει κάποιος άοπλος επειδή φοβάται τα όπλα πχ. Μια χαρά πηγαίνει για κουβάλημα, δεν έχει λόγο να μην πάει. Τουλάχιστον αυτό ίσχυε σε εμάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, JohnGTA είπε

Μακάρι οι αγγαρείες που κάναν οι άοπλοι να ήταν μόνο καθάρισμα πατάτας και πλύσιμο ταψιών. Αλλά ο καθένας ό,τι θέλει ρε φίλε φυσικά.

Εγω μιλαω παντα με τη δικη μου εμπειρια. Σε μας εκει ετσι ηταν. Με διαφορα οι ενοπλοι φαγαμε μεγαλυτερη.... δυσκολια.

Συμφωνω παντως πως αξιζει πολυ περισσοτερο να πας ενοπλος για ολα τα υπολοιπα. Στην αρχη μπορει να μην το βλεπεις ετσι αλλα στην πορεια βλεπεις οτι καταλαβαινεις εστω λιγο στρατο. Ζεις καποια πραγματα που δυσκολα θα ξαναζησεις (οτι εχει να κανει με την εκπαιδευση, βολες κλπ). Εξαρταται πως το βλεπει κανεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...