Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

56 λεπτά πριν, Orpheas1992 είπε

Από την δική μου εμπειρία, άοπλος δαγκωτό, ένιωθα χαζός κάθε φορά που είχα όπλο πάνω μου ενώ κάποιοι έκαναν ζωάρα και το χειρότερο....δεν αναγνωρίστηκε ποτέ αυτό ούτε σε άδειες ούτε σε χώσιμο. Με το όπλο δεν γλιτώνεις τίποτα, χωρίς αυτό γλιτώνεις πολλά.

Πρόσεχε πως τα λες αυτά. Η ωμή αλήθεια ενοχλεί μερικούς.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα. Μου ήρθε μετάθεση για ΔΥΒ στο Γουδί. Γνωρίζει κανείς τι παίζει γενικά εκεί; Πώς είναι τα πράγματα, στελέχη κομπλέ ή κλαίμε; Υπηρεσίες, χωσέ κλπ; 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, -Dimitris- είπε

Πρόσεχε πως τα λες αυτά. Η ωμή αλήθεια ενοχλεί μερικούς.

Όταν λες η αλήθεια ενοχλεί μερικούς τι ακριβώς εννοείς ποια αλήθεια... την άποψη του εκφράζει και τίποτα παραπάνω. Ας έβγαινε άοπλος αν τα πιστεύει όντως αυτά που γράφει... τώρα δεν έχουν καμία απολύτως αξία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, -Dimitris- είπε

Πρόσεχε πως τα λες αυτά. Η ωμή αλήθεια ενοχλεί μερικούς.

Ναι, βέβαια επειδή του έκατσε έτσι εκείνου δε σημαίνει ότι έκατσε το ίδιο σε όλους τους άλλους.

Πολλοί άοπλοι έφαγαν τσαπού και άπειρα χωσέ επειδή δε μπορούσαν να κάνουν ένοπλες υπηρεσίες και μετά κλαίγονταν.

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, phanispal είπε

Ναι, βέβαια επειδή του έκατσε έτσι εκείνου δε σημαίνει ότι έκατσε το ίδιο σε όλους τους άλλους.

Πολλοί άοπλοι έφαγαν τσαπού και άπειρα χωσέ επειδή δε μπορούσαν να κάνουν ένοπλες υπηρεσίες και μετά κλαίγονταν.

Απο την εμπειρια μου θα συμφωνησω. Οσους αοπλους γνωρισα στο στρατο τους ειχαν κανει λαστιχο, απο μαγειρια -σκουπιδια-θαλαμοφυλικια και παλι απο την αρχη. Προφανως αν υπαρχει υπαρκτο προβλημα (οπλοφοβια) η θρησκευτικοι λογοι/σταση ζωης εννοειται να μην παρει οπλο. Αν απλα νομιζει οτι θα ειναι χαλαρος τοτε το παιζει στα ζαρια και οτι βγει. Προσωπικα χιλιες φορες περιπολο και σκοπετο παρα κουζινα-τουαλετα-θαλαμοdog. Οποιος επισης νομιζει οτι το θαλαμοφυλικι ειναι ευκολο με 100 ατομα που στατιστικα οι 5 θα ειναι ουγκανοι και 1.Δεν θα κλειδωνουν τα οπλα , 2. Θα τα παιρνουν μαζι τους στο θαλαμο (ναι υπαρχουν και οι Ραμπο) ,3.Δεν ξυπνανε ουτε με σφαιρες κτλ να το σκεφτει καλυτερα , οσο ευθυνη εχει ο βλακας εχει και ο φαλαμοφυλακας και οι φυλακες μοιραζονται ισοποσα! Ειμουν τυχερος που σε ολη τη θητεια μου λογω ειδικοτητας εκανα μια φορα μονο τετοιες υπηρεσιες. Η μονη φορα που σκεφτηκα στην θητεια μου οτι δεν θα τη παλεψω ηταν οταν παλευα με τη γλιτσα και τη βρωμα της κουζινας. Σημειωση παρουσιαστικα 28 ετων μετα απο σπουδες και χρονια εργασιας και γενικως δεν ειμαι φαν της στρατευσης.

Επεξ/σία από geomos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ενοπλος ειναι πιο πολυ ζορι.

[φρουρες,σκοπιες(κανοντας το σκιακτρο στις 2 το πρωι σε καλυψη μεσα στο κρυο),επιθεωρησεις να ειναι γυαλισμενο αλλιως 2Κ(κρατηση)]

Αλλα ειναι απο τα λιγα ωραια του στρατου.οπλο βολες και ετσι.

 

Αοπλος ειναι φουλ βαρεμαρα αλλα δεν τρως κωλοκρυο.

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συν ότι το Ι1 χρειάζεται σε όλες τις προκηρύξεις για εποχικούς σε αστυνομία, πυροσβεστικές, ΕΚΑΒ οτιδήποτε οπότε λογικό είναι κάποιος να το κυνηγήσει.

Για την ιστορία, επειδή ήμουν Ι1 μπόρεσα και δούλεψα τρία 7μηνα στο ΕΚΑΒ συμβασιούχος μόλις πήρα πτυχίο και δεν ήξερα τι να κάνω με την ζωή μου και έβγαζα κάποια χρήματα. Αν πήγαινα άοπλο, ειλικρινά δεν ξέρω τι θα γινόταν. Οι περισσότεροι στο κέντρο βγαίναμε Ι1, ακόμη και αυτοί που είχαν κάποιο μικροπρόβλημα οριακά για Ι2 τους έλεγαν να τους κάνουν Ι1 γιατί θέλαμε να έχουμε όλες τις πόρτες ανοικτές.

Μην τα βλέπετε όλα τόσο μονοπρόσωπα, και μην κλείνετε πόρτες αν μπορείτε να τις κρατάτε ανοικτές (εννοείται αν κάποιος είναι φουλ για άοπλο κανένα θέμα- εγώ μιλάω να βάλεις βύσμα/θέατρο για να βγεις άοπλο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Μπαίνω με την Β ΕΣΣΟ τώρα τον Μάρτιο.

Έχουν ανοίξει μία πλατφόρμα parousiasi.army.gr όπου συμπληρώνεις ένα ερωτηματολόγιο. Ενώ έμπαινα κανονικά τις προηγούμενες ημέρες, τώρα μου λέει λάθος στοιχεία σύνδεσης. Πήρα τηλέφωνο προχτές και μου είπαν πως είναι θέμα server. Το έχει πάθει και κανείς άλλος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γειά σας παιδιά υπάρχει περίπτωση αναβολής αν έχω αδύναμο πόδι λόγω σοβαρών κατάγματων αλλά πλέον εινουμε κανονικά αλλά δεν μπορώ να τρέξω? Γιατί αύριο παρουσιαζομαι και δεν θέλω αναβολή ευχαριστω

Επεξ/σία από paraskeuasdelis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, JohnGTA είπε

Συν ότι το Ι1 χρειάζεται σε όλες τις προκηρύξεις για εποχικούς σε αστυνομία, πυροσβεστικές, ΕΚΑΒ οτιδήποτε οπότε λογικό είναι κάποιος να το κυνηγήσει.

Για την ιστορία, επειδή ήμουν Ι1 μπόρεσα και δούλεψα τρία 7μηνα στο ΕΚΑΒ συμβασιούχος μόλις πήρα πτυχίο και δεν ήξερα τι να κάνω με την ζωή μου και έβγαζα κάποια χρήματα. Αν πήγαινα άοπλο, ειλικρινά δεν ξέρω τι θα γινόταν. Οι περισσότεροι στο κέντρο βγαίναμε Ι1, ακόμη και αυτοί που είχαν κάποιο μικροπρόβλημα οριακά για Ι2 τους έλεγαν να τους κάνουν Ι1 γιατί θέλαμε να έχουμε όλες τις πόρτες ανοικτές.

Μην τα βλέπετε όλα τόσο μονοπρόσωπα, και μην κλείνετε πόρτες αν μπορείτε να τις κρατάτε ανοικτές (εννοείται αν κάποιος είναι φουλ για άοπλο κανένα θέμα- εγώ μιλάω να βάλεις βύσμα/θέατρο για να βγεις άοπλο).

Στον στρατο για να πας ΕΠΟΠ ΟΒΑ νομιζω δεχονται μεχρι ι2. Για τα υυπολοιπα δεν γνωριζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, xorotaktis είπε

Στον στρατο για να πας ΕΠΟΠ ΟΒΑ νομιζω δεχονται μεχρι ι2. Για τα υυπολοιπα δεν γνωριζω

Για ΕΠΟΠ δεν γνωρίζω ειλικρινά.

Για τις συμβάσεις εποχικών σου το εγγυώμαι 100% ότι θέλουν Ι1 (τις κοίταξα όλες όταν έψαχνα δουλειά εξωνυχιστικά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ. Ξέρεις αν σε βάλουν στον στρατό λόγο κιλών ι2 και όταν τελειώσεις στα χαρτιά τον τελειώνεις με ι2 αλλά σε μια προκήρυξη που είπες που λένε ι1 αν κάνεις αίτηση γίνεται επαναξιολόγηση; (Αν έχεις χάσει τα κιλά και αξίζεις την στιγμή ι1) ή πριν τελειώσεις την θητεία πρέπει να ζητήσω επαναξιολόγηση αν έχω χάσει τα κιλά; Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, xorotaktis είπε

Οκ. Ξέρεις αν σε βάλουν στον στρατό λόγο κιλών ι2 και όταν τελειώσεις στα χαρτιά τον τελειώνεις με ι2 αλλά σε μια προκήρυξη που είπες που λένε ι1 αν κάνεις αίτηση γίνεται επαναξιολόγηση; (Αν έχεις χάσει τα κιλά και αξίζεις την στιγμή ι1) ή πριν τελειώσεις την θητεία πρέπει να ζητήσω επαναξιολόγηση αν έχω χάσει τα κιλά; Ευχαριστώ

Το Ι αρχίζει και τελειώνει στην θητεία σου. Μπορείς ανά πάσα στιγμή μέσα στην θητεία να αιτηθείς επανεξέταση του Ι όσες φορές και όπου θέλεις. Από την στιγμή που απολύεσαι από το στράτευμα, με το Ι που βγήκες με αυτό μένεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για νούμερο παπουτσιού να δηλώσω 41 που είμαι στα πάνινα ή 42-43 που είμαι στα αθλητικά;
Και κυρίως όταν παρουσιαζόμαστε τι μέγεθος επιλέγουμε ώστε να κάθεται όσο γίνεται πιο σωστά μόλις ''ανοίξει'' ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...