Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, xorotaktis είπε

Μάλιστα ξέρεις πόσα κιλά πρέπει να είσαι για ι1 με 1,76 ύψος; 

Δές το σχετικό προεδρικό διάταγμα δυστυχώς δεν ξέρω.

3 λεπτά πριν, Cosmonaut21 είπε

Για νούμερο παπουτσιού να δηλώσω 41 που είμαι στα πάνινα ή 42-43 που είμαι στα αθλητικά;
Και κυρίως όταν παρουσιαζόμαστε τι μέγεθος επιλέγουμε ώστε να κάθεται όσο γίνεται πιο σωστά μόλις ''ανοίξει'' ?

Στο μέγεθος που φοράς πάντα (και που κανονικά ένα είναι δεν γίνεται άλλο να είσαι στα πολιτικά άλλο στα αθλητικά). Ούτε μεγαλύτερο ούτε μικρότερο. Το άρβυλο είναι εξαιρετικά άνετο παπούτσι που δένει στο πόδι ακριβώς χωρίς να χρειάζεται παρέμβαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το μόνο που μου μένει είναι να επιλέξω σημείο υποδοχής.
Κάποιος που πήγε πρόσφατα ή που θα μπει το Μάρτιο και πάσχει σαν και μενα να μου δώσει καμιά πληροφορία; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Cosmonaut21 είπε

Το μόνο που μου μένει είναι να επιλέξω σημείο υποδοχής.

Τυπικο ειναι...δεν θα σε βαλουν εκει που θες 99%...Διαλεξε οτι ειναι κοντα σου και τελος.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, JohnGTA είπε

 

Στο μέγεθος που φοράς πάντα (και που κανονικά ένα είναι δεν γίνεται άλλο να είσαι στα πολιτικά άλλο στα αθλητικά). Ούτε μεγαλύτερο ούτε μικρότερο. Το άρβυλο είναι εξαιρετικά άνετο παπούτσι που δένει στο πόδι ακριβώς χωρίς να χρειάζεται παρέμβαση.

Με το σκεπτικό ότι θα βάλεις πατους, ή διπλή κάλτσα, δεν  θέλει ένα νούμερο μεγαλύτερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Cosmonaut21 είπε

Το μόνο που μου μένει είναι να επιλέξω σημείο υποδοχής.
Κάποιος που πήγε πρόσφατα ή που θα μπει το Μάρτιο και πάσχει σαν και μενα να μου δώσει καμιά πληροφορία; :P

Τελείως τυπικό θέμα. Κατά 99% θα σε στείλουν όπου βολεύει αυτούς. Αλλά κάντο μπας και μια στο εκατομμύριο σου κάτσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδία. αυριο παρουσιάζομαι 595 κιλκις με ειδικότητα Υλικό πολέμου . Εχω δυο ερωτήσεις τι φάση το υλικό πολέμου και δεύτερο και πιο σημαντικό θελω 3 μαθήματα για το πτυχίο και εν τέλη μπορω να τα δώσω αυτή την εξεταστικη ( το έμαθα πριν 3 μέρες ) προφανώς δεν θα ζητήσω ούτε άδεια ούτε έξοδο γνωρίζω πως ειναι η κατάσταση, υπάρχει πιθανότητα να με αφήσουν για 2 ώρες μαξ τη κάθε φορά να το δώσω έστω μέσω κινητού ; Ευχαριστω γι τον χρονο σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά ευχαριστώ αρχικά για τις απαντήσεις.
Το γνωρίζω ότι είναι τυπικό αλλά αν τυχόν μία στο εκατομμύριο με βάλουν εκεί που επιλέξω, ε μην έχω βάλει μ......α.
Επίσης επειδή μένω Αθήνα δεν υπάρχει επιλογή από αυτές που δίνει που να είναι κοντά μου.
Έχει Λάρισα, Γρεβενά, Κιλκίς, Ρόδο, Κω, Σάμο, Μυτιλήνη, Χίο, Κρήτη, Λιτόχωρο, Έβρο, Σέρρες.

Επίσης κάτι πιο σημαντικό. Αν και στην πρώτη σελίδα επέλεξα τη μειωμένη θητεία 8μηνου (λόγω πατέρα άνω των 70 ετών) παρακάτω δε βρίσκω κάτι που πρέπει να τσεκάρω. Είναι όντως έτσι που δε συμπληρώνω κάτι παραπάνω και θα πρέπει να έχω μαζί μου κάποια χαρτιά όταν παρουσιαστώ;

Υ.Γ. Σώμα έρευνας πληροφορικής τι φάση;

Επεξ/σία από Cosmonaut21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Dimitris9719 είπε

Καλησπερα παιδία. αυριο παρουσιάζομαι 595 κιλκις με ειδικότητα Υλικό πολέμου . Εχω δυο ερωτήσεις τι φάση το υλικό πολέμου και δεύτερο και πιο σημαντικό θελω 3 μαθήματα για το πτυχίο και εν τέλη μπορω να τα δώσω αυτή την εξεταστικη ( το έμαθα πριν 3 μέρες ) προφανώς δεν θα ζητήσω ούτε άδεια ούτε έξοδο γνωρίζω πως ειναι η κατάσταση, υπάρχει πιθανότητα να με αφήσουν για 2 ώρες μαξ τη κάθε φορά να το δώσω έστω μέσω κινητού ; Ευχαριστω γι τον χρονο σας

Το σώμα Υλικού Πολέμου είναι υπεύθυνο για τον ανεφοδιασμό σε ότι αφορά ρούχα, πυρομαχικά, ανταλλακτικά κτλ.
Δεν ξέρω σίγουρα για το 595, αλλά αν γίνεις γραφέας λογικά θα ασχολείσαι με τιμολόγια. Αν γίνεις αποθηκάριος, θα ασχολείσαι με την αποθήκευση και διανομή (see: κουβάλημα). Παίζει φυσικά να τα κάνεις και τα δύο ή και τίποτα, να σου δώσουν άλλο πόστο εντελώς. Γενικά από το να σαι πεζικάριος, θεωρώ καλύτερα, κάνεις κάτι με νόημα τα πρωινά και λόγω πόστου αποφεύγεις και τα διάφορα χωσέ που θα παιχτούν.
Για υπηρεσίες/φυλάκια κτλ δε νομίζω να αλλάζει κάτι, ότι κάνουν όλοι θα κάνεις.

http://army.gr/el/organosi/stoiheia-organosis-genikoy-epiteleioy-stratoy/dieythynseis-somaton/dieythynsi-ylikoy-0

Για το μάθημα, είναι κάτι που θα πας στο διοικητή του λόχου σου. Ειδικά αν είναι απόγευμα τα μαθήματα, δεν νομίζω να είναι πρόβλημα. Αλλά εννοείται πάντα, μπορεί να πέσεις σε μαλάκες και να μην σε αφήσουν.
Πάντως αν όχι την πρώτη μέρα, μια από τις πρώτες θα περάσεις συνέντευξη από τον διοικητή σου, καλό θα ήταν να το αναφέρεις να δεις τι θα σου πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα έχω ετοιμάσει βαλίτσες κτλπ και είναι κάποια πράγματα δεν χωράνε μας δίνουν εκεί σακοβαγιαζ με τα πράγματα που μας δίνουν ή πρέπει να είναι και αυτό δικό μας; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Kalospolitis είπε

Παιδιά καλησπέρα έχω ετοιμάσει βαλίτσες κτλπ και είναι κάποια πράγματα δεν χωράνε μας δίνουν εκεί σακοβαγιαζ με τα πράγματα που μας δίνουν ή πρέπει να είναι και αυτό δικό μας; 

Φιλε μου μπαινω κι εγω αυριο 

Εγω προσωπικα θα παρω ενα μικρό σακο και ενα σακιδιο πλατης.

Ξερω οτι σου δινουν εκει το λουκανικο ΑΛΛΑ αμα δεν χωρανε ουτε εκει τα πραγματα τι κανεις ;

Παρε και μια τσαντα κατι , εστω κατι ευκαμπτο που αν χωραει να την διπλωσεις να την βαλεις στο λουκανικο 

Πόσα πραγματα πήρες και δεν χωρανε σε βαλιτσες που λες ;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, SkenaDena είπε

Φιλε μου μπαινω κι εγω αυριο 

Εγω προσωπικα θα παρω ενα μικρό σακο και ενα σακιδιο πλατης.

Ξερω οτι σου δινουν εκει το λουκανικο ΑΛΛΑ αμα δεν χωρανε ουτε εκει τα πραγματα τι κανεις ;

Παρε και μια τσαντα κατι , εστω κατι ευκαμπτο που αν χωραει να την διπλωσεις να την βαλεις στο λουκανικο 

Πόσα πραγματα πήρες και δεν χωρανε σε βαλιτσες που λες ;  

Μια βαλίτσα μικρή ταξιδιού πήρα αυτές που μπαίνουν και μέσα στο αεροπλάνο όποτε μην φανταστείς τα αναγκαία 

2 πολιτικές εμφανίσεις 

Όλα τα κοντομάνικα φούτερ κάλτσες φουλ εσώρουχα φουλ κτλπ που είναι για στρατό 

Ρούχα για ύπνο 2 αλλαξιές , 2 χαρτιά υγείας , το νεσεσέρ με τα ξυριστικά αφρό σαμπουάν κτλπ 

2 πετσέτες μπάνιου 

το sleeping bag μόνο του πιάνει όλο το μπακ πακ 

Αυτά που δεν χωράνε είναι ουσιαστικά τα πολιτικά μπουφάν ζακέτα κτλπ που θα φοράω όταν μπω 

Απλά ένα έξτρα σακίδιο θα βοηθούσε στην καλύτερη ταξινόμηση μεταξύ τους  

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Dimitris9719 είπε

Καλησπερα παιδία. αυριο παρουσιάζομαι 595 κιλκις με ειδικότητα Υλικό πολέμου . Εχω δυο ερωτήσεις τι φάση το υλικό πολέμου και δεύτερο και πιο σημαντικό θελω 3 μαθήματα για το πτυχίο και εν τέλη μπορω να τα δώσω αυτή την εξεταστικη ( το έμαθα πριν 3 μέρες ) προφανώς δεν θα ζητήσω ούτε άδεια ούτε έξοδο γνωρίζω πως ειναι η κατάσταση, υπάρχει πιθανότητα να με αφήσουν για 2 ώρες μαξ τη κάθε φορά να το δώσω έστω μέσω κινητού ; Ευχαριστω γι τον χρονο σας

Ότι και να σου πουν από εδώ ψέμα θα είναι. Είναι ξεκάθαρα στο χέρι του διοικητή σου, είτε (επειδή λες πως δεν θα ζητήσεις άδεια) του λοχαγού σου. Απλά ένα πράγμα που πρέπει να θυμάσαι και εσύ και όποιος άλλος πρόκειται να παρουσιαστεί είναι πως όταν θες να ζητήσεις το οτιδήποτε να φροντίζεις να το ζητάς νωρίς και όχι τελευταία στιγμή. Φιλική συμβουλή για καλύτερη (όσο γίνεται) ψυχολογική υγεία στον στρατό, το άντρο του παραλογισμού.

Επεξ/σία από Tsapinho
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/1/2021 στις 12:39 ΠΜ, subzDAN είπε

Καλησπέρα. Μου ήρθε μετάθεση για ΔΥΒ στο Γουδί. Γνωρίζει κανείς τι παίζει γενικά εκεί; Πώς είναι τα πράγματα, στελέχη κομπλέ ή κλαίμε; Υπηρεσίες, χωσέ κλπ; 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

μην αγχωνεσαι.το βυσμα δουλεψε πολυ καλα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...