Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, pavlos1908 είπε

Από πότε ισχύει αυτό; Στο ίντερνετ δε βρίσκω κάτι λέει για τον μόνο η μεγαλύτερο γιο. Το ίδιο ισχύει και για την μονογονεϊκη οικογένεια; Ο αδερφός μου σαν μεγαλύτερος έκανε 8μηνο και αναρωτιομουν αν ισχύει το ίδιο και για εμένα διαβάζοντας το παραπάνω μήνυμα.

Για προστατης, ισχυει μονο για το πρωτο αγορι που παει να υπηρετησει...Για τριτεκνους και πολυτεκνους ισχυει για ολα τα αγορια.

1 ώρα πριν, dionisis1925 είπε

Για χωρισμένους γονείς δεν θεωρείσαι προστάτης πουθενά.

 

Οντως δεν το γραφει πουθενα, νομιζω ομως ισχυει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα σε όλους!Καλή χρονιά με υγεία και τύχη.Είμαι υπόχρεως κατάταξης τον Μάρτιο και θέλω πάρα πολυ να πάω για έφεδρος αξιωματικός.Η αλήθεια είναι ότι έχω αντιμετωπίσει αρκετά προβλήματα μέχρι στιγμής στην προετοιμασία μου αλλα αυτό που με ανησυχεί περισσότερο είναι το καθεστώς που επικρατεί έστω και την σήμερον ημέρα όσον αφορά την επιλογή των στρατεύσιμων που επιθυμούν να γίνουν ΥΕΑ.Από όσο έχω συζητήσει το μεγαλύτερο ποσοστό των επιτυχόντων είναι βύσματα.Θα ήθελα λοιπόν να αναφερθώ σε αυτό το σημείο οτι εφόσον το θέλω πραγματικά να γίνω ΥΕΑ και μη έχοντας σπουδαίο αθλητικό υπόβαθρο στο παρελθόν,αλλα παλέυοντας πραγματικά για να επιτύχω η απορία μου είναι η εξής : Θα χρειαστεί λοιπόν να χρησιμοποιήσω και εγώ κάποιον γνωστό ώστε να "σιγουρέψω την επιτυχία μου εκεί;".Ρωτάω γιατί ανησυχώ για το ενδεχόμενο να αδικηθώ και να μείνω στην απέξω λόγω κάποιου βύσματος που δεν το θέλει ή το αξίζει όσο εγώ.Να πώ εδώ οτι πιστεύω στον εαυτό μου και πιστεύω ότι όντως θα μπορούσα να αξιοποιήσω στο έπακρον μια τέτοια θέση/ευκαρία,δίνοντας τον καλύτερο μου εαυτό.Δεν με νοιάζει τίποτα άλλο,ούτε μεταθέσεις,ούτε να παρουσιαστώ κοντά στον τόπο μου και προφανώς ούτε να περάσω μια χαλαρή θητεία ως απλός πεζικάριος.Αυτό που με νοιάζει πραγματικά είναι να καταφέρω να επιτύχω σαν ΥΕΑ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,όσους μπουν στον κόπο να μου απαντήσουν.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά σε ό,τι έχει να κάνει με τον κορωνοϊό πως είναι τα πράγματα; Υπάρχουν καθόλου μέτρα προστασίας; Έχει μειωθεί ο συνωστισμός κάπως; Έχει αλλάξει τίποτα γενικά; Έχω μια αίσθηση πως είναι δεδομένο πως θα κολλήσω κάποια στιγμή μέσα στον στρατό. Επίσης, τι ισχύει σήμερα με άδειες και εξόδους; Γίνονται; Έχουν κοπεί τα πάντα; Αν υπάρχουν παιδιά που είναι μέσα τώρα, θα 'χε ενδιαφέρον να πουν τι ισχύει!

edit: Δεν είμαι μέσα εγώ, ακόμα, μπαίνω τον Μάρτιο.

Επεξ/σία από Panos_B
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, filipjohn είπε

Καλησπέρα σε όλους!Καλή χρονιά με υγεία και τύχη.Είμαι υπόχρεως κατάταξης τον Μάρτιο και θέλω πάρα πολυ να πάω για έφεδρος αξιωματικός.Η αλήθεια είναι ότι έχω αντιμετωπίσει αρκετά προβλήματα μέχρι στιγμής στην προετοιμασία μου αλλα αυτό που με ανησυχεί περισσότερο είναι το καθεστώς που επικρατεί έστω και την σήμερον ημέρα όσον αφορά την επιλογή των στρατεύσιμων που επιθυμούν να γίνουν ΥΕΑ.Από όσο έχω συζητήσει το μεγαλύτερο ποσοστό των επιτυχόντων είναι βύσματα.Θα ήθελα λοιπόν να αναφερθώ σε αυτό το σημείο οτι εφόσον το θέλω πραγματικά να γίνω ΥΕΑ και μη έχοντας σπουδαίο αθλητικό υπόβαθρο στο παρελθόν,αλλα παλέυοντας πραγματικά για να επιτύχω η απορία μου είναι η εξής : Θα χρειαστεί λοιπόν να χρησιμοποιήσω και εγώ κάποιον γνωστό ώστε να "σιγουρέψω την επιτυχία μου εκεί;".Ρωτάω γιατί ανησυχώ για το ενδεχόμενο να αδικηθώ και να μείνω στην απέξω λόγω κάποιου βύσματος που δεν το θέλει ή το αξίζει όσο εγώ.Να πώ εδώ οτι πιστεύω στον εαυτό μου και πιστεύω ότι όντως θα μπορούσα να αξιοποιήσω στο έπακρον μια τέτοια θέση/ευκαρία,δίνοντας τον καλύτερο μου εαυτό.Δεν με νοιάζει τίποτα άλλο,ούτε μεταθέσεις,ούτε να παρουσιαστώ κοντά στον τόπο μου και προφανώς ούτε να περάσω μια χαλαρή θητεία ως απλός πεζικάριος.Αυτό που με νοιάζει πραγματικά είναι να καταφέρω να επιτύχω σαν ΥΕΑ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,όσους μπουν στον κόπο να μου απαντήσουν.

Για να πας ΥΕΑ δεν θέλει βύσμα και στα  αθλήματα είναι πάρα πολύ ελαστικοί.

Εκεί που θες ψιλοβύσμα είναι για να πας ΣΕΑΠ, που είναι μια εκ των 7 σχολών ΔΕΑ στην Ελλάδα. Αν σε ενδιαφέρει να πας γενικά για ΔΕΑ, θα το καταφέρεις μην σου πω με τα μπούνια γιατί κανένας δεν θέλει να πάει. Αν σε ενδιαφέρει συγκεκριμένα για ΣΕΑΠ, χωρίς βύσμα ίσως χρειαστεί λίγο αγώνα με τα αθλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Panos_B είπε

Παιδιά σε ό,τι έχει να κάνει με τον κορωνοϊό πως είναι τα πράγματα; Υπάρχουν καθόλου μέτρα προστασίας; Έχει μειωθεί ο συνωστισμός κάπως; Έχει αλλάξει τίποτα γενικά; Έχω μια αίσθηση πως είναι δεδομένο πως θα κολλήσω κάποια στιγμή μέσα στον στρατό. Επίσης, τι ισχύει σήμερα με άδειες και εξόδους; Γίνονται; Έχουν κοπεί τα πάντα; Αν υπάρχουν παιδιά που είναι μέσα τώρα, θα 'χε ενδιαφέρον να πουν τι ισχύει!

edit: Δεν είμαι μέσα εγώ, ακόμα, μπαίνω τον Μάρτιο.

Αν φοβάσαι τον υιό τότε μέχρι τον Μάρτη που είναι να μπεις φρόντισε να εμβολιαστείς (αν έχεις την δυνατότητα φυσικά). Τον συνωστισμο δεν τον γλιτώνεις τουλάχιστον στο κέντρο που θα παρουσιαστείς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Kalospolitis είπε

Βασική εκπαίδευση και σπεν όλα μαζί πόσος καιρός βγαίνει περίπου παιδιά; 

1μισης μηνας μαξ 2...

12 ώρες πριν, Panos_B είπε

Παιδιά σε ό,τι έχει να κάνει με τον κορωνοϊό πως είναι τα πράγματα; Υπάρχουν καθόλου μέτρα προστασίας; Έχει μειωθεί ο συνωστισμός κάπως; Έχει αλλάξει τίποτα γενικά; Έχω μια αίσθηση πως είναι δεδομένο πως θα κολλήσω κάποια στιγμή μέσα στον στρατό. Επίσης, τι ισχύει σήμερα με άδειες και εξόδους; Γίνονται; Έχουν κοπεί τα πάντα; Αν υπάρχουν παιδιά που είναι μέσα τώρα, θα 'χε ενδιαφέρον να πουν τι ισχύει!

 

Εχουν αλλαξει πολλα, υπαρχουν σαπουνια και αντισηπτικα φουλ. Μειωμενος κοσμος που μενει μεσα. Οτι θα κολλησεις δεν ειναι δεδομενο. Εξοδους αν δεν εισαι στον τοπο κατοικιας σου και αρα να παρεις διανυκτερευση, δεν νομιζω οτι δινονται...Κανα σουπερ μαρκετ και τραπεζα μονο.

Επεξ/σία από Αλεξανδρος A.92
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Tsapinho είπε

Αν φοβάσαι τον υιό τότε μέχρι τον Μάρτη που είναι να μπεις φρόντισε να εμβολιαστείς (αν έχεις την δυνατότητα φυσικά). Τον συνωστισμο δεν τον γλιτώνεις τουλάχιστον στο κέντρο που θα παρουσιαστείς. 

Αν μπορούσα θα το είχα ήδη κάνει, αλλά δεν είναι η "σειρά" μου ακόμα, και με τον ρυθμό της Ελλάδας το θεωρώ απίθανο να έρθει σύντομα! 

2 ώρες πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Εχουν αλλαξει πολλα, υπαρχουν σαπουνια και αντισηπτικα φουλ. Μειωμενος κοσμος που μενει μεσα. Οτι θα κολλησεις δεν ειναι δεδομενο. Εξοδους αν δεν εισαι στον τοπο κατοικιας σου και αρα να παρεις διανυκτερευση, δεν νομιζω οτι δινονται...Κανα σουπερ μαρκετ και τραπεζα μονος.

Με τις μάσκες τι ισχύει; Κυκλοφορείς όλη μέρα με μάσκα; Άδειες έχουν κόψει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή θητεία σε όλα τα αδερφια!

Μια γνωμη θα ήθελα να παρω. Θελω να ‘χω και γω το κινητό μαζι μου προφανως. Η καλύτερη ιδεα είναι να το ‘χω πανω μου ή στον σάκο σκεπασμένο με καμια μπλούζα;

(Έχω καταταγεί Ειδικές Δυνάμεις και ευελπιστώ να μπω Αλεξίπτωτα-το διευκρινίζω διότι ξερω τη σοβαρότητα που κυριαρχεί στις ΕΔ-.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Panos_B είπε

Με τις μάσκες τι ισχύει; Κυκλοφορείς όλη μέρα με μάσκα; Άδειες έχουν κόψει; 

Ολη μερα μασκα ναι, αδειες κανονικα. Αδειες κοπηκαν μονο λογω Τουρκικων θεματων οχι λογω κορονας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, μπαρμπαγιωργος είπε

Καλησπέρα

Έχει κάποιος πληροφορίες για το 588 Λέρος τάγμα Πεζικού;

 

Τι θες να μάθεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Ολη μερα μασκα ναι, αδειες κανονικα.

Μάλιστα. Πακετάκι λίγο η μάσκα όλη μέρα. Δεν έχω τόσο θέμα να τη φοράω, αλλά συχνά θολώνουν φουλ τα γυαλιά μου ρε γμτ και φτάνω σε σημείο να μη βλέπω! 😕  

9 ώρες πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Αδειες κοπηκαν μονο λογω Τουρκικων θεματων οχι λογω κορονας

Είχα ακούσει πως στο πρώτο κύμα είχαν κοπεί και οι άδειες ορκωμοσίας και αντ' αυτών απολύθηκαν οι φαντάροι νωρίτερα. Δεν το κάνουν πλέον αυτό φαντάζομαι, ε; Αν απολύονται όλοι νωρίτερα δεν θα υπάρξει πρόβλημα με τη στελέχωση κάποια στιγμή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Panos_B είπε

Είχα ακούσει πως στο πρώτο κύμα είχαν κοπεί και οι άδειες ορκωμοσίας και αντ' αυτών απολύθηκαν οι φαντάροι νωρίτερα. Δεν το κάνουν πλέον αυτό φαντάζομαι, ε; Αν απολύονται όλοι νωρίτερα δεν θα υπάρξει πρόβλημα με τη στελέχωση κάποια στιγμή;

ισχυει αυτο κανονικα. Με επιασε και μενα που ειχα παρουσιαστει τον Μαρτιο και ημασταν η πρωτη ΕΣΣΟ που το κανανε. Ωστοσο νομιζω δεν υπαρχει κατι στανταρ. Σε καθε ΕΣΣΟ εξεταζεται ξεχωριστα αναλογως με τις συνθηκες που επικρατουν υποθετω. 

Θεμα στελεχωσης δεν εχουν. Γιατι οταν θα ειναι να απολυθεις δεν θα σωθουν με 15 μερες αργοτερα που θα φυγεις...αυτοι ηδη στηριζονται σε αυτους που μπηκαν μετα απο εσενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...