Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, μπαρμπαγιωργος είπε

Πώς είναι τα πράγματα

Γενικά, ειδικά

Νέος είμαι δεν ξέρω τίποτα

Χωρίς να ξέρω ποιοι είναι τώρα εκεί και πώς είναι τα πράγματα τώρα, όλοι οι αξιωματικοί είναι εξαιρετικοί. Οι περισσότεροι ΕΜΘ/ΕΠΟΠ είναι πολύ καλοί, χωρίς να λείπουν κι αυτοί που είναι κομπλεξικοί και μαλάκες αλλά ευτυχώς αυτοί είναι λίγοι. Η μονάδα είναι μακριά από τα μεγάλα μέρη του νησιού, οπότε στις εξόδους σου θα θες ταξί για Αγία Μαρίνα (αν θυμάμαι καλά ήταν 4 ευρώ πήγαινε-έλα με άλλα 3 άτομα). Είναι ένας ταξιτζής (νομίζω Νίκο τον λέγανε - ή αυτόν ή τον γιό του που είναι κι αυτός ταξιτζής) ο οποίος είναι για γερά νεύρα, μιας και πάει με 100 (κυριολεκτικά) σε κάτι κωλόδρομους και απορία το χω πώς δεν έχει φύγει σε κάνα γκρεμό ακόμα. Το νησί ως νησί δε μπορώ να το κρίνω αντικειμενικά, μιας και δεν ήμουν εκεί για διακοπές ούτε ήμουν καλοκαίρι, αλλά καλό είναι.

Το Τάγμα επανδρώνει το ΕΦ του Φαρμακονησίου, στο οποίο θα κάθεσαι μία ή δύο εβδομάδες κάθε φορά. Το πώς θα περνάς εκεί εξαρτάται κάθε φορά από το σε ποιο φυλάκιο θα είσαι, από τον εκάστοτε διοικητή της φρουράς και την ίδια τη φρουρά, αλλά σε γενικές γραμμές είναι πιο χαλαρά από το Τάγμα. Το μειονέκτημα είναι ότι εκεί έχεις πραγματικές ευθύνες και πρέπει όντως να προσέχεις στην υπηρεσία σου, ειδικά τη νύχτα. Κανείς ποτέ δεν πιστεύει ότι θα γίνει μαλακία, μέχρι να γίνει, κι αν γίνει εκεί θα είναι σοβαρή.

Στα άλλα κακά, είσαι τελείως αποκομμένος από τον πολιτισμό. Wind και Vodafone είχαν προβλήματα στο σήμα, αλλά Cosmote ήταν μια χαρά. Το ΚΨΦ έχει τηλεόραση μεγάλη, τζάκι και PS4. Το χειμώνα δεν έχει τόσο κρύο, αλλά επειδή έχει παντού θάλασσα η υγρασία είναι απίστευτη, οπότε βοήθειά σου. Μου έχει τύχει βράδυ να έχω υπηρεσία (σε κλειστό παρατηρητήριο, άρα προφυλαγμένος από αέρα), να φοράω κοντομάνικο, ισοθερμικό, μακρυμάνικο, κολόμβιο, χιτώνιο και τζάκετ πάνω και φόρμα και παντελόνι από κάτω και να τρέμω ολόκληρος.

 

Επεξ/σία από Kercyn
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13 ώρες πριν, Kercyn είπε

Χωρίς να ξέρω ποιοι είναι τώρα εκεί και πώς είναι τα πράγματα τώρα, όλοι οι αξιωματικοί είναι εξαιρετικοί. Οι περισσότεροι ΕΜΘ/ΕΠΟΠ είναι πολύ καλοί, χωρίς να λείπουν κι αυτοί που είναι κομπλεξικοί και μαλάκες αλλά ευτυχώς αυτοί είναι λίγοι. Η μονάδα είναι μακριά από τα μεγάλα μέρη του νησιού, οπότε στις εξόδους σου θα θες ταξί για Αγία Μαρίνα (αν θυμάμαι καλά ήταν 4 ευρώ πήγαινε-έλα με άλλα 3 άτομα). Είναι ένας ταξιτζής (νομίζω Νίκο τον λέγανε - ή αυτόν ή τον γιό του που είναι κι αυτός ταξιτζής) ο οποίος είναι για γερά νεύρα, μιας και πάει με 100 (κυριολεκτικά) σε κάτι κωλόδρομους και απορία το χω πώς δεν έχει φύγει σε κάνα γκρεμό ακόμα. Το νησί ως νησί δε μπορώ να το κρίνω αντικειμενικά, μιας και δεν ήμουν εκεί για διακοπές ούτε ήμουν καλοκαίρι, αλλά καλό είναι.

Το Τάγμα επανδρώνει το ΕΦ του Φαρμακονησίου, στο οποίο θα κάθεσαι μία ή δύο εβδομάδες κάθε φορά. Το πώς θα περνάς εκεί εξαρτάται κάθε φορά από το σε ποιο φυλάκιο θα είσαι, από τον εκάστοτε διοικητή της φρουράς και την ίδια τη φρουρά, αλλά σε γενικές γραμμές είναι πιο χαλαρά από το Τάγμα. Το μειονέκτημα είναι ότι εκεί έχεις πραγματικές ευθύνες και πρέπει όντως να προσέχεις στην υπηρεσία σου, ειδικά τη νύχτα. Κανείς ποτέ δεν πιστεύει ότι θα γίνει μαλακία, μέχρι να γίνει, κι αν γίνει εκεί θα είναι σοβαρή.

Στα άλλα κακά, είσαι τελείως αποκομμένος από τον πολιτισμό. Wind και Vodafone είχαν προβλήματα στο σήμα, αλλά Cosmote ήταν μια χαρά. Το ΚΨΦ έχει τηλεόραση μεγάλη, τζάκι και PS4. Το χειμώνα δεν έχει τόσο κρύο, αλλά επειδή έχει παντού θάλασσα η υγρασία είναι απίστευτη, οπότε βοήθειά σου. Μου έχει τύχει βράδυ να έχω υπηρεσία (σε κλειστό παρατηρητήριο, άρα προφυλαγμένος από αέρα), να φοράω κοντομάνικο, ισοθερμικό, μακρυμάνικο, κολόμβιο, χιτώνιο και τζάκετ πάνω και φόρμα και παντελόνι από κάτω και να τρέμω ολόκληρος.

 

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες

Τελικά από ότι μαθαινω το 4/588 είναι Κάλυμνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά 

ως υπόχρεος μειωμένης θητείας έπρεπε να κάνω αίτηση στο ΚΕΠ πριν μπω ή μπορούμε και τώρα σε κάποια άδεια εφόσον βγούμε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
5 ώρες πριν, μπαρμπαγιωργος είπε

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες

Τελικά από ότι μαθαινω το 4/588 είναι Κάλυμνο

Ε ναι, για 4ο λόχο δεν ξέρω κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Kalospolitis είπε

ως υπόχρεος μειωμένης θητείας έπρεπε να κάνω αίτηση στο ΚΕΠ πριν μπω ή μπορούμε και τώρα σε κάποια άδεια εφόσον βγούμε; 

Γιατι στο ΚΕΠ?και μεσα στην μοναδα κανεις...αν θες χαρτια απο το ΚΕΠ ναι, τα κανεις και τωρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα , 

γνωριζει καποιος αν το ι5 μπορει να επαναξεταστει ξανα ? εννοω για ψυχολογικους λογους 

αν ναι ποια ειναι η διαδικασια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Mobid είπε

Καλησπερα , 

γνωριζει καποιος αν το ι5 μπορει να επαναξεταστει ξανα ? εννοω για ψυχολογικους λογους 

αν ναι ποια ειναι η διαδικασια

Αν περασει η περιοδος των 2 χρονων της αναβολης, οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Γιατι στο ΚΕΠ?και μεσα στην μοναδα κανεις...αν θες χαρτια απο το ΚΕΠ ναι, τα κανεις και τωρα 

Μου είπαν από τη μονάδα στην πρώτη άδεια να κάνω αίτηση μειωμένης θητείας σε ΚΕΠ διότι δεν διακινούν έγγραφα αυτοί 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Kalospolitis είπε

Μου είπαν από τη μονάδα στην πρώτη άδεια να κάνω αίτηση μειωμένης θητείας σε ΚΕΠ διότι δεν διακινούν έγγραφα αυτοί 

Περιεργο...εγω στον στρατολογο τους στρατοπεδου εκανα την αιτηση με χαρτια που ειχα παρει και απο το ΚΕΠ βεβαια...αλλα την αιτηση την εκανα στον στρατολογο και με φαξ εστειλε στη στρατολογια στο ΡΟΥΦ το αιτημα μου.

Αλλα ισως κατι αλλαξε...κανε αυτο που σου ειπαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα,

Εκοψα την αναβολη για σπουδες τον Αυγουστο. Με αυτα και με αυτα τελικα ξεκινησα διπλωματικη και ελεγα να βαλω μπρος πρακτικη. Την εκοψα στα 6 χρονια, και ειμαι φοιτητης σε 5ετης σχολη χωρις να εχω καποιο μαθημα χρωστουμενο.

Μπορω να την ξαναπαρω?

*η αναβολη εληγε τον Δεκεμβριο του '23

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, jordaninio είπε

βγηκε η αποφαση...

βγηκε αποφαση η βγηκε οτι οριστικοποιήθηκε ? 

μεκαιει λιγο καθως μπαινω τον μαρτιο και πιστευω οτι δν θα με αγγιξει γτ λεγανε για μαιο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, pasxaliskar είπε

βγηκε αποφαση η βγηκε οτι οριστικοποιήθηκε ? 

μεκαιει λιγο καθως μπαινω τον μαρτιο και πιστευω οτι δν θα με αγγιξει γτ λεγανε για μαιο 

βγηκε η εισηγηση του ΚΥΣΕΑ. τα περισσοτερα σάιτ λενε για Μαϊο. Κάποια λένε οτι θα ειναι ακομα 9μηνο για παραμεθωριο. 

Και γω Μάρτιο μπαίνω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, jordaninio είπε

βγηκε η εισηγηση του ΚΥΣΕΑ. τα περισσοτερα σάιτ λενε για Μαϊο. Κάποια λένε οτι θα ειναι ακομα 9μηνο για παραμεθωριο. 

Και γω Μάρτιο μπαίνω..

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

 

θα δουμε ποσο ''τυχη'' θα εχουμε .. εαν στο ελλαδισταν  προλαβουν σε 1 μηνα να το οργανώσουν ..τι να πω .ρεκορ γκινες παω 12 μηνο χαλαλι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα το διάβασα πολλες φορες και μπευρδετηκα είναι να μπω τον Μάρτιο Β εσσο...είμαι πολυτεκνος τα πρωτα 2 αδέρφια μου έκαναν 6 Μηνο στο ΚΕΠ με είπαν ότι θα κάνω και εγώ μειωμένη θητεία αλλά δεν ήξερε ακριβώς να με πει 

Ξέρεις κανεις με το παλιο 9 μήνες ποσο;

Και με το καινουργιο ποσο;(αν μας πιασει) 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...