Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, JohnGTA είπε

 

 

Μην παραπληροφορείτε κόσμο.

Σε όλες τις προκηρύξεις (έχω δουλέψει 3 7μηνα στο ΕΚΑΒ εποχικός και τότε τις είχα ξεκοκκαλιάσει όλες) που περιλαμβάνουν:

  • Σώματα ασφαλείας
  • Πυροσβεστική
  • ΕΚΑΒ
  • (Πρώην) Λιμενικό
  • Πολιτική Προστασία

Ζητάνε διαπιστευτήριο (Πιστοποιητικό Τύπου Α) ότι υπηρέτησες την θητεία σου σαν Ι1. Αν δεν το έχεις αυτό, αυτόματα διαγράφεσαι από την διαδικασία. Επίσης, αν δεν έχεις υπηρετήσει σε Ειδικές Δυνάμεις/Στρατονομία/Δόκιμος (που όλα απαιτούν να βγεις Ι1) πρακτικά δεν έχεις πιθανότητες να μπεις σε προκήρυξη.

Σκεφτείτε εγώ υπηρέτησα ειδικές δυνάμεις και πάλι με το ζόρι μπήκα στην πρώτη προκήρυξη (στις άλλες δύο με προϋπηρεσία και μόνο είσαι κομπλέ), καθώς όλοι μα όλοι ήμασταν αλεξιπτωτιστές/δόκιμοι/ουκάδες και έγινε σφαγή στις ισοβαθμίες.

Οπότε αν όντως το παιδί θέλει να κυνηγήσει θέσεις σε προκηρύξεις, πρέπει να το κοιτάξει με τον ψυχίατρο του.

 

Δεν αμφιβάλλω ότι ισχύον όσα έγραψες Πάντως είναι τραγικό να παίρνουν μόνο Ι1 γιατί εγώ Ειδικές Δυνάμεις ήθελα να πάω αλλά λόγο δισχρωματοψίας, με έβγαλαν Ι2 και δεν κατάφερα. Κατέληξα τελικά ΕΛΔΥΚ, παρότι από θέμα φυσικής κατάστασης  ήμουν καλύτερος πάνω από τα 4/5 όσων πέρασαν Ε.Δ. 

Η φάση είναι ότι έκανα ακριβώς τις ίδιες ασκήσεις με όσους ήταν Ι1 και είχα φυσικά όπλο ενώ η δισχρωματοψία δεν με εμπόδισε σε τίποτα.

Προσωπικά δεν με ενδιαφέρουν οι συγκεκριμένες θέσεις εργασίας, απλά αναφέρω πόσο άδικο είναι. Επίσης δεν αντιλαμβάνομαι γιατί σε ΕΠΟΠ δέχονται Ι2 ενώ σε άλλα σώματα όχι.

Επεξ/σία από Undertaker25
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, nikmatzafo είπε

Το θέμα είναι φοβάμαι μην αλλαξεί κάποια στιγμή αυτό.  Επίσης μέσα στο στρατόπεδο ποια είναι η αντιμετώπιση από φαντάρους κ υψηλόβαθμους, γνωρίζεις μήπως;

Ανυσηχεις υπερβολικα , ο στρατός έχει προβλέψει τέτοιες καταστάσεις και τις χειρίζεται αναλόγως. Το ρίσκο αν κουκουλωσεις το πρόβλημα είναι μεγάλο. Μπορείς να πας να ρωτήσεις τα κεντρικά κοντά στον σταθμό μετρό αττικης. Γενικά οι αξιωματικοί τα τελευταία χρόνια είναι προσεκτικοί και χειρίζονται τέτοιες καταστάσεις με σοβαρότητα. Επειδή έχουν αντιμετωπίσει πληθώρα απίθανων καταστάσεων έναν ειλικρινή προσπαθούν πάντα να τον βοηθήσουν.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Undertaker25 είπε

 

Δεν αμφιβάλλω ότι ισχύον όσα έγραψες Πάντως είναι τραγικό να παίρνουν μόνο Ι1 γιατί εγώ Ειδικές Δυνάμεις ήθελα να πάω αλλά λόγο δισχρωματοψίας, με έβγαλαν Ι2 και δεν κατάφερα. Κατέληξα τελικά ΕΛΔΥΚ, παρότι από θέμα φυσικής κατάστασης  ήμουν καλύτερος πάνω από τα 4/5 όσων πέρασαν Ε.Δ. 

Η φάση είναι ότι έκανα ακριβώς τις ίδιες ασκήσεις με όσους ήταν Ι1 και είχα φυσικά όπλο ενώ η δισχρωματοψία δεν με εμπόδισε σε τίποτα.

Προσωπικά δεν με ενδιαφέρουν οι συγκεκριμένες θέσεις εργασίας, απλά αναφέρω πόσο άδικο είναι. Επίσης δεν αντιλαμβάνομαι γιατί σε ΕΠΟΠ δέχονται Ι2 ενώ σε άλλα σώματα όχι.

Σε νιώθω πραγματικά. Η δυσχρωματοψία (για κάποιον λόγο) θεωρείται από τις σοβαρότερες παθήσεις στον στρατό. Μπορεί να είχες 24 βαθμούς μυωπία στα μάτια, μισοστραβισμό και δεν θα σε εξέταζαν καν. Αν όμως σε βρουν με αχρωματοψία/δυσχρωματοψία είναι guarantee Ι2. Το ξέρω γιατί ο κολλητός μου έτσι δεν πήγε Μεγάλο Πεύκο που πήγα εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, nikmatzafo είπε

Το θέμα είναι φοβάμαι μην αλλαξεί κάποια στιγμή αυτό.  Επίσης μέσα στο στρατόπεδο ποια είναι η αντιμετώπιση από φαντάρους κ υψηλόβαθμους, γνωρίζεις μήπως;

Θεωρητικά κάνουν έλεγχους στα πράγματα κάθε φορά που μπενεις μέσα στο στρατόπεδο   αλλά είναι τυχαίοι έλεγχοι . Πες λοιπόν εσύ ότι καταφέρνεις και περνάς τα φάρμακα . Το περιβάλλον του στρατού είναι πολύ πιθανό να γίνει στρεσογόνο . Αν σε βαρεσουν απανωτά η κρίσης τι θα κάνεις ;

Αν παρατηρήσεις όπου και να διαβάζεις όποιον και να ρωτήσεις για τον στρατό θα ακούσεις διαφορετικές γνώμες . Αυτό ισχύει γιατί πολύ απλά ο καθένας μας έχει βιώσει διαφορετικά το στρατό .

Στην ερώτηση σου θα απαντούσα ότι έχεις σοβαρά μεγάλες πιθανότητες οι υψηλόβαθμοι να σε αντιμετωπίσουν όμορφα χωρίς να σε μειώσουν .

Οι φαντάροι από την άλλη είναι καθαρά θέμα τύχης γιατί είναι άνθρωποι από όλες της κοινωνικές τάξεις .  με κάποιους θα κάνεις παρέα με κάποιους θα είσαι ντεμί με κάποιους δεν θα τα πας καλά . Αλλά μέχρι εκεί μην φαντάζεσαι ακραία πράγματα . Ότι πρόβλημα και να έχεις μιλάς σε ανώτερους .

Πριν μπεις λοιπόν μέσα στο στρατό περνάς όπως και όλοι από στρατιωτικό ψυχολόγο . Επίσης όπως και όλοι περνάνε από ψυχολόγο κάθε φορά που αλλάζουν παράδειγμα στρατόπεδο . Εκεί λοιπόν προσωπική μου άποψη είναι να μιλήσεις ντόμπρα και ανοιχτά . Να του πεις με αυτά εδώ εγώ περνώ αναβολή . Εγώ γουστάρω όμως να το προσπαθήσω . Αν δω ότι δεν την παλεύω θα φύγω αλλά θέλω να προσπαθήσω . Επίσης για μένα θα σε γλιτώσει από ΑΠΕΙΡΟ άγχος αν λες παντού το πρόβλημα σου. Γιατί το άγχος είναι trigger point για την κρίση πανικού . 

Το ότι έχεις τώρα κρίσης δεν σημαίνει ότι θα έχεις και μετά από 5-10 χρόνια . Το Ι5 ναι μπορεί να έχεις θέμα στο μέλλον αλλά σίγουρα όχι με κάποιο χαρτί μικρότερο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ίσως βλακεία ερώτηση 🤣 αλλά θέλω να πάω δόκιμος. Ποτε δίνω αθλήματα? Πρέπει να έχω δικά μου παπούτσια?

Επεξ/σία από TasosPap2002
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, TasosPap2002 είπε

Ίσως βλακεία ερώτηση 🤣 αλλά θέλω να πάω δόκιμος. Ποτε δίνω αθλήματα? Πρέπει να έχω δικά μου παπούτσια?

Φρουραρχείο/στρατολογική υπηρεσία θα σε κατατοπίσουν.

3 ώρες πριν, the other one είπε

Καλησπέρα, μου βγήκε μετάθεση για Υπηρεσία Στρατιωτικών Αρχείων (στο Γουδή). Ξέρει κανείς πώς είναι;

Είναι φώς φανάρι ότι το βύσμα σου έπιασε τόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, JohnGTA είπε

Είναι φώς φανάρι ότι το βύσμα σου έπιασε τόπο.

 

φίλε αν έπιανε τόπο θα καθόμουν μυ υπεθα... κάποια λεπτομέρεια ξέρουμε πέρα απ' το "είναι Αθήνα άρα είναι καλά" το οποίο γνωρίζω ήδη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, TasosPap2002 είπε

Και σχετικά με τα διαγωνίσματα για έφεδρος? Δυσκολία? Κάποιο παράδειγμα? Πόσα διαγωνίσματα θα γράψουμε?

Αγωνίσματα είναι όχι διαγωνίσματα. Γελοία είναι, αν αυτό σε ανησυχεί.

9 λεπτά πριν, the other one είπε

 

φίλε αν έπιανε τόπο θα καθόμουν μυ υπεθα... κάποια λεπτομέρεια ξέρουμε πέρα απ' το "είναι Αθήνα άρα είναι καλά" το οποίο γνωρίζω ήδη;

ΜΥ/ΥΠΕΘΑ θα ήσουν αν είχες βύσμα τον ΥΠΕΘΑ.

Αν έχεις πιο γήινο βύσμα πας εκεί που πηγαίνεις τώρα. 4-5 υπηρεσίες τον μήνα και στις 14:00 τελειώνεις.

Λογικά καθόλου βυσματοθητεία. Τεσπα εμένα δεν με ενδιαφέρει καθόλου ο κάθε άνθρωπος κάνει τις επιλογές του. Αν είχα βύσμα θα το έβαζα να πήγαινα Αλεξίπτωτα για παράδειγμα. Ο καθένας με το καπρίτσιο του φίλε δεν το λέω για κακό.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, JohnGTA είπε

Αγωνίσματα είναι όχι διαγωνίσματα. Γελοία είναι, αν αυτό σε ανησυχεί

Είχα διαβασει σε άλλο φόρουμ ότι έχουν διαγωνίσματα με ερωτήσεις κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία ακόμη ερώτηση.
Μπαίνω το Μάρτιο καθώς έληξε η αναβολή μου το Δεκέμβρη.
Το πιστοποιητικό περάτωσης σπουδών ώστε να μη μου βάλουν για κακή χρήση της αναβολής, πού και πότε το καταθέτω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...