Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

36 λεπτά πριν, salonika91 είπε

αοπλες υπηρεσιες.θαλαμοφυλακας,μαγειρια

Απαλλάσσεται από την εκπαίδευση με ασκήσεις κλπ που γίνονται τις πρώτες εβδομάδες;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

κάτι τελευταίο ότι και να δηλώσεις πεζικό η ναυτικο η αεροπορία θα μπορείς να πας δόκιμος? Γιατί δόκιμος ξέρω ότι είναι μόνο για πεζικό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Panagiotis_kafantaris είπε

καλησπερα.

ποσα ι ψυχολογικου υπαρχουν, 3;;

ι5, ι4 και ι3 ;;;

Για την ακριβεια δεν ειναι ψυχολογικα αλλα κατηγοριες καθως i3-i4 μπορει να βγει και καποιος με θεματα υγειας κλπ..ι5 ειναι απαλαγη απευθειας

Ελα να φτιαξουμε και δικο τομεα εκει ινσομνιακ εκει ποσοι παμε Μαρτιο απο Αθηνα (αν και εγω θα περασω απο επιτροπες για απαλλαγη αλλα ας κανουμε καλου κακου ινσομνιακ στρατιωτ) :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να ρωτήσω, πώς μπορώ να μάθω πόσες άδειες έχω; έφαγα ανάκληση πάνω στην άδεια ορκομωσίας λόγω Τούρκων τότε και γύρισα πίσω στις 3 μέρες ενώ  είχα 10, οι άλλες 7 έφυγαν άκλαφτες; είναι γραμμένες κάπου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, soteras είπε

Για την ακριβεια δεν ειναι ψυχολογικα αλλα κατηγοριες καθως i3-i4 μπορει να βγει και καποιος με θεματα υγειας κλπ..ι5 ειναι απαλαγη απευθειας

Ελα να φτιαξουμε και δικο τομεα εκει ινσομνιακ εκει ποσοι παμε Μαρτιο απο Αθηνα (αν και εγω θα περασω απο επιτροπες για απαλλαγη αλλα ας κανουμε καλου κακου ινσομνιακ στρατιωτ) :P

Ξέρεις μήπως άμα απαλλάσσονται τα αοπλα Γιώτα από την εκπαίδευση στο κέντρο; Ασκήσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Panagiotis_kafantaris είπε

Ξέρεις μήπως άμα απαλλάσσονται τα αοπλα Γιώτα από την εκπαίδευση στο κέντρο; Ασκήσεις;

Αυτο δεν το ξερω καθολου και εγω τωρα τα ψαχνω και προσπαθω να βγαλω ακρη με στρατολογια γιατι ειναι να περασω απο επιτροπες για θεμα υγειας κλπ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, GroundZero_96 είπε

Από δημόσιο υποχρεωτικά.

Άμα δεν πάω καθόλου ακτινογραφία τι γίνεται? Γιατί λόγο κορονοιου δε πατάς σε νοσοκομεία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω άλλη μία ερώτηση/θέμα: Άθεοι στο στρατό. Είμαι άθεος. Να το πω; Θα στιγματιστώ; Θα μου βγει σε κακό; Υπάρχει διαφορετική/προβληματική αντιμετώπιση απέναντι στους άθεους φαντάρους; Υπάρχει κάτι το διαφορετικό στην θητεία ενός άθεου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, the other one είπε

Παιδιά να ρωτήσω, πώς μπορώ να μάθω πόσες άδειες έχω; έφαγα ανάκληση πάνω στην άδεια ορκομωσίας λόγω Τούρκων τότε και γύρισα πίσω στις 3 μέρες ενώ  είχα 10, οι άλλες 7 έφυγαν άκλαφτες; είναι γραμμένες κάπου;

Η αδεια ορκομωσιας δεν ειναι "γραμμενες" , δηλ δεν φαινονται καπου. Απλα τις δινουν για "το καλο" ας πουμε. Παιζει να τις εχασες δηλαδη. Τωρα αν στο τελος της θητειας μιλησεις με τον διοικητη σου και του το αναφερεις και εχει κοσμο, και δεν εχεις δημιουργησει προβληματα πολυ πιθανο να σου δωσει 7 μερες τιμητικες για την αδεια ορκομωσιας που εχασες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Panos_B είπε

Έχω άλλη μία ερώτηση/θέμα: Άθεοι στο στρατό. Είμαι άθεος. Να το πω; Θα στιγματιστώ; Θα μου βγει σε κακό; Υπάρχει διαφορετική/προβληματική αντιμετώπιση απέναντι στους άθεους φαντάρους; Υπάρχει κάτι το διαφορετικό στην θητεία ενός άθεου;

Η μοναδικη διαφορα θα ειναι στην ορκομωσια... νομιζω σαν αθεος δεν σε βαζουν να πεις τον ορκο μαζι με τους αλλους αλλα δεν ειμαι και σιγουρος. Σε παραξενους ομως μπορει να πετυχεις οποτε προσεκτικα με τα στελεχη.  Γενικα να ξερεις πως στο στρατο οσο πιο απαρατηρητος περνας τοσο το καλυτερο. Οχι μονο στο θεμα θρησκειας αλλα γενικα. Οποτε κατα τη γνωμη μου μη το πεις πουθενα (εννοω στελεχη), κανε τουμπεκι για τις πρωτες εβδομαδες και μετα κατα πασα πιθανοτητα δεν θα χρειαστει ποτε ξανα να αναφερθει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Panagiotis_kafantaris είπε

Ξέρεις μήπως άμα απαλλάσσονται τα αοπλα Γιώτα από την εκπαίδευση στο κέντρο; Ασκήσεις;

Στην βασική εκπαίδευση δεν έχει ασκήσεις με όπλα, εκτός από την ημέρα της βολής και τα "μαθήματα" που αφορούν την χρήση όπλων. Όπου και στα 2 σαν άοπλος θα είσαι εκεί απλά δεν θα συμμετέχεις εκτός αν έχεις άλλες υποχρεώσεις (αγγαρείες πχ)..

Στην πρόβα για την παρέλαση που αποτελεί και το μεγαλύτερο κομμάτι της βασικής συμμετέχουν κανονικά.

3 ώρες πριν, Panos_B είπε

Έχω άλλη μία ερώτηση/θέμα: Άθεοι στο στρατό. Είμαι άθεος. Να το πω; Θα στιγματιστώ; Θα μου βγει σε κακό; Υπάρχει διαφορετική/προβληματική αντιμετώπιση απέναντι στους άθεους φαντάρους; Υπάρχει κάτι το διαφορετικό στην θητεία ενός άθεου;

Εκεί που παρουσιάστηκα εγώ δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα, βασικά ούτε θέμα συζήτησης δεν ήταν. Ρωτάνε ποιοι θέλουν να δώσουν την ορκωμοσία σαν άθεοι για να ξέρουν μιας και είναι διαφορετική διαδικασία και τέλος.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, TasosPap2002 είπε

Ποιο είναι το καλύτερο στρατόπεδο να παρουσιαστεί κάποιος? Τι λέτε?

Δεν υπαρχει καλυτερο...κυριολεκτικα ειναι ολα θεμα τυχης. Εκτος αν εχεις βυσμα και ρωτας για να του πεις. Τοτε υποθετω οτι το καλυτερο θα ξερει το βυσμα ποιο ειναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν ξέρει κάποιος να πει πόσα παίρνει ένας ΔΕΑ και πότε ο μισθός μεγαλώνει δηλαδή ανάλογα την παραμεθόριο και τέτοια ας πει... Ευχαριστώ όσους απαντήσουν 

Επεξ/σία από Nickfarsarakis7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...