Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Δεν υπαρχει καλυτερο...κυριολεκτικα ειναι ολα θεμα τυχης. Εκτος αν εχεις βυσμα και ρωτας για να του πεις. Τοτε υποθετω οτι το καλυτερο θα ξερει το βυσμα ποιο ειναι...

Το "καλύτερο" σημαίνει εδώ "καθαρό" κ χωρίς κόμπλεξικους αξιωματικούς αν γίνεται. Λάθος μου που δεν διευκρίνισα. 

Κάποιοι γνωστοί μου, μου έχουν πει για νέα Πέραμο πως είναι καλά. Κ για Γιάννενα επίσης.

 

Όποιος ξέρει ας απαντήσει παρακαλώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εχω την εντυπωση οτι τα στρατόπεδα υποδοχής είναι γενικά καθαρά και προσεγμένα γιατι πριν μπουν οι ΕΣΣΟ φανταζομαι οτι θα τους ταραζουν στις καθαριοτητες... Γιαννενα 625 στο Περαμα ηταν παρα πολυ κομπλε το 2019. 

Κομπλεξικοι αξιωματικοι υπαρχουν παντου, αυτο που μου εμεινε σαν κανονας ειναι οτι το κομπλεξ των καραβαναδων ειναι αντιστροφως αναλογο με το ποσο μακρια υπηρετουν. Πχ στην ενδοχωρα, υπαρχουν συλλεκτικα κομματια μεγαλυτερης ηλικιας και παλαιας κοπης. Στα ελληνοτουρκικα συνορα ειναι πιο συζητησιμοι και πιο κοντα στην ηλικια των φανταρων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/1/2021 στις 1:33 ΜΜ, nikmatzafo είπε

Το θέμα είναι φοβάμαι μην αλλαξεί κάποια στιγμή αυτό.  Επίσης μέσα στο στρατόπεδο ποια είναι η αντιμετώπιση από φαντάρους κ υψηλόβαθμους, γνωρίζεις μήπως;

 

Καλησπέρα φίλε και καλή θητεία να έχεις. Είναι παλιό το πόστ σου αλλά χάζευα το θέμα και είπα να σου απαντήσω μήπως σε ηρεμήσω. Εγώ υπηρέτησα πριν ένα χρόνο για 4 μήνες στον Έβρο στο λαγό και εν συνεχεία στο Χαϊδάρι που με φέρανε λόγω του πτυχίου μου πληροφορικής για να με χώσουν σε κάτι project τους. Έχω εδώ και 7 χρόνια διαγνωστεί με επιληψία και παρότι έχω σύνολο 2 κρίσεις στη ζωή μου ακολουθώ φαρμακευτική αγωγή και εγώ. Είχα άγχη σαν και εσένα πριν καταταχθώ γιατί θεωρητικά πρέπει να κοιμάμαι και να τρώω καλά για να μην έχω πρόβλημα. Όλοι και φαντάροι και στελέχη και στα δύο στρατόπεδα έδειξαν μεγάλη κατανόηση σε όλα και ήταν πρόθυμοι να βοηθήσουν, είτε επειδή ενδιαφέρονταν είτε επειδή τρέμανε να μην πέσει κάποια ευθύνη πάνω τους. Μην αγχώνεσαι καθόλου για αυτό, να είσαι ειλικρινής να τους εξηγήσεις τι πρόβλημα αντιμετωπίζεις και τι φάρμακα παίρνεις και δε θα έχεις πρόβλημα. Ούτε αυτόματη αναβολή δε σου δίνουν που ρώτησες, εαν ζητήσεις να μη σου δώσουν θα σε ακούσουν, θα ερωτηθείς πολλές φορές και από πολλούς διαφορετικούς ανθρώπους κατά την κατάταξη σου εαν θέλεις να υπηρετήσεις. Εμένα θέλανε να μου δώσουν 1 χρόνο αναβολή και τους είπα παιδιά αν είναι δώστε μου ή απαλλαγή ή μη μου δίνετε τίποτα γιατί δε με παίρνει να καθυστερώ άλλο και να ρισκάρω. Και πάλι καλή θητεία να έχεις και μην αγχώνεσαι κανένας δε θα σε κρίνει, ούτε πρόβλημα θα έχεις, τα προβλήματα που μπορεί να αντιμετωπίσεις μέσα θα είναι για εντελώς διαφορετικούς λόγους

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχεις κάποιος που να μπήκε Α εσσο 2021 και του είπαν ότι δεν θα πάρουμε άδεια ορκωμοσίας; μας είπε ο διοικητής ότι βγήκε απόφασή να μην πάρουμε. Σας είπαν και σας ή λέει Μαλακιες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ενα νεο παιδι, 16 ετων, εκτος απο την επικαιροποιηση στοιχειων στον αρμοδιο Δημο που ειναι γραμμενο, αναφορικα με την στρατολογια, τι αλλο πρεπει να γινει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι 2020Ε εσσο στην Ελδυκ και μόλις βγήκε η μετάθεση μου στην Ασδυς (Ζωγράφου)πήγε κάνεις πρόσφατα;αξίζει να πάω από τώρα; πως είναι οι υπηρεσίες, τα στελέχη, οι εγκαταστάσεις κλπ; 

Επεξ/σία από panagiotis2211
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, panagiotis2211 είπε

Ασδυς (Ζωγράφου)πήγε κάνεις πρόσφατα;

Εκει ημουν μεχρι τον Νοεμβριο που απολυθηκα...

Οχι απο τα καλυτερα στρατοπεδα της Αθηνας για υπηρεσιες...οι ΕΛΔΥΚ οταν ερχονται γιατι παντα εκει πανε καποιοι απο τι καταλαβα για επαναπατρισμο, συνηθως εχουν αδειες. Οποτε δεν πολυασχολουνται με αυτους. Δινουν στο μισο γκρουπ με το που πανε τις αδειες τους ολες και στο αλλο μισο μετα απο 15μερες για να τις κολλησει στο τελος ξερω γω.

Τωρα οσον αφορα τις υπηρεσιες, οταν εχει κοσμο μπορει να εισαι και 1 μεσα 2 εξω, αλλα αν δεν εχει τρεχα γυρευε, μπορει και 5-1 να πηγαινεις.

Στελεχη αρκετα καλα, και ο διοικητης, του λοχου στρατηγειου που λογικα θα εισαι εσυ, πολυ κομπλε. Απλα πολλοι ταξιαρχοι-στρατηγοι εκει μεσα λογω του οτι ειναι στρατηγειο και πρεπει να εισαι καπως στην τσιτα. Απο φαι μεχρι που εφυγα ηταν πολυ οκ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πόσο καιρό πριν περίπου ενημερωνόμαστε για την ακριβή ημερομηνία κατάταξης ? Ξέρω ότι πρέπει να μπω Μάρτιο με την Β' ΕΣΣΟ αλλά δεν έχουν ανακοινώσει ακριβή ημερομηνία ακόμα στο stratologia.gr .

Επεξ/σία από uric
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, uric είπε

Πόσο καιρό πριν περίπου ενημερωνόμαστε για την ακριβή ημερομηνία κατάταξης ? Ξέρω ότι πρέπει να μπω Μάρτιο με την Β' ΕΣΣΟ αλλά δεν έχουν ανακοινώσει ακριβή ημερομηνία ακόμα στο stratologia.gr .

3-4 βδομάδες πρίν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, uric είπε

Πόσο καιρό πριν περίπου ενημερωνόμαστε για την ακριβή ημερομηνία κατάταξης ? Ξέρω ότι πρέπει να μπω Μάρτιο με την Β' ΕΣΣΟ αλλά δεν έχουν ανακοινώσει ακριβή ημερομηνία ακόμα στο stratologia.gr .

Και εμενα τα ιδια λεει υπομονη σε καμια βδομαδα δυο θα ξερουμε τι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν καποιος παει 18, αν περασει σε σχολη, παει με το χαρτι της εγγραφης του σε ΚΕΠ για να παρει αναβολη;

Αν δεν περασει σε σχολη και θελει να ξαναδωσει πανελληνιες, τι πρεπει να κανει για να παρει αναβολη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mindreader είπε

Οταν καποιος παει 18, αν περασει σε σχολη, παει με το χαρτι της εγγραφης του σε ΚΕΠ για να παρει αναβολη;

Αν δεν περασει σε σχολη και θελει να ξαναδωσει πανελληνιες, τι πρεπει να κανει για να παρει αναβολη;

1)Ναι

2) Εχεις δικαιωμα για αναβολη μεχρι τα 21. Λογικα παλι στα ΚΕΠ πας. Θα σου πουν τι θα χρειαστει να τους πας σε περιπτωση που ξαναδινεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...