Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 ώρες πριν, JohnGTA είπε

 

Μην παραπληροφορείτε κόσμο. Το Ι4 δεν σε αποτρέπει ΜΟΝΟ από προκηρύξεις για σώματα ασφαλείας. Σε αποτρέπει να συμμετέχεις επίσης

  • Εποχικούς πυροσβέστες
  • Εποχικό προσωπικό ΕΚΑΒ
  • (πρώην) Λιμενικό
  • Πολιτική προστασία

Μπορεί να χρειαστείς κάποτε στην ζωή σου (δεν στο εύχομαι με τίποτα) λεφτά και να μπεις 7μηνες στο κράτος με εποχικό πρόγραμμα (που μετά γίνεσαι και μόνιμος με λίγη κωλοφαρδία) που χωρίς Ι1 ούτε κατά διάνοια το κάνεις.

Μην κλείνετε πόρτες χωρίς να ξέρετε τι θα γίνει με την ζωή σας. 22 χρονών σκατό αποκλείεται να είσαι σίγουρος για το μέλλον σου ώστε τόσο εύκολα να στιγματίζεις το παρελθόν σου.

το εκαβ και η πολιτικη προστασια γιατι παιζει τοσο σημασια το Ι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

35 λεπτά πριν, jimis98 είπε

εκαβ

Αμα ειναι θεμα ιατρικο νομιζω βγαζει νοημα να μην παει καποιος που εχει προβλημα, ενω θα πρεπει να στρεσαριστει σωματικα και ψυχικα...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λεπον, για να το ξεκαθαρίσουμε, να μην μπερδεύετε κόσμος.

Τα Σώματα ασφαλείας είναι:
Οι μη-πολιτικές θέσεις που υπάγονται στο Υπουργείο Εθνικής Αμυνας
Η Ελληνική Αστυνομία και οι σχολές της. 
Το Πυροσβεστικό Σωμα και οι σχολές του.
Το Λιμενικό Σώμα και οι σχολές του.

Για προκηρύξεις που ανοίγουν στις παραπάνω ομάδες σχεδόν πάντα ζητήτε Στρατιωτική Ικανότητα 1 ή 2 (για "μάχιμες" θεσεις) ή απλα να έχεις υπηρετήσει κανονικά την στρατιωτική σου θητεία για λοιπές θέσεις. Αν πρόκειται για θέση ειδικευμένου πτυχιούχου / συμβούλου / βοηθητικού προσωπικού, υπαρχει η πιθανότητα να ζητήτε απλα να εχεις ολοκληρώσει τις στρατιωτικές σου υποχρεώσεις ή να έχεις απαλαγεί νομίμως απο αυτες. Οι θεσεις τις δευτερης κατηγορίας αν υπαρξουν, ειναι ελάχιστες. Δεν προσέχω προκηρύξεις αλλα δεν θυμαμαι να εχω δει ποτέ καμία που τους ζητάει. 

Πέραν αυτου, όλες οι θέσεις στο δημόσιο κατανέμονται μέσο μοριοδότησης και το βάρος των μορίων το καθορίζει η κάθε προκήρυξη. Για τους άνδρες όλες ζητούν να έχεις εκληρώσει τις στρατιωτικές σου υποχρεώσεις ή να εχεις απαλαγει νομίμως απο αυτες). Πολλές προκηρύξεις δίνουν επιπλέον μόρια σε άτομα που α) εχουν υπηρετήσει στις Ειδικες δυνάμεις κατα την θητεία τους και β) εχουν υπηρετήσει σαν Εφεδροι Αξιωματικοί κατα την θητεία τους. Προφανώς για να τα έχεις κάνει αυτα οταν πηγες στρατό ησουν Στρατιωτική Ικανότητα 1 ή 2. Αυτο δεν σημαίνει οτι άτομα που δεν εχουν υπηρετήσει ή έχουν διαφορετική Στρατιωτική Ικανότητα δεν μπορούν να "πιασουν" αυτες τις δουλειες, απλα ο ανταγωνισμός θα έχει περισσότερα μόρια και οι ίδιοι θα πρέπει να τα βρούν απο αλλού (πτυχία, παιδιά, προϋπηρεσία, γλώσες και τα σχετικά) ή να αγωνιστούν σε ειδική κατηγορία (Αναπηρία, πολύτεκνοι, παιδία πεσόντων εν καθήκον και άλλα).


Για παράδειγμα μιας και αναφέρθηκε παραπάνω σαν οργανισμός: 

Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2Κ/2020 για θέσεις στο ΕΚΑΒ, συγκεκριμένα για 46 θέσεις Πληρωμάτων Ασθενοφόρων.
ΦΕΚ, Τεύχος Α.Σ.Ε.Π. 9/18.03.2020, Σελίδα 164, Παράρτημα Α' Παράγραφος 5:

  • Οι άνδρες κατά το χρόνο διορισμού πρέπει να έχουν εκπληρώσει τις στρατιωτικές τους υποχρεώσεις ή να έχουν απαλλαγεί νόμιμα από αυτές (άρθρο 5 του ν. 3528/2007 και άρθρο 29 του ν. 4440/2016).

Τέλος, η συγκεκριμένη προκήρυξη ΔΕΝ μοριοδοτεί επιπλέον τις τυχόν στρατιωτικές επιτυχίες (ειδικές δυνάμεις / Αξιωματικοί) των ενδιαφερώμενων. 

Υ.Γ.: Τα "όλες" παραπάνω τα έβαλα σε italics γιατι στην πραγματικότητα δεν είναι όλες, αλλα η συντριπτική πλειοψηφία.

Επεξ/σία από Skrobo
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας,σε μερικές μέρες θα πάω στο ΚΕΠ για να περάσω περιοδεύον και θα ήθελα να γνωρίζω μερικά πράγματα για τα σώματα κτλ,αλλά και άλλες πληροφορίες που θα με βοηθήσουν στην επιλογή μου.Ποιό να επιλέξω;Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Stelios1588 είπε

Γειά σας,σε μερικές μέρες θα πάω στο ΚΕΠ για να περάσω περιοδεύον και θα ήθελα να γνωρίζω μερικά πράγματα για τα σώματα κτλ,αλλά και άλλες πληροφορίες που θα με βοηθήσουν στην επιλογή μου.Ποιό να επιλέξω;Ευχαριστώ.

Πραγματικά μ' αρέσει πάρα πολύ αυτή η αθωότητα και δε θέλω να στο χαλάσω καθόλου. Δυστυχώς όμως η πραγματικότητα είναι ότι δε μετράει καθόλου το τι θα απαντήσεις και σίγουρα δεν είναι στο χέρι σου να επιλέξεις. Είναι απλά μια τυπική διαδικασία για να μπεις στα αρχεία του στρατού έτσι ώστε να σε καλέσουν αργότερα. Είτε απαντήσεις στην τύχη, είτε διαλέξεις τις απαντήσεις που θέλεις τον ίδιο αντίκτυπο θα έχει στη θητεία σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, BadBoy είπε

Πραγματικά μ' αρέσει πάρα πολύ αυτή η αθωότητα και δε θέλω να στο χαλάσω καθόλου. Δυστυχώς όμως η πραγματικότητα είναι ότι δε μετράει καθόλου το τι θα απαντήσεις και σίγουρα δεν είναι στο χέρι σου να επιλέξεις. Είναι απλά μια τυπική διαδικασία για να μπεις στα αρχεία του στρατού έτσι ώστε να σε καλέσουν αργότερα. Είτε απαντήσεις στην τύχη, είτε διαλέξεις τις απαντήσεις που θέλεις τον ίδιο αντίκτυπο θα έχει στη θητεία σου.

Οπότε δεν είναι στο χέρι μου ούτε και λίγο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Satanakias είπε

Οι άοπλοι απαλλάσσονται από την εκπαίδευση που χρειάζονται όπλα...δεν θα πάρεις όπλο οπότε με όπλα εκπαίδευση σπεν κτλ δεν κάνεις...στην βασική όμως θα πάρεις μέρος κανονικά εκτός και αν έχεις θέμα υγείας όπου εκεί ο γιατρός θα σε βγάλει ελεύθερο

Ότι προβλήμα έχεις να προσκομίσεις χαρτιά που να το πιστοποιούν γιατί θα σε τρέχουν στα νοσοκομεία...εφόσον πιστοποιηθεί το τι έχεις ειδικά αυτήν την εποχή του κορωνοιου ναι θα χεις ανάλαφρη θητεία λογικά σε κάποιο γραφείο

Άρα για ο,τι είναι θέλω χαρτιά 

Είτε από δημόσιο νοσοκομείο είτε από ιδιώτη ιατρό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Panagiotis_kafantaris είπε

Άρα για ο,τι είναι θέλω χαρτιά 

Είτε από δημόσιο νοσοκομείο είτε από ιδιώτη ιατρό;

Σαν γενικός κανόνας: α) Τα δημοσια ειναι καλύτερα γιατι ο στρατιωτικός γιατρός νιωθει πως εχει μικροτερη ευθυνη β) τα σωματικα προβληματα ειναι ευκολο και γρηγορο να τα εξετασουν οι στρατιωτικοι γιατροι. 

Τωρα παιζει σε ποιον γιατρο θα πεσεις, αν εχει ορεξη, αν εχει ορεξη να ασχοληθει η επιτροπη και τα σχετικά. Ξερω ατομα που πήραν την πρώτη αναβολή για ψυχολογικούς λόγους χωρίς χαρτί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Skrobo είπε

Σαν γενικός κανόνας: α) Τα δημοσια ειναι καλύτερα γιατι ο στρατιωτικός γιατρός νιωθει πως εχει μικροτερη ευθυνη β) τα σωματικα προβληματα ειναι ευκολο και γρηγορο να τα εξετασουν οι στρατιωτικοι γιατροι. 

Τωρα παιζει σε ποιον γιατρο θα πεσεις, αν εχει ορεξη, αν εχει ορεξη να ασχοληθει η επιτροπη και τα σχετικά. Ξερω ατομα που πήραν την πρώτη αναβολή για ψυχολογικούς λόγους χωρίς χαρτί.

Άμα πεις ότι θες παρόλαυτα να υπηρετήσεις σε κατανοούν και σε βάζουν ι3 άοπλο ψχ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από μια συζήτηση με έναν γνωστό μου, μπερδεύτηκα 😅

Πείτε μου σας παρακαλώ βήμα βήμα τι γίνεται. Πρώτα παρουσιάζομαι κάπου, μέρα τι συμβαίνει? (Θέλω να πάω έφεδρος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Panagiotis_kafantaris είπε

Άμα πεις ότι θες παρόλαυτα να υπηρετήσεις σε κατανοούν και σε βάζουν ι3 άοπλο ψχ;

Δεν μπορώ να απαντήσω για κάθε περίπτωση, αναλόγος τι πρόβλημα εχεις.
Ξερω παιδια που εχουν υπηρετήσει με σωματικά και ψυχολογικά προβλήματα που δεν θα επρεπε να τους επιτραπεί. Εχω ακουσει για άτομα που εβαλαν βυσμα για να υπηρετήσουν και να μην βγουν Ι5. 

Γενικά οι στρατιωτικοι γιατροι ειναι πολυ ευγενικοι και προσγειωμένοι. Πες τους την αληθεια, οτι εχεις το Χ προβλημα αλλα θες να υπηρετήσεις. Θα το συζητησετε και θα σου πει την γνώμη του. Αν δεν φοβατε οτι θα παθεις κάτι άμεσα, μαλλον θα σου πει "Παμε για Ι3 αοπλο, μπες, και αν δεν αντεξεις σε αλλάζουμε σε Ι5". Απλα να θυμασαι οτι εισαι ευθήνη του γιατρού, αν παθεις κατι αυτον θα τρέχουν. Αν σου πει οτι καλο θα ηταν να μην πας, να τον ακουσεις.  

Εμένα και οι γιατροι που με ειδα, αλλα και στην επιτροπη μου ειπαν "Μην στεναχωριεσαι, δεν σημαινει κατι αν δεν μπορεις να υπηρετησεις, το βασικο ειναι να γινεις καλα" και αλλα τετοια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Skrobo είπε

Δεν μπορώ να απαντήσω για κάθε περίπτωση, αναλόγος τι πρόβλημα εχεις.
Ξερω παιδια που εχουν υπηρετήσει με σωματικά και ψυχολογικά προβλήματα που δεν θα επρεπε να τους επιτραπεί. Εχω ακουσει για άτομα που εβαλαν βυσμα για να υπηρετήσουν και να μην βγουν Ι5. 

Γενικά οι στρατιωτικοι γιατροι ειναι πολυ ευγενικοι και προσγειωμένοι. Πες τους την αληθεια, οτι εχεις το Χ προβλημα αλλα θες να υπηρετήσεις. Θα το συζητησετε και θα σου πει την γνώμη του. Αν δεν φοβατε οτι θα παθεις κάτι άμεσα, μαλλον θα σου πει "Παμε για Ι3 αοπλο, μπες, και αν δεν αντεξεις σε αλλάζουμε σε Ι5". Απλα να θυμασαι οτι εισαι ευθήνη του γιατρού, αν παθεις κατι αυτον θα τρέχουν. Αν σου πει οτι καλο θα ηταν να μην πας, να τον ακουσεις.  

Εμένα και οι γιατροι που με ειδα, αλλα και στην επιτροπη μου ειπαν "Μην στεναχωριεσαι, δεν σημαινει κατι αν δεν μπορεις να υπηρετησεις, το βασικο ειναι να γινεις καλα" και αλλα τετοια. 

φιλε skobo, πραγματικα ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες και την εμπειρια σου.

με τι ΣΙ υπηρετησες τελικα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...