Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/2/2021 στις 4:29 ΜΜ, Panagiotis_kafantaris είπε

φιλε skobo, πραγματικα ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες και την εμπειρια σου.

με τι ΣΙ υπηρετησες τελικα;

I5 ημουν εγω. Απο στρατιωτικές σχολές στο μηχανογραφικό κατέληξα σε Ι5. Δεν γαμεις..

Δεν ξέρω τι έχεις ακούσει, αλλα με Ι5 θα εχεις ακριβώς την ιδια ζωη με κάποιον που ήταν Ι1 (με εξαίρεση την εργασία στα σώματα ασφαλείας φυσικά). Για να σου δώσω ενα παράδειγμα, είχα Ι5 για ψυχολογικούς λόγους και τωρα στα 35 μου έχω άδεια σκοπευτικού όπλου και πάω σε αγώνες.

Επεξ/σία από Skrobo
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, TasosPap2002 είπε

Μετά από μια συζήτηση με έναν γνωστό μου, μπερδεύτηκα 😅

Πείτε μου σας παρακαλώ βήμα βήμα τι γίνεται. Πρώτα παρουσιάζομαι κάπου, μέρα τι συμβαίνει? (Θέλω να πάω έφεδρος)

Θα παρουσιαστείς στην μονάδα σου, θα κάνεις βασική εκπαίδευση και κάποια στιγμή θα περάσει κλιμάκιο που θα ρωτήσει ποιοι θέλουν να πάνε Έφεδροι, Στρατονομία κτλ. Απαραίτητη προυπόθεση το Ι1 και αν δικαιούσαι μειωμένη θητεία, απάρνηση του δικαιώματος.  Υπάρχει περίπτωση να σε έχουν ρωτήσει και τη μέρα που παρουσιάζεσαι, στις διάφορες συνεντεύξεις.

Θα περάσεις γραπτές (δεν είναι απαραίτητα γνώσης, σαν ψυχολογικές/διερευνητικές περισσότερο) και αθλητικές εξετάσεις. Δύο-τρεις μέρες πριν τη ορκομωσία θα μάθετε ποιοι πέρασαν και που, αφού ορκιστείς στην μονάδα που είσαι και φύγεις για την άδεια σου, θα σου δώσουν μαζί και το φύλλο πορείας για την μετάθεση σου στην μονάδα που θα συνεχίσεις την εκπαίδευση σου σαν έφεδρος.

Μόλις τελειώσεις από εκεί, θα σε τοποθετήσουν σε κάποια μονάδα όπου θα είσαι πλέον Δόκιμος και τον τελευταίο μήνα θα πάρεις τιμητικά τον βαθμό του Ανθυπολοχαγού. Το που θα σε τοποθετήσουν δεν το ξέρω, εγώ στην μονάδα μου είχα δύο άτομα που ήταν από το χωριό δίπλα στο στρατόπεδο και ήξεραν ότι αν πάνε δόκιμοι θα τους φέρουν πάλι πίσω στο ίδιο στρατόπεδο (όπως κι έγινε). Ο αδερφός μου από την άλλη υπηρέτησε στην άλλη άκρη της Ελλάδας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, BadBoy είπε

Πραγματικά μ' αρέσει πάρα πολύ αυτή η αθωότητα και δε θέλω να στο χαλάσω καθόλου. Δυστυχώς όμως η πραγματικότητα είναι ότι δε μετράει καθόλου το τι θα απαντήσεις και σίγουρα δεν είναι στο χέρι σου να επιλέξεις. Είναι απλά μια τυπική διαδικασία για να μπεις στα αρχεία του στρατού έτσι ώστε να σε καλέσουν αργότερα. Είτε απαντήσεις στην τύχη, είτε διαλέξεις τις απαντήσεις που θέλεις τον ίδιο αντίκτυπο θα έχει στη θητεία σου.

 

3 ώρες πριν, Stelios1588 είπε

Οπότε δεν είναι στο χέρι μου ούτε και λίγο;

 

3 ώρες πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Μονο με πολυ καλο βυσμα...

Συμφωνω οτι ειναι καθαρα θεμα τυχης, αλλα προσωπικα χωρις να βαλω βυσμα, στο λυκειο μας εφεραν χαρτι και επελεξα το ναυτικο και ειχα κατανεμηθει στο ναυτικο. Οποιος εχει απαντηση στην ερωτηση του, ας την δωσει να βαλει 1-2 επιλογες και αν κατσει, εκατσε

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

επελεξα το ναυτικο και ειχα κατανεμηθει στο ναυτικο

Και εγω ειχα βαλει αεροπορια, με πηγαν στρατο Ξηρας. Οταν ηρθε η ωρα να παρουσιαστω εβαλα να παω Λαρισα, με στειλαν Εβρο...Θεμα τυχης και βυσματων ειναι. 

Επεξ/σία από Αλεξανδρος A.92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Και εγω ειχα βαλει αεροπορια, με πηγαν στρατο Ξηρας. Οταν ηρθε η ωρα να παρουσιαστω εβαλα να παω Λαρισα, με στειλαν Εβρο...Θεμα τυχης και βυσματων ειναι. 

Ξεκαθαριζω οτι δεν εβαλα κανενα βυσμα για ναυτικο προσωπικα. Μου εκανε και εμενα εντυπωση. Αν και πλεον θεωρω την αεροπορια βυσματικη μονο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απολυτήριο Γενικού Λυκείου ή πτυχίο επαγγελματικής ειδικότητας, εκπαίδευσης και κατάρτισης Επαγγελματικού Λυκείου (ΕΠΑ.Λ.) είτε άλλος ισότιμος και αντίστοιχος τίτλος σχολικής μονάδας δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, της ημεδαπής ή της αλλοδαπής.

καποιος που εχει απολυτηριο και πτυχιο απο επαλ τα καταθετει και τα δυο ή μονο το ενα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, jimis98 είπε

Απολυτήριο Γενικού Λυκείου ή πτυχίο επαγγελματικής ειδικότητας, εκπαίδευσης και κατάρτισης Επαγγελματικού Λυκείου (ΕΠΑ.Λ.) είτε άλλος ισότιμος και αντίστοιχος τίτλος σχολικής μονάδας δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, της ημεδαπής ή της αλλοδαπής.

καποιος που εχει απολυτηριο και πτυχιο απο επαλ τα καταθετει και τα δυο ή μονο το ενα?

Το απολυτηριο του επαλ εχω την εντυπωση οτι λεει και την ειδοκτητα που εχεις τελειωσει τουλαχιστον στο δικο μας επαλ το αναγραφει αμα το λεει και σε εσας το ιδιο ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, soteras είπε

Το απολυτηριο του επαλ εχω την εντυπωση οτι λεει και την ειδοκτητα που εχεις τελειωσει τουλαχιστον στο δικο μας επαλ το αναγραφει αμα το λεει και σε εσας το ιδιο ειναι

οχι δεν λεει ειναι ξεχωριστα χαρτια?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, jimis98 είπε

οχι δεν λεει ειναι ξεχωριστα χαρτια?

 

Αμα δεν λεει εσυ εχε αντιγραφο και απο τα δυο και ας κρατησουν αυτοι οτι θελουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, soteras είπε

Αμα δεν λεει εσυ εχε αντιγραφο και απο τα δυο και ας κρατησουν αυτοι οτι θελουν

θα πιαστει ακυρη η αιτηση

ξερετε το forum ellinikos stratos?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Panagiotis_kafantaris είπε

Άρα για ο,τι είναι θέλω χαρτιά 

Είτε από δημόσιο νοσοκομείο είτε από ιδιώτη ιατρό;

Χαρτιά από δημόσιο νοσοκομείο μόνο...αν και σ αυτήν την περίπτωση αν έχεις κάτι σημαντικό πάλι θα σε πάνε σε στρατιωτικό νοσοκομείο να σε εξετάσουν..τώρα αν δεν έχεις κάποιο σοβαρό θέμα υγείας στα κέντρα οι γιατροί έχουν τρέξιμο οπότε σε ξεπετανε...όταν πας στην μονάδα όμως θα σε δει γιατρός και εκεί μιλάς μαζί του πιο άνετα και ανοικτά..να ξέρεις ότι και να του πεις θα μεταφερθεί στον διοικητή σου πέρα από θέμα υγείας που μένουν (πάντα;) απόρρητα ! Τώρα αν θες να βγεις άοπλος και κανένα θεμα να μην έχεις μπορείς να επικαλεστείς οπλοφορία τόσο στο γιατρό όσο και στον διοικητή θα σε ρωτήσουν πολλές φορές! Άοπλος τυπικά βγαίνεις και κατά την θητεία σου ακόμα και όπλο να έχεις αν μιλήσεις με τον διοικητή σου ή τον γιατρό θα έχεις όπλο αλλά δεν θα κάνεις ένοπλες υπηρεσίες..τώρα αν με ρωτούσε τι συμφέρει κάποιον να είναι θα σου απαντήσω ότι ξεκάθαρα εξαρτάται από το στρατόπεδο...αν γενικά δεν παίζει πολύ αγγαρεία τότε με τα χίλια άοπλος...αν παίζει όμως τότε τα πράγματα θα ναι δύσκολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Ξεκαθαριζω οτι δεν εβαλα κανενα βυσμα για ναυτικο προσωπικα. Μου εκανε και εμενα εντυπωση. Αν και πλεον θεωρω την αεροπορια βυσματικη μονο

Δεν σε κατηγορησα οτι εβαλες, ελπιζω να μην "ακουστηκα" ετσι. Απλως ειναι θεμα τυχης τελειως. Μεχρι και η ειδικοτητα ειναι θεμα τυχης... Για να καταλαβεις μερικους αοπλους τους ειχαν βγαλει οπλιτες-μαχητες που δεν γινεται ξερω γω και τα διορθωσε μετα ο διοικητης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SolidSnake12 είπε

Παιδια καλησπέρα, είμαι εδω και 16 μερες στο στρατοπεδο μπουγα στη λαρισα και εχω τρελαθεί. Η συμβίωση είναι ανυπόφορη. Σκέφτομαι σοβαρα να πάω ι5. Αν πάω ι5 θα πρεπει απλα να παρω 4 αναβολες ή θα πρεπει να παρουσιαζομαι ανα 2 χρόνια να με εξεταζουν? 

Φανταζομαι ειναι αναλογως τον λογο που θα πας...

Ωστοσο εφοσον εισαι ηδη μεσα αυτο που θα προτεινα ειναι υπομονη, στην αρχη ειστε πολυ κοσμος μαζεμενος και οντως ειναι δυσκολο. Περιμενε να περασει ο μηνας της βασικης εκπαιδευσης και να πας στην κανονικη σου μοναδα και βλεπεις μετα τι θα κανεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, ηρθε οδηγια για αιμοδοσια μεσω δρασης του στρατοπεδου μας, αλλα αγνοηθηκε ειτε απο τα στελεχη ειτε απο τον διοικητη, με αποτελεσμα αν δωσουμε εθελοντικα εκτος αυτης της δρασης (σε οποιοδηποτε δημοσιο νοσοκομειο) να μην ειναι σιγουρο οτι ο διοικητης θα δεχθει να δωσει τιμητικη.

Υπαρχει κατι που μπορει να γινει ή ειναι κανεις σε παρομοια φαση; Δεν το ηξερα οτι αμα γουσταρουν δεν ακολουθουν την οδηγια αυτη και ετσι δε σου επιτρεπουν να δωσεις αιμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...