Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Φανταζομαι ειναι αναλογως τον λογο που θα πας...

Ωστοσο εφοσον εισαι ηδη μεσα αυτο που θα προτεινα ειναι υπομονη, στην αρχη ειστε πολυ κοσμος μαζεμενος και οντως ειναι δυσκολο. Περιμενε να περασει ο μηνας της βασικης εκπαιδευσης και να πας στην κανονικη σου μοναδα και βλεπεις μετα τι θα κανεις...

Η κατασταση δεν υποφερεται για αυτό σκεφτηκα να το γραψω και εδώ μπας και παρω καμια γνωμη. Και εγω ηθελα να το αποφυγω το ι5, για αυτο μπηκα αλλωστε, αλλα εδω φαντάζει ως η μονη επιλογη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Φανταζομαι ειναι αναλογως τον λογο που θα πας...

Ωστοσο εφοσον εισαι ηδη μεσα αυτο που θα προτεινα ειναι υπομονη, στην αρχη ειστε πολυ κοσμος μαζεμενος και οντως ειναι δυσκολο. Περιμενε να περασει ο μηνας της βασικης εκπαιδευσης και να πας στην κανονικη σου μοναδα και βλεπεις μετα τι θα κανεις...

δεν υπαρχουν πλεον τα κεντρα, πας αμεσως στην μοναδα σου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pavlos1908 είπε

Καλησπερα, ηρθε οδηγια για αιμοδοσια μεσω δρασης του στρατοπεδου μας, αλλα αγνοηθηκε ειτε απο τα στελεχη ειτε απο τον διοικητη, με αποτελεσμα αν δωσουμε εθελοντικα εκτος αυτης της δρασης (σε οποιοδηποτε δημοσιο νοσοκομειο) να μην ειναι σιγουρο οτι ο διοικητης θα δεχθει να δωσει τιμητικη.

Υπαρχει κατι που μπορει να γινει ή ειναι κανεις σε παρομοια φαση; Δεν το ηξερα οτι αμα γουσταρουν δεν ακολουθουν την οδηγια αυτη και ετσι δε σου επιτρεπουν να δωσεις αιμα.

http://www.ellinikos-stratos.com/thiteia/adeies-2.asp

Η τιμητική της αιμοδοσίας δεν κόβεται λέει. Μπορείς μέχρι 2 αιμοδοσίες στη θητεία σου. Προσωπικά την 1η την έκανα σε αιμοδοσία του στρατού και τη 2η στο νοσοκομείο της πόλης μου, εκεί που δίνω πάντα. 4+4 μέρες πήρα (ναι μου έδωσαν την μέγιστη δυνατή) και δεν «άνοιξε μύτη».  Το αν μπορείς/θες/πρέπει να το κυνηγήσεις το κρίνεις εσύ. Εμένα η πρώτη με εξυπηρέτησε για επαγγελματικό σκοπό και η 2η για να γυρίσω μετά από 44 μέρες άδεια απολύσεως (είχα κρατήσει σχεδόν όλες τις μέρες και πήρα και τιμητικές) ΣΚ και Δευτέρα Αγίου Πνεύματος (αργίες δηλαδή) και απολυόμουν Τρίτη πρωί.

Εννοείται πρέπει να πάρεις χαρτί από όπου δώσεις αίμα για να το αποδείξεις. Επίσης κάνε αντίγραφο σε περίπτωση που «χαθεί».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση . Είμαι διαβιβάσεις και ορκιζόμαστε την Παρασκευή. Στα σπεν σε ρωτάνε τι ειδικότητα θέλεις; Ή σε βάζουν αυτοί όπου θέλουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alexiko είπε

http://www.ellinikos-stratos.com/thiteia/adeies-2.asp

Η τιμητική της αιμοδοσίας δεν κόβεται λέει. Μπορείς μέχρι 2 αιμοδοσίες στη θητεία σου. Προσωπικά την 1η την έκανα σε αιμοδοσία του στρατού και τη 2η στο νοσοκομείο της πόλης μου, εκεί που δίνω πάντα. 4+4 μέρες πήρα (ναι μου έδωσαν την μέγιστη δυνατή) και δεν «άνοιξε μύτη».  Το αν μπορείς/θες/πρέπει να το κυνηγήσεις το κρίνεις εσύ. Εμένα η πρώτη με εξυπηρέτησε για επαγγελματικό σκοπό και η 2η για να γυρίσω μετά από 44 μέρες άδεια απολύσεως (είχα κρατήσει σχεδόν όλες τις μέρες και πήρα και τιμητικές) ΣΚ και Δευτέρα Αγίου Πνεύματος (αργίες δηλαδή) και απολυόμουν Τρίτη πρωί.

Εννοείται πρέπει να πάρεις χαρτί από όπου δώσεις αίμα για να το αποδείξεις. Επίσης κάνε αντίγραφο σε περίπτωση που «χαθεί».

Καταλαβα, σε ευχαριστω για την απαντηση. Σημερα πηρα το πρωι στο 1ο γραφειο τηλ και μιλησα με τον υπολοχαγο εκει που ειναι υπευθυνος και μου ειπε οτι ο διοικητης ειναι υποχρεωμενος να δωσει την αδεια οταν γινεται σε δραση της μοναδας, διαφορετικα αν γινει εθελοντικα (αν παω εγω πχ στο νοσοκομειο) ειναι στο χερι του αν θα την δωσει ή οχι. Αυτο με εχει μπερδεψει λιγο.

Προς αποφυγιν παρεξηγησεως, ειμαι τακτικος αιμοδοτης ετσι κι αλλιως, δεν το κανω για την αδεια, απλα θελω να δωσω και αν μπορω να κερδισω και καποιες μερες, γιατι οχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, pavlos1908 είπε

Καταλαβα, σε ευχαριστω για την απαντηση. Σημερα πηρα το πρωι στο 1ο γραφειο τηλ και μιλησα με τον υπολοχαγο εκει που ειναι υπευθυνος και μου ειπε οτι ο διοικητης ειναι υποχρεωμενος να δωσει την αδεια οταν γινεται σε δραση της μοναδας, διαφορετικα αν γινει εθελοντικα (αν παω εγω πχ στο νοσοκομειο) ειναι στο χερι του αν θα την δωσει ή οχι. Αυτο με εχει μπερδεψει λιγο.

Προς αποφυγιν παρεξηγησεως, ειμαι τακτικος αιμοδοτης ετσι κι αλλιως, δεν το κανω για την αδεια, απλα θελω να δωσω και αν μπορω να κερδισω και καποιες μερες, γιατι οχι;

1) για το που θα γίνει δε βλέπω να γράφει κάτι για διαχωρισμό στο λινκ που σου έβαλα, αλλά ειδικός δεν είμαι.

2) και εγώ τακτικός αιμοδότης ήμουν και είμαι (στο γράφω αυτό γιατί και εμένα κάποιοι με σχολίασαν αρνητικά ότι το κάνω για τις άδειες). Γράψτους εκεί που καταλαβαίνεις και με όμορφο τρόπο διεκδίκησε ότι δικαιούσαι.

3) ο στρατός είναι δούνε και λαβείν. Εγώ π.χ. με το διοικητή του λόχου είχα καλή συνεργασία, οπότε αν ζητούσα κάτι λογικό, που μπορούσε να γίνει δεν σκεφτόταν καν να μου το αρνηθεί. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κ που είναι οι σχολές εφέδρων? Όλες παρακαλώ

 

Και για ειδικές δυνάμεις αν πω να παω αντί για έφεδρος, τι δοκιμασία έχουν? Είναι ίδια με αλεξιπτωτιστές?

 

Επεξ/σία από TasosPap2002
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, pasxaliskar είπε

δεν υπαρχουν πλεον τα κεντρα, πας αμεσως στην μοναδα σου 

Τον Μαρτιο που πηγα δεν ηταν ετσι τα πραγματα. Μας πηγαν σε μια μοναδα στον Εβρο ομως οχι σε αυτη που τελικα υπηρετησα. Εκανα αλλου εκπαιδευση δηλαδη και αλλου υπηρετησα. Ομως τοτε υπηρχαν τα γεγονοτα με τους λαθρομεταναστες οποτε ισως για αυτο εγινε ετσι.

7 ώρες πριν, SolidSnake12 είπε

Η κατασταση δεν υποφερεται για αυτό σκεφτηκα να το γραψω και εδώ μπας και παρω καμια γνωμη. Και εγω ηθελα να το αποφυγω το ι5, για αυτο μπηκα αλλωστε, αλλα εδω φαντάζει ως η μονη επιλογη. 

Τα προβληματα σου με τι εχουν σχεση? Την πειθαρχια ή την συνυπαρξη με τοσο κοσμο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, SolidSnake12 είπε

Παιδια καλησπέρα, είμαι εδω και 16 μερες στο στρατοπεδο μπουγα στη λαρισα και εχω τρελαθεί. Η συμβίωση είναι ανυπόφορη. Σκέφτομαι σοβαρα να πάω ι5. Αν πάω ι5 θα πρεπει απλα να παρω 4 αναβολες ή θα πρεπει να παρουσιαζομαι ανα 2 χρόνια να με εξεταζουν? 

Πας ανα 6 μηνες minimum για εξεταση. Εγω το προσπαθω 1η φορα με ψυχιατρο, ειναι να μπω 19 Νοεμβριου και απο τις 12 και μετα μπορω να κλεισω ραντεβου με το φρουραχειο. Απο οτι ξερω δινω το χαρτι εκει και καποια στιγμη παω 424 για εξεταση. Στην χειροτερη, για αυτο το χαρτι θα δωσω 5*80 ευρω (4*6 μηνες αναβολων + ι5). Πιστευω να μου δωσουν τουλαχιστον ετος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς τίποτα για το στρατόπεδο στο Στεφανοβίκειο; Συνθήκες και πως πάνε οι υπηρεσίες;

 

Είμαι διαβιβάσεις και μετά τα σπεν θα πάω εκεί 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...