Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα παιδιά

Ειμαι στο μηχανικό στην Αλεξανδρούπολη και πηρα μεταθεση στο τενξ στο Μενίδι σαν σκαπανεας/ναρκαλιευτης. Ξερει κανεις τι παιζει με την μοναδα γενικα, εξοδους, διανυκτερευσεις, προβλεπε καταστάσεις κλπ?

Επεξ/σία από johnzach
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, sensai είπε

αν θυμάται κανείς από προηγούμενες χρονιές ποτέ περίπου μπαίνει η εσσο του Μαρτίου. κοντά στις 5, 15 ή 25 Μαρτίου πχ;

Πέρυσι ξέρω ότι μια φουρνιά πηγε στις 11 Μαρτίου ΣΥΠΟ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, TasosPap2002 είπε

Είχε πάρει το μάτι μου κάπου ότι οι έφεδροι αξιωματικοί έχουν επαγγελματικό δικαίωμα την φύλαξη χώρου κ αλλά, ισχύει? Δεν βρίσκω το σάιτ που είχα διαβάσει

Security απλά εννοείς ; ή υψηλών προσώπων ;;

Για φύλαξη χώρου περνάς σχολή και εξετάσεις , ιεκ , δημόσια και ιδιωτικά εκπαιδευτήρια έχουν τμήματα security

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, ξερει κανεις πως μπορω να κοπω απο μαγειρας (ΚΕΕΜ - Σπάρτης)? Εχω τρομερο θεμα με τα κρέατα και γενικα δεν μπορω τις κουζινες ειναι αποπνικτηκες. Χιλιες φορες πύλη και περιπολο. Γνωριζει κανεις με ποιον τροπο μπορω να κοπω? Αύριο παρουσιαζομαι Σπάρτη ή Γυθειο! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 minutes ago, Hawxis said:

Καλησπέρα, ξερει κανεις πως μπορω να κοπω απο μαγειρας (ΚΕΕΜ - Σπάρτης)? Εχω τρομερο θεμα με τα κρέατα και γενικα δεν μπορω τις κουζινες ειναι αποπνικτηκες. Χιλιες φορες πύλη και περιπολο. Γνωριζει κανεις με ποιον τροπο μπορω να κοπω? Αύριο παρουσιαζομαι Σπάρτη ή Γυθειο! 

Σου έχουν δώσει ήδη ειδικότητα μάγειρα στα σίγουρα; 

Δε ξέρω αν γίνεται να "κοπείς" ή αν μπορείς απλά να το ζητήσεις από το λοχαγό σου πχ να σε αλλάξουν ειδικότητα. Ίσως να γίνεται γιατί συνήθως μάγειρες επιλέγουν άτομα που έχουν σχέση με το αντικείμενο ή έστω θέλουν να πάνε (που λογικά είναι αρκετοί)

Γενικά πάντως με τους μάγειρες εγώ είδα 2 περιπτώσεις.

Α)  Μετά την αρχική εκπαίδευση πήγαν σε μονάδα όπου έχουν μάγειρες ΕΠΟΠ , οπότε δεν μαγείρεψαν ούτε βραστό αυγό στη θητεία τους και ήταν απλά τυφεκιοφόροι. (Η συγκεκριμένη περίπτωση είναι και η πιο πιθανή πιστεύω)

Β) Πήγαν σε μονάδα όπου όντως μαγείρευαν αλλά τους είχαν στα ώπα ώπα. Πολύ σπάνια έκαναν υπηρεσίες (άρα κάθε βράδυ σερί ύπνος + πολλές εξόδους).

Παιδί που ήταν στη περίπτωση Α) και που δεν είχε σχέση με τη μαγειρική μου είχε πει ότι πέρασε πολύ καλά στη εκπαίδευση (+έφαγε πολύ καλά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, MikeJ said:

Σου έχουν δώσει ήδη ειδικότητα μάγειρα στα σίγουρα; 

Δε ξέρω αν γίνεται να "κοπείς" ή αν μπορείς απλά να το ζητήσεις από το λοχαγό σου πχ να σε αλλάξουν ειδικότητα. Ίσως να γίνεται γιατί συνήθως μάγειρες επιλέγουν άτομα που έχουν σχέση με το αντικείμενο ή έστω θέλουν να πάνε (που λογικά είναι αρκετοί)

Γενικά πάντως με τους μάγειρες εγώ είδα 2 περιπτώσεις.

Α)  Μετά την αρχική εκπαίδευση πήγαν σε μονάδα όπου έχουν μάγειρες ΕΠΟΠ , οπότε δεν μαγείρεψαν ούτε βραστό αυγό στη θητεία τους και ήταν απλά τυφεκιοφόροι. (Η συγκεκριμένη περίπτωση είναι και η πιο πιθανή πιστεύω)

Β) Πήγαν σε μονάδα όπου όντως μαγείρευαν αλλά τους είχαν στα ώπα ώπα. Πολύ σπάνια έκαναν υπηρεσίες (άρα κάθε βράδυ σερί ύπνος + πολλές εξόδους).

Παιδί που ήταν στη περίπτωση Α) και που δεν είχε σχέση με τη μαγειρική μου είχε πει ότι πέρασε πολύ καλά στη εκπαίδευση (+έφαγε πολύ καλά).

Ναι η ειδικότητα του μαγειρα εχει βγει σίγουρα. Στην μοναδα μου στην Ρόδο, οπου ρωτησα να με αλλάξουν επειδή εχω αυτα τα θεματα μου ειπαν πως δεν γίνετε αλλαγη ειδικοτητας απο αυτους, "μονο με βυσμα" και ήλπιζα μηπως αν τους ελεγα στην εκπαίδευση  στην Σπάρτη μπας και γινει τίποτα. Οπως και να χει ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά...γνωρίζετε αν με το φυλλο πορείας μετάθεσης δικαιούμαι δωρεάν εισιτήριο με κτελ για την περιοχή της μετάθεσης μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, Thodoris123456789 είπε

Καλησπέρα παιδιά...γνωρίζετε αν με το φυλλο πορείας μετάθεσης δικαιούμαι δωρεάν εισιτήριο με κτελ για την περιοχή της μετάθεσης μου;

Ναι δικαιουσαι, ρωτα στο 1ο γραφειο για να σου βγαλουν κατασταση επιβιβασης. Ωστοσο αν ειναι κτελ ή τρενο θα σε ενημερωσουν οι ιδιοι

Επεξ/σία από Caiden
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πότε μαθαίνεις την ειδικότητα σου; Όταν αρχίζουν τα σπεν ή όταν τελειώσουν ευχαριστώ 

Επίσης πότε μαθαίνεις που θα πας μετά τα σπεν

 

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από xorotaktis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, xorotaktis είπε

Πότε μαθαίνεις την ειδικότητα σου; Όταν αρχίζουν τα σπεν ή όταν τελειώσουν ευχαριστώ 

 

Μετα την βασικη εκπαιδευση την μαθαινεις.

Τα ΣΠΕΝ ειναι για να σε εκπαιδευσουν πανω σε αυτην...

5 λεπτά πριν, xorotaktis είπε

Επίσης πότε μαθαίνεις που θα πας μετά τα σπεν

 

Εγω το εμαθα πρωτη μερα που μπηκα, οταν μας ελεγχαν βαλιτσες. ΕΙχαν χωρισει 4-5 σκηνες με 4-5 διαφορετικα στρατοπεδα που θα πηγαιναμε μετα και μας λεγαν εκεινη την στιγμη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Hawxis είπε

Ναι η ειδικότητα του μαγειρα εχει βγει σίγουρα. Στην μοναδα μου στην Ρόδο, οπου ρωτησα να με αλλάξουν επειδή εχω αυτα τα θεματα μου ειπαν πως δεν γίνετε αλλαγη ειδικοτητας απο αυτους, "μονο με βυσμα" και ήλπιζα μηπως αν τους ελεγα στην εκπαίδευση  στην Σπάρτη μπας και γινει τίποτα. Οπως και να χει ευχαριστώ.

Με έστειλαν για μάγειρα τον Οκτώβριο του 2016 μετά την βασική εκπαίδευση στην Σπάρτη για εκπαίδευση.
Στη συνέχεια πήγα Διδυμότειχο, όπου με έστειλαν σε ένα φυλάκιο με 30 άτομα για να βοηθάω τον βασικό μάγειρα.
Μετά μου είπαν ότι πρέπει να πάω σε άλλο φυλάκιο όπου χρειάζονται μάγειρα για 8 άτομα.
Σε πληροφορώ ότι ήταν ότι καλύτερο μέσα στην θητεία μου και να σκεφτείς ότι δεν έχω καμία
απολύτως σχέση με την μαγειρική.

Στα βασικά μπορώ να πω ότι έμαθα να φτιάχνω αρκετά φαγητά τα οποία πλέον φτιάχνω και στο σπίτι μόνος μου.

Αν τελικά μείνεις για μάγειρας να κρατήσεις το βιβλίο που θα σας δώσουν για τις συνταγές για τα φαγητά, διότι
έχει αρκετές χρήσιμες πληροφορίες που θα σε βοηθήσουν αν τελικά γίνεις μάγειρας στην μονάδα σου.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...