Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 ώρες πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Μετα την βασικη εκπαιδευση την μαθαινεις.

Τα ΣΠΕΝ ειναι για να σε εκπαιδευσουν πανω σε αυτην...

Εγω το εμαθα πρωτη μερα που μπηκα, οταν μας ελεγχαν βαλιτσες. ΕΙχαν χωρισει 4-5 σκηνες με 4-5 διαφορετικα στρατοπεδα που θα πηγαιναμε μετα και μας λεγαν εκεινη την στιγμη...

Στα ΣΠΕΝ όλοι την ίδια εκπαίδευση κάνουν... βολές-ασκησεις με όπλο κτλ. Η εκπαίδευση ειδικότητας γίνεται μετά τα ΣΠΕΝ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 4/2/2021 στις 12:19 ΠΜ, SabotazNic είπε

Πας ανα 6 μηνες minimum για εξεταση. Εγω το προσπαθω 1η φορα με ψυχιατρο, ειναι να μπω 19 Νοεμβριου και απο τις 12 και μετα μπορω να κλεισω ραντεβου με το φρουραχειο. Απο οτι ξερω δινω το χαρτι εκει και καποια στιγμη παω 424 για εξεταση. Στην χειροτερη, για αυτο το χαρτι θα δωσω 5*80 ευρω (4*6 μηνες αναβολων + ι5). Πιστευω να μου δωσουν τουλαχιστον ετος.

Ποσες φορες πρεπει να παρουσιαστω για να παρω το ι5? Τεσσερις φορες? Τι εννοεις ανα 6 μηνες minimum? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SolidSnake12 είπε

Ποσες φορες πρεπει να παρουσιαστω για να παρω το ι5? Τεσσερις φορες? Τι εννοεις ανα 6 μηνες minimum? 

Για ι5 πας μετα απο 2 χρονια συνολικα αναβολων για λογους υγειας, και αν εχεις ακομα το ιδιο θεμα, σε βγαζουν ι5. Το minimum για αναβολη ειναι 6 μηνες, αρα αυτην την διαδικασια θα την κανεις το πολυ 5 φορες. Το αν θα πας 4 φορες ή 2 (πχ 2 χρονια αναβολη για υγεια + το τελικο ι5) δεν μπορει να το ξερει κανεις. Εξαρταται απο το τι αναβολες θα σου δωσουν.

Για ασημαντους λογους δινουν 6μηνο. Για ψυχιατρικους δεν εχω ακουσει για λιγοτερο απο ετος, ενω για πιο σοβαρους λογους δινουν και κατευθειαν 2 χρονια/ι5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Tsapinho είπε

Στα ΣΠΕΝ όλοι την ίδια εκπαίδευση κάνουν... βολές-ασκησεις με όπλο κτλ

Εχεις δικιο μπερδευτηκα...Ετσι οπως καναμε τα ΣΠΕΝ εμεις ουτε που το καταλαβαμε...7 μερες, χωρις σχοινακια και μια βολη στα γρηγορα να τελειωνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς τώρα με τον κορονοιο τι παίζει άκουσα ότι γενικά ότι ήταν πιο χαλαρά,δεν είχε παρελάσεις κ.τ.λ;  Γνωρίζει κάποιος γενικά πως ειναι η κατάσταση; Θα μας βγει σε καλό το lockdown η θα είναι χειρότερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Εχεις δικιο μπερδευτηκα...Ετσι οπως καναμε τα ΣΠΕΝ εμεις ουτε που το καταλαβαμε...7 μερες, χωρις σχοινακια και μια βολη στα γρηγορα να τελειωνουμε.

Κανονικά είναι 3 βδομάδες ΣΠΕΝ και άλλες 3 ειδικότητα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Tsapinho είπε

Κανονικά είναι 3 βδομάδες ΣΠΕΝ και άλλες 3 ειδικότητα. 

κανονικα...εγω μπηκα Β ΕΣΣΟ 2020 οποτε λογω κορονοιου δεν εγιναν ετσι τα πραγματα. Επισης ειδικοτητα ειναι αναλογως την ειδικοτητα απο καθολου (γραφεας)  μεχρι και 6 εβδομαδες (χειριστης ολμων).

56 λεπτά πριν, Vasilhs09 είπε

Ξέρει κανείς τώρα με τον κορονοιο τι παίζει άκουσα ότι γενικά ότι ήταν πιο χαλαρά,δεν είχε παρελάσεις κ.τ.λ;  Γνωρίζει κάποιος γενικά πως ειναι η κατάσταση; Θα μας βγει σε καλό το lockdown η θα είναι χειρότερα;

Λογω κορονοιου θα ειναι πιο χαλαρα και καθαρα και πιο ανθρωπινα τα πραγματα και δεν θα κοιμαστε ο ενας πανω στον αλλον η να τρωτε 200 ατομα μαζι. Αλλα λογω lockdown μπορει να δημιουργησει πολλα προβληματα. Απο οτι δεν θα περνετε εξοδους μεχρι και αρνηση αδειων η και τιποτα απο τα παραπανω. Καθε μερα αλλαζουν τα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

κανονικα...εγω μπηκα Β ΕΣΣΟ 2020 οποτε λογω κορονοιου δεν εγιναν ετσι τα πραγματα. Επισης ειδικοτητα ειναι αναλογως την ειδικοτητα απο καθολου (γραφεας)  μεχρι και 6 εβδομαδες (χειριστης ολμων).

Λογω κορονοιου θα ειναι πιο χαλαρα και καθαρα και πιο ανθρωπινα τα πραγματα και δεν θα κοιμαστε ο ενας πανω στον αλλον η να τρωτε 200 ατομα μαζι. Αλλα λογω lockdown μπορει να δημιουργησει πολλα προβληματα. Απο οτι δεν θα περνετε εξοδους μεχρι και αρνηση αδειων η και τιποτα απο τα παραπανω. Καθε μερα αλλαζουν τα πραγματα.

Γνωρίζω από "μεσα" τι γινόταν στην εσσο που παρουσιάστηκες. Λόγω συνθηκών τα πράγματα συνεχώς αλλάζουν. Όσο για την διάρκεια της εκπαίδευσης ειδικότητας έχεις δίκιο. Διαφερει ανάλογα με το αντικείμενο της. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/2/2021 στις 7:28 ΠΜ, johnzach είπε

Καλημέρα παιδιά

Ειμαι στο μηχανικό στην Αλεξανδρούπολη και πηρα μεταθεση στο τενξ στο Μενίδι σαν σκαπανεας/ναρκαλιευτης. Ξερει κανεις τι παιζει με την μοναδα γενικα, εξοδους, διανυκτερευσεις, προβλεπε καταστάσεις κλπ?

Κανένας που πέρασε απο τενξ ρε μαγκες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/2/2021 στις 4:21 ΜΜ, SabotazNic είπε

Για ι5 πας μετα απο 2 χρονια συνολικα αναβολων για λογους υγειας, και αν εχεις ακομα το ιδιο θεμα, σε βγαζουν ι5. Το minimum για αναβολη ειναι 6 μηνες, αρα αυτην την διαδικασια θα την κανεις το πολυ 5 φορες. Το αν θα πας 4 φορες ή 2 (πχ 2 χρονια αναβολη για υγεια + το τελικο ι5) δεν μπορει να το ξερει κανεις. Εξαρταται απο το τι αναβολες θα σου δωσουν.

Για ασημαντους λογους δινουν 6μηνο. Για ψυχιατρικους δεν εχω ακουσει για λιγοτερο απο ετος, ενω για πιο σοβαρους λογους δινουν και κατευθειαν 2 χρονια/ι5

Ειχα παρει μια αναβολη 2ετη και την επομενη φορα ειχα παρουσιαστει κανονικα   (με σοβαρο προβλημα σπονδυλικη στηλη , καθιζηση) ειχα μαζι μου οτι μπορουσα να τους παω , ακτινογραφιες , αξονικες, μαγνητικες just in case που εβλεπα οτι δεν θα μπορουσα. 4 ημερες στην Κορινθο δεν μπορουσα ουτε να κοιμηθω , οι πονοι ηταν αφορητοι και την εβγαζα καθιστος στο σκαλακι μαζι με τα παιδια που ηταν θαλαμοφυλακες. Πηγαμε στο 401 , μετα ξανα στο στρατοπεδο μιλησαμε ειδαν τα χαρτια μου και με εστειλαν αδιαβαστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Pantelis199 είπε

Ρε μάγκες για τα αρβυλα χρειάζεται κανένα πανάκι η Όχι? Ευχαριστώ 

 

Σε μερικες μοναδες εχουν γυαλιστικα και βουρτσες οποτε δε χρειαζεται εσυ να παρεις τπτ. Πανακι δε θελει. Βούρτσα καθε μερα και ενα χερι γυαλισμα θελει. Αν θες φιλε μ παρε ενα μαυρο γυαλιστικο να χεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, johnzach είπε

 

Σε μερικες μοναδες εχουν γυαλιστικα και βουρτσες οποτε δε χρειαζεται εσυ να παρεις τπτ. Πανακι δε θελει. Βούρτσα καθε μερα και ενα χερι γυαλισμα θελει. Αν θες φιλε μ παρε ενα μαυρο γυαλιστικο να χεις.

 

Βούρτσα όταν λες βούρτσα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, jimis98 είπε

υπαρχει στον στρατο ξηρας καποιο οπλο/σωμα με αρχικα ΔΥ?

οπλο - σωμα δεν παει καπου το μυαλο μου. Ισως Δεκανεας Υπηρεσιας? Αλλα αυτο θα το λεει στα χαρτια με τις υπηρεσιες κτλπ. Που το ειδες εσυ αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...