Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, -Dimitris- είπε

Μέχρι πριν κάποια χρόνια γινόταν. Επικοινωνησε με τη στρατολογία να σε κατευθύνουν.

Ευχαριστώ, θα πάρω αύριο τηλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά καλησπέρα σας,αν και γενικά είναι ακόμα νωρίς, παρακολουθούμαι από ιδιωτικό ψυχίατρο το τελευταιο χρόνο σχεδόν λόγω προβλημάτων που προέκυψαν κατά τη διάρκεια της θητείας μου οπότε και αναγκάστηκα να κάνω διακοπή και αναβολή (διαταραχή προσαρμογης κλπ), έχω ακούσει ότι για την απαλλαγή είναι πιο δυνατό το χαρτί δημοσίου ιατρού, αυτό κατά πόσο ισχύει τελικά? Ρωτάω διότι θα έρθει η στιγμή του Ι5 στο τέλος του χρόνου,οπότε θέλω να γνωρίζω.

 
Υ.γ. ο ψυχιατρος μου ,με έχει διαβεβαιώσει ότι όσοι παρακολουθούνταν από εκείνον ,είχαν πάρει όλοι απαλλαγές 
Ευχαριστώ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/2/2021 στις 3:39 ΜΜ, MikeJ είπε

Σου έχουν δώσει ήδη ειδικότητα μάγειρα στα σίγουρα; 

Δε ξέρω αν γίνεται να "κοπείς" ή αν μπορείς απλά να το ζητήσεις από το λοχαγό σου πχ να σε αλλάξουν ειδικότητα. Ίσως να γίνεται γιατί συνήθως μάγειρες επιλέγουν άτομα που έχουν σχέση με το αντικείμενο ή έστω θέλουν να πάνε (που λογικά είναι αρκετοί)

Γενικά πάντως με τους μάγειρες εγώ είδα 2 περιπτώσεις.

Α)  Μετά την αρχική εκπαίδευση πήγαν σε μονάδα όπου έχουν μάγειρες ΕΠΟΠ , οπότε δεν μαγείρεψαν ούτε βραστό αυγό στη θητεία τους και ήταν απλά τυφεκιοφόροι. (Η συγκεκριμένη περίπτωση είναι και η πιο πιθανή πιστεύω)

Β) Πήγαν σε μονάδα όπου όντως μαγείρευαν αλλά τους είχαν στα ώπα ώπα. Πολύ σπάνια έκαναν υπηρεσίες (άρα κάθε βράδυ σερί ύπνος + πολλές εξόδους).

Παιδί που ήταν στη περίπτωση Α) και που δεν είχε σχέση με τη μαγειρική μου είχε πει ότι πέρασε πολύ καλά στη εκπαίδευση (+έφαγε πολύ καλά).

εγω ημουν μαγειρας χωρις να εχω καμια σχεση με το αντικειμενο..εκανα την εκπαιδευση στο Γυθειο 

και μετα πηρα μεταθεση..παρολου που εκει υπηρχαν 2 ΕΠΥ μαγειρες,εγω και οι αλλοι στρατιωτες μαγειροι μεγειρευαμε εμεις κανονικα αλλα και καναμε και σκοπιες,περιπολα..μαλιστα συνεβαινε το εξης τρελο να κανουμε και μαγιρες υπηρεσιας και περιπολα...ασε που τα ακουγαμε αν το φαγητο δεν εβγαινε καλο,η αργουσε ή δεν εφτανε για ολους..ασε και τις καθαριοτητες που καναμε στα μαγειρια..καλυτερα σκοπανθρωπος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας, 

Με παρακολουθεί ψυχίατρος από καλοκαίρι του 2020 . 

Εχω διαγνωστεί με μεικτή αγχωθης και καταθλιπτική διαταραχή και λαμβάνω αγωγή συγκεκριμένα cipralex των 10mg ημερησίως για τουλάχιστον έναν μήνα που θα συνεχιστεί. 

Δεν έχω ξανά παρει αναβολή παρά μόνο για λόγους σπουδών. Εν ολίγοις είναι η πρώτη αναβολή. 

Επειδή δεν μπορώ να κοιμηθώ και γενικότερα πετάγομαι στον υπνο λόγο του ότι θα παρουσιαστω.

Θέλω να ρωτησω 1)Υπάρχει περίπτωση να μην μου δώσουν αναβολή;  έστω κ για ένα έτος. 

2) η διαδικασία είναι καλυτερα μέσω στρατοπέδου ή μέσω Φρουραρχειου; αν έχει πάει κάποιος στο 424/401 μέσω covid ας μου στείλει/απαντήσει. Θα το εκτιμουσα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Borntodie είπε

Καλησπέρα σας, 

Με παρακολουθεί ψυχίατρος από καλοκαίρι του 2020 . 

Εχω διαγνωστεί με μεικτή αγχωθης και καταθλιπτική διαταραχή και λαμβάνω αγωγή συγκεκριμένα cipralex των 10mg ημερησίως για τουλάχιστον έναν μήνα που θα συνεχιστεί. 

Δεν έχω ξανά παρει αναβολή παρά μόνο για λόγους σπουδών. Εν ολίγοις είναι η πρώτη αναβολή. 

Επειδή δεν μπορώ να κοιμηθώ και γενικότερα πετάγομαι στον υπνο λόγο του ότι θα παρουσιαστω.

Θέλω να ρωτησω 1)Υπάρχει περίπτωση να μην μου δώσουν αναβολή;  έστω κ για ένα έτος. 

2) η διαδικασία είναι καλυτερα μέσω στρατοπέδου ή μέσω Φρουραρχειου; αν έχει πάει κάποιος στο 424/401 μέσω covid ας μου στείλει/απαντήσει. Θα το εκτιμουσα. 

  1. Αν αποδείξεις ότι σε παρακολουθεί ψυχίατρος (είναι μια διαδικασία) δεν υπάρχει περίπτωση να σε αφήσουν να μπεις. Κανένας δεν παίρνει τέτοιο ρίσκο.
  2. Αν δεν θες ούτε από χιλιόμετρο να δεις στρατόπεδο, όπλα κλπ. καλύτερα φρουραρχείο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με παρακολουθεί ψυχίατρος του ιδιωτικού τομέα και όχι δημόσιος. 

Γενικά δεν ξέρω τι να κάνω πραγματικά δεν είναι ότι δεν θέλω να μπω γενικά απλά δεν θέλω τώρα. 

Γενικότερα στον ψυχίατρο μου δεν τα έχω πει όλα γιατί κάποια δεν είναι νιώθω άνετα να τα αναφέρω. Εχω σκεφτεί να κάνω κακό και σε δικους μου ανθρώπους αλλά και στον εαυτό μου (για αυτό δεν μένουμε στο ίδιο σπίτι) και εννοώ γονείς ποσο μάλλον σε κάποιον ξένο. Του έχω πει για κρίσεις πανικού, άγχος, δυσκολία υπνου, εκρήξεις θυμου. Πολλές φορές κάνω βόλτες μέσα στο σπίτι γιατί δεν μπορώ από το άγχος και την νευρικότητα. 

Αυτά δεν τα έχω πει στον γιατρό μου και δεν νομίζω να τα πω . 

Ωστόσο όπως ανέφερα φαίνεται ότι λαμβάνω αγωγή δλδ το cipralex κ σκέφτομαι

αρκεί μια γνωμάτευση κ ότι λαμβάνω φάρμακα απλά για να παρω αναβολή τουλάχιστον προσωρινά; Γιατί σε αντίθετη περίπτωση δεν ξέρω τ θα κάνω. 

Επίσης η εμφάνιση παιζει ρόλο; εννοώ αν κάποιος έχει σωματική διάπλαση (μυϊκή μάζα) θα επηρεάσει αυτό;

Επεξ/σία από Borntodie
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Borntodie είπε

Με παρακολουθεί ψυχίατρος του ιδιωτικού τομέα και όχι δημόσιος. 

Γενικά δεν ξέρω τι να κάνω πραγματικά δεν είναι ότι δεν θέλω να μπω γενικά απλά δεν θέλω τώρα. 

Γενικότερα στον ψυχίατρο μου δεν τα έχω πει όλα γιατί κάποια δεν είναι νιώθω άνετα να τα αναφέρω. Εχω σκεφτεί να κάνω κακό και σε δικους μου ανθρώπους αλλά και στον εαυτό μου (για αυτό δεν μένουμε στο ίδιο σπίτι) και εννοώ γονείς ποσο μάλλον σε κάποιον ξένο. Του έχω πει για κρίσεις πανικού, άγχος, δυσκολία υπνου, εκρήξεις θυμου. Πολλές φορές κάνω βόλτες μέσα στο σπίτι γιατί δεν μπορώ από το άγχος και την νευρικότητα. 

Αυτά δεν τα έχω πει στον γιατρό μου και δεν νομίζω να τα πω . 

Ωστόσο όπως ανέφερα φαίνεται ότι λαμβάνω αγωγή δλδ το cipralex κ σκέφτομαι

αρκεί μια γνωμάτευση κ ότι λαμβάνω φάρμακα απλά για να παρω αναβολή τουλάχιστον προσωρινά; Γιατί σε αντίθετη περίπτωση δεν ξέρω τ θα κάνω. 

Επίσης η εμφάνιση παιζει ρόλο; εννοώ αν κάποιος έχει σωματική διάπλαση (μυϊκή μάζα) θα επηρεάσει αυτό;

Αν πεις αυτα που αναφέρεις εδω στον στρατιωτικό ιατρό, μεχρι και τα παιδία σου θα πάρουν Ι5. 
Ειδικά για την πρώτη αναβολή δεν χρειάζεται ουτε χαρτί ουτε τίποτα. Αφου έχεις, ακόμα καλύτερα. 

Οι στρατιωτικοί ιατροί ειναι εκει για να προστατέψουν τον στρατό. Οπως είπαν και παραπάνω, δεν θα ρισκάρει κανεις ουτε το 1 στο εκατομμυριο για να "κερδίσουν" εναν οπλίτη που 9 στις 10 θα κάνει αγγαρείες. 

6 ώρες πριν, john_1991 είπε

Παιδιά καλησπέρα σας,αν και γενικά είναι ακόμα νωρίς, παρακολουθούμαι από ιδιωτικό ψυχίατρο το τελευταιο χρόνο σχεδόν λόγω προβλημάτων που προέκυψαν κατά τη διάρκεια της θητείας μου οπότε και αναγκάστηκα να κάνω διακοπή και αναβολή (διαταραχή προσαρμογης κλπ), έχω ακούσει ότι για την απαλλαγή είναι πιο δυνατό το χαρτί δημοσίου ιατρού, αυτό κατά πόσο ισχύει τελικά? Ρωτάω διότι θα έρθει η στιγμή του Ι5 στο τέλος του χρόνου,οπότε θέλω να γνωρίζω.

 
Υ.γ. ο ψυχιατρος μου ,με έχει διαβεβαιώσει ότι όσοι παρακολουθούνταν από εκείνον ,είχαν πάρει όλοι απαλλαγές 
Ευχαριστώ

Αν έχεις χαρτί απο δημόσιο νοσοκομείο "περνάει" η ευθήνη απο τον στρατιωτικό γιατρό σε αυτόν που σε εξετάζει. Καποιος θα μπορουσε να υποστηρίζει οτι ενας ιδιώτης γιατρός αναφέρει ψέμματα στην γνωματευση του, αλλα το δημόσιο ειναι υπεράνω υποψίας. 
Το αποτέλεσμα ειναι να μην ασχολούντε καθόλου οι στρατιωτικοί ιατροι. Υπογράφουν και σου λένε "thank you, next". Και με χαρτί απο ιδιώτη θα παρεις την αναβολή / απαλλαγή γιατι δεν αξίζει το ρίσκο για τον στρατό, απλα μπορει να πέσεις σε γιατρό που θέλει να σε "ζορίσει" λίγο με ερωτήσεις. 
Για να καταλάβεις, ο αδερφός μου πήρε την πρώτη αναβολή χωρίς να παρουσιάσει καν χαρτί απο γιατρό.

ΥΓ: Ειναι αδύνατο να σε υποχρεώσουν να πας στρατό αν δεν θές, άσχετα αν έχεις κάποιο θέμα που να δικαιολογεί απαλλαγή η όχι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Borntodie είπε

Με παρακολουθεί ψυχίατρος του ιδιωτικού τομέα και όχι δημόσιος. 

Γενικά δεν ξέρω τι να κάνω πραγματικά δεν είναι ότι δεν θέλω να μπω γενικά απλά δεν θέλω τώρα. 

Γενικότερα στον ψυχίατρο μου δεν τα έχω πει όλα γιατί κάποια δεν είναι νιώθω άνετα να τα αναφέρω. Εχω σκεφτεί να κάνω κακό και σε δικους μου ανθρώπους αλλά και στον εαυτό μου (για αυτό δεν μένουμε στο ίδιο σπίτι) και εννοώ γονείς ποσο μάλλον σε κάποιον ξένο. Του έχω πει για κρίσεις πανικού, άγχος, δυσκολία υπνου, εκρήξεις θυμου. Πολλές φορές κάνω βόλτες μέσα στο σπίτι γιατί δεν μπορώ από το άγχος και την νευρικότητα. 

Αυτά δεν τα έχω πει στον γιατρό μου και δεν νομίζω να τα πω . 

Ωστόσο όπως ανέφερα φαίνεται ότι λαμβάνω αγωγή δλδ το cipralex κ σκέφτομαι

αρκεί μια γνωμάτευση κ ότι λαμβάνω φάρμακα απλά για να παρω αναβολή τουλάχιστον προσωρινά; Γιατί σε αντίθετη περίπτωση δεν ξέρω τ θα κάνω. 

Επίσης η εμφάνιση παιζει ρόλο; εννοώ αν κάποιος έχει σωματική διάπλαση (μυϊκή μάζα) θα επηρεάσει αυτό;

Τα έχεις κάπως μπερδεμένα στο μυαλό σου. Κράτα μόνο ότι έχεις βαριά (πιστεύω) ψυχολογικά προβλήματα.

  1. Παίρνεις τηλ φρουραρχείο/στρατολογικό γραφείο και τους τα λές όλα όπως τα είπες εδώ.
  2. Σε παραπέμπουν εν καιρώ σε επιτροπή απαλλαγών.
  3. Πηγαίνεις στην επιτροπή και τους τα εξηγείς όλα αυτά. Θα σου δώσουν παραπεμπτικό να πας σε κάποιο στρατιωτικό νοσοκομείο να σε δουν και οι δικοί τους ψυχίατροι. Σίγουρα θα μετρήσει και το γεγονός ότι είσαι σε αγωγή.
  4. Παίρνεις αναβολή ενός έτους. Αυτό θα το κάνεις δύο φορές και μετά 100% Ι5 θα πας.

Το ζήτημα είναι ότι δεν νομίζω ότι μπορείς να την πάρεις κατευθείαν την απαλλαγή. Ακόμη και στις πιο βαριές περιπτώσεις, δίνουν πάντα ετήσια αναβολή. Σίγουρα όμως πρέπει να ξεκινήσεις τις διαδικασίες, από αύριο κιόλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, JohnGTA είπε

Τα έχεις κάπως μπερδεμένα στο μυαλό σου. Κράτα μόνο ότι έχεις βαριά (πιστεύω) ψυχολογικά προβλήματα.

  1. Παίρνεις τηλ φρουραρχείο/στρατολογικό γραφείο και τους τα λές όλα όπως τα είπες εδώ.
  2. Σε παραπέμπουν εν καιρώ σε επιτροπή απαλλαγών.
  3. Πηγαίνεις στην επιτροπή και τους τα εξηγείς όλα αυτά. Θα σου δώσουν παραπεμπτικό να πας σε κάποιο στρατιωτικό νοσοκομείο να σε δουν και οι δικοί τους ψυχίατροι. Σίγουρα θα μετρήσει και το γεγονός ότι είσαι σε αγωγή.
  4. Παίρνεις αναβολή ενός έτους. Αυτό θα το κάνεις δύο φορές και μετά 100% Ι5 θα πας.

Το ζήτημα είναι ότι δεν νομίζω ότι μπορείς να την πάρεις κατευθείαν την απαλλαγή. Ακόμη και στις πιο βαριές περιπτώσεις, δίνουν πάντα ετήσια αναβολή. Σίγουρα όμως πρέπει να ξεκινήσεις τις διαδικασίες, από αύριο κιόλας.

Απλα τη πρώτη αναβολή θέλω για την ώρα και ελπίζω να τη πάρω. 

Εχω μιλήσει με στρατολογια και μου είπαν επί λέξη ότι ακόμα και μέσω φρουραρχειου να μην παρεις αναβολή θα τη πάρεις μέσω μονάδας διότι έχουν γραμμή να μην κρατάνε άτομα με το ζόρι διότι δεν θέλουν την ευθύνη για ότι κ αν προκυψει .. Φυσικά δεν αναφέρθηκα σε τίποτα αυτά που έγραψα παραπάνω απλά μου είπαν να έχω γνωμάτευση από ιδιώτη ψυχίατρο. Στην χειρότερη θα αναφερθώ σε ορισμένα από αυτά αν και πρακτικά θα "μιλήσει" η γνωμάτευση και η φαρμακευτική αγωγή. 

σας ευχαριστώ πολυ και τους δυο για τις άμεσες απαντήσεις διότι είχα αμφιβολίες για ορισμένα ζητήματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Borntodie είπε

Απλα τη πρώτη αναβολή θέλω για την ώρα και ελπίζω να τη πάρω. 

Εχω μιλήσει με στρατολογια και μου είπαν επί λέξη ότι ακόμα και μέσω φρουραρχειου να μην παρεις αναβολή θα τη πάρεις μέσω μονάδας διότι έχουν γραμμή να μην κρατάνε άτομα με το ζόρι διότι δεν θέλουν την ευθύνη για ότι κ αν προκυψει .. Φυσικά δεν αναφέρθηκα σε τίποτα αυτά που έγραψα παραπάνω απλά μου είπαν να έχω γνωμάτευση από ιδιώτη ψυχίατρο. Στην χειρότερη θα αναφερθώ σε ορισμένα από αυτά αν και πρακτικά θα "μιλήσει" η γνωμάτευση και η φαρμακευτική αγωγή. 

σας ευχαριστώ πολυ και τους δυο για τις άμεσες απαντήσεις διότι είχα αμφιβολίες για ορισμένα ζητήματα. 

Ωραία τέλεια. Αν και εγώ πιστεύω ότι άνετα μέσω φρουραρχείου την παίρνεις αν έχεις γνωμάτευση.

Εν πάσει περιπτώσει να θυμάσαι ότι κανένας δεν μπορεί να σε βάλει εκεί με το ζόρι. Μην αφήσεις κανέναν περίεργο να σου πουλήσει τρελίτσες. Από την στιγμή που έχεις την ταυτότητα στα χέρια σου είσαι πολίτης πάντα.

Αν χρειαστείς τίποτα άλλο πες μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους ίσως τους ενδιαφέρει, μόλις πέρασα από το φρουραρχείο και ο γιατρός υπηρεσίας απλά αντέγραψε την γνωμάτευση από τον ιδιωτικό γιατρό. (σε όλο αυτό εγώ περίμενα έξω) Τα έστειλα και τα χαρτιά μέσω κεπ και τώρα περιμένω να με ειδοποιήσουν εντός μήνα για την επιτροπή απαλλαγών. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ερώτηση τι χαρτιά θέλει για να δηλώσω την μόνιμη κατοικία; Για να παίρνω άδεια διανυκτέρευσης;

 

Λογικά ε9, έναν λογαριασμό κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπηρετω στον τοπο μου και θα ηθελα να παρω αναρρωτικη για κανα δυο μερες, για να ξεκουραστω, γιατι εχω αρρωστησει. Ειναι ευκολο να την παρω; Η αναγκαστικα θα μου δωσουν ΕΥ και θα μεινω εντος στρατοπεδου; Covid δεν εχω, εκανα τεστ σημερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/2/2021 στις 6:40 ΜΜ, Vasilhs09 είπε

Ξέρει κανείς τώρα με τον κορονοιο τι παίζει άκουσα ότι γενικά ότι ήταν πιο χαλαρά,δεν είχε παρελάσεις κ.τ.λ;  Γνωρίζει κάποιος γενικά πως ειναι η κατάσταση; Θα μας βγει σε καλό το lockdown η θα είναι χειρότερα;

Καλησπέρα φίλε , μπήκα α εσσο 

δεν έχει παρέλαση κτλπ καθόλου μόνο ορκομωσία τον όρκο ουσιαστικά και μειωμένα άτομα σε θάλαμο 

υπηρεσιες ανάλογα το στρατόπεδο δεν αλλάζει κάτι σε αυτές 

Αν πας σε στρατόπεδο σε νόμο που δεν έχεις κατοικία έστω συγγενή ξεχνά όλες τις εξόδους και οποιαδήποτε διανυκτέρευση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...